Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Decki edno kratko prasanje.. Od 10ti mart sum na polozitelno, pred malku posrednikot mi isprati nekakva molba za dopolnitelni dostaveni dokumenti koja e potpisana na 31.8.2020. Mi pisa deka bilo za sekoj slucaj.

Ne mi e jasno ako sum na polozitelno kako moze seuste da se dostavuvaat dokumenti i zosto? Pisuva deka e dostaveno udostoverenie od MBP Bitola.
Ocigledno posrednikot taa potvrda od zdruzenie od Bitola ne ja dostavil koga trebalo pa sega ti glumi za da ne go krivis nego ako te odbiet, ako si na polozitelno tvoeto dosie e kaj Jotova i djabe se dostavuvaat dopolnitelni vo pravosudie
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
ne mi e jasno pale otkaz radi ne dostavuvanje na dop dokumenti ili ostanale podolgo od 90 dena vo EU...
jas od koga sum clen na forumov gledam otkaz i na finalna i polozitelno poradi tie dokumenti dopolnitelni i malce m ie cudno!
Koga vo statusot stoi vaka(prepiska 701/2019),znaci deka nema dovolno dokazi za poteklo,odnosno ne se dostaveni site originalni dokumenti pri intervju,a so toa i podocna dopolnitelni dokumenti :
С'вет'т по гражданство не е уважил молбата При изв'ршенија финален експертен преглед се установи, че не са приложени всички документи, удостоверјавашти наличието на поне един в'зходјашт б'лгарин, с'гласно изискването на чл. 6, ал. 1, т. 1 от Наредба № 1 от 19 февруари 1999 г. за прилагане на глава пета от Закона за б'лгарското гражданство.

Koga stoi vakov status(prepiska 707/2019),ova znaci deka e dostaven falsifikat na dokument:
С'вет'т по гражданство не е уважил молбата Предходна преписка № 4653/2013 образувана на с'штото основание е приклјучила с отказ, т'ј като с'гласно експертна справка № 16/ДОК-155 на НИКК-МВР, приложеното по преписката удостоверение за зав'ршено I отделение № 6 от 1942 г., издадено на името на Митре Златанов' Фрицков', представлјава неистински документ.

A ima i slucai koga se raboti za krivicno delo,prekrsoci,precekoruvanja i sl.....


107642656_3122324404512617_6438038797473237092_n.jpg
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
4
Поени од реакции
23
Zdravo
Golem del od posrednicite sto zborev bez dostaveni dok. od predok(pra)dedo baba.
Samo poteklo od prv bratuced(vujko cicko itn.) i potvrda od BKK na Lazar sansite za dobivanje na BG drzavjanstvo se 50/50
Tocno e ova???
 
Последно уредено:
Член од
20 септември 2020
Мислења
10
Поени од реакции
53
Здраво,
Сети се дали вадеше по два примерока од изводи/умреници и потврда од Бугарски културен клуб од Струмица или Битола?
Кога беше на интервју кои документи ги носеше?
Дали повторно ги даваше истите документи изводи/умреници и потврда како во ДАБЧ за происход?
Доколку НЕ,ќе треба да извадиш нови документи изводи и умреници на кои се повикуваш и нотарската изјава нека ја извадат повторно од кај нотарот кај што ја правевте,нека му побараат ,он има во списите и ќе ви издаде иста таква.
Ангажирај некој да ги извади овие документи,ако не прати му полномошно,бидејќи ризикуваш се да ти падне во вода и да ти ја одбијат молбата.
Татко ми вадеше документи, по еден примерок (немаше кажано посредникот дека треба дупликати). Потврда од Бг клуб немаме ние вадено, можно е посредникот да извадил ама вчера се скаравме и немам инфо за тоа (ќе прашам веднаш)
Кои документи ги имам дадено стварно не се сеќавам и каде ги давав, ни ДАБЧ знам што е...јас од аеродром во Софија стигнав, ниту ги видов документите...
Ќе средат моите деновиве се надевам. Само последна информација ве молам. Од нотар изјавата потребно е да се преведе на бг јазик, така? И паметно ми е да извадам потврда од Клубот така?
 
Член од
2 февруари 2018
Мислења
72
Поени од реакции
144
pale jas sum pred barcelona na finalna 07-05 seuste nema promena kaj mene.neznam do kade se stignata so polozitelno.
 
Член од
3 август 2015
Мислења
1.723
Поени од реакции
2.957
Ajde @barselona123 spremaj se ,denes ima promeni od finalna vo polozitelno!!!!
Seuste nema promena ali gledam 322/2019 prepiska ima promena vo polozitelno taka da trgna rabotata sto znaci pozitiva sum ....... @palekrstic i @Alexija ve sakam ej iako nemam promena mi go razubavivte denot .. @Alexija ajde duso i kaj tebe ukaz
Автоматски споено мислење:

pale jas sum pred barcelona na finalna 07-05 seuste nema promena kaj mene.neznam do kade se stignata so polozitelno.
Ima promeni ajde do posle pofali se bitno mrdna rabotata
 
Член од
2 февруари 2018
Мислења
72
Поени од реакции
144
Seuste nema promena ali gledam 322/2019 prepiska ima promena vo polozitelno taka da trgna rabotata sto znaci pozitiva sum ....... @palekrstic i @Alexija ve sakam ej iako nemam promena mi go razubavivte denot .. @Alexija ajde duso i kaj tebe ukaz
Автоматски споено мислење:


Ima promeni ajde do posle pofali se bitno mrdna rabotata
jas i zenami sme broj na prepiski 31x -2019 seuste nema promeni.
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Татко ми вадеше документи, по еден примерок (немаше кажано посредникот дека треба дупликати). Потврда од Бг клуб немаме ние вадено, можно е посредникот да извадил ама вчера се скаравме и немам инфо за тоа (ќе прашам веднаш)
Кои документи ги имам дадено стварно не се сеќавам и каде ги давав, ни ДАБЧ знам што е...јас од аеродром во Софија стигнав, ниту ги видов документите...
Ќе средат моите деновиве се надевам. Само последна информација ве молам. Од нотар изјавата потребно е да се преведе на бг јазик, така? И паметно ми е да извадам потврда од Клубот така?
Da da,dokolku vadel potvrda od klub veke ke ve ima tamu i ke vi bide besplatna,ke proveri precedatelot na klubot.Izjavata na notar da bide prevedena i da se zaveri normalno .Moze i vo MK da se prevedat a potoa legaliziraat vo ambasada.
071239202 Lazar Mladenov BKKS Strumica ili Marinela MKB 070339563 Bitola
 

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
Татко ми вадеше документи, по еден примерок (немаше кажано посредникот дека треба дупликати). Потврда од Бг клуб немаме ние вадено, можно е посредникот да извадил ама вчера се скаравме и немам инфо за тоа (ќе прашам веднаш)
Кои документи ги имам дадено стварно не се сеќавам и каде ги давав, ни ДАБЧ знам што е...јас од аеродром во Софија стигнав, ниту ги видов документите...
Ќе средат моите деновиве се надевам. Само последна информација ве молам. Од нотар изјавата потребно е да се преведе на бг јазик, така? И паметно ми е да извадам потврда од Клубот така?
Според муабетов, и ти си за ќотек.

Извади ги сите потребни документи, извади и потврда од Бугарски Клуб Струмица врз основа на документите за предок роден 1900-1918 и нотарската изјава и правец Софија во Правда на достава.

Сите документи треба да се преведат на бугарски (во Бугарија - или онака како што пиша Пале) освен документот од Бугарскиот клуб кој што и самиот е на бугарски.
 
Член од
8 јануари 2020
Мислења
432
Поени од реакции
1.201
Seuste nema promena ali gledam 322/2019 prepiska ima promena vo polozitelno taka da trgna rabotata sto znaci pozitiva sum ....... @palekrstic i @Alexija ve sakam ej iako nemam promena mi go razubavivte denot .. @Alexija ajde duso i kaj tebe ukaz
Автоматски споено мислење:


Ima promeni ajde do posle pofali se bitno mrdna rabotata
Дај Боже барсичко, немам трпение повеќе :(
 

Kajgana Shop

На врв Bottom