Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
18 февруари 2008
Мислења
1.464
Поени од реакции
248
Ako nanovo gi izvadi umrenici izvodi mora licno da gi dostavit ili mozi preku posrednik
Може, треба полномошно да има, и молбата треба да биде заверена со дата печат од правосудие.
Автоматски споено мислење:

Deneska e neraboten den vo Bugarija, taka da ne ocekuvajte promeni :)
Ден на независноста.
Вака од искуство према другите години би продолжиле со давање укази наредниов период?
 
Последно уредено:
Член од
13 октомври 2020
Мислења
215
Поени од реакции
366
Ako nanovo gi izvadi umrenici izvodi mora licno da gi dostavit ili mozi preku posrednik
Zosto nanovo istite dokumenti koi veke gi ima i vo dabc i vo ministerstvo? Samiot status kazuva deka treba dopolnitelni dokumenti a ne istite sto veke se predadeni. Sega site dopolnitelni statusi precizno kazuvaat sto treba da se dostavi, ako treba dokumenti po koi e dobieno poteklo taka i pisuva, statusot DABC jasno veli deka treba dopolnitelni dokumenti.
Toa e izmislica na "nekoi" profiteri za da zarabotat uste nekoe evro na tudjata maka. Ako ima stari dokumenti neka nosi, ako nema neka ceka sto ke odlucat za takvite slucai. Ako saka da polni necii dzebovi neka nosi i izvodi i potvrda .
 
Последно уредено:
Член од
21 септември 2015
Мислења
9
Поени од реакции
3
Zdravo decki, pred izvesno vreme ja pocnav procedurata preku posrednik, prvicno bev vo Sofija za proishod (Noemvri 2020) i sega vo maj imav intervju vo Skopje vo Bugarska ambasada i mi rekoa deka treba na mail da mi stigne nekakvo brojce za sledenje na status koe seuste go nemam dobieno. Dali znaete kade mozam da se obratam i kolku vreme otprilika se ceka za brojceto ?

Blagodaram odnapred,
Pozdrav
 
Член од
25 август 2021
Мислења
57
Поени од реакции
59
Moze li nekoj da mi kaze Dali moze da se aplicira za bugarsko pasos sega po noviot zakon bez nemanja na star dokument ili pak vazi se uste po staro...izvodi I potvrda od bg klub...fala
 
Член од
18 јануари 2020
Мислења
424
Поени од реакции
1.180
Moze li nekoj da mi kaze Dali moze da se aplicira za bugarsko pasos sega po noviot zakon bez nemanja na star dokument ili pak vazi se uste po staro...izvodi I potvrda od bg klub...fala
To niko ne zna jos uvek! Kod njih davanje drzavljanstva zavisi od trenutne politike.
Ukoliko sada ne moze da se dobije drzavljanstvo bez starog dokumenta, to ne znaci da za godinu dana nece moci isto.
2013.i 2014.isto su odbijali predmete bez starog dokumenta pa su 2015.poceli opet da daju sve do 2021.
Moj savet, ukoliko nemas nikakav stari dokument a planiras da konkurises, konkurisi jer dok ti odradis intervju i dodjes do komisije, proci ce najmanje 2 godine a za to vreme moze sve da se promeni!
Mali je ulog a potencijalni veliki.dobitak, vredi pokusati...
 
Член од
25 август 2021
Мислења
57
Поени од реакции
59
Ako ja pocnam postapkata sama ...bez posrednik...sto treba prvin da se napravi.
..sobrav ovde dobri informacii I Vi blagodaram...no Dali nekoj kje saka odnovo onaka hronoloski po red da mi objasni sto e se potrebni za zakazuvanje na intrevju....Vi blagodaram na pomosta
 

marin.skp

МАРИН
Член од
10 март 2021
Мислења
352
Поени од реакции
1.602
Ako ja pocnam postapkata sama ...bez posrednik...sto treba prvin da se napravi.
..sobrav ovde dobri informacii I Vi blagodaram...no Dali nekoj kje saka odnovo onaka hronoloski po red da mi objasni sto e se potrebni za zakazuvanje na intrevju....Vi blagodaram na pomosta
1. трпение... трпение... и трпение....
2. закажување термин
3. checklist
- да ја симнеш молбата и пополниш
- да напишеш автобиографија на бг јазик
- да собереш по институции документи изводи/ умреници до 3то колено, да ги преведеш и легализираш
- да пополниш декларација
- 2 слики пасошки формат да се сликаш
- потврда за неосудуваност
- медицински документ дека не страдаш од заразни болести
- копија од мк пасош (мислам 2)
- ако си во брак преведена венчаница
- платена такса за интервју што е
- да се спремиш за интервјуто и да ги научиш одговорите на најчесто поставувани прашања

доколку имаш некој од потесно семејство со бг пасош копија од неговиот пасош и осигурај се дека си му пријавена во родствената врска во општината каде се води со постојана адреса!

плс ако нешто испуштив нека ме надополни некој!

Со среќа и тука сме... цел форум сме ти посредници со сетто наше искуство! прашувај!
 
Член од
7 февруари 2018
Мислења
20
Поени од реакции
5
Преписката е разгледана от С'вета по гражданството. Извадена е за доп'лнителна проверка, С'вет'т по гражданството е в'зложил доп'лнителна проверка на представеното удостоверение за б'лгарски произход от ДАБЧ. В тази вр'зка, ако разполагате с други документи, с които да удостоверите б'лгарскија си произход, молја да ги предоставите в ДАБЧ. , в срок до 15.12.2021

Знае ли некој за кој дополнителни документи мислат?? Иначе сите документите се вадени преку прадедо
 
Член од
11 јуни 2013
Мислења
13
Поени од реакции
53
Здраво дечки, свртев неколку страни наназад но не успеав да видам информации до каде е работата со Финална фаза? На интервју бев Мај 2019, а на финална сум од 3-4ти Февруари 2021. Летово се пишуваше на форумов дека до крајот на Август почеток на Септември ќе приминеме ние на следна фаза потпис од вице-президент ама ништо од тоа нема... Барем на дополнителна бре да ме ставеа да знам дека не ме заборавиле стварно веќе немам коментар, ова стана чиста агонија... ве молам некој од поупатените што се на форумов некакво инфо да споделат ако имаат
 
Член од
6 август 2015
Мислења
443
Поени од реакции
704
Преписката е разгледана от С'вета по гражданството. Извадена е за доп'лнителна проверка, С'вет'т по гражданството е в'зложил доп'лнителна проверка на представеното удостоверение за б'лгарски произход от ДАБЧ. В тази вр'зка, ако разполагате с други документи, с които да удостоверите б'лгарскија си произход, молја да ги предоставите в ДАБЧ. , в срок до 15.12.2021

Знае ли некој за кој дополнителни документи мислат?? Иначе сите документите се вадени преку прадедо
Со што документи одеше ? И дали достави дополнителни документи у правосудие ?
Здраво дечки, свртев неколку страни наназад но не успеав да видам информации до каде е работата со Финална фаза? На интервју бев Мај 2019, а на финална сум од 3-4ти Февруари 2021. Летово се пишуваше на форумов дека до крајот на Август почеток на Септември ќе приминеме ние на следна фаза потпис од вице-президент ама ништо од тоа нема... Барем на дополнителна бре да ме ставеа да знам дека не ме заборавиле стварно веќе немам коментар, ова стана чиста агонија... ве молам некој од поупатените што се на форумов некакво инфо да споделат ако имаат
Завчера имаше некои членови со интервју 12/13 мај 2019та што им се смени статусот.
 
Член од
11 мај 2018
Мислења
28
Поени од реакции
85
Malku nadvor od temata, no sepak vo korist na clenovite prevzemen oglas
"Se barat rabotnici so delumno poznavanje na angliski jazik za rabota vo Norveska na razni lokacii so platen smestaj za rabota na pokrivi(roofing) so EU/BG pasos i EU COVID sertifikat za vakcinacija. Poveke informacii za onie koi se zainteresirani na Viber 078 420 800
 

Kajgana Shop

На врв Bottom