Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
21 јуни 2017
Мислења
7
Поени од реакции
18
Decki zdravo, edno prasanje nadvor od tema, Se raboti za prijatel, ima dve dozi vakcina fajzer primeno, megjutoa vo sertifikatot e so mak maticen broj I mak pasos, prasanjeto mi e dali koga kje patuva niz EU so Bg pasos bi imal Nekako problem, itn... Pri skeniranje na kodot itn.... Neli na sertifikat edno drzavjanstvo, a patuva i raboti so drugo drzavjanstvo, dali bi imal problem... Pozzz
U "zapoved od 26.10.2021...."je dodato na kraju ovo Screenshot_20211119_131036_com.android.chrome.jpg
 
Член од
12 јануари 2020
Мислења
39
Поени од реакции
23
Deneska bev na intervju i imase sto gi vrakaa za lekarsko.Zatoa tie sto ke odat da znat deka starite lekarska ne vazat.Me interesira zosto nekoi plakavme po 140evra a nekoi po 50evra
 
Член од
30 септември 2021
Мислења
92
Поени од реакции
74
Deneska bev na intervju i imase sto gi vrakaa za lekarsko.Zatoa tie sto ke odat da znat deka starite lekarska ne vazat.Me interesira zosto nekoi plakavme po 140evra a nekoi po 50evra
Се јавив во конзулатот во Битола за тој проблем, зошто некој плаќаат повеќе а некој помалку, одговорот беше дека зависи от тоа колку документи носите толку ве таксуване.
 
Член од
11 февруари 2020
Мислења
186
Поени од реакции
166
Се јавив во конзулатот во Битола за тој проблем, зошто некој плаќаат повеќе а некој помалку, одговорот беше дека зависи от тоа колку документи носите толку ве таксуване.
Jas preku roditel plativ vo uni banka za int bitola 50 eur i deklaracija 10 eur . Toa e . Ama lani 18 avgust . 2020

Sent from my SM-G960U using Tapatalk
 
Член од
21 мај 2009
Мислења
76
Поени од реакции
90
Deneska bev na intervju i imase sto gi vrakaa za lekarsko.Zatoa tie sto ke odat da znat deka starite lekarska ne vazat.Me interesira zosto nekoi plakavme po 140evra a nekoi po 50evra
Истото прашање беше и јас кога бев на интервју и заклучивме дека тие што имаат нелегализирани документи плаќаат легализација, а јас бев со легализирани документи и платив само 60 евра
 

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.711
Поени од реакции
873
Ајде да се пофалам.

Подигнав Указ во Софија, извадов ЕГН и после тоа правец на сликање за пасош и лична карта.

Се на се помина супер. Јас отидов со посредник (Александар) и дечкото е супер. Буквално се среди како што беше ветено и тоа во рекорден рок.

Сега чекам да се изработат во регуларен рок (20 дена како што ми кажаа) па да ми ги пратат од Софија.

Носете си нови/различни сликички кога подигнувате указ! Некои се зезнуваа и носеа слики кои ги дале кога поднесуваа документи.
 
Член од
11 февруари 2020
Мислења
186
Поени од реакции
166
April 2019 . Iscisten li e . Fala vi

Sent from my SM-G960U using Tapatalk
 
Член од
18 април 2020
Мислења
14
Поени од реакции
2
Deneska bev na intervju i imase sto gi vrakaa za lekarsko.Zatoa tie sto ke odat da znat deka starite lekarska ne vazat.Me interesira zosto nekoi plakavme po 140evra a nekoi po 50evra
Jas imam zakazano intervju na 10.12.2021 god vo Skopje. Malku podetalno okolu novata forma na lekarsko uverenie da objasnis, te zamoluvam
 
Член од
29 јули 2019
Мислења
134
Поени од реакции
251
Ајде да се пофалам.

Подигнав Указ во Софија, извадов ЕГН и после тоа правец на сликање за пасош и лична карта.

Се на се помина супер. Јас отидов со посредник (Александар) и дечкото е супер. Буквално се среди како што беше ветено и тоа во рекорден рок.

Сега чекам да се изработат во регуларен рок (20 дена како што ми кажаа) па да ми ги пратат од Софија.

Носете си нови/различни сликички кога подигнувате указ! Некои се зезнуваа и носеа слики кои ги дале кога поднесуваа документи.
Kako na primer jas! :)
 
Член од
7 април 2019
Мислења
120
Поени од реакции
80
Изгледа новиот министер за правда ќе биде од ,,Демократска Бугарија". Он ќе назначи од своја партија советници при советот како и зам. министерот. Обично така мислам од своја партија назначува директори и др на функција во министерството. Ај до сега беше технички финална не се мрдаше. Не ми е јасно зошто мнозинството од советот и даваше подршка на Катја. Сепак не е главна на советот ? Дали од иста партија се заедно од БСП техничките сега на функција во правда со неа заедно.
 

Attachments

Член од
23 октомври 2021
Мислења
33
Поени од реакции
22
Dobra vecer, nemav provereno desetina dena, sega proveriv na soprugot mu se smenil statusot, bese na int vo bitola vo mart.
Možeš li da mi kažeš so kakvi dokumenti beše? Mnogu brzo mu se smenil statusot,ne možam da veruvam.Faktički od juli koga bil na zadolžitelna pa sega vo noemvri na finalna,taka li e?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom