Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

miskolo

Direktor
Член од
15 мај 2010
Мислења
784
Поени од реакции
2.300
@Los-Che Standar nad 2500e plata e,ceni nekoj ceni se poeftini od sk nekoj poskapi,da receme 15% od nasite ama zatoa platata e 5x od nasata :) smestaj so se smetki jas ziveam nad amsterdam e 1000e,negde 1600e ti ostanuvaat za jadenje i prevoz i nekojsi 600e mesecni na strana da stavis,moze i poveke ako ne setas sekoj den!
 
Член од
9 ноември 2021
Мислења
6
Поени од реакции
1
Здраво на сите

Во декември имам закажано Интервју во Амабасадаата во СК. Имам произход
Издаден врз основ на

-Дедо роден во 1912
-Извод од мајка ,
-мој изовд
-Извод од дедо

Имам и уверение од МБП (Македонско Бугарско пријателство)
Но. според ова подолу..
.....потврдите за бугарско потекло од здруженија на бугари надвор од Бугарија (БККС, МПБ,...) кои се издаваа на основа на Чл. 3, ал. 1, т. 2 повеќе не можат да се користат како доказ за бугарско потекло пред бугарските институции.


Јас други докименти не можам да најдам , колкави ми се шансите да бидам одбиен некој вакво искуство

Поздрав
 
Последно уредено:

Altair75

MasterAssassin
Член од
7 ноември 2017
Мислења
696
Поени од реакции
3.893
IMA
UKAZ 198!!!

Data na ukaz 28.10.2021

Ovie prepiski se vkluceni vo UKAZ 198:

152/2019
153/2019
1780/2019
2865/2019
9086/2019
9092/2019
9119/2019
9124/2019
9125/2019
9132/2019
9136/2019
9137/2019
9140/2019
9148/2019
9149/2019
9165/2019
9171/2019
9174/2019
9176/2019
9177/2019
9178/2019
9179/2019
9181/2019
9185/2019
9186/2019
9188/2019
9190/2019
9191/2019
9192/2019
9195/2019
9196/2019
9197/2019
9199/2019
9201/2019
9203/2019
9567/2019
9589/2019
9590/2019
9592/2019
9595/2019
9596/2019
9597/2019
9806/2019
9810/2019
9811/2019

Loading.... :D
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
30 септември 2021
Мислења
92
Поени од реакции
74
@Los-Che Standar nad 2500e plata e,ceni nekoj ceni se poeftini od sk nekoj poskapi,da receme 15% od nasite ama zatoa platata e 5x od nasata :) smestaj so se smetki jas ziveam nad amsterdam e 1000e,negde 1600e ti ostanuvaat za jadenje i prevoz i nekojsi 600e mesecni na strana da stavis,moze i poveke ako ne setas sekoj den!
Дата не ја имаш збркано темата?
Пак се имаш најадено со алвата со трева внатре.
 

Altair75

MasterAssassin
Член од
7 ноември 2017
Мислења
696
Поени од реакции
3.893
UKAZ 199!!!
ZA "STRANCI"


Data na potpis na ukaz 28.10.2021

Ovie prepiski:

25135/2019
25136/2019
25137/2019
25381/2019
25383/2019
25384/2019
25385/2019
25386/2019
25387/2019
25389/2019
25391/2019
25392/2019
IMA
UKAZ 198!!!

Data na ukaz 28.10.2021

Ovie prepiski se vkluceni vo UKAZ 198:

152/2019
153/2019
1780/2019
2865/2019
9086/2019
9092/2019
9119/2019
9124/2019
9125/2019
9132/2019
9136/2019
9137/2019
9140/2019
9148/2019
9149/2019
9165/2019
9171/2019
9174/2019
9176/2019
9177/2019
9178/2019
9179/2019
9181/2019
9185/2019
9186/2019
9188/2019
9190/2019
9191/2019
9192/2019
9195/2019
9196/2019
9197/2019
9199/2019
9201/2019
9203/2019
9567/2019
9589/2019
9590/2019
9592/2019
9595/2019
9596/2019
9597/2019
9806/2019
9810/2019
9811/2019

Loading.... :D
Ovie se promenite od denes, Ukaz 198 i 199/2021, i dvata se so data na potpis od 28.10.2021.

So UKAZ 198 i 199/2021 se skoro iscisteni prepiskite sto se na polozitelno od 16.04.2021 god, ima uste 2-3 po konzulski sto se seuste na polozitelno, ama spored toa sto go vodam, bi trebalo da se epten malku.

Sledni na red za da bidat vkluceni vo Ukaz se prepiski sto cekat na polozitelno od 16.04.2021 (mnogu malku :D ) i konecno od 21.04.2021 god.

@Bibo , mislam deka treba da me staves konecno kolovodja na spisokot :oleee: :D
@dragozova e vklucena vo ukaz 198 (Честитки!!!:smirce:), a @Тоде Гранката sigurno ima ukaz, ama uste ne znae:pos::D

Eve spisokot so prepiski po konzulski pat so update na denesnite ukazi (odbelezani so portokalovo).

Na koj sto mu treba, neka si gleda

Pozdrav i ubav den na site:свиркам::noze::backa::popce::anco:

P.s. @Bibo , te molam, koga ke pravis apdejt na spisokot, stavi go ovoj mojot prijatel sto e na dopolnitelna, povtorno na finalna od 10.11.2021, nosese dopolnitelni, udostoverenie za rodstveni vrski...pa da vidime sto ke go krstat sega :D

Loading...........epten :D
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
6 август 2015
Мислења
449
Поени од реакции
720
Здраво на сите

Во декември имам закажано Интервју во Амабасадаата во СК. Имам произход
Издаден врз основ на

-Дедо роден во 1912
-Извод од мајка ,
-мој изовд
-Извод од дедо

Имам и уверение од МБП (Македонско Бугарско пријателство)
Но. според ова подолу..
.....потврдите за бугарско потекло од здруженија на бугари надвор од Бугарија (БККС, МПБ,...) кои се издаваа на основа на Чл. 3, ал. 1, т. 2 повеќе не можат да се користат како доказ за бугарско потекло пред бугарските институции.


Јас други докименти не можам да најдам , колкави ми се шансите да бидам одбиен некој вакво искуство

Поздрав
Сега за сега никој не знае. Има еден куп луѓе со статус за "дополнителни документи" ама нема нивна конечна промена на статус (отказ или указ).

Јас сум со рок до 31ви декември да доставам дополнителни документи (кои ги немам :)). Така да штом ќе ми се одлучи судбината, ќе ве известам :)
 
Член од
9 февруари 2019
Мислења
85
Поени од реакции
123
Сега за сега никој не знае. Има еден куп луѓе со статус за "дополнителни документи" ама нема нивна конечна промена на статус (отказ или указ).

Јас сум со рок до 31ви декември да доставам дополнителни документи (кои ги немам :)). Така да штом ќе ми се одлучи судбината, ќе ве известам :)
U plan si da gi nosis istite?
Pozdrav
 
Член од
13 август 2021
Мислења
75
Поени од реакции
163
Ovie se promenite od denes, Ukaz 198 i 199/2021, i dvata se so data na potpis od 28.10.2021.

So UKAZ 198 i 199/2021 se skoro iscisteni prepiskite sto se na polozitelno od 16.04.2021 god, ima uste 2-3 po konzulski sto se seuste na polozitelno, ama spored toa sto go vodam, bi trebalo da se epten malku.

Sledni na red za da bidat vkluceni vo Ukaz se prepiski sto cekat na polozitelno od 16.04.2021 (mnogu malku :D ) i konecno od 21.04.2021 god.

@Bibo , mislam deka treba da me staves konecno kolovodja na spisokot :oleee: :D
@dragozova e vklucena vo ukaz 198 (Честитки!!!:smirce:), a @Тоде Гранката sigurno ima ukaz, ama uste ne znae:pos::D

Eve spisokot so prepiski po konzulski pat so update na denesnite ukazi (odbelezani so portokalovo).

Na koj sto mu treba, neka si gleda

Pozdrav i ubav den na site:свиркам::noze::backa::popce::anco:

P.s. @Bibo , te molam, koga ke pravis apdejt na spisokot, stavi go ovoj mojot prijatel sto e na dopolnitelna, povtorno na finalna od 10.11.2021, nosese dopolnitelni, udostoverenie za rodstveni vrski...pa da vidime sto ke go krstat sega :D

Loading...........epten :D
Po ovome bih rekao da rade normalno, iako su juce bili izbori
 
Член од
8 август 2020
Мислења
52
Поени од реакции
49
koga proveruvate na grqzdanatvo crveno vi stoj finalna ili so zeleno
Автоматски споено мислење:

koga proveruvate na grqzdanatvo crveno vi stoj finalna ili so zeleno
Автоматски споено мислење:

koga proveruvate na grqzdanatvo crveno vi stoj finalna ili so zeleno
 

Altair75

MasterAssassin
Член од
7 ноември 2017
Мислења
696
Поени од реакции
3.893
koga proveruvate na grqzdanatvo crveno vi stoj finalna ili so zeleno
Автоматски споено мислење:

koga proveruvate na grqzdanatvo crveno vi stoj finalna ili so zeleno
Автоматски споено мислење:

koga proveruvate na grqzdanatvo crveno vi stoj finalna ili so zeleno
Crveno???!!!!!:eek::eek::eek:
Auuuuu ti imas golem problem, stom e so crveno... zagazil si...vidi so posrednikot sto e rabotata. Ako e se ok, mora da e zeleno...nasekade....em poubava boja e nekako.:misticen:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom