Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Altair75

MasterAssassin
Член од
7 ноември 2017
Мислења
694
Поени од реакции
3.867
Сакам да прашам брат ми сака да поднесе за Бугарско државјанство пробувам да закажам во Софија, но слободен термин има на крај Јуни и не може да се закаже.
Како оди постапка за интервју во Амбасада во Скопје?
Освен извод преведен и легализирана и потврда дека е со мене во родство
Дали ќе треба молби/Барање?
Дали треба уште некои потврди од Лазар?
Како оди закажување?
Ви благодарам.
 

Attachments

Член од
25 август 2021
Мислења
57
Поени од реакции
59
Ve molam za link na koj se zakazuva intervju vo Sofija ili pak broj na konzulat ili ambasada ovde kaj nas za zakazuvanje intervju.. Fala Vi
 
Член од
30 септември 2021
Мислења
92
Поени од реакции
74
Ve molam za link na koj se zakazuva intervju vo Sofija ili pak broj na konzulat ili ambasada ovde kaj nas za zakazuvanje intervju.. Fala Vi
Македонија е поделба во две зони за закажување за подавање на документите, треба да видете во која зона сте и да закажете или во амбасада или во консулство. Сега точно не знам как е поделена но ако си от Скопје треба да бараш број за амбасада, ако си от југоисточниот дел треба да се јавиш во консулство. Јас го имам бројот на консулатот во Битола. 075282724, звониш само от 9 до 12:30 за закажување.
 
Член од
25 август 2021
Мислења
57
Поени од реакции
59
Македонија е поделба во две зони за закажување за подавање на документите, треба да видете во која зона сте и да закажете или во амбасада или во консулство. Сега точно не знам как е поделена но ако си от Скопје треба да бараш број за амбасада, ако си от југоисточниот дел треба да се јавиш во консулство. Јас го имам бројот на консулатот во Битола. 075282724, звониш само от 9 до 12:30 за закажување.
Fala Vi....od Kumanovo sum...vo Skopje kje treba najverovatno....no Dali kje moze I vo Sofija ili samo ovde
 

Altair75

MasterAssassin
Член од
7 ноември 2017
Мислења
694
Поени од реакции
3.867
Член од
30 септември 2021
Мислења
92
Поени од реакции
74
Fala Vi....od Kumanovo sum...vo Skopje kje treba najverovatno....no Dali kje moze I vo Sofija ili samo ovde
[/QUOTE
]Може и Софија ако успееш да запазиш, Скопје се стигнати до 2023 год со термините. Мислам дека на почетокот на секој месец пуштаат слободни дати додека да се пополни бројот, ќе треба многу време да пробуваш да запазиш и дали ќе успееш.
 
Член од
25 август 2021
Мислења
57
Поени од реакции
59
Fala Vi
Автоматски споено мислење:

Dali mozebi imate link od Sofija
Автоматски споено мислење:

Fala Vi
Автоматски споено мислење:


Dali mozebi imate link od Sofija
Fala Vi...vidov
Автоматски споено мислење:

Fala Vi
Автоматски споено мислење:


Dali mozebi imate link od Sofija
Fala Vi...vidov
 
Последно уредено:
Член од
23 мај 2019
Мислења
157
Поени од реакции
209
Moze da mi.kazi nekoj kakvi dok.treba da nosat deca za na intervju bt od iskustvo
Dvajcata roditeli bg drzav.
Fala
 

Altair75

MasterAssassin
Член од
7 ноември 2017
Мислења
694
Поени од реакции
3.867
Moze da mi.kazi nekoj kakvi dok.treba da nosat deca za na intervju bt od iskustvo
Dvajcata roditeli bg drzav.
Fala
KLIK
 
Член од
11 јуни 2013
Мислења
13
Поени од реакции
53
Промена од финална во нередовна родител на 15.10.21 @Altair75 (y)

15447/2019
15448/2019
15449/2019
15450/2019
На 15450 се стигнати? А јас сум 145xx/2019 и уште нема никаква промена кај мене? Што е работава?? Ништо не ми е јасно....... Може некој да ми даде број од министерство?
 
Член од
18 јануари 2020
Мислења
424
Поени од реакции
1.180
Член од
28 јуни 2014
Мислења
720
Поени од реакции
694
Здраво друштво.
Ќе ве замолам за информација пошто подолг период веќе не го следам форумот.
Може ли периодов да се подигне указ од Софија(без закажување туку да се оди таму директно) ако веќе е испратен во конзулат Битола?
Знам дека можеше, мислам Мај/Јуни беше да се оди во Софија и без да се закажи да се земе указ за тие што се преку амбасада/конзулат?
 
Член од
6 октомври 2020
Мислења
64
Поени од реакции
376
На 15450 се стигнати? А јас сум 145xx/2019 и уште нема никаква промена кај мене? Што е работава?? Ништо не ми е јасно....... Може некој да ми даде број од министерство?
до таму се но до таму и пред тоа нема ништо промена во положително... подобро е да си финална да чекаш за положително од колку нередовна па пак документи :place: (y)
 

Altair75

MasterAssassin
Член од
7 ноември 2017
Мислења
694
Поени од реакции
3.867
Decki ima ukaz najverojatno!!!
Prepiska 5077/2019 bese polozit3lno, sega e so ukaz isprateno u Skopje!! @Peroronchino bate, please ako mozes, proveti sto i kaj ima, momentalno sum u guzva so ovie izborite, ne mozam mnogu da proveruvam :D :busi:
 

Attachments

Kajgana Shop

На врв Bottom