Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
30 септември 2021
Мислења
94
Поени од реакции
75
Имаш повеќе детали да споделиш околу ова? Првпат слушам дека е можно вакво нешто ...
Д'ржавнијат военноисторически архив, тамо може да бараш ако си сигурен дека некој дедо или прадедо е бил бугарски војник.
 
Член од
8 ноември 2021
Мислења
5
Поени од реакции
4
Д'ржавнијат военноисторически архив, тамо може да бараш ако си сигурен дека некој дедо или прадедо е бил бугарски војник.
Мојот дедо беше бугарски војник и од архивот на велико трново го најдоа многу е важно да се знај шо бил војска каде служел и која година без тоа ништо
 
Член од
24 ноември 2021
Мислења
6
Поени од реакции
3
Zdravo decki,

Aplicirav so dokumet preku baba mi koja e rodena 1913 god. vo Kostin Dol kade sto vo dokumentot pisuva deka bilo Bugarska teritorija.
Sega citam na forum deka baraat dopolnitelni dokumenti, a vo sprotivno odbivaat od Sovet za drzavjanstvo.

Dali nekoj znae dali e dovolen ovoj dokument sto go imam ili treba da dostavuvam nesto plus?? (za zal ne poseduvam star dokument, krstenica, vencanica itn)

Inace na intervju bev na 06.2019 vo Sofija, finalen status mi se smeni na 01.2021.
 
Член од
2 октомври 2020
Мислења
39
Поени од реакции
227
Член од
20 февруари 2021
Мислења
15
Поени од реакции
13
Pozdrav svima. Imam staru bugarsku vojnu knjizicu od cukundede koju planiram da prilozim kao dokument prilikom intervjua u Sofiji. E sad me zanima da li je dovoljno samo predati original, ili plus treba dostaviti i overenu kopiju kod notara ?

Unapred hvala na odgovoru
 

marin.skp

МАРИН
Член од
10 март 2021
Мислења
354
Поени од реакции
1.608
Pozdrav svima. Imam staru bugarsku vojnu knjizicu od cukundede koju planiram da prilozim kao dokument prilikom intervjua u Sofiji. E sad me zanima da li je dovoljno samo predati original, ili plus treba dostaviti i overenu kopiju kod notara ?

Unapred hvala na odgovoru
predaj orginalen dokument, za tebe napravi si kopija na notar "verno na orginalot" i otkako ke ti zavrsi celiot proces i ke zemes drzavjanstvo pobaraj si go nazad orginalot da ti go vratat!

ti posakuvam uspeh vo celiot proces do pasos vo raka!
Te pozdravuvam...


Sent from my iPhone 12 Pro Max using Tapatalk
 
Член од
13 ноември 2021
Мислења
2
Поени од реакции
0
Здраво, дали некој поднесувал документи за државјанство по линија на родител и која е процедурата?
 
Член од
26 ноември 2017
Мислења
97
Поени од реакции
36
Ekipo aj za pomos,treba li da vadam nesto nekakov dokument?


Sent from my SM-A525F using Tapatalk
 
Член од
26 ноември 2017
Мислења
97
Поени од реакции
36
Zdatvo ekipo,aj ako moze za pomos treba li da vadam nekakov dokument?


Sent from my SM-A525F using Tapatalk
 

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.711
Поени од реакции
875
Ги прикачив оригиналите. Или мислиш на оригинални документи од државата Бугарија? Не сум сигурен како би ги проверил тие архиви, живеам во Холандија.

Го имам и сертификатот за потекло, користејќи ги југословенските документи, но не знам дали тоа веќе има нешто важно.
Оригинални бугарски документи.
 
Член од
10 октомври 2017
Мислења
57
Поени од реакции
79
Добро утро. Некој да ме упати што да правам, чекам веќе 2 месеци за да стигне писмото во Средец, од конзулат во Битола го имам подигнато указот, но секој ден вртам во Софија и никој не се јавува. Број телефонски дали може има некој директен, што ги има добиено да ми даде
 
Член од
22 јули 2020
Мислења
32
Поени од реакции
17
Оригинални бугарски документи.
благодарам. Немам начин да ги најдам, па се што можам да направам е да почекам и да се молам претпоставувам. Ќе видам дали некогаш ќе ме стават на дополнително. Јас не сум Македонец, Албанец или Србин (користам Google translate), па може да имам предност таму.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom