Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
13 октомври 2020
Мислења
215
Поени од реакции
366
Kako ke se izjasnite na popisot navidum nema znacenje vo postapkata na sekoj poedinecno, no prenosno dosta verojatno e deka ke ima. Imeno, dokolku na popisot kako bugari se izjasnat neznacitelen broj, toa ke bide od golemo znacenje za stavot koj ke go prezeme pravosudie kon prepiskite koi sega gi stopiraa i kon idnite molbi. Konecniot izvestaj za brojot na bugari na popisot sekako deka ke ima vlijanie za stavot na Bugarija za davanje na bg drzavjanstva na gradjani os Severna Makedonija. Toa EU ke ke im go nametne kako prasanje, a se prenesoa i informacii deka zaradi toa se e stopirano vo pravosudie, t.e. deka se ceka ishodot od popisot.
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
24
Поени од реакции
37
Здраво. Сакам да го сменам моминското презиме на бугарскиот пасош да го ставам сегашното, е сега проблемот е тоа што во моментов во Бугарија невакцинирни и без тест не пуштаат. На пример за во БГ амбасада во Скопје што документи треба да доставам за таму да го сменам презимето? Исто така за ќерка ми сакам да извадам па дали знаете и за тоа што треба? Да не идам преку посредник туку ако можам лично јас да ја завршам таа работа.
На бројот ѕвонам ама никој не се јавува, па дали знаете адреса за емаил да и пишам?
Za da go promenis prezimeto , brakot treba da ti bide zagregistriran vo maticna sluzba vo Bugarija .
 
Член од
19 ноември 2018
Мислења
178
Поени од реакции
204
Kako ke se izjasnite na popisot navidum nema znacenje vo postapkata na sekoj poedinecno, no prenosno dosta verojatno e deka ke ima. Imeno, dokolku na popisot kako bugari se izjasnat neznacitelen broj, toa ke bide od golemo znacenje za stavot koj ke go prezeme pravosudie kon prepiskite koi sega gi stopiraa i kon idnite molbi. Konecniot izvestaj za brojot na bugari na popisot sekako deka ke ima vlijanie za stavot na Bugarija za davanje na bg drzavjanstva na gradjani os Severna Makedonija. Toa EU ke ke im go nametne kako prasanje, a se prenesoa i informacii deka zaradi toa se e stopirano vo pravosudie, t.e. deka se ceka ishodot od popisot.
преносно драпај си јајца
 
Член од
13 декември 2017
Мислења
103
Поени од реакции
338
Kako ke se izjasnite na popisot navidum nema znacenje vo postapkata na sekoj poedinecno, no prenosno dosta verojatno e deka ke ima. Imeno, dokolku na popisot kako bugari se izjasnat neznacitelen broj, toa ke bide od golemo znacenje za stavot koj ke go prezeme pravosudie kon prepiskite koi sega gi stopiraa i kon idnite molbi. Konecniot izvestaj za brojot na bugari na popisot sekako deka ke ima vlijanie za stavot na Bugarija za davanje na bg drzavjanstva na gradjani os Severna Makedonija. Toa EU ke ke im go nametne kako prasanje, a se prenesoa i informacii deka zaradi toa se e stopirano vo pravosudie, t.e. deka se ceka ishodot od popisot.
Го зборев јас ова вчера, ме искараа дека не сум размислувала позитивно... Луѓето генерално не ја сакаат вистината, сакаат да живеат во лаги и илузии што тие милуваат да ги нарекуваат "оптимизам".

Политиката на масовно давање бугарски пасоши на Македонци најверојатно овде ќе заврши. Ќе зема по некој ваму таму, ама овака масовно нема да биде. Најверојатно дополнително ќе затегнат и со некој тест за познавање на јазикот на кој ќе паднат 90% од апликантите и тоа ќе биде тоа. Овој тотален застој на процедурата е невиден во последните 4 години од кога јас го пратам форумот. Имаше на почеток на 2019 застој со издавање на укази кој доста долго траеше, меѓутоа советот си работеше и се движеа преписките кон положително. Сега за разлика, не се движи ништо.

Резултатите од пописот ќе бидат јаготка на шлагот. Шемата бугарски пасоши најверојатно овде завршува.
 
Член од
26 јануари 2020
Мислења
362
Поени од реакции
417
Море луѓе, како можи да знаат досеа колку има попишано бугари или не шпионираат со тоа бугарскиот софтвер шо ни го дадоја да го користиме за попишување? Дај не пишувајте небулози. :D
 
Член од
13 октомври 2020
Мислења
215
Поени од реакции
366
Море луѓе, како можи да знаат досеа колку има попишано бугари или не шпионираат со тоа бугарскиот софтвер шо ни го дадоја да го користиме за попишување? Дај не пишувајте небулози. :D
Konecnite zbirni rezultati od popisot se od javen karakter
 
Член од
13 мај 2020
Мислења
11
Поени од реакции
66
Го зборев јас ова вчера, ме искараа дека не сум размислувала позитивно... Луѓето генерално не ја сакаат вистината, сакаат да живеат во лаги и илузии што тие милуваат да ги нарекуваат "оптимизам".

Политиката на масовно давање бугарски пасоши на Македонци најверојатно овде ќе заврши. Ќе зема по некој ваму таму, ама овака масовно нема да биде. Најверојатно дополнително ќе затегнат и со некој тест за познавање на јазикот на кој ќе паднат 90% од апликантите и тоа ќе биде тоа. Овој тотален застој на процедурата е невиден во последните 4 години од кога јас го пратам форумот. Имаше на почеток на 2019 застој со издавање на укази кој доста долго траеше, меѓутоа советот си работеше и се движеа преписките кон положително. Сега за разлика, не се движи ништо.

Резултатите од пописот ќе бидат јаготка на шлагот. Шемата бугарски пасоши најверојатно овде завршува.
Го зборев јас ова вчера, ме искараа дека не сум размислувала позитивно... Луѓето генерално не ја сакаат вистината, сакаат да живеат во лаги и илузии што тие милуваат да ги нарекуваат "оптимизам".

Политиката на масовно давање бугарски пасоши на Македонци најверојатно овде ќе заврши. Ќе зема по некој ваму таму, ама овака масовно нема да биде. Најверојатно дополнително ќе затегнат и со некој тест за познавање на јазикот на кој ќе паднат 90% од апликантите и тоа ќе биде тоа. Овој тотален застој на процедурата е невиден во последните 4 години од кога јас го пратам форумот. Имаше на почеток на 2019 застој со издавање на укази кој доста долго траеше, меѓутоа советот си работеше и се движеа преписките кон положително. Сега за разлика, не се движи ништо.

Резултатите од пописот ќе бидат јаготка на шлагот. Шемата бугарски пасоши најверојатно овде завршува.
Site sto sme so baranje na bugarsko drzavjanstvo veke imame potpisano i kazano na intervju i pak potpisano deka sme bugarska nacionalnost. vo sekoj moment mozat toa da go objavat i ne im treba rezultati od popis. znaat tocno do eden kolku pasosi imaat izdadeno i uste kolku cekaat. nema potreba celo vreme prikazni da si izmisluvame kako ke bide, ednostavno ne znaeme kako ke bide.
 
Член од
15 септември 2021
Мислења
4
Поени од реакции
0
Za da go promenis prezimeto , brakot treba da ti bide zagregistriran vo maticna sluzba vo Bugarija .
Да знам, но прашањето ми е дали може да доставам документи кај нас во амбасада или пак посредник со полномошно може во Бугарија тоа да заврши?
 
Член од
6 август 2015
Мислења
455
Поени од реакции
739
Го зборев јас ова вчера, ме искараа дека не сум размислувала позитивно... Луѓето генерално не ја сакаат вистината, сакаат да живеат во лаги и илузии што тие милуваат да ги нарекуваат "оптимизам".

Политиката на масовно давање бугарски пасоши на Македонци најверојатно овде ќе заврши. Ќе зема по некој ваму таму, ама овака масовно нема да биде. Најверојатно дополнително ќе затегнат и со некој тест за познавање на јазикот на кој ќе паднат 90% од апликантите и тоа ќе биде тоа. Овој тотален застој на процедурата е невиден во последните 4 години од кога јас го пратам форумот. Имаше на почеток на 2019 застој со издавање на укази кој доста долго траеше, меѓутоа советот си работеше и се движеа преписките кон положително. Сега за разлика, не се движи ништо.

Резултатите од пописот ќе бидат јаготка на шлагот. Шемата бугарски пасоши најверојатно овде завршува.
Ќе видиме ама најверојатно си у право за ова :) за жал на десетици илјади луѓе (меѓу кои и јас) има огромна веројатност да им пропадне процедурата.

Мислам дека овој огромен застој од месеци ќе заврши на два начини.

  1. Ќе се вратат на "стариот" начин на проверка и темпо (признаени потврди итн итн).
  2. Ќе се заострат сите мерки и ќе биде многу тешко да се извади пасош у иднина (вклучувајќи ги и тие што сме моментално у процедура).

Се надевам дека ќе биде второто, ама ко што тргнало ...
 
Последно уредено:
Член од
28 јули 2021
Мислења
12
Поени од реакции
26
Maybe everything its going normally as before. The last people that got decree, was positive in 19/01/2021. So if we do about 8 months from positive to decree everything its fine. Always august was vacation and the most there do not works. So i think no panic. Just patience…
 
Член од
1 април 2014
Мислења
285
Поени од реакции
186
Bugarskiot Milenko Nedelkovski :)

DZS vo oficijalen pisan dopis do podnositeli I na 10tina press konferencii odgovara deka NE POSTOI POTVRDA KOJ KAKO SE PISAL, ovoj bugarov znae deka po 15 Septemvri ke izdavale potvrdi....

Isto kolku I nie sto znaeme koj za sto e odbien ili koga ke ima ukazi....

Gladna kokoska proso sonuva.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 
Член од
1 април 2014
Мислења
285
Поени од реакции
186
Bugarskiot Milenko Nedelkovski :)

DZS vo oficijalen pisan dopis do podnositeli I na 10tina press konferencii odgovara deka NE POSTOI POTVRDA KOJ KAKO SE PISAL, ovoj bugarov znae deka po 15 Septemvri ke izdavale potvrdi....

Isto kolku I nie sto znaeme koj za sto e odbien ili koga ke ima ukazi....

Gladna kokoska proso sonuva.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom