Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
31 август 2021
Мислења
1
Поени од реакции
0
12.09.2019 röportaj Bursa/Turkey
20.11.2019 pin (25***/2019
12.03.2021 По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство.
може да биде корисен индикатор
 
Член од
23 октомври 2021
Мислења
33
Поени од реакции
22
Dobar den.Jas pišuvav porano deka predadov dok.i pravev intervju vo Podgorica vo ambasadata na 22.10 2021 gi prativ so DHL pošta i za edna nedela mi stigna mail so broj na prepiska. Screenshot_20211105-121313_OneDrive.jpg
Автоматски споено мислење:

Dobar den.Jas pišuvav porano deka predadov dok.i pravev intervju vo Podgorica vo ambasadata na 22.10 2021 gi prativ so DHL pošta i za edna nedela mi stigna mail so broj na prepiska.
I posle vlegov na sajtot so PIN kako mi pišuva tamu i mi izleze ovoj status. Screenshot_20211105-121753_Chrome.jpg
Автоматски споено мислење:

Znači li ova deka tek mi predtstoi da go dobijam pokasno statusot "obrazuvana prepiska" i može li da se sluči da me stavat odma na dopuna za dokumenti zatoa şto pravev intervju samo so proishod od DABČ i so potvrda od klubot i so umrenica od pradedo do 1918 bez star dokument.Edvaj mi gi prifatija dokumentite oti sega e nov zakon i mi rekoa deka ne mi garantirat za ishod.
 
Последно уредено:
Член од
5 ноември 2021
Мислења
1
Поени од реакции
0
Eve eden update na spisokot so prepiski po konzulski pat.

Posledni promeni vo Ukaz se na 22.10.2021 (potpisan na 11.10.2021), Ukaz 162, vo nego se vkluceni prepiski sto se so data na polozitelno od 22 i 26.03.2021, posledna prepiska po konzulski pat vklucena vo ovoj ukaz e so br. 8174/2019. Sledni sto treba da bidat vkluceni vo Ukaz bi trebalo da se prepiski okolu toa brojce, t.e. so status polozitelno od 22/26.03.2021 god.
Eve i listata na Bibo, so clenovi od forumot sekoj so nivnite statusi... Na red za Ukaz se @Blgarceto @Pitbull90 @Milenija @SkopjeGirl @Leonidas1234 @hristoviki @ДЕСПОТ ....
Ajde braka, ajde ajdeeeeeee rabotejte barem malku.... pustejte nesto :kafence::busi:
Колко често се актуализира този фајл? Благодарја!
Колко често се актуализира този фајл? Благодарја!
Колко често се актуализира този фајл? Благодарја!
Колко често се актуализира този фајл? Благодарја!
 

Attachments

Член од
2 октомври 2020
Мислења
39
Поени од реакции
227
Епа дечки и девојки еве ме и мене :D

1. Понеделникот влегов во Бугарија , извадив брз Антиген тест за влез.
2. Истиот ден си го подигнав изводот кој веќе претходно во петокот ми беше испратен на вибер, за превод и легализација.
За истиот ми побараа 50лева за брза постапка 3работни дена .
Значи да Ви напоменам дека треба да побарате ПРЕВОД И ЗАВЕРКА за да ви испадне поефтино.
3. Истиот ден се сликав и цела вечер се спремав психички и физички за све што ме чекаше веќе наредниот ден.
4. Вторник сабајле уплатив 50 лв. + 8 лв. уплатница за указ и од таму си појдов пред Мп со надеж дека ке влезам пред време ама ме вратија да си дојдам кога ке ми дојде времето или ти 14:00.
5. Во 14:00 часот подигнат указ
6. Направив 2 копии од истиот и останатите документи си отидов во Општина , ред доле си има.. Јас си чекав саат време .иначе тука е моментот Све или ништо .
-Адресните карти ми беа пополнети со време па така да тука само си ги препишав и тие и плус еден картон и 30лв. уплатени на каса завршив така што Г-ѓата што работеше на шалер ми рече да дојдам во понеделник по ЕГН ... Спуштив рамења и решив да ја замолам а вооедно и прашам за нешто порано и ми рече ај дојди во четврток во 12 и така и бидна . Бев задоволна со четврток :pos:
6. Среда слободен ден
7. Четврток 10 и нешто отидов во Општина и морав да чекам дезинфекција околу 40 тина минути. Не ми беше проблем затоа што знаев зашто сум тука :D
Околу 11 се качив горе , ме позна жената искуца - испринта и го добив ЕГН-ТО.
Си мислев тоа е тоа . Фала му на Бога најтешкото решено.
8. МВР со спремни документи на шалтер 16 предадов , платив по брза постапка на 1 , на шалтер 6 се сликав и ми добив ливче за подигање во 11 часот нареден ден или петок ( денес ) . Значи ако успеете да стигнете во МВр пред 11:00 пасошот го имате истиот ден , а бидејќи ја каснев и плус немав кр.картичка на мое име морав да идам да разменам пари ме фати 12:30 кога се сликав. Точно 306 лв. ме чинеше.
9. Денес утрово трчав накај МВР :pos: нешто ситно пред 10 бев таму и нормално беа готови. СРЕЌА ДО НЕБО .
КАПА ДОЛЕ НА ОВОЈ ФОРУМ И НА ЛУГЕТО КАКО АЛТАИР , МАРИН, ГЕНЕРАЛ , ЛОЛИТА , БЛГАРЧЕТО, БИБО :smirce::smirce::smirce::smirce::smirce:

01.10 добиен УКАЗ 158 денес 05.11 ПАСОШ и Л.К во раце.

Најубаво чуство на целиот свет :pipi:Официјално можам да кажам дека ми падна огромна тежина од грб ( кој знае - знае ) :cuc:

Ова е едно охрабрување за сите кои чекате и верувате. Све ќе дојде на свое место еден ден а можеби и порано и све ова што поминувате сега и денес наскоро ќе биде вчера.

Пратете го форумот и чекајте го вашиот момент. Ви посакувам од срце сите да си дочекате .
Поздрав од мене и само да кажам дека ќе останам тука како на некој би помогнала со инфо , совет , правец па и утеха ...

Ви благодарам уште еднаш на сите погоре наведени луѓе , да не бевте вие немаше јас да бидам тука сама.:cuc:

Пс. ДОСТА РАБОТИ ОКОЛУ ДОКУМЕНТАЦИЈАТА ИСПУШТИВ ЗАТОА ШТО ВЕЌЕ СЕ КАЖАНИ И ПРЕКАЖАНИ
 

Attachments

Последно уредено:

marin.skp

МАРИН
Член од
10 март 2021
Мислења
353
Поени од реакции
1.602
Епа дечки и девојки еве ме и мене :D

1. Понеделникот влегов во Бугарија , извадив брз Антиген тест за влез.
2. Истиот ден си го подигнав изводот кој веќе претходно во петокот ми беше испратен на вибер, за превод и легализација.
За истиот ми побараа 50лева за брза постапка 3работни дена .
Значи да Ви напоменам дека треба да побарате ПРЕВОД И ЗАВЕРКА за да ви испадне поефтино.
3. Истиот ден се сликав и цела вечер се спремав психички и физички за све што ме чекаше веќе наредниот ден.
4. Вторник сабајле уплатив 50 лв. + 8 лв. уплатница за указ и од таму си појдов пред Мп со надеж дека ке влезам пред време ама ме вратија да си дојдам кога ке ми дојде времето или ти 14:00.
5. Во 14:00 часот подигнат указ
6. Направив 2 копии од истиот и останатите документи си отидов во Општина , ред доле си има.. Јас си чекав саат време .иначе тука е моментот Све или ништо .
-Адресните карти ми беа пополнети со време па така да тука само си ги препишав и тие и плус еден картон и 30лв. уплатени на каса завршив така што Г-ѓата што работеше на шалер ми рече да дојдам во понеделник по ЕГН ... Спуштив рамења и решив да ја замолам а вооедно и прашам за нешто порано и ми рече ај дојди во четврток во 12 и така и бидна . Бев задоволна со четврток :pos:
6. Среда слободен ден
7. Четврток 10 и нешто отидов во Општина и морав да чекам дезинфекција околу 40 тина минути. Не ми беше проблем затоа што знаев зашто сум тука :D
Околу 11 се качив горе , ме позна жената искуца - испринта и го добив ЕГН-ТО.
Си мислев тоа е тоа . Фала му на Бога најтешкото решено.
8. МВР со спремни документи на шалтер 16 предадов , платив по брза постапка на 1 , на шалтер 6 се сликав и ми добив ливче со 11 часот за подигање.
9. Денес утрово трчав накај МВР :pos: нешто ситно пред 10 бев таму и нормално беа готови. СРЕЌА ДО НЕБО .
КАПА ДОЛЕ НА ОВОЈ ФОРУМ И НА ЛУГЕТО КАКО АЛТАИР , МАРИН, ГЕНЕРАЛ , ЛОЛИТА , БЛГАРЧЕТО, БИБО :smirce::smirce::smirce::smirce::smirce:

01.10 добиен УКАЗ 158 денес 05.11 ПАСОШ и Л.К во раце.

Најубаво чуство на целиот свет :pipi:Официјално можам да кажам дека ми падна огромна тежина од грб ( кој знае - знае ) :cuc:

Ова е едно охрабрување за сите кои чекате и верувате. Све ќе дојде на свое место еден ден а можеби и порано и све ова што поминувате сега и денес наскоро ќе биде вчера.

Пратете го форумот и чекајте го вашиот момент. Ви посакувам од срце сите да си дочекате .
Поздрав од мене и само да кажам дека ќе останам тука како на некој би помогнала со инфо , совет , правец па и утеха ...

Ви благодарам уште еднаш на сите погоре наведени луѓе , да не бевте вие немаше јас да бидам тука сама.:cuc:
Уште еднаш честито! и со среќа!!!
Со твојата енергија и искреност успеа невозможното да го направиш возможно!

Нека ти донесе успех пасошот и ти посакувам реалните соништа да ти ги направи стварност!

Во заблагадарувањата заворави да ја испуштиш другарката наша (дебелката) ама нема да ти замери знаеш дека она е срцка :pos:;):)

Честито нека ти носи само успеси....
 
Член од
6 октомври 2020
Мислења
71
Поени од реакции
388
Промени има од финална во овие статуси @Altair75

11205/2019 - Финална во положително
12622/2019 - Финална во положително
12635/2019
- С'вет'т по гражданство не е уважил молбата
13268/2019 - Молбата Ви е одобрена от С'вета по гражданството. Следва да се освободите от досегашното си гражданство.
14431/2019 - С'вет'т по гражданство не е уважил молбата
14434/2019 - С'вет'т по гражданство не е уважил молбата
14465/2019 - С'вет'т по гражданство не е уважил молбата
14525/2019 - С'вет'т по гражданство не е уважил молбата
14536/2019 - С'вет'т по гражданство не е уважил молбата
14537/2019 - С'вет'т по гражданство не е уважил молбата
14594/2019 - С'вет'т по гражданство не е уважил молбата
15031/2019 - С'вет'т по гражданство не е уважил молбата
15043/2019 - Финална во положително
15074/2019 - Финална во положително
15077/2019 - Финална во положително
15078/2019 - Финална во положително
15079/2019 - Финална во положително
15111/2019 - Финална во положително
15192/2019 - Финална во положително
15198/2019 - Финална во положително
15212/2019 - Финална во положително
15213/2019 - Финална во положително
15214/2019 - Финална во положително
15215/2019 - Финална во положително
 
Член од
12 јуни 2020
Мислења
9
Поени од реакции
2
Zosto skokat 14983 nema nisto a 15iljadi gi rabotat po kakov red odat
Автоматски споено мислење:

Промени има од финална во овие статуси @Altair75

11205/2019 - Финална во положително
12622/2019 - Финална во положително
12635/2019
- С'вет'т по гражданство не е уважил молбата
13268/2019 - Молбата Ви е одобрена от С'вета по гражданството. Следва да се освободите от досегашното си гражданство.
14431/2019 - С'вет'т по гражданство не е уважил молбата
14434/2019 - С'вет'т по гражданство не е уважил молбата
14465/2019 - С'вет'т по гражданство не е уважил молбата
14525/2019 - С'вет'т по гражданство не е уважил молбата
14536/2019 - С'вет'т по гражданство не е уважил молбата
14537/2019 - С'вет'т по гражданство не е уважил молбата
14594/2019 - С'вет'т по гражданство не е уважил молбата
15031/2019 - С'вет'т по гражданство не е уважил молбата
15043/2019 - Финална во положително
15074/2019 - Финална во положително
15077/2019 - Финална во положително
15078/2019 - Финална во положително
15079/2019 - Финална во положително
15111/2019 - Финална во положително
15192/2019 - Финална во положително
15198/2019 - Финална во положително
15212/2019 - Финална во положително
15213/2019 - Финална во положително
15214/2019 - Финална во положително
15215/2019 - Финална во положително
14983 nema nisto zosto ne gi rabotat na red prepiskite
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
1.343
Поени од реакции
5.261
Епа дечки и девојки еве ме и мене :D

1. Понеделникот влегов во Бугарија , извадив брз Антиген тест за влез.
2. Истиот ден си го подигнав изводот кој веќе претходно во петокот ми беше испратен на вибер, за превод и легализација.
За истиот ми побараа 50лева за брза постапка 3работни дена .
Значи да Ви напоменам дека треба да побарате ПРЕВОД И ЗАВЕРКА за да ви испадне поефтино.
3. Истиот ден се сликав и цела вечер се спремав психички и физички за све што ме чекаше веќе наредниот ден.
4. Вторник сабајле уплатив 50 лв. + 8 лв. уплатница за указ и од таму си појдов пред Мп со надеж дека ке влезам пред време ама ме вратија да си дојдам кога ке ми дојде времето или ти 14:00.
5. Во 14:00 часот подигнат указ
6. Направив 2 копии од истиот и останатите документи си отидов во Општина , ред доле си има.. Јас си чекав саат време .иначе тука е моментот Све или ништо .
-Адресните карти ми беа пополнети со време па така да тука само си ги препишав и тие и плус еден картон и 30лв. уплатени на каса завршив така што Г-ѓата што работеше на шалер ми рече да дојдам во понеделник по ЕГН ... Спуштив рамења и решив да ја замолам а вооедно и прашам за нешто порано и ми рече ај дојди во четврток во 12 и така и бидна . Бев задоволна со четврток :pos:
6. Среда слободен ден
7. Четврток 10 и нешто отидов во Општина и морав да чекам дезинфекција околу 40 тина минути. Не ми беше проблем затоа што знаев зашто сум тука :D
Околу 11 се качив горе , ме позна жената искуца - испринта и го добив ЕГН-ТО.
Си мислев тоа е тоа . Фала му на Бога најтешкото решено.
8. МВР со спремни документи на шалтер 16 предадов , платив по брза постапка на 1 , на шалтер 6 се сликав и ми добив ливче за подигање во 11 часот нареден ден или петок ( денес ) . Значи ако успеете да стигнете во МВр пред 11:00 пасошот го имате истиот ден , а бидејќи ја каснев и плус немав кр.картичка на мое име морав да идам да разменам пари ме фати 12:30 кога се сликав. Точно 306 лв. ме чинеше.
9. Денес утрово трчав накај МВР :pos: нешто ситно пред 10 бев таму и нормално беа готови. СРЕЌА ДО НЕБО .
КАПА ДОЛЕ НА ОВОЈ ФОРУМ И НА ЛУГЕТО КАКО АЛТАИР , МАРИН, ГЕНЕРАЛ , ЛОЛИТА , БЛГАРЧЕТО, БИБО :smirce::smirce::smirce::smirce::smirce:

01.10 добиен УКАЗ 158 денес 05.11 ПАСОШ и Л.К во раце.

Најубаво чуство на целиот свет :pipi:Официјално можам да кажам дека ми падна огромна тежина од грб ( кој знае - знае ) :cuc:

Ова е едно охрабрување за сите кои чекате и верувате. Све ќе дојде на свое место еден ден а можеби и порано и све ова што поминувате сега и денес наскоро ќе биде вчера.

Пратете го форумот и чекајте го вашиот момент. Ви посакувам од срце сите да си дочекате .
Поздрав од мене и само да кажам дека ќе останам тука како на некој би помогнала со инфо , совет , правец па и утеха ...

Ви благодарам уште еднаш на сите погоре наведени луѓе , да не бевте вие немаше јас да бидам тука сама.:cuc:

Пс. ДОСТА РАБОТИ ОКОЛУ ДОКУМЕНТАЦИЈАТА ИСПУШТИВ ЗАТОА ШТО ВЕЌЕ СЕ КАЖАНИ И ПРЕКАЖАНИ
За тебе ми е посебно драго! Браво и со среќа понатаму.

Искрено не знам зошто ме спомна бидејќи не сум активен мн на темава во последно, особено не како Алтаир и цело свое време што го троши тука (братот искина со следење на преписките и држење на темата во живот додека ние другите се занимаваме со некои приватни обврски) ама БАШ мило ми е што на виртуелни ликови на форумот некој му излегол во пресрет и се повикувате на позитивни искуства и дополнително (после пасош) останувате тука. Браво дечки.

Се надевам ќе прославиш пошто и сама кажа, кој знае - знае, не е мала работа да се дојде до ЕУ пасош, особено не по вака долготрајна процедура.
Честитам! :ајнапиво::ајнапиво::ајнапиво::ајнапиво:
 
Член од
25 јуни 2021
Мислења
32
Поени од реакции
60
Епа дечки и девојки еве ме и мене :D

1. Понеделникот влегов во Бугарија , извадив брз Антиген тест за влез.
2. Истиот ден си го подигнав изводот кој веќе претходно во петокот ми беше испратен на вибер, за превод и легализација.
За истиот ми побараа 50лева за брза постапка 3работни дена .
Значи да Ви напоменам дека треба да побарате ПРЕВОД И ЗАВЕРКА за да ви испадне поефтино.
3. Истиот ден се сликав и цела вечер се спремав психички и физички за све што ме чекаше веќе наредниот ден.
4. Вторник сабајле уплатив 50 лв. + 8 лв. уплатница за указ и од таму си појдов пред Мп со надеж дека ке влезам пред време ама ме вратија да си дојдам кога ке ми дојде времето или ти 14:00.
5. Во 14:00 часот подигнат указ
6. Направив 2 копии од истиот и останатите документи си отидов во Општина , ред доле си има.. Јас си чекав саат време .иначе тука е моментот Све или ништо .
-Адресните карти ми беа пополнети со време па така да тука само си ги препишав и тие и плус еден картон и 30лв. уплатени на каса завршив така што Г-ѓата што работеше на шалер ми рече да дојдам во понеделник по ЕГН ... Спуштив рамења и решив да ја замолам а вооедно и прашам за нешто порано и ми рече ај дојди во четврток во 12 и така и бидна . Бев задоволна со четврток :pos:
6. Среда слободен ден
7. Четврток 10 и нешто отидов во Општина и морав да чекам дезинфекција околу 40 тина минути. Не ми беше проблем затоа што знаев зашто сум тука :D
Околу 11 се качив горе , ме позна жената искуца - испринта и го добив ЕГН-ТО.
Си мислев тоа е тоа . Фала му на Бога најтешкото решено.
8. МВР со спремни документи на шалтер 16 предадов , платив по брза постапка на 1 , на шалтер 6 се сликав и ми добив ливче за подигање во 11 часот нареден ден или петок ( денес ) . Значи ако успеете да стигнете во МВр пред 11:00 пасошот го имате истиот ден , а бидејќи ја каснев и плус немав кр.картичка на мое име морав да идам да разменам пари ме фати 12:30 кога се сликав. Точно 306 лв. ме чинеше.
9. Денес утрово трчав накај МВР :pos: нешто ситно пред 10 бев таму и нормално беа готови. СРЕЌА ДО НЕБО .
КАПА ДОЛЕ НА ОВОЈ ФОРУМ И НА ЛУГЕТО КАКО АЛТАИР , МАРИН, ГЕНЕРАЛ , ЛОЛИТА , БЛГАРЧЕТО, БИБО :smirce::smirce::smirce::smirce::smirce:

01.10 добиен УКАЗ 158 денес 05.11 ПАСОШ и Л.К во раце.

Најубаво чуство на целиот свет :pipi:Официјално можам да кажам дека ми падна огромна тежина од грб ( кој знае - знае ) :cuc:

Ова е едно охрабрување за сите кои чекате и верувате. Све ќе дојде на свое место еден ден а можеби и порано и све ова што поминувате сега и денес наскоро ќе биде вчера.

Пратете го форумот и чекајте го вашиот момент. Ви посакувам од срце сите да си дочекате .
Поздрав од мене и само да кажам дека ќе останам тука како на некој би помогнала со инфо , совет , правец па и утеха ...

Ви благодарам уште еднаш на сите погоре наведени луѓе , да не бевте вие немаше јас да бидам тука сама.:cuc:

Пс. ДОСТА РАБОТИ ОКОЛУ ДОКУМЕНТАЦИЈАТА ИСПУШТИВ ЗАТОА ШТО ВЕЌЕ СЕ КАЖАНИ И ПРЕКАЖАНИ
Cestitki. Se sto si zamislila da ti se ostvari.
 
Член од
22 октомври 2021
Мислења
4
Поени од реакции
30
Здраво
Знае ли некој да ми каже одприлика дали има застој во работата на Советот?
Произход 10 Октомври 2018
Интервју 30 Мај 2019
Од Фебруар 2021 сум на Совет за Гражданство
Со среќа понатаму, и јас сум од 21 .05. 2019, ама сеуште нема промена
Ce bide ovie denovi
 
Член од
12 јули 2017
Мислења
42
Поени од реакции
30
Добро вечер на сви дали некој знае што може да се направи во ваков случај за промена на статус? Фала ви много.

1636137231756.jpg
 
Член од
9 февруари 2019
Мислења
85
Поени од реакции
123

Kajgana Shop

На врв Bottom