Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
30 јуни 2020
Мислења
1.346
Поени од реакции
5.296
Здраво дечки!
Ќе ми биде потребен совет. Решив да однесам документи пак, затоа што ме ставија на дополнителна, овојпат одам по друга линија па некако понадежно ми делува. Е сега, сакам лично да ги доставам до Софија, посредникот го баталив, па чисто да прашам за дирекции од искуство тука.
Каде е најдобро да се однесат за превод и легализација и дали тоа може да се заврши за еден ден во Софија? Дали треба молба некаква да се состави и напише или таму даваат? И иако ми пишува дека треба да се достават до ДАБЧ, да си прашам за сигурно да не треба во министерство за правосудие случајно, оти веќе не се знае со нив.
Ви благодарам, убав ден
1. Најголема позитива е што го батали посредникот, уште да кажиш кој е за некој друг да не налепи, време е јавно да се објавуваат идиотите. Ако не сакаш ти пиши ми лична порака кога ќе дојде време ќе го објавам јас.

2.
Превод и легализација - MiS Associates Ltd. Translation services
+359 89 485 8540
Ги има објавено членот @TheChosenOne и беше задоволен од нив, контактирај ги онлајн или пак на viber на нивниот број. Кога ќе одиш Софија само ќе си подигнеш готов превод и легализација, ќе си платиш и тоа е тоа.

3. Нема ваму треба таму треба, ако ти пишува ДАБЧ тогаш носи ги ДАБЧ, како што ти пишува во статусот така.
Направи една обична молба оди некој тука во мкд нека ти ја преведи на бугарски и дај им ја таму. Не знам под кој број би ти се водел предметот за да се повикаш на тоа, али напиши тоа што поседуваш (број на преписка ако имаш и си го запишал)или број на молба.
Разликата меѓу тие две убаво ја објаснува алтаир тука:

Молбата за доп документи во МП изгледа вака:

Модифицирај ја за во ДАБЧ и тоа е тоа.
АКО ти е до толку шубе, мада не гледам логика, носи ги истите дополнителни док и во МП.

OTKAZ VICEPREZIDENTA !!!

Отказ на Вицепрезидента на Република Б'лгарија. С'гласно резолјуција на Вицепрезидента на Република Б'лгарија е отказано издаването на указ за придобиване на б'лгарско гражданство, за което сме уведомени с писмо рег. № 04-12-28/11/04.11.2021 г.

Intervju 03.04.2019 u Sofiji
Polozitelno od 16.04.2021.
Danas promena statusa!

Jel ima jos neka nada za zalbu ili je ovo definitivno kraj, i ako jeste da li mogu nekako da dobijem info zasto mi nie potpisan ukaz?
Kazne, prekoracanje i problema sa zakonom nemam niti sam ikad imao, tako da mi nije jasno sta moze da bude toliki problem, osim sto vec 4.god zivim i radim u Nemackoj sa regularnom radnom vizom naravno, pa si na kraju mislim da je mozda to problem jer vec zivim i radim u EU, ali to je samo moja pretpostavka. Inace sam predao preko ujaka koji ima bugarsko drzavljanstvo.
Ako neko nesto zna neka da savet, bio bih zahvalan, ako ne isto hvala.
Zelim Vam svima srecu koji cekate, da docekate ukaz, a ne ovu glupost kao ja.

Ziveli
Не можам точно да го најдам линкот, порано имам постирано на темата (пред некој месец, барај преку search мои мислења) дека секоја среда заменик министер во МП има приемни саати за различни проблеми - меѓу нив и вакви за процедура за стекнување на граѓанство на Република Бугарија.
НИКОЈ тоа не го сфати сериозно и беше земено здраво за готово.
Така да, барај го тоа мое мислење, ако го најдам ќе ти го пратам, истовремено види на сајтот на МП (мака ми е да барам сега) и најди дали се' уште постои таква опција. Ако постои закажи си состанок, фати авион директива Софија и на лице место кажи им дека кога ТИ поднесе документи беше важечко да може да се добива преку чичко и слично, а во меѓувреме тоа е променето. НЕМА тука твоја вина, инсистирај да ти овозможат продолжување на процедурата (особено ако одиш преку истата крвна линија преку која чичкото добил) и на крај надевај се на позитивен исход.
Можда е премногу оптимистички али ПРОБАЈ. За проба пари не земаат, ако ништо друго ќе се прошеташ во Софија, убав град е има што да видиш.

За жал многу луѓе се откажуваат пред да ги исцрпат сите опции, за се' во животот е така, па потоа криват судбина, посредник, дедо мраз и било што друго.

Според мене обиди се, јас би се обидел макар и 1% шанси да имам.

Инаку, во Германија имаш дозвола за престој поголема ако цело време си во работен однос и сигурно ќе ти дадат aufenthalt на подолг период, така да нема што да жалиш и да пропаднал пасошот пошто кај и да е 5-7 години престој е времето со кое имаш право да поднесиш за Германско државјанство и пасош (а тогаш сакал или не ќе мора да се откажеш од другите, вклучително и бугарското, доколку го имаш бидејќи засега Германија има такво законодавство и така им е регулирано - исклучок беше ако имаш нешто имот во земјата каде си роден и незз што друго, за тоа ќе консултираш адвокат таму).
Со среќа!
 
Член од
19 јануари 2021
Мислења
20
Поени од реакции
25
Ujak kao poreklo jel to legitimna linija za dobijanje drzavljanstva?
Imas pravo, oni su mi od pocetka rekli kao da ne moze, ali mi nije jasno zasto su mi uzeli dokumenta i zakazali intervju i tako sve na dalje. Kada sam video da sve ide svojim tokom, mislio sam da je sve ok. Sada ne znam da li moja majka moze da dobije samo preko ujaka, posto mu je ona rodjena sestra i posle ja preko nje ? Kada sam pitao za majku tada 2018.kada sam ja isao, rekli su mi da ne moze samo preko ujaka, nego da mora da preda ista dokumenta kao i on.. a oni taj stari izvod ne prihvataju vise kao dokaz, jer kao nije dovoljan. Ne znam da li se sada nesto mozda promenilo? Nisam pametan vise.

Uglavnom hvala svima na odgovorima i zelim vam svima puno srece od srca i da svi docekate pasos. Ja sam zavrsio sa ovim, sad bar znam na cemu sam i da definitivno nemam vise cemu da se nadam.

Puno pozdrava
Oprostite moram da se ukljucim temu. Oni vama jesu rekli da ne moze i bili su upravu ali su vas ipak pustili da udjete u proceduru jer pod 1 imaju novac od toga i pod 2 o konacnom resenju donose odluku neke vise instance.
Zao mi je!
Imate opciju polaganja b2 nemackog i podnosenja za drzavljanstvo posle 6 godina zivota i rada. Srecno
 

Altair75

MasterAssassin
Член од
7 ноември 2017
Мислења
698
Поени од реакции
3.922
@Altair75

овие ги најдов случајно

1474/2021- указ шпанија
3231/2021 - указ 167 вклучен
3379/2021 - указ германија
3392/2021-указ австрија
3393/2021-указ австрија
3394/2021-указ австрија
3398/2021-указ австрија
3400/2021-указ австрија
3401/2021-указ австрија
3403/2021-указ австрија
3405/2021-указ австрија
3406/2021-указ австрија
3407/2021 -указ австрија
3408/2021 -указ австрија
3412/2021 -указ австрија
3413/2021 -указ австрија
3414/2021 -указ австрија
3416/2021 -указ австрија
3422/2021 -указ австрија
3427/2021 -указ австрија
3432/2021 -указ австрија
3433/2021 -указ австрија
3434/2021 -указ австрија
3435/2021 -указ австрија
3436/2021 -указ австрија
3437/2021 -указ австрија
3439/2021 -указ австрија
3440/2021 -указ австрија
3442/2021 -указ австрија
3444/2021 -указ австрија
Fala @Peroronchino :pijani:

I jas vcera "vrtev";) po prepiskite od dosada:свиркам:, od 2021 sto bea na polozitelno, poveke se vkluceni vo ukaz i isprateni po ambasadi. Ima duri i vo Indonezija edna prepiska:D.

Tie se, kako sto objasni Marin vo eden post, za bugarski drzavjani sto ziveat vo druga drzava na pr. slucaj, na svoite novorodeni deca im vadat bugarski pasos preku ambasada, preku investicii, studenti, diplomati, sto znam drugo.... za niv e druga procedura, pobrzo...

Ima izmeni i kaj nekoj prepiski od 2021 od obrazuvana vo finalna/neredovna, od 2019 od finalna vo neredovna, novi obrazuvani prepiski od 2021...i taka natamu...

Ako imam vreme do vecer ke proveram uste ednas se po red, denes mozebi ke imam malku poveke vreme, pa ke napravam apdejt na listata i ke pustam ovde vo nekoj post.

Se nadevam i so apdejt od nekoj nov ukaz od denes...razbiras:popce:

Od polozitelno 2021 vo ukaz ovie se site, tvoite + jas sto najdov nesto, site vo ukazi od 2021:

341/2021
342/2021
343/2021
344/2021
345/2021
346/2021
347/2021
348/2021
349/2021
350/2021
405/2021
427/2021
1251/2021
1267/2021
1268/2021
1269/2021
1474/2021
3091/2021
3092/2021
3231/2021 - Ukaz 167/2021
3379/2021
3392/2021
3393/2021
3394/2021
3398/2021
3400/2021
3401/2021
3403/2021
3405/2021
3406/2021
3407/2021
3408/2021
3412/2021
3413/2021
3414/2021
3416/2021
3422/2021
3427/2021
3432/2021
3433/2021
3434/2021
3435/2021
3436/2021
3437/2021
3439/2021
3440/2021
3442/2021
3444/2021
6040/2021
6059/2021
6060/2021
6197/2021
6198/2021
6199/2021
6200/2021
6201/2021
6203/2021
6204/2021
6328/2021
6329/2021
6332/2021
6353/2021
6834/2021
6837/2021
6838/2021
6846/2021
6847/2021
6848/2021
6857/2021
6858/2021
6859/2021
6860/2021
6861/2021
6862/2021
6864/2021
6865/2021
6866/2021
6882/2021 - Ukaz 177/2021
6908/2021
7257/2021
7258/2021
7260/2021
7263/2021
7264/2021
7265/2021
7266/2021
7443/2021
7444/2021
7445/2021
7446/2021
7447/2021
7448/2021
7451/2021
7453/2021
7454/2021
 
Член од
11 јули 2018
Мислења
8
Поени од реакции
10
1. Најголема позитива е што го батали посредникот, уште да кажиш кој е за некој друг да не налепи, време е јавно да се објавуваат идиотите. Ако не сакаш ти пиши ми лична порака кога ќе дојде време ќе го објавам јас.

2.
Превод и легализација - MiS Associates Ltd. Translation services
+359 89 485 8540
Ги има објавено членот @TheChosenOne и беше задоволен од нив, контактирај ги онлајн или пак на viber на нивниот број. Кога ќе одиш Софија само ќе си подигнеш готов превод и легализација, ќе си платиш и тоа е тоа.

3. Нема ваму треба таму треба, ако ти пишува ДАБЧ тогаш носи ги ДАБЧ, како што ти пишува во статусот така.
Направи една обична молба оди некој тука во мкд нека ти ја преведи на бугарски и дај им ја таму. Не знам под кој број би ти се водел предметот за да се повикаш на тоа, али напиши тоа што поседуваш (број на преписка ако имаш и си го запишал)или број на молба.
Разликата меѓу тие две убаво ја објаснува алтаир тука:

Молбата за доп документи во МП изгледа вака:

Модифицирај ја за во ДАБЧ и тоа е тоа.
АКО ти е до толку шубе, мада не гледам логика, носи ги истите дополнителни док и во МП.Не можам точно да го најдам линкот, порано имам постирано на темата (пред некој месец, барај преку search мои мислења) дека секоја среда заменик министер во МП има приемни саати за различни проблеми - меѓу нив и вакви за процедура за стекнување на граѓанство на Република Бугарија.
НИКОЈ тоа не го сфати сериозно и беше земено здраво за готово.
Така да, барај го тоа мое мислење, ако го најдам ќе ти го пратам, истовремено види на сајтот на МП (мака ми е да барам сега) и најди дали се' уште постои таква опција. Ако постои закажи си состанок, фати авион директива Софија и на лице место кажи им дека кога ТИ поднесе документи беше важечко да може да се добива преку чичко и слично, а во меѓувреме тоа е променето. НЕМА тука твоја вина, инсистирај да ти овозможат продолжување на процедурата (особено ако одиш преку истата крвна линија преку која чичкото добил) и на крај надевај се на позитивен исход.
Можда е премногу оптимистички али ПРОБАЈ. За проба пари не земаат, ако ништо друго ќе се прошеташ во Софија, убав град е има што да видиш.

За жал многу луѓе се откажуваат пред да ги исцрпат сите опции, за се' во животот е така, па потоа криват судбина, посредник, дедо мраз и било што друго.

Според мене обиди се, јас би се обидел макар и 1% шанси да имам.

Инаку, во Германија имаш дозвола за престој поголема ако цело време си во работен однос и сигурно ќе ти дадат aufenthalt на подолг период, така да нема што да жалиш и да пропаднал пасошот пошто кај и да е 5-7 години престој е времето со кое имаш право да поднесиш за Германско државјанство и пасош (а тогаш сакал или не ќе мора да се откажеш од другите, вклучително и бугарското, доколку го имаш бидејќи засега Германија има такво законодавство и така им е регулирано - исклучок беше ако имаш нешто имот во земјата каде си роден и незз што друго, за тоа ќе консултираш адвокат таму).
Со среќа!
Hvala puno drug, potrazicu i to pa cu da probam, sto kazes nista me ne kosta.. Sve najbolje!
Автоматски споено мислење:

Ujak kao poreklo jel to legitimna linija za dobijanje drzavljanstva?


Oprostite moram da se ukljucim temu. Oni vama jesu rekli da ne moze i bili su upravu ali su vas ipak pustili da udjete u proceduru jer pod 1 imaju novac od toga i pod 2 o konacnom resenju donose odluku neke vise instance.
Zao mi je!
Imate opciju polaganja b2 nemackog i podnosenja za drzavljanstvo posle 6 godina zivota i rada. Srecno
Ma kod njih se ne zna vise ko kosi a ko vodu nosi. Kazu da ne moze i puste te u proceduru sve do samog kraja i onda ti kazu da definitivno ne moze, tj.nista ti i ne kazu nego te jednostavno odbiju, pa ti sanjaj zbog cega je to. Mogli su makar da posalju pismo da znam u cemu je problem, ali sada je sve vise nebitno.

Za Nemacku sam sve upucen, problem je sto nam Nemacka ne daje dvojno drzavljanstvo, a ja nemam nameru da se odreknem svog. Sada ova nova vlada ima nameru da odobri nama i bosancima dvojno, ali da li ce to stvarno biti , videcemo.
Nije potreban B2 nivo, nego integration kurs koji podrazumeva B1 + orientirung kurs(njihova istorija, geografija, politika, ekonomija itd.).
To sam ja vec sve polozio prve godine kad sam dosao.
Nakon 5 god. RADA(a ne samo boravka kao sto je nekada bilo) i ako si to polozio dobijas stalni boravak, a za pasos mozes da apliciras tek nakon 8 god. Mozda je nekad bilo 6 god.ali sada 100% nije, osim ako nisi neki dr-mr ili neka bitna licnost. Problem je samo sto ne daju dvojno.
Ali to je vec druga tema, da ne spamujemo forum,mada mozda nekome i pomogne ova info ko je vec u DE ili planira.

Svako dobro.
Pozdrav
 
Последно уредено:
Член од
8 септември 2018
Мислења
70
Поени од реакции
87
Здраво друштво, да ве прашам некој упатен, колку време се чека моментално на финална дали знаете, на мајка ми и се смени во октомври, јас кога бев во процедура окотмври 2017, финална чека 2 месеци но изгледа сега е многу заглавена, некој ако знае колку горе долу?
 
Член од
18 јануари 2020
Мислења
435
Поени од реакции
1.226
Ne ocekujte bilo sta da se desava sa finalnim statusom do formiranja nove vlasti i kasnije nove komisije.
Ukoliko se formira vlast za mesec dana, trebace jos mesec dana da se formira nova komisija sa novim politickim predstavnicima tj clanovima. Tako da pre 15.januara ne ocekujete bilo sta.
 
Член од
28 мај 2019
Мислења
135
Поени од реакции
212
Ne ocekujte bilo sta da se desava sa finalnim statusom do formiranja nove vlasti i kasnije nove komisije.
Ukoliko se formira vlast za mesec dana, trebace jos mesec dana da se formira nova komisija sa novim politickim predstavnicima tj clanovima. Tako da pre 15.januara ne ocekujete bilo sta.
Добро бе , од каде ви се тие информации, аман воздржете се од претпоставки, сега баш тоа не ни треба. Ако имаш доказ , документ, изјава и слично ОК, ама вака . . . .
 
Член од
6 август 2015
Мислења
456
Поени од реакции
756
Добро бе , од каде ви се тие информации, аман воздржете се од претпоставки, сега баш тоа не ни треба. Ако имаш доказ , документ, изјава и слично ОК, ама вака . . . .
Никој нема доказ за ништо.

Од март наваму (последниве +8 месеци) сите само претпоставуваме.
 
Член од
30 ноември 2018
Мислења
127
Поени од реакции
244
Ne ocekujte bilo sta da se desava sa finalnim statusom do formiranja nove vlasti i kasnije nove komisije.
Ukoliko se formira vlast za mesec dana, trebace jos mesec dana da se formira nova komisija sa novim politickim predstavnicima tj clanovima. Tako da pre 15.januara ne ocekujete bilo sta.
Не ширите дезинформации.Бугарија имаше 3 пати избори оваа година,па пак се менуваа статуси.Баш околу првите избори оваа година,јас добив статус положително.Не е до изборите.Проблемот е што имаат многу барања со потврди од Бккс,и не знаат моментално што со нив.Никој не знае што да носи.Мора да ја сменат дотичната К.М за тргне работата.Може ќе оди некаде во владата.Советот и владата, немаат допирна точка.Се ангажираат вработените само на ден на избори,како администрација.Требаше новиот закон да важи за новите апликанти,да знаат да не фрлаат пари без врска.Некој чекал четири години,и на крај одбиен.Се у вода.И време и пари.Се надевам за вас што чекате ќе се среди во позитивно.
 
Член од
18 јануари 2020
Мислења
435
Поени од реакции
1.226
Da li vi razumete da je Mateva radnik u ministarstvu zaposljen za stalno i da nece biti smenjena. Pokusali su da je smene pa je sud vratio na posao nazad.
Ona sama ne moze nista vec sada ima podrsku ostalih clanova komisije i ima 2/3 podrsku i zato radi ovo sve sto radi( procitajte zakon o komisiji za drzavljanstvo).
Mateva ce uvek biti 1 od 10 clanova komisije a mnogo je bitnije koji ce biti ostalih 9 clanova a najbitnije je ko ce biti predsednik komisije koji je po zakonu uvek zamenik ministra pravde.
 
Член од
9 јуни 2021
Мислења
13
Поени од реакции
34
Ne ocekujte bilo sta da se desava sa finalnim statusom do formiranja nove vlasti i kasnije nove komisije.
Ukoliko se formira vlast za mesec dana, trebace jos mesec dana da se formira nova komisija sa novim politickim predstavnicima tj clanovima. Tako da pre 15.januara ne ocekujete bilo sta.
Dok se pazarat za fotelji, se svika parlament, se dade mandat, ke pominat 2-3 nedeli. Do krajot na mesecot sovetot treba da odrzi uste 2 zasedavanja, edno vekje imale zasto na pocetok na mesec ima objaveno promeni. Znaci vo 2 od ovaa, narednata i po-narednata nedela treba da ima promeni. Otkako bi napravile vlada, e togas moze da ima zastoj dok se 'uhodaat' novite ili resat da menjaat pravila po novo.
I za ukazite, mandatot na Radev e do 22 januari, posle izborive sledna nedela i ako sklopat vlada so prv mandat, ima prostor za ukazi do pred bozik, pa i januari posle zimski odmor. Cekanje potpis e na pat da stane kako porano 2-3 meseca na smetka na tie staveni dopolnitelna.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom