Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.602
Поени од реакции
9.771
Член од
3 август 2015
Мислења
1.722
Поени од реакции
2.958
Член од
13 декември 2019
Мислења
715
Поени од реакции
1.232
Aj Sega vaka.... MoE info..ukazi kje ima, Ali so pomalo tempo ( seuste nema vlada, a so vlada nema sluzbenici so Da rabotat :), batali te dezinformacii po Fejsbuk itn... Pozitiva, personalot vo ambasadite Se menuva od 22 septemvri kje si rabotat normalno, Cestitki za Ukazite denes... Itn... Ne Se optovaruvajte, I so novi sili vo novi pohidi, @barselona123 te snema nesto... Daj nesto is komentiraj, makar I Off topic :)
Автоматски споено мислење:

Haha da probame belki ke frcat ukazi po 10,20 vo nedelata hah pozdrav ekipo
Pretera :)
 

Altair75

MasterAssassin
Член од
7 ноември 2017
Мислења
699
Поени од реакции
3.935
Izgleda Se sredina I kraj na februari 2019
Da vidi datata od koga e potpisan ukazot, ne od koga e na polozitelno. Treba da proba da zakaze termin ili ako ima plan da odi u skoro vrem neka si zakaze data i ke vidi koga e potpisan.
edit:
@vacimance najrano ima data za podiganje ukaz na 22.9.2021
, proveriv na edna prepiska od ukaz 130 sto uste moze da se vidi, t.e. ne e podignat ukazot.
 
Последно уредено:
Член од
13 декември 2019
Мислења
715
Поени од реакции
1.232
Da vidi datata od koga e potpisan ukazot, ne od koga e na polozitelno. Treba da proba da zakaze termin ili ako ima plan da odi u skoro vrem neka si zakaze data i ke vidi koga e potpisan.
edit:
najrano ima data za podiganje ukaz na 22.9.2021
, proveriv na edna prepiska od ukaz 130 sto uste moze da se vidi, t.e. ne e podignat ukazot.
Epa Sega po moE nema vrska koga e potpisan Ukazot ili.... Za da tece spisokot treba da znaeme od koga e na polozitelno.... Ili Ne sum vo tek :)???
 
Член од
11 јули 2014
Мислења
13
Поени од реакции
18
Здраво другари,

вчера бев сам до Софија по указот со кола. На граница пуштаат ама треба да имаш вакцина + ЦПР тест + термин закажан (ако немате едно од овие 3, мислам дека нема да ве пуштат).
Генерално се водев по овој пост (многу корисен, прочитајте си го да не се повторувам, ќе ви ги пишам само разликите)

Банка
Стигнав во Софија, директ во банка да платам за указот (ќе ја прикачам уплатницата покасно, не знам каде ја ставив), се измачив малку со нејзе, тетката на шалтер се нервираше, уплатив 50 лева.
Отидов преводот од изводот да си го земам. Направив грешка шо не го пратив пред 1 недела изводот за превод, ми наплати 70 лева зошто била „брза“ постапка, инаку 30 или 35 лева ќе беше. Во близина наидов на приватен паркинг, 3 лева саат, сигурно има поефтини, ама тоа е тоа.

Министерство
Следно, отидов до министерството, терминот ми беше во 13:30 за земање на указот, не ме пуштија пред време иако немаше живо пиле (дали 10 луѓе имаше и секој за различна причина), па чекав некои 2 саати да ми дојде редот ... Ми дојде редот, одиш на шалтер со уплатницата, даваш ЕДНА слика потпишана назад со име и презиме. Ќе ви даде тетката едно ливче да пополните со име презиме и адреса (Леге 6). Толку, ќе ви го дадат указот. Одма отидов копии да направам од него во печатница шо ја најдов во близина (42.69359067079249, 23.329594398473972)

Општина
Во општина исто така немаше многу гужва, си застанав во ред, тетката од рецепција беше прилично строга и имаше дисциплина, пушташе луѓе да се качат откако ќе се ослободеше место. За нашава работа е на прв спрат, одма на првиот шалтер лево ќе видите формулари за „Зајавление за постојанен адрес от“ и „адресна карта за настојашта адрес от“, на постот шо го линкнав има примери како се пополнуваат, така да спремете си ги и само препишете. Откако ќе пополните, ќе прашате каде е каса и ќе уплатите 30 лева. Не ми дозволи со картица да платам, не примало странски картички, системот и се блокирал бла бла... а да пробаше мислам дека ќе успееше, па морав да платам со кеш. Со уплатниците одите на десните шалтери (гледано од влезот) и таму давате копија од заверен и преведен извод, копија од пасош, формуларите за адреса и тетката ќе ви даде еден картон да пополните. Се помачив за него малку, се внесува име, презиме (не внесувајте татково име иако пишува на линијата), адреса (Леге 6 Софија), број на пасош, брачен статус: женен, неженен, најдоле мајка, татко (ако на некој родителот има веќе државјанство, имајте го ЕГН-то негово зошто требало да се напише во картонот), на задната страна брат/сестра, деца ... спремете си имиња презимиша и датуми на раѓање од сите нив.
Тоа беше се за напорниот ден, ми рекоа да дојдам за 10 дена. Не сум доволно снаодлив да подмитам за некако одма да ми го дадат а и искрено немав енергија за уште да се малтретирам по институции ...
Указот ќе ми биде пропусница на граница за следниот пат кога ќе одам чунки веќе сум нивни.
 

Altair75

MasterAssassin
Член од
7 ноември 2017
Мислења
699
Поени од реакции
3.935
Epa Sega po moE nema vrska koga e potpisan Ukazot ili.... Za da tece spisokot treba da znaeme od koga e na polozitelno.... Ili Ne sum vo tek :)???
Ne si vo tek :smirce:
Spisokot si tece po data na polozitelno, toa go znaes, sekogas taka tera za potpis. Kraj na januar-pocetok na fevruar sto se na polozitelno se na red da gi potpisat.... Bibo go tera super, apdejtira koga ima so da se apdejtira.
Tuka, sakame da znaeme ako moze da kaze neoj od ovie sto dobija denes ukaz 137, so koja data na potpis e, za da imame pregled dali se potpisuvale ukazi od juli do denes ili si dremele administracijata. Posledniot objaven ukaz br.130 bese pusten na 21.07.2021, a potpisan na 13.07.2021.
Ako e potpisan u skoro vreme, toa ke e epten sr**e, ako e nekade od juli ili pocetok avgust ke bide super...i to.
 
Член од
13 декември 2017
Мислења
103
Поени од реакции
338
Ја користам оваа пригода јавно да му ветам софра на @Генерал-от кога ќе ми го потпишат указот. Без заебанции, сериозна сум. На 400 преписки се од мене, нека биде во состојба на готовност.
 

Altair75

MasterAssassin
Член од
7 ноември 2017
Мислења
699
Поени од реакции
3.935

Kajgana Shop

На врв Bottom