Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
22 ноември 2019
Мислења
69
Поени од реакции
171
Дечки бев во правосудие денес, со спремна молба на бугарски, која сама си ја направив на Microsoft Word и си ја испечатив. Копија од пасошот, и копија од молбата која ја дават на интервју. По што цела процедура во Софија и да не чекам дата во 2021 летото, решив да продолжам преку амбасада за побрзо. Службеникот ми рече дека, 3 недели се чека молбата да ми ја разгледат и пуштат во амбасада, и ми извади папкката да ми ја покаже колку молби имало за тој случај како мене. Арно ама, оти јас уште не потпишана, ми рече дека нема потреба да ми ја разгледуват молбата, ја зема за да стои во документации, и влезе во систем(со екран накај мене да гледам) и напиша во забелешка: молба- да се пусне УКАЗА в посолството след като БДЕ ПОТПИСАНО УДОСТОВЕРЕНИЕТО(и наведе кое посолство)
Рече толку тоа е. Го прашав дали би можело да настане некој проблем, да не ми го пуштат, рече не. Штом ти така сакааш ќе ти биде испратен. Тоа беше луѓе
@Kapetanot да не се грижи посреедникот е поднел и му кажале за 3 недели. @Bigo истото важи и за тебе!
СО СРЕЌА НА СИТЕ!!!!!!
Браво!!.... Респект за тоа што сте направиле, со среќа понатаму се побрзо да се заврши..
 
Член од
30 септември 2015
Мислења
300
Поени од реакции
423
Ako deteto e rodeno po dobivanjeto na pasosot na roditelot kje cekate redovna procedura kako i za vozrasnite . Za kjerka mi 12g. podnesovme pred 2 godini i uste cekame . Isto samo edniot roditel ima Bg pass .
Пасош или државјанство? различни поими се тоа кој акт т.е патна исправа е издадена. Законот вели “блгарски гражданин“ а не лице со бугарска патна исправа
 
Член од
21 октомври 2015
Мислења
396
Поени од реакции
360
Од моментот кога те тестираат.
На резултатот не пишува кога е земен тестот туку датум кога е изработен и оддтогаш три дена. Инаку може тестот и 5 дена да го чекаш резултатот како што е гужва сега затоа е така.
 
Член од
8 јануари 2020
Мислења
432
Поени од реакции
1.201
Decki, edno prasanje vo vrska so PCR testovite. Od koga tocno pocnuvaat da tecat tie 72 casa? Od momentot koga ti zimaat bris ili od momentot koga ja podigas potvrdata?
Значи, докторот со граничарот ги споредуваат фискалната со резултатот, за да нема истечено рокот од 72 часа. Внимавајте не е зафрканција.
 
Член од
13 август 2020
Мислења
239
Поени од реакции
216
Пред месец време дојдов. Да да бараа, нормално, само шо доктор ти проверува тестот и фискална дали се совпаѓааат, задржува примерок за него и толку.
Bez fiskalna nemoze?
Автоматски споено мислење:

Значи, докторот со граничарот ги споредуваат фискалната со резултатот, за да нема истечено рокот од 72 часа. Внимавајте не е зафрканција.
Oli photo shop I na fiskalnata
 
Член од
14 септември 2019
Мислења
53
Поени од реакции
22
Zdravo
Edno prasanje do site sto znaat
Ednas bev odbien za proizhod Sega po vtor pat ke odam vo Sofija da podnesam.
Posrednikot mi rece deka me odbile za razlika vo preziminja I Sega mi rece da odam na notar Kaj nas da gi zaveram deka se raboti za isto lice I deka ke sum zemel proizhod
Inaku predokot mi e roden 1900 godona
Nekoj slicen problem dali imal?
I kako pomina
Pozdrav
 
Член од
21 јануари 2020
Мислења
18
Поени од реакции
45
Дечки бев во правосудие денес, со спремна молба на бугарски, која сама си ја направив на Microsoft Word и си ја испечатив. Копија од пасошот, и копија од молбата која ја дават на интервју. По што цела процедура во Софија и да не чекам дата во 2021 летото, решив да продолжам преку амбасада за побрзо. Службеникот ми рече дека, 3 недели се чека молбата да ми ја разгледат и пуштат во амбасада, и ми извади папкката да ми ја покаже колку молби имало за тој случај како мене. Арно ама, оти јас уште не потпишана, ми рече дека нема потреба да ми ја разгледуват молбата, ја зема за да стои во документации, и влезе во систем(со екран накај мене да гледам) и напиша во забелешка: молба- да се пусне УКАЗА в посолството след като БДЕ ПОТПИСАНО УДОСТОВЕРЕНИЕТО(и наведе кое посолство)
Рече толку тоа е. Го прашав дали би можело да настане некој проблем, да не ми го пуштат, рече не. Штом ти така сакааш ќе ти биде испратен. Тоа беше луѓе
@Kapetanot да не се грижи посреедникот е поднел и му кажале за 3 недели. @Bigo истото важи и за тебе!
СО СРЕЌА НА СИТЕ!!!!!!
Kolku te kostase taa procedurata zasto mene mi zema 50evea posrednikot
 

Kajgana Shop

На врв Bottom