Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
3.885
Поени од реакции
3.248
Дечки ептен забегавте од темава, дај скратете со муабетов.

Sent from my SM-N950F using Tapatalk
 
Член од
11 февруари 2012
Мислења
19
Поени од реакции
21
Јас утре одам по државјанството,со посредник,ми побара од 300 до 350 евра,со едно одење, потоа тој да ми го донесе пасошот на рака.Не знам колку е реално.
Автоматски споено мислење:


Нема уште таков.Се надевам ќе се реши тој проблем.
Да знаеш дека има. Јас завршив работа за ЕДЕН ден. Указ, матичен број, адреса, сликање. Значи ако е посртедникот како што треба завршува за
 
Член од
29 јули 2019
Мислења
134
Поени од реакции
251
Ne znam kade se logiras megutoa jas vo nedelata napraiv profil i plativ i veke vo vtornikot mi bese gotov izvodot i si go zemav uredno od upravata za maticni knigi vo skopje
Tamu kaj sto treba pokusavam da se logiram. Uporno me odbiva i vika deka korisnik so takvo korisnicko ime ne postoi. Koga kje se obidam da se registriram odnovo vika deka korisnik so istiot maticen broj vekje postoi. Ko kje otidam na opcijata "zaboravena lozinka" go prifakja korisnickoto ime i mozam da ja smenam lozinkata. Ko kje otidam da se logiram pak vika korisnik so takvo korisnicko ime ne postoi ;). I taka u krug. Pisuvav mejlovi, vrtev na broevi i nisto.
 

F.E.A.R.

The Harem King
Член од
11 јуни 2015
Мислења
655
Поени од реакции
970
Живеам во Бугарија, напиши на гоогле, државен архивив во Бугарија и ќе ти излезе страната.
Добро и во кој оддел да барам за мој дедо кој имал крштение од бугарската егзархија и од прадедо кој бил попишан како бугарин?
 
Член од
13 декември 2017
Мислења
103
Поени од реакции
338
Не бе, пак ќе се скараме јас и ти. :pos::pos::pos::pos::pos:


Извини, ќе те цитирам и ќе се обидам крајно да бидам љубезен иако искрено НЕ сакам.

Кој курац ти е постот? Иако на крај кажуваш дека секој може сам ама требало да оди трет пат Софија.
НЕ, Софија се оди еднаш и ноќеваш додека на завршиш работа сам и нема да го крмиш некое говедо со шаран што вози со јадранки и има златен ланец на вратот шо му е поголем од глата.

Прв ден, земаш указ, поддаваш за ЕГН.
Втор ден, земаш ЕГН и одиш се сликаш.
Трет ден (ако не стигниш вториот до 11 часот наутро) се сликаш за пасош и земаш пасош идиот ден по брза постапка.

МАКА ми е да ги правам есапите ама и ВАКА како што напишав е ПОЕВТИНО наместо да товиш некој КРМАК - извини, посредник.

ИСКЛУЧОК, се луѓе кои не можат да го бркаат сето тоа заради лични и приватни обврски или кариерни обврски, тогаш ПЕКИ земи си посредник да ти трчка лево десно, мада шипинки - за указ треба лично да одиш и за сликање за пасош и лична карта мора лично.
Поставив нормално прашање, бидејќи како што знаеш правилата за минување на граница не се статични туку постојано се минуваат и не може човек во секој момент да знае кои се актуелните услови. Во однос на 15 евра заштеда за тест... Епа ај ако не ви се проблем ти и тој што искоментирал па ти си ставил лајк, еве вие позајмете ми ги, па јас да ви ги вратам за месец, два, може?

Никој на никого не треба да му води математика во смисол "кога КОНЕЧНО ќе подигаш указ не треба да ти прават разлика 15 евра...". Од кај знаете каква му е моменталната финансиска ситуација на некого? Процедурата од подигање указ не е баш евтина, јас три месеци штедам пати за да можам да завршам работа.

И што има тука да се караме?

Благодарност до @Altair75 што одговори фино и културно ко човек. Од солење памет више преку тасета.
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
1.343
Поени од реакции
5.260
Поставив нормално прашање, бидејќи како што знаеш правилата за минување на граница не се статични туку постојано се минуваат и не може човек во секој момент да знае кои се актуелните услови. Во однос на 15 евра заштеда за тест... Епа ај ако не ви се проблем ти и тој што искоментирал па ти си ставил лајк, еве вие позајмете ми ги, па јас да ви ги вратам за месец, два, може?

Никој на никого не треба да му води математика во смисол "кога КОНЕЧНО ќе подигаш указ не треба да ти прават разлика 15 евра...". Од кај знаете каква му е моменталната финансиска ситуација на некого? Процедурата од подигање указ не е баш евтина, јас три месеци штедам пати за да можам да завршам работа.

И што има тука да се караме?

Благодарност до @Altair75 што одговори фино и културно ко човек. Од солење памет више преку тасета.
Тасе не го познавам, Алтаир да.

Прати ми трансакциона во порака утре ќе ти уплатам 15еур по утрешен курс на банката ако навистина немаш пари.

Доколку имаш и сепак го напиша ова, тогаш во право бев за тоа дека пак ќе се караме.
 
Член од
13 декември 2017
Мислења
103
Поени од реакции
338
Тасе не го познавам, Алтаир да.

Прати ми трансакциона во порака утре ќе ти уплатам 15еур по утрешен курс на банката ако навистина немаш пари.

Доколку имаш и сепак го напиша ова, тогаш во право бев за тоа дека пак ќе се караме.
Моментално сум без работа, а живеам под кирија и имам кредит, така да 15 евра во моментов ми значат со оглед на тоа дека ќе треба да платам и пат, и административни такси , и превод и легализација на извод, сликање за пасош и 300 глупости. Дури и без посредник процедурата за подигање е скапа и јас се позајмував за да се скрпам некако и не мислам дека тоа е срамно, а сигурно и други луѓе се во слична ситуација.

Кој си па ти да судиш за туѓи пари дали на некого му се многу или малку? Дури и да имам 10000 евра на страна, ако некој трошок може да се избегне, зошто да се фрлаат пари, да частам лабаратории?

А ако си ти толку широкоград и парите не ти се проблем, пушти и повеќе од 15 евра бидејќи мајка ми не беше добра и земавме кредити и изпозаглавивме, па 15 евра се пичкин дим у споредба со тоа што го должиме.
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
1.343
Поени од реакции
5.260
Моментално сум без работа, а живеам под кирија и имам кредит, така да 15 евра во моментов ми значат со оглед на тоа дека ќе треба да платам и пат, и административни такси , и превод и легализација на извод, сликање за пасош и 300 глупости. Дури и без посредник процедурата за подигање е скапа и јас се позајмував за да се скрпам некако и не мислам дека тоа е срамно, а сигурно и други луѓе се во слична ситуација.

Кој си па ти да судиш за туѓи пари дали на некого му се многу или малку? Дури и да имам 10000 евра на страна, ако некој трошок може да се избегне, зошто да се фрлаат пари, да частам лабаратории?

А ако си ти толку широкоград и парите не ти се проблем, пушти и повеќе од 15 евра бидејќи мајка ми не беше добра и земавме кредити и изпозаглавивме, па 15 евра се пичкин дим у споредба со тоа што го должиме.
Марија, ако идиш на форум да се истушиш за личните проблеми во животот, во ред еве јавно се исповеда и се надевам дека ти олесна.

Никаде не ти судев, мака ми е да се цитирам, ти напишав само една единствена реченица, а таа е дека „ќе се караме“. Ајде, јеби га, for the sake of conversation еве ти што беше напишано (колку да се знае, а не да ми вадиш муабети кои никаде не сум ги напишал):

Не бе, пак ќе се скараме јас и ти. :pos::pos::pos::pos::pos:
Од каде до каде го донесе муабетот можам само да го припишам на обично женско паничарење & blow out of proportions на коментар кој не беше хејтерски настроен кон тебе. Воопшто.

За разлика од тебе, не ми е стил да се исповедам јавно и да кажувам каде и како живеам, колку имам хипотека и дали имам воопшто, сум или не сум широкоград - доволно е тие што ме познаваат лично и на кои сум и дозволил да знаат колку толку од мојот личен живот.

Тебе можам да ти речам следно: НЕ си само ти со лични проблеми, не си само ти што чекаш пасош и гледаш да заштедиш, не си само ти со кредити, хипотеки, долгови по банки и проблематично здравје на постари (небитно која возраст) родители или роднини во пошироко/потесно семејство.

Така да, БИЛО што да имаш проблем можеш да се обратиш во приватна порака, па како што не има тука неколку луѓе кои „си чуваме грб“ за темава за бугарско бидејќи сакаме истата да живее како таква на форумот и да се пласираат вистински информации, повеќе од сигурен сум дека НИЕ истите тие луѓе (и пази, се дрзнувам сега ЈАВНО, како тебе, да зборувам во име на некој друг - ете до толку мислам дека ги познавам што луѓе се приватно) ќе ти помогнеме секој во рамките на своите финаниски можности.

КОЛКУ год да се осеќаш емоционално и финансиски исцедена, не е ова начин, ад хоминем преминуваш во дискусијата за нешто за што немаш потреба. Никој не те нападна, толкуваш постирано на свој начин т.е. на начин на кој се наоѓаш моментално (полна емоции и извини ама исто така и негативност).

Крај краева, до толку ако си во гомна ќе организираме НА ЦЕЛ ФОРУМ, не само на оваа тема помош за тебе и ќе ти се помогне, не се ни сомневам во тоа.

Но, те молам воздржи се од претпоставки за кој колку е широкоград, колку тоа твојот живот е тежок, колку имаш финаниски и здравствени проблеми и сето тоа. Не те личи.

Сите тука сме дел од една форумска популација, секој со свои мислења, ставови и проблеми (поголеми или помали) во приватниот живот. Те повикувам порационално и посмирено да се однесуваш во следната комуникација на темава (иако офтопик и адхоминем, не ти е замерено), а моето сандаче и понатаму е отворено доколку имаш нешто да напишеш.

Секое добро на твојата мајка и се надевам ќе се подобри нејзината здравствена состојба во најбрзо можно време.
 
Член од
13 декември 2019
Мислења
706
Поени од реакции
1.227
Марија, ако идиш на форум да се истушиш за личните проблеми во животот, во ред еве јавно се исповеда и се надевам дека ти олесна.

Никаде не ти судев, мака ми е да се цитирам, ти напишав само една единствена реченица, а таа е дека „ќе се караме“. Ајде, јеби га, for the sake of conversation еве ти што беше напишано (колку да се знае, а не да ми вадиш муабети кои никаде не сум ги напишал):Од каде до каде го донесе муабетот можам само да го припишам на обично женско паничарење & blow out of proportions на коментар кој не беше хејтерски настроен кон тебе. Воопшто.

За разлика од тебе, не ми е стил да се исповедам јавно и да кажувам каде и како живеам, колку имам хипотека и дали имам воопшто, сум или не сум широкоград - доволно е тие што ме познаваат лично и на кои сум и дозволил да знаат колку толку од мојот личен живот.

Тебе можам да ти речам следно: НЕ си само ти со лични проблеми, не си само ти што чекаш пасош и гледаш да заштедиш, не си само ти со кредити, хипотеки, долгови по банки и проблематично здравје на постари (небитно која возраст) родители или роднини во пошироко/потесно семејство.

Така да, БИЛО што да имаш проблем можеш да се обратиш во приватна порака, па како што не има тука неколку луѓе кои „си чуваме грб“ за темава за бугарско бидејќи сакаме истата да живее како таква на форумот и да се пласираат вистински информации, повеќе од сигурен сум дека НИЕ истите тие луѓе (и пази, се дрзнувам сега ЈАВНО, како тебе, да зборувам во име на некој друг - ете до толку мислам дека ги познавам што луѓе се приватно) ќе ти помогнеме секој во рамките на своите финаниски можности.

КОЛКУ год да се осеќаш емоционално и финансиски исцедена, не е ова начин, ад хоминем преминуваш во дискусијата за нешто за што немаш потреба. Никој не те нападна, толкуваш постирано на свој начин т.е. на начин на кој се наоѓаш моментално (полна емоции и извини ама исто така и негативност).

Крај краева, до толку ако си во гомна ќе организираме НА ЦЕЛ ФОРУМ, не само на оваа тема помош за тебе и ќе ти се помогне, не се ни сомневам во тоа.

Но, те молам воздржи се од претпоставки за кој колку е широкоград, колку тоа твојот живот е тежок, колку имаш финаниски и здравствени проблеми и сето тоа. Не те личи.

Сите тука сме дел од една форумска популација, секој со свои мислења, ставови и проблеми (поголеми или помали) во приватниот живот. Те повикувам порационално и посмирено да се однесуваш во следната комуникација на темава (иако офтопик и адхоминем, не ти е замерено), а моето сандаче и понатаму е отворено доколку имаш нешто да напишеш.

Секое добро на твојата мајка и се надевам ќе се подобри нејзината здравствена состојба во најбрзо можно време.
@Генерал totalno Se soglasuvam so tebe... Site poradi tie problemi sme na ovoj forum ovde I terame procedura, eve I jas sum eden od tie sirokogradi licnosti sto si cuvame grb... @МаријаОдМакедонија Ne Ne razbiraj pogresno tuka sme da si pomogenem site zaedno, znam nekogas treba da se isturis na nekogo sum go pominuvak I jas toa, megjutoa porakite sekogas Se tuka za muabet pa makar I za nekoja druga pomos pozz I sekoe dobro, lugje dajte malce smireno I so pocit I so ljubov, Ne vredi nervozi I stresovi, kratok e zivotov pozdrav
 
Член од
21 октомври 2016
Мислења
387
Поени од реакции
466
Ја користам оваа пригода јавно да му ветам софра на @Генерал-от кога ќе ми го потпишат указот. Без заебанции, сериозна сум. На 400 преписки се од мене, нека биде во состојба на готовност.
Од софра до пцуење дојде работата. Ова е класичен пример за кога ќе му требаш на некого како те користи наспроти моментот кога ќе си завршиш работа и не ти треба веќе.
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
1.343
Поени од реакции
5.260
Од софра до пцуење дојде работата. Ова е класичен пример за кога ќе му требаш на некого како те користи наспроти моментот кога ќе си завршиш работа и не ти треба веќе.
И пред да го напише ова за софрата (кое го цитираш и кое секако го одбив - мислам дека никој не е до софра дојден) ме ребреше, не и е прв пат, а не е ни прв јузер со кој сум имал некоја си слична комуникација на темава (Златна Бани на раце ја носевме, па зеде неколку луѓе не отера у пм од кои мене нарочито само затоа што не и се свиѓаше фактот дека за новата дополнителна дури ни Лазар од Струмица немаше конкретно инфо - па лутината ја извади тука. СЕКАКО, откако предаде или не предаде документи НЕ се врати тука да напише кој и беше следниот статус. Вети дека нема да пишува од инает - класика себичност али јбг секакви не има).

Но, мора да го прифатиме фактот дека таква е самата тема, повеќето луѓе ќе се истрчаат кај посредници и откако ќе ги заебат идат тука и се истураат на првиот што ќе им попадне при очи. Делот за споделување приватност јавно на форум (како и погоре) го препишувам на женски емоции и нивна неуспешна контрола.

Како и да е, од 2015 наваму се имам изнагледано скоро сè и на форумот и на темава, така да не и е замерено. Ќе се корегира.

Јас ќе продолжам да сум на темава и долго откако ќе си замине таа, како што бев и долго пред да се појави. Небитно.


Марија и Генерал ај продолжете го муабетов по приватни пораки, доста беше тука во темава.
Не ме спомнувај мене, ја повикав да ми се обрати во приватна порака, не го прави тоа туку на форум ме напаѓа ад хоминем за нешто што:
1. Не го имам никаде речено.
2. Јавно ја повикав да и се помогне (ДВА пати) ако има финансиски проблеми, а не да ми кажува колку сум широкоград.

Останатиот дел е нејзино прикажување како жртва, женски емоции, краток фитил или како год сакаш сфати го, ама како мод треба тој дел да го санционираш или опомениш, а не тоа што НЕКОЈ (не само јас) и отвара очи и и вели ЕЈ девојко за 1000 или 2000 ден тест и пари за истиот РИЗИКУВАШ некој абдал да те врати од граница затоа што така му се присакало. Балкан е ова.

НЕ, ќе го извадам и тој тест, нема да штедам, последни за леб да ми се пари ќе ги дадам и нема да оставам простор на некој тиквар на граничен да ме врати назад или после граница да ги платам истите пари или пак дупло, да се траштам каде и кога да се тестирам во БГ или до СК да се враќам - во превод, да дадам повеќе пари од тоа што ќе ме кошта еден ПЦР (2000 ден) или еден антиген (1000 ден).

Ама ХЕЈ, некој има приватни проблеми, недостаток на пари и фрустарции па ќе му гледаме низ прсти.
Јас стварно не и замерив, да беше така ќе ја отерав наместо да и понудам помош, а ти размисли дали моево е за опомена при модерирање или нејзиното.ОН ТОПИК (едит):
Само што ми пишаа во ПП, за доставуваање на дополнителни документи во ДАБЧ (доколку некој има таков статус да се достават дополнителни документи таму) ги препраќаат во Министерство за правда ИАКО на статусот стои дека треба да се достават во ДАБЧ - барем засега е така, еве ми споделија искуство од деновиве, крајно сум благодарен за тоа и го споделуваме веднаш на темата.

Така да, тој што ќе носи дополнителни или нека ги носи директно во МП или нека оди прво ДАБЧ, но нека си има подготвена молба и за во едната и за во другата институција за доставување на дополнителни документи.

За МП молбата може да се најде тука (секако секој ја модификува според свои потреби):
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom