Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
6 март 2020
Мислења
9
Поени од реакции
6
Поздрав другар.

Сега за сега колку што знам се стигнати до средина на март (мање више).

Јас сум средина на Мај 2019та интервју, така да се надевам дека ќе дојдам на ред средина / крај на ноември. Ти требало почеток / средина на октомври да ти се смени статусот во "финална". Се разбира ова е претпоставка дека некогаш одат поспоро а некогаш побрзо со прегледите.

И не заборавај да пишеш кога ќе ти се смени статусот да знаеме до кај се !!!!
Zdravo drushtvo :D
Epa vaka, mojot cimer beshe na intervju na 28.02 Februari.2019 ,pocetokov na mesecov septemvri mu se smeni statusot vo finalna ,sega ceka polozitelno pa posle ukaz.
A jas bev na intevju krajot na sredinata na Mart 2019 i sega ocekuvam i jas promena na status kon finalna.
Taka da lani(2019)Februari/Mart, tie shto bile na intevju togash taa godina,ovoj mesec Septemvri i jas cekam da se smeni statusot kon finalna.
Srekno !!! :P
 

stf

Член од
9 март 2020
Мислења
34
Поени од реакции
84
Ti si teska provincija ne iskaca od tebe i britanski pasos da zemes pak na opincite kal kje imash
Автоматски споено мислење:


Ti si stara cekalica taka kje si ostanes deka se pravese pametna na medijatorot
Zasto be vaka mora da vregjate ne mi jasno, I sto ako nekoj e od provincija? On ne e covek? Ne treba da zivee? Aj leci si kompleksi na drugo mesto, ne gi zamaraj lugjeto so off-topic gluposti.
 

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
Сериозно, кога нема Укази или промена на статуси, фаќате кривини со муабетиве. :tapp:
 
Член од
11 февруари 2020
Мислења
186
Поени од реакции
166
Da ne ima nekoja kocnica ovde 16 meseci na zadolzitelno


Sent from my SM-G960U using Tapatalk
 
Член од
22 јули 2020
Мислења
52
Поени од реакции
27
5ххх до Септември значи малку е за 2020
луд. Јас сум 4xxx од јули. Воопшто не многу во споредба со 30000 во 2019. Можеби имаме среќа некако откако 2019 година е јасно дека заостануваме брзо.
 
Член од
20 септември 2020
Мислења
8
Поени од реакции
1
Здраво на сите

Јас сум нов но ве читам од време на време .
Прашањето ми е дали може да ме убаците во списокот оваа недела ми се смени статусот од задожителна во ваљда ко шо разбирам финална.

"По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство. "

Вход дата 20.06.2018 12:51ч
На интрвју бев 11.03.2019ч

Ако треба нешто додатно да пишам ќе ве молам кажете
 
Член од
8 јануари 2020
Мислења
432
Поени од реакции
1.201
Здраво на сите

Јас сум нов но ве читам од време на време .
Прашањето ми е дали може да ме убаците во списокот оваа недела ми се смени статусот од задожителна во ваљда ко шо разбирам финална.

"По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство. "

Вход дата 20.06.2018 12:51ч
На интрвју бев 11.03.2019ч

Ако треба нешто додатно да пишам ќе ве молам кажете
Со какви документи си ? Ќе те внесе @Bibo
 
Член од
13 август 2020
Мислења
239
Поени од реакции
216
Амин, абе малер сум ви, таман до мене стигна, и се закочи хаха
Jadese trici se smeeese ama cel noevmri go iscistiv sega odmaraj malce imash vreme taka da ti se popolni prostorot u mozokot
Ajde @Нuкола reagiraj ekspresno veke ne toleriraj nemaj milost .... Pokazi mu kako treba da se ponaasaat akauntite registrirani vo 2020 bes mesec dena staz na forumot ....
Obavezno kje reagira samo tebe te cekase da pises a od dole i lajkovi od tie sto kjutat
Ajde @Нuкола reagiraj ekspresno veke ne toleriraj nemaj milost .... Pokazi mu kako treba da se ponaasaat akauntite registrirani vo 2020 bes mesec dena staz na forumot ....
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Zdravo na site, edno prasahanje ako ima nekoj vo slichna situacija ili znae odgovor.
Soprugata dobi ukaz tochno eden mesec pred da se porodi. Sega bebeto ima 2 meseci a soprugata cheka da go izvadi pasoshot (se nadevame za mesec dena kje bidi). Jas imam pochnata postapka ama ushte nemam dobieno ukaz. Dali na bebeto mu sleduva drzhavjanstvo po avtomatizam ili mora da se cheka so godini kako site nie?
Ќе добие по автоматизам,преку пријавување во општина.
 

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.530
Поени од реакции
13.903
Ajde @Нuкола reagiraj ekspresno veke ne toleriraj nemaj milost .... Pokazi mu kako treba da se ponaasaat akauntite registrirani vo 2020 bes mesec dena staz na forumot ....
Доделени се 4 опомени, 3 за провокација и оф-топик, а 4тата за членот @SoMeso .
Сега поминавме вака скромно, човечки и без драстични мерки... Се надевам дека членовите ќе возвратат со иста мера, бидејќи следно ќе сум приморан да банирам од тема и од форум.

Запомнете: Кога ве вреѓаат или провоцираат... ПРВО ПРИЈАВЕТЕ (со опцијата "Пријави") и оставете ние да го решиме случајот!. А не вие - ПРВО му реплицирате на исти начин, а потоа пријавувате како невини суштества :). Тоа е таа мала ама клучна разлика..

Поздрав
 
Член од
20 септември 2020
Мислења
8
Поени од реакции
1
Поздрав
Со какви документи си ? Ќе те внесе @Bibo
Јас заедно со вујко одевме преку дедо ми, кој е сеуште жив а документот е сведителство на дедо ми од основно училиште каде пишува дека е бугарин.
 
Член од
20 септември 2020
Мислења
19
Поени од реакции
35
Здраво, јас сум нова, ама ве следам со години. Сега крајот на јули си го подигнав државјанството во амбасадава во Скопје и поднесов за адреса, ја наведов Леге 6 и звонам за писмото, но викаат рано е. Во меѓувреме слушнав дека наводно веќе немало да се издаваат документи на Леге 6. Ве молам доколку има ли некој инфо околу ова?
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Здраво, јас сум нова, ама ве следам со години. Сега крајот на јули си го подигнав државјанството во амбасадава во Скопје и поднесов за адреса, ја наведов Леге 6 и звонам за писмото, но викаат рано е. Во меѓувреме слушнав дека наводно веќе немало да се издаваат документи на Леге 6. Ве молам доколку има ли некој инфо околу ова?
Da pojasnis tocno od kogo slusna,sto tocno ti rece,i zosto da ne izdavaat,toa eopstina i toa im e rabota.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom