Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
28 октомври 2019
Мислења
266
Поени од реакции
523
Koe brojce e majka VI, toa kaj sto se proveruva na stranata na direkcija?
Da na stranata odi so pin i broj na prepiska ke vidish eve gledam potpisale i tie so cekaat od juli na potpis se skratuva cekanjeto na polozitelno i mislam vo idnina taka i ke bide bidejki mng malce do dekemvri ima
Smeneto . Izg ke dojde od slednatq godina tie so se na finalna samo ke cekaar
Mesec dva na potpis i odma
Ukaz haha poso ne
Mrda use finalna
 
Член од
16 октомври 2020
Мислења
8
Поени од реакции
15
Da na stranata odi so pin i broj na prepiska ke vidish eve gledam potpisale i tie so cekaat od juli na potpis se skratuva cekanjeto na polozitelno i mislam vo idnina taka i ke bide bidejki mng malce do dekemvri ima
Smeneto . Izg ke dojde od slednatq godina tie so se na finalna samo ke cekaar
Mesec dva na potpis i odma
Ukaz haha poso ne
Mrda use finalna
Toa da znam, so brojceto proveruvam, sakav da prasam so kaj se stasani od prilika, deka jas sum 12***/2018 a na intevrju bev 18.04.2019
 
Член од
10 октомври 2018
Мислења
13
Поени од реакции
44
Ima ukaz 214 !!!!
Majkami ima ukaz intervju 15.04.2019
Polozitelna 15.07.2021
Kaj mene uste se ceka podpis (dostaviv dopolnitelni dokumenti )
So sreka ne site !
Те молам само за број на преписка од мајка ти...бидејќи јас сум околу таа дата и чекам...ти благодарам...со среќа...поз и имај убав ден...
 
Член од
3 јули 2021
Мислења
15
Поени од реакции
3
Здраво на сите
Ве молам кој знај да ми помогни
Имам пра дедо кој бил бугарски војник за то имам доказ слика. Прашањето ми е како можам да најдам доказ дека бил во војската. Немам книшка или било каква информација кај бил. Се работи за битолски реон. Позз убав ден
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.107
Поени од реакции
3.956
*****Апдејт 20.12.2021*****

СПИСОК НА ПОЛОЖИТЕЛНО

ЈУЛИ 2021

[УКАЗ 214] 13.07.2021 @stojko96 - фин 12.11.2020 - инт СОФ 03.04.2019 - родител
14.07.2021 @MargeSimpson - фин 26.11.2020 - инт СОФ 16.04.2019 - воена книшка
14.07.2021 @Dzu! - фин 20.11.2020 - инт СОФ 17.04.2019
[УКАЗ 214] 15.07.2021 мајка на @Kim_Possible - инт СОФ 15.04.2019 - преку брат
20.07.2021 @to6e - фин 30.11.2020 - инт СОФ 18.04.2019
26.07.2021 @Riste123@ - фин 30.11.2020 - инт СОФ 22.04.2019
26.07.2021 @takiwizard - инт СОФ 18.04.2019

АВГУСТ 2021
24.08.2021 @sterjovmk - фин 10.12.2020 - инт СОФ 07.05.2019 - изводи, потврда, документи од сестра

СЕПТЕМВРИ 2021
21.09.2021 @mameha - инт 04.2019 - преку братучед и прадедо
21.09.2021 @Piroćanac - фин 11.12.2020 - инт СОФ 13.05.2019

ОКТОМВРИ 2021
20.10.2021 @Vaneee - инт СОФ 17.04.2019
20.10.2021 @TheTomBoyy - инт СОФ 18.04.2019 - потврда
20.10.2021 @Howl - задол 05.2019 - инт БТ 02.2019 - потврда, изводи и свидетелство
20.10.2021 @Djino - фин 21.12.2020 - инт СОФ 16.05.2019
22.10.2021 @mcuska - фин 07.01.2021 - инт БТ 08.03.2019 - родител
26.10.2021 @Principielen - фин 03.02.2021 - инт 20.05.2019 - родител
28.10.2021 @Kim_Possible - инт СОФ 15.04.2019 - преку вујко и свидетелство
XX.10.2021 @ickaicka2 - фин 21.12.2020 - инт СОФ 22.05.2019

НОЕМВРИ 2021
05.11.2021 @Vasil Todorv - инт СОФ 21.05.2019
05.11.2021 пријател на @Pale96 - фин 30.12.2020 - инт СОФ 22.05.2019
26.11.2021 сестра на сопруга на @Poch - фин 21.12.2020 - инт СОФ 15.05.2019

ДЕКЕМВРИ 2021
ХХ.12.2021 пријател на @Rabrobil - инт СОФ 16.04.2019 - родител

Те молам само за број на преписка од мајка ти...бидејќи јас сум околу таа дата и чекам...ти благодарам...со среќа...поз и имај убав ден...
Се оди по редослед кога си ставен на положително, мајка му е од 15.07. а ти си еден месец покасно од 24.08.
 
Член од
28 мај 2019
Мислења
135
Поени од реакции
212
Штом добиете указ напишете барем датум на интервју, многу ни треба, треба назад да ве бараме во списокот.
Автоматски споено мислење:

Штом добиете указ напишете барем датум на интервју, многу ни треба, треба назад да ве бараме во списокот.
На муабетот, фала Бибо
 
Член од
10 октомври 2018
Мислења
13
Поени од реакции
44
*****Апдејт 20.12.2021*****

СПИСОК НА ПОЛОЖИТЕЛНО

ЈУЛИ 2021

[УКАЗ 214] 13.07.2021 @stojko96 - фин 12.11.2020 - инт СОФ 03.04.2019 - родител
14.07.2021 @MargeSimpson - фин 26.11.2020 - инт СОФ 16.04.2019 - воена книшка
14.07.2021 @Dzu! - фин 20.11.2020 - инт СОФ 17.04.2019
[УКАЗ 214] 15.07.2021 мајка на @Kim_Possible - инт СОФ 15.04.2019 - преку брат
20.07.2021 @to6e - фин 30.11.2020 - инт СОФ 18.04.2019
26.07.2021 @Riste123@ - фин 30.11.2020 - инт СОФ 22.04.2019
26.07.2021 @takiwizard - инт СОФ 18.04.2019

АВГУСТ 2021
24.08.2021 @sterjovmk - фин 10.12.2020 - инт СОФ 07.05.2019 - изводи, потврда, документи од сестра

СЕПТЕМВРИ 2021
21.09.2021 @mameha - инт 04.2019 - преку братучед и прадедо
21.09.2021 @Piroćanac - фин 11.12.2020 - инт СОФ 13.05.2019

ОКТОМВРИ 2021
20.10.2021 @Vaneee - инт СОФ 17.04.2019
20.10.2021 @TheTomBoyy - инт СОФ 18.04.2019 - потврда
20.10.2021 @Howl - задол 05.2019 - инт БТ 02.2019 - потврда, изводи и свидетелство
20.10.2021 @Djino - фин 21.12.2020 - инт СОФ 16.05.2019
22.10.2021 @mcuska - фин 07.01.2021 - инт БТ 08.03.2019 - родител
26.10.2021 @Principielen - фин 03.02.2021 - инт 20.05.2019 - родител
28.10.2021 @Kim_Possible - инт СОФ 15.04.2019 - преку вујко и свидетелство
XX.10.2021 @ickaicka2 - фин 21.12.2020 - инт СОФ 22.05.2019

НОЕМВРИ 2021
05.11.2021 @Vasil Todorv - инт СОФ 21.05.2019
05.11.2021 пријател на @Pale96 - фин 30.12.2020 - инт СОФ 22.05.2019
26.11.2021 сестра на сопруга на @Poch - фин 21.12.2020 - инт СОФ 15.05.2019

ДЕКЕМВРИ 2021
ХХ.12.2021 пријател на @Rabrobil - инт СОФ 16.04.2019 - родител


Се оди по редослед кога си ставен на положително, мајка му е од 15.07. а ти си еден месец покасно од 24.08.
Ok super...ti blagodaram Bibo na info...poz...imaj ubav den ...
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.107
Поени од реакции
3.956
Ok super...ti blagodaram Bibo na info...poz...imaj ubav den ...
Кај и да е брзо ќе стигнеш, како што гледаш на списокот многу малку преписки се во јули а во август па уште помалку (само ти си), па ако продолжат неделава со укази можно е уште пред нова година да стигнеш на ред :D
 

miskolo

Direktor
Член од
15 мај 2010
Мислења
790
Поени од реакции
2.321
Здраво,

Подигнав указ од конзулатот во Битола во Август, ми кажаа да се јавам во Средец по 5 месеци.
Дали некој знае што точно треба да прашам кога ќе се јавам?

Многу ви благодарам.
Mnogu prosto ako gi dobies ke prasas, dali ti e stignato pismoto za adresa udomnoto pismo, ama ne svakam zasto podigate od ambasada koga so posrednik ke odite Sofija kako sto najgolem del site zemavme i za 2 3 dena sve se zavrsuva!
 

Altair75

MasterAssassin
Член од
7 ноември 2017
Мислења
699
Поени од реакции
3.935
Овие се преписки по конзулски пат вклучени во указ од денес:

УКАЗ 214 И 215
Дата на потпис од 01.12.2021

Указ 214


9800/2019 Рус/Укр/Мол
9801/2019 Рус/Укр/Мол
9802/2019 Рус/Укр/Мол
9804/2019 Рус/Укр/Мол
9812/2019 Рус/Укр/Мол
11176/2019 Македонија
11181/2019 Македонија
11210/2019 Македонија
11233/2019 Рус/Укр/Мол
11235/2019 Рус/Укр/Мол
11237/2019 Рус/Укр/Мол
11238/2019 Рус/Укр/Мол
11240/2019 Рус/Укр/Мол

Указ 215

27847/2019 Турција
27848/2019 Турција
27849/2019 Турција
27850/2019 Турција
27851/2019 Турција
27852/2019 Турција
27853/2019 Турција
27854/2019 Турција
27855/2019 Турција
27856/2019 Турција

1/2020 Турција
2/2020 Турција
3/2020 Турција
4/2020 Турција
5/2020 Турција
50/2020 Турција
60/2020 Рус/Укр/Мол
61/2020 Турција
4091/2020 Рус/Укр/Мол

Еве и апдејт на табелата со преписки по конзулски пат. Внесени се сите промени јак сите преписки до денес. Преписките со указ од денес се одбележани со портокалова боја.
Автоматски споено мислење:

Овие се преписки по конзулски пат вклучени во указ од денес:

УКАЗ 214 И 215
Дата на потпис од 01.12.2021

Указ 214


9800/2019 Рус/Укр/Мол
9801/2019 Рус/Укр/Мол
9802/2019 Рус/Укр/Мол
9804/2019 Рус/Укр/Мол
9812/2019 Рус/Укр/Мол
11176/2019 Македонија
11181/2019 Македонија
11210/2019 Македонија
11233/2019 Рус/Укр/Мол
11235/2019 Рус/Укр/Мол
11237/2019 Рус/Укр/Мол
11238/2019 Рус/Укр/Мол
11240/2019 Рус/Укр/Мол

Указ 215

27847/2019 Турција
27848/2019 Турција
27849/2019 Турција
27850/2019 Турција
27851/2019 Турција
27852/2019 Турција
27853/2019 Турција
27854/2019 Турција
27855/2019 Турција
27856/2019 Турција

1/2020 Турција
2/2020 Турција
3/2020 Турција
4/2020 Турција
5/2020 Турција
50/2020 Турција
60/2020 Рус/Укр/Мол
61/2020 Турција
4091/2020 Рус/Укр/Мол

Еве и апдејт на табелата со преписки по конзулски пат. Внесени се сите промени јак сите преписки до денес. Преписките со указ од денес се одбележани со портокалова боја.
И уште нешто.

Пред некое време добив указ, т.е. бугарско државјанство, кај и да е наскоро ќе ги земам пасошот и личната карта. После тоа нема да бидам активен на темата, мислам дека доволно дадов придонес овде во последните 3-4 години, се разбира бидејќи ми беше тоа корисно за да бидам во тек со процедурата, измени, преписки и следење на статусите до мене. Повеќе немам ни желба ни интерес за тоа. Се надевам дека ме разбирате.

Затоа барам некој на кој ќе му оставам водење и ажурирање на табелата, со сите упатства. Се ќе му објаснам, алатките што ги имам свечено ќе му ги предадам у раце :D и нека тера понатаму.

Тоа треба да биде некој што е некаде на почеток од процедурата, со статус: образувана преписка или финална (сменета во скоро време) што е секојдневно активен на темата и што ќе му е од корист да следи се што се случува, дали лично за него или некој близок што е у процедура.

За ова, потребно е добро познавање на компјутери и добар компјутер, исклучиво Windows 10 платформа, Excel, Word, Google docs, Google Sheets. На Apple, т.е. macOS не бива работа.
На мобилен и таблет не бива работа.

Најмногу е потребно да се има желба и можност секојдневно да се проверуват преписките и да се ажурираат во ексел табелата до која че му дадам пристап. Значи потребен е некој што секојдневната работа му е на компјутер (не треба да е експерт у нешто) и да има можност во текот на работното време да проверува. Како, на кој начин, со што, се ќе му биде објаснето од моја страна, ќе му направам тренинг како најлесно да го прави тоа.

Ова ви е као еден вид аплицирање за работа, ама у овај случај без пари.

No Money, Кein Geld, Нјама Пари:D Денехи Лефта ....разбираш

Па бујрум, ако има некој озбилен да продолжи кај што јас ќе застанам, кој е заинтересиран и мисли дека ќе може да се снајде во тоа и му е пред се од корист да следи статуси, нека ме контактира у порака овде, па се надевам дека у скоро време ќе извршам примопредаја на некој нов Алтаир што ќе средува списоци и преписки за сите овде на форумот.

Доколку се најде некој што ќе мислам дека ќе одговара, ќе биде супер, му давам пристап, се му објаснувам, му давам алатки се што користам, ако треба и ќе му инсталирам се и ќе му наместам на неговото ПЦ.... и нека тера... ако не се најде некој таков, здравје, јас завршив до овде... понатаму терајте без мене...

Пишете ми, можеби нема да ви одговорам веднаш истиот ден, но ќе ви одговорам најбргу што можам.

Само за сериозни. Пол, политичка, сексуална или било каква определба не е важен:D

Ве очекувам.

Поздрав и убав ден на сите
:misticen:

Алтаир

:чда:
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
23 октомври 2021
Мислења
33
Поени од реакции
22
Овие се преписки по конзулски пат вклучени во указ од денес:

УКАЗ 214 И 215
Дата на потпис од 01.12.2021

Указ 214


9800/2019 Рус/Укр/Мол
9801/2019 Рус/Укр/Мол
9802/2019 Рус/Укр/Мол
9804/2019 Рус/Укр/Мол
9812/2019 Рус/Укр/Мол
11176/2019 Македонија
11181/2019 Македонија
11210/2019 Македонија
11233/2019 Рус/Укр/Мол
11235/2019 Рус/Укр/Мол
11237/2019 Рус/Укр/Мол
11238/2019 Рус/Укр/Мол
11240/2019 Рус/Укр/Мол

Указ 215

27847/2019 Турција
27848/2019 Турција
27849/2019 Турција
27850/2019 Турција
27851/2019 Турција
27852/2019 Турција
27853/2019 Турција
27854/2019 Турција
27855/2019 Турција
27856/2019 Турција

1/2020 Турција
2/2020 Турција
3/2020 Турција
4/2020 Турција
5/2020 Турција
50/2020 Турција
60/2020 Рус/Укр/Мол
61/2020 Турција
4091/2020 Рус/Укр/Мол

Еве и апдејт на табелата со преписки по конзулски пат. Внесени се сите промени јак сите преписки до денес. Преписките со указ од денес се одбележани со портокалова боја.
Автоматски споено мислење:


И уште нешто.

Пред некое време добив указ, т.е. бугарско државјанство, кај и да е наскоро ќе ги земам пасошот и личната карта. После тоа нема да бидам активен на темата, мислам дека доволно дадов придонес овде во последните 3-4 години, се разбира бидејќи ми беше тоа корисно за да бидам во тек со процедурата, измени, преписки и следење на статусите до мене. Повеќе немам ни желба ни интерес за тоа. Се надевам дека ме разбирате.

Затоа барам некој на кој ќе му оставам водење и ажурирање на табелата, со сите упатства. Се ќе му објаснам, алатките што ги имам свечено ќе му ги предадам у раце :D и нека тера понатаму.

Тоа треба да биде некој што е некаде на почеток од процедурата, со статус: образувана преписка или финална (сменета во скоро време) што е секојдневно активен на темата и што ќе му е од корист да следи се што се случува, дали лично за него или некој близок што е у процедура.

За ова, потребно е добро познавање на компјутери и добар компјутер, исклучиво Windows 10 платформа, Excel, Word, Google docs, Google Sheets. На Apple, т.е. macOS не бива работа.
На мобилен и таблет не бива работа.

Најмногу е потребно да се има желба и можност секојдневно да се проверуват преписките и да се ажурираат во ексел табелата до која че му дадам пристап. Значи потребен е некој што секојдневната работа му е на компјутер (не треба да е експерт у нешто) и да има можност во текот на работното време да проверува. Како, на кој начин, со што, се ќе му биде објаснето од моја страна, ќе му направам тренинг како најлесно да го прави тоа.

Ова ви е као еден вид аплицирање за работа, ама у овај случај без пари.

No Money, Кein Geld, Нјама Пари:D Денехи Лефта ....разбираш

Па бујрум, ако има некој озбилен да продолжи кај што јас ќе застанам, кој е заинтересиран и мисли дека ќе може да се снајде во тоа и му е пред се од корист да следи статуси, нека ме контактира у порака овде, па се надевам дека у скоро време ќе извршам примопредаја на некој нов Алтаир што ќе средува списоци и преписки за сите овде на форумот.

Доколку се најде некој што ќе мислам дека ќе одговара, ќе биде супер, му давам пристап, се му објаснувам, му давам алатки се што користам, ако треба и ќе му инсталирам се и ќе му наместам на неговото ПЦ.... и нека тера... ако не се најде некој таков, здравје, јас завршив до овде... понатаму терајте без мене...

Пишете ми, можеби нема да ви одговорам веднаш истиот ден, но ќе ви одговорам најбргу што можам.

Само за сериозни. Пол, политичка, сексуална или било каква определба не е важен:D

Ве очекувам.

Поздрав и убав ден на сите
:misticen:

Алтаир

:чда:
Golema šteta što nè napuštaš.Nie novite ostanuvame "na ledina"i prepušteni na milost i nemilost na neizvesnata idnina pogotovo koga se vo prašanje novite zakoni.Se nadevam ke se najde nekoj mlad kandidat što ke te zameni dostojno ili barem približno.Navivam za noviot kandidat a i nie što sme sega vo procedura apeliram do site samo so nesebična pomoš možeme da si bideme podrška i od korist edni na drugi.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom