Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
14 јануари 2019
Мислења
148
Поени од реакции
229
Здраво дечки,
Сакам да прашам ќе поддавам за сестра ми за пасош преку родител. Го прашав човеков што ќе прави превод на документиве и ми вика дека само пасошот од мајка ти, пасош од сестра ти, извод од сестра ти, документ за неосудуван.
Ваше мислење дали да извадиме како дополнителни документи од предок бидејќи имаме и документ од здружение? Инаку сета оваа процедура ќе ја терам преку конзулат во Битола.
Фала ви од напред
 
Член од
13 февруари 2021
Мислења
20
Поени од реакции
29
Здраво дечки,
Сакам да прашам ќе поддавам за сестра ми за пасош преку родител. Го прашав човеков што ќе прави превод на документиве и ми вика дека само пасошот од мајка ти, пасош од сестра ти, извод од сестра ти, документ за неосудуван.
Ваше мислење дали да извадиме како дополнителни документи од предок бидејќи имаме и документ од здружение? Инаку сета оваа процедура ќе ја терам преку конзулат во Битола.
Фала ви од напред
Здраво, нема потреба од предок кога имаш родител со буг. Државјанство. А освен за неосудуван ќе ти треба и лекарско(тука во Софија го бараат за таму не сум сигурен). Поздрав

Изпратено от мојат SM-A715F с помоштта на Tapatalk
 
Член од
28 октомври 2019
Мислења
151
Поени од реакции
315
Здраво дечки,
Сакам да прашам ќе поддавам за сестра ми за пасош преку родител. Го прашав човеков што ќе прави превод на документиве и ми вика дека само пасошот од мајка ти, пасош од сестра ти, извод од сестра ти, документ за неосудуван.
Ваше мислење дали да извадиме како дополнителни документи од предок бидејќи имаме и документ од здружение? Инаку сета оваа процедура ќе ја терам преку конзулат во Битола.
Фала ви од напред
Jas licno bev preku ambasada isto preku roditel. Ne ti treba predok samo ti treba kopii od licna karta i pasos na roditelot so ima bg dokumenti,tvoj izvod preveden na bugarski,lekarsno uverenie so hiv test isto preveden,uverenie za neosuduvanost(kaznena evidencija)prevedena , avtobiograija(7-8recenici za tebe)isto na bugarski,deklaracija(ke si ja simnes od sajtot),platena taksa od 15evra vo uni banka,i molba so isto ja ima na sajtot na min za pravda mislam bese isto napisana na bugarski . licno jas bev sam bez posrednik,od iskustvo ne tu treba posrednik bidejki samo pari ke mu dades i toa mnogi .ova ke te cini 50evra da gi soberes i vo ambasada plakas 50evra taksa za bg drzavjanstvo i 45evra za legaliziranje na dokumenti so podlezat pa prevod(izvodot,lekarskoto i uverenieto za neosuduvanost,odnosno po 15evra od eden dokument).Licno samo najdov covek za da me butne preku red za mesec dena poso trebase da cekam godina za intervju.
 
Последно уредено:
Член од
30 септември 2021
Мислења
92
Поени од реакции
74
Здраво дечки,
Сакам да прашам ќе поддавам за сестра ми за пасош преку родител. Го прашав човеков што ќе прави превод на документиве и ми вика дека само пасошот од мајка ти, пасош од сестра ти, извод од сестра ти, документ за неосудуван.
Ваше мислење дали да извадиме како дополнителни документи од предок бидејќи имаме и документ од здружение? Инаку сета оваа процедура ќе ја терам преку конзулат во Битола.
Фала ви од напред
Ако поднесуваш преку родител треба да извадиш и удостоверение за родителски вр'зки, мислам дека беше така, тоа се вади от општината каде е регистрирана адресата на родителот.
 
Член од
6 октомври 2020
Мислења
64
Поени од реакции
376
Финална во положително конечно нешто мрдна @Altair75 :)

9514/2019
9997/2019
10013/2019
10036/2019 - прекратена
10444/2019
10568/2019
10579/2019
12577/2019
12619/2019
12649/2019
12737/2019
12747/2019
12748/2019
12752/2019
13800/2019
13802/2019
13803/2019
13804/2019
 
Член од
18 јануари 2020
Мислења
424
Поени од реакции
1.180
Финална во положително конечно нешто мрдна @Altair75 :)

9514/2019
9997/2019
10013/2019
10036/2019 - прекратена
10444/2019
10568/2019
10579/2019
12577/2019
12619/2019
12649/2019
12737/2019
12747/2019
12748/2019
12752/2019
13800/2019
13802/2019
13803/2019
13804/2019
Jel su ovi predmeti bili na dopuni ili ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom