Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
8 јануари 2020
Мислења
432
Поени од реакции
1.201
Член од
18 јануари 2020
Мислења
444
Поени од реакции
1.254
Strajk ima 2 meseca vec, nije to u pitanju, vec EU ih kontrolise i imaju kvote koliko smeju da izdaju drzavljanstava na godinu dana, i obicno je taj broj oko 10 do 15 hiljada ljudi godisnje maksimalno.
Mene vise cudi zasto se sa zadolzitelnog jako sporo menja, ali to je vec njihov problem.. malo ljudi radi i plus sporo rade.
 
Член од
3 август 2015
Мислења
1.722
Поени од реакции
2.958
Problemot e vo toa sto ima mnogu aplikanti i nemozat da prestignat porano se cekase 3 meseci finalna i ukaz 3 meseci a sega se daleku poveke
 
Член од
24 август 2020
Мислења
62
Поени од реакции
121
Здраво екипо,
Ајде и јас да се впуштам во активна, учтива комуникација овде, доста беше воајерско следење повеќе од 2 години :)
Имено, на интервју бев во Софија на 01.04.2019г. со документи - умреница од дедо роден 1944г. во с.Тополница, Петрич - Бугарија, извод на родени на мајка ми, и мој извод [преведени, заверени] - (за да се докаже врската до дедо ми) и потврда од клубот од кај Лазар од Струмица. Исто така доставени се дополнителни документи, односно истите се уште еднаш внесени во Правосудието во Софија.
Гледам овде има доста следачи и познавачи од проблематиката , па ме интересира дали некој може од прилика да ми каже кога да очекувам промена на статус, бидејќи сеуште сум на задолжителна преписка, а за кратко ќе биднат 18 месеци од интервјуто. Ќе може ли коментари, сугестии, мислење, ве молам.
Фала!
 
Член од
1 декември 2019
Мислења
86
Поени од реакции
90
Pa bi trebalo veke vo sekojmoment da ima promena,jas bev 12 meseci i 10 dena,ama kaj sekoj e razlicno,ama zatoa na finala bev 6meseci,a nekoi bea po 2-3meseca,mozebi na finalna ke cekas pomalku.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom