Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
26 јануари 2020
Мислења
238
Поени од реакции
238
Ве молам поупатените да ми кажат пообемно што и како и за колку време.

Значи вака, личноста што сака да аплицира за бг пасош, има татко и брат со бугарски пасош, отприлика за колку време ќе добие, пример утре да ја почни постапката?

И што документи се потребни?
 
Член од
22 ноември 2019
Мислења
583
Поени од реакции
1.240
Ве молам поупатените да ми кажат пообемно што и како и за колку време.

Значи вака, личноста што сака да аплицира за бг пасош, има татко и брат со бугарски пасош, отприлика за колку време ќе добие, пример утре да ја почни постапката?

И што документи се потребни?
Od intervju 3 godini. So ova tempo moze i do 5 godini od intervju ke se ceka.
Za dokumenti prasaj posrednik.
 
Член од
26 јануари 2020
Мислења
238
Поени од реакции
238
Od intervju 3 godini. So ova tempo moze i do 5 godini od intervju ke se ceka.
Za dokumenti prasaj posrednik.

Ми велеше демек побрзо ќе одело ако татко и брат имаат веќе бг пасош.. тоа ми беше цела поента дали е побрзо или исто како и останатите..
 
Член од
22 ноември 2019
Мислења
583
Поени од реакции
1.240
Ми велеше демек побрзо ќе одело ако татко и брат имаат веќе бг пасош.. тоа ми беше цела поента дали е побрзо или исто како и останатите..
Ne e pobrzo, pred nekoja godina tie sto bea preku roditel cekaa poveke od ostanatite, sega mislam deka e isto.
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
1.305
Поени од реакции
5.113
Od intervju 3 godini. So ova tempo moze i do 5 godini od intervju ke se ceka.
Za dokumenti prasaj posrednik.
Да, да. Нека плати некој ајван во јадранки за да поднеси документи во амбасада. Фино го учиш.
 
Член од
22 ноември 2019
Мислења
583
Поени од реакции
1.240
Да, да. Нека плати некој ајван во јадранки за да поднеси документи во амбасада. Фино го учиш.
Jas ne ja znam procedurata kako e vekje, mnogu raboti se smenija. Na koj ne mu se plakja neka se rasprasuva kako e procedurata, jas sum premnogu zafaten i ne bi mozel sam da gi brkam rabotite. Sekoj si znae kako mu odgovara. :)
 

ДИЌЕЛ

EGZIBICIONIST
Член од
17 јуни 2015
Мислења
71
Поени од реакции
28
so vozachkive ima aber ili mora staz u firma u bg za prevod da se naprai,ne sum upaten vo novive zakoni se e smeneto:aplauz:
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
1.305
Поени од реакции
5.113
Jas ne ja znam procedurata kako e vekje, mnogu raboti se smenija. Na koj ne mu se plakja neka se rasprasuva kako e procedurata, jas sum premnogu zafaten i ne bi mozel sam da gi brkam rabotite. Sekoj si znae kako mu odgovara. :)
1. Одиш во амбасада.
2. Добар ден, кои документи ми требаат за тоа и тоа?
3. Ги вадиш тие документи.
4. Одиш на закажано интервју.
5. Проверуваш статус откако ќе добиеш бројче и пратиш форум.

ИЛИ
ќе му фркниш цирка 1000+ еур на некој во јадранки.

Отрпилика тоа е процедурата.
 
Член од
27 септември 2016
Мислења
113
Поени од реакции
49
Zdravo na Site , ima Ukaz kaj mene 150/2021
polozitelno bev sredinata na feburai, Intervju vo mart 2019 vo sofija , Podneseni dokumenti 2017, izvodi od pra dedo roden vo 100% bg naselenie vo 1903 godina ,
Potvrda od bg klub ,
Bez Star dokument :D
a potekloto od DABC bev povrzan so prv bratuced koj sto imame isto prezime od stranata na majka mi , pred da se zemat mojte roditeli tie imale isto prezime...
celata procedura odprilika 4.5 godini :D
neka vi e so sreka na site
 

Altair75

MasterAssassin
Член од
7 ноември 2017
Мислења
676
Поени од реакции
3.668
Zdravo na Site , ima Ukaz kaj mene 150/2021
polozitelno bev sredinata na feburai, Intervju vo mart 2019 vo sofija , Podneseni dokumenti 2017, izvodi od pra dedo roden vo 100% bg naselenie vo 1903 godina ,
Potvrda od bg klub ,
Bez Star dokument :D
a potekloto od DABC bev povrzan so prv bratuced koj sto imame isto prezime od stranata na majka mi , pred da se zemat mojte roditeli tie imale isto prezime...
celata procedura odprilika 4.5 godini :D
neka vi e so sreka na site
Cestitki!!! Ajdeeeeee:D :pijanco:Bas ke prasuvav ima li nesto ponedelnicki:D Samo sto se vkluciv, go ebav telefonot, noviot go sreduvam. @Peroronchino brat ako si u moznost vidi sto ima(y)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom