Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

iko

Член од
18 јуни 2007
Мислења
1
Поени од реакции
1
Zdravo drustvo imam edno prasanje zatoa sto ne mozev da dobijam na drugo mesto odgovor
mozebi e malce vo drug kontekst prashanjeto ali moram da go postavam
Koja e procedurata za dobivanje na privrmena bugarska licna karta od 6-12 meseci i kolku trae i dali so istata moze da se raboti preku bugarska firma vo stranstvo potocno Germanija

fala i izvinete
 
Член од
6 август 2015
Мислења
463
Поени од реакции
769
Здраво екипо,
Ајде и јас да се впуштам во активна, учтива комуникација овде, доста беше воајерско следење повеќе од 2 години :)
Имено, на интервју бев во Софија на 01.04.2019г. со документи - умреница од дедо роден 1944г. во с.Тополница, Петрич - Бугарија, извод на родени на мајка ми, и мој извод [преведени, заверени] - (за да се докаже врската до дедо ми) и потврда од клубот од кај Лазар од Струмица. Исто така доставени се дополнителни документи, односно истите се уште еднаш внесени во Правосудието во Софија.
Гледам овде има доста следачи и познавачи од проблематиката , па ме интересира дали некој може од прилика да ми каже кога да очекувам промена на статус, бидејќи сеуште сум на задолжителна преписка, а за кратко ќе биднат 18 месеци од интервјуто. Ќе може ли коментари, сугестии, мислење, ве молам.
Фала!
Поздрав другар.

Сега за сега колку што знам се стигнати до средина на март (мање више).

Јас сум средина на Мај 2019та интервју, така да се надевам дека ќе дојдам на ред средина / крај на ноември. Ти требало почеток / средина на октомври да ти се смени статусот во "финална". Се разбира ова е претпоставка дека некогаш одат поспоро а некогаш побрзо со прегледите.

И не заборавај да пишеш кога ќе ти се смени статусот да знаеме до кај се !!!!
 
Последно уредено:
Член од
24 август 2020
Мислења
62
Поени од реакции
121
Поздрав другар.

Сега за сега колку што знам се стигнати до средина на март (мање више).

Јас сум средина на Мај 2019та интервју, така да се надевам дека ќе дојдам на ред средина / крај на ноември. Ти требало почеток / средина на октомври да ти се смени статусот во "финална". Се разбира ова е претпоставка дека некогаш одат поспоро а некогаш побрзо со прегледите.

И не заборавај да пишеш кога ќе ти се смени статусот да знаеме до кај се !!!!
Фала за опсежниот одговор... тоа и барав, претпоставка...никој точно не може да знае...
Да да, штом се смени, веднаш пишувам овде
 
Член од
13 август 2020
Мислења
239
Поени од реакции
216
Pa bi trebalo veke vo sekojmoment da ima promena,jas bev 12 meseci i 10 dena,ama kaj sekoj e razlicno,ama zatoa na finala bev 6meseci,a nekoi bea po 2-3meseca,mozebi na finalna ke cekas pomalku.
А јас го земав пасошот 1.5 година дена за некого мајка за некого маќеа
 
Член од
27 декември 2018
Мислења
35
Поени од реакции
34
Што е потребно од тие дополнителни документи??? Е сега неколкумина што добија указ без поднесување на тие документи, бог знае по кое правило се водат, не се сеќавам баш точно , ама ми кажуваше истите тие што ги поднесов на денот на и интервјуто, што е причината дупло да се поднесат кога више ги имаме поднесено , потекло преку брат
 
Член од
13 декември 2019
Мислења
715
Поени од реакции
1.232
QUOTE="Робсо, post: 9074026, member: 107099"]
Поздрав до фиромските татари и убав помин во минхенските нужници. :гомце:
[/QUOTE]
I NIE TE SAKAME TEBE.....:) SRCKA SI....:facepalm:
 
Член од
26 октомври 2017
Мислења
52
Поени од реакции
119
Поздрав до фиромските татари и убав помин во минхенските нужници. :гомце:
Kolkuu samo te boli pomislata deka ke si ostanes vo ovaa vukojebina...Ako na takvite kako tebe samo taka lizete gaz i cistete gomca kaj Micko i Zajko i nadevajte se za pozicija vo administracija za minimalec od 250e.....

Nek pukni dusmani
 
Член од
30 септември 2009
Мислења
199
Поени од реакции
155
Тргна работата
Образувана преписка N:/2020/09.09 Преписката се намира в процедура по зад'лжително с'гласуване.
Автоматски споено мислење:

Zdravo drustvo imam edno prasanje zatoa sto ne mozev da dobijam na drugo mesto odgovor
mozebi e malce vo drug kontekst prashanjeto ali moram da go postavam
Koja e procedurata za dobivanje na privrmena bugarska licna karta od 6-12 meseci i kolku trae i dali so istata moze da se raboti preku bugarska firma vo stranstvo potocno Germanija

fala i izvinete
Како што дознав треба првин да се поднеси за виза Д и се чека околу 6 месеци .Проблем е шо треба да се најде адреса.И со таа привремена карта можеш да возиш кола со БГ табли во МК и да работиш за некоја бг фирма .
Ако некој знае повеќе нека сподели и колку кошта за адреса .
Поздрав
 

Kajgana Shop

На врв Bottom