Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
30 јуни 2020
Мислења
1.346
Поени од реакции
5.296
Samo sto doagam od Sofija, bev za slikanje.
Granica pomonav so PCR test( nemam nitu edna doza valcina primeno), na nasa granica mi rekoa deka nema sansi bugarite da me pustat ama im rekov deka ke probam. Na bg granica pokazav dokumenti za slikanje, 10 u pasos i policaecot me pusti megutoa ides kaj doktor, doktorkata mi rece moze da pominam ama u kustendil da praam pcr test, napraviv pcr u kustendil(70leva) i produziv za spfija za slikanje. Se slikav za brza postapka vo sreda ke mi bide gotov,l. Za pcr testot vo kustendil za podoganje rabotat od 14:30 do 15:30, preminav granica bez pokazuvanje nisto za nazad i toa e toa.
Ako treba nesto prasuvajte
Е зошто им ебаваш филм на посредниците? Не си воопшто фер.

Отепаа прсти кутри луѓе објаснувајќи по фб групи дека никакоооооо не може Софија да се оди ниту за сликање, ниту за подигање документи.

I wonder why? Hmmm
 
Член од
24 јуни 2008
Мислења
83
Поени од реакции
32
Здраво,
Едно офтопик прашање, авионската карта од тука ја купувам и го пријавувам македонскиот пасош, а на пасошка контрола на влез во Германија го приложувам бугарскиот или македонскиот пасош?

Фала ви
Да, ќе го покажиш бугарскиот пасош, никако македонскиот пасош, можиш да си напрајш проблеми. Така имам разбрано, само бг пасошот.
Автоматски споено мислење:

Konecno dobivme Udostovenie_ Ukaz za drzavjanstvo 04.07.2021.
Na 03.10.2020 se smeni statusot od finalna na cekanje za potpis.
Prodolzuvame ponatamu so procedurata .
Pozdrav do site i ne gubete nadez za podobra idnina.
Dokumenti podnesovme so soprugot nanazad do 1921so isto prezime.
Бравос. Честитки, за убо да е, само напред.
 
Член од
13 декември 2017
Мислења
103
Поени од реакции
338
Изгледа толку од шемата бугарски пасоши, кој зеде, зеде. Тоа што нема два месеци укази може да значи дека и тие што се на положително се пратени на "чешлање". На пописот ќе нема изјаснети Бугари, а тоа веројатно ќе ги налути дополнително. Сѐ на сѐ, лошо ни се пишува. И сето ова на 400 преписки до мене. Коњски живци човек да има, нема да може да поднесе. Ќе се трудам повеќе да не коментирам.
 
Член од
6 март 2019
Мислења
358
Поени од реакции
565
Зошто толку од шемата? Ја сум милион посто сигурен дека ќе го земам. Јас не живеам во мкд, така да неможам да учествувам у пописот. Имам бг потекло, прашање на време е само...кајне паник
 
Член од
22 ноември 2019
Мислења
590
Поени од реакции
1.248
Изгледа толку од шемата бугарски пасоши, кој зеде, зеде. Тоа што нема два месеци укази може да значи дека и тие што се на положително се пратени на "чешлање". На пописот ќе нема изјаснети Бугари, а тоа веројатно ќе ги налути дополнително. Сѐ на сѐ, лошо ни се пишува. И сето ова на 400 преписки до мене. Коњски живци човек да има, нема да може да поднесе. Ќе се трудам повеќе да не коментирам.
Nesto se desava so ukazite, ne mi se veruva deka e koincidencija so ova sto se desava so noviot zakon. Gospod neka ni e na pomos.
 
Член од
13 декември 2017
Мислења
103
Поени од реакции
338
Зошто толку од шемата? Ја сум милион посто сигурен дека ќе го земам...
Фактите друго кажуваат. Дај боже да грешам. Нема ништо сигурно со господата од источната страна на нашата граница.
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
1.346
Поени од реакции
5.296
Изгледа толку од шемата бугарски пасоши, кој зеде, зеде. Тоа што нема два месеци укази може да значи дека и тие што се на положително се пратени на "чешлање". На пописот ќе нема изјаснети Бугари, а тоа веројатно ќе ги налути дополнително. Сѐ на сѐ, лошо ни се пишува. И сето ова на 400 преписки до мене. Коњски живци човек да има, нема да може да поднесе. Ќе се трудам повеќе да не коментирам.
Како што ти вика Мед Џек, нур лангзам, кајн штрес. :cool:

Јас еве јавно ти правам облог дека ќе земиш пасош. Нема од положително да те враќаат на дополнителна. Кога ќе добиеш должиш едно Најлепше жеље од големите. Фала унапред. :D

Избори, кампања, попис, неработа на комисии, летни одмори... ехаааа 1000 причини за застој.
 
Член од
30 ноември 2018
Мислења
127
Поени од реакции
244
Па сега тоа е.Ние тропаме на нивна врата.Од една страна браќа,од друга "тропки".Тука кај нас, комисијата за државјанство, разгледува во Март и Октомври.Имам сопруга странски државјанин,од 2019 чека за државјанство.И овие стварно не знаат што да прават со нас,со потврдите.Имаат 4 изборни циклуси оваа година,корона,одмори,кампања,застоји премногу.Овие што ги објавија во Јули,моја претпоставка е дека многу порано се потпишани.Мислам дека и ние што сме на положително,сме со решен статус,само сме во неизвесност.Да сме живи и здрави.Не е крај на светот.Нема да легнеме да умираме :).Глава горе, животот си тече.Бидете оптимисти.
 
Член од
9 февруари 2019
Мислења
85
Поени од реакции
123
Како што ти вика Мед Џек, нур лангзам, кајн штрес. :cool:

Јас еве јавно ти правам облог дека ќе земиш пасош. Нема од положително да те враќаат на дополнителна. Кога ќе добиеш должиш едно Најлепше жеље од големите. Фала унапред. :D

Избори, кампања, попис, неработа на комисии, летни одмори... ехаааа 1000 причини за застој.
Брату од Положително мислам дека не враќаат на Дополнителна проверка, туку директ Отказ или сум грешка?
Поздрав
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
1.346
Поени од реакции
5.296
Брату од Положително мислам дека не враќаат на Дополнителна проверка, туку директ Отказ или сум грешка?
Поздрав
Да, така е. Марија прашуваше дали ќе оди на „чешлање“ тој што е положително затоа и така одговорив ама не верувам бидејќи не е застојот од тие причини и за тие статуси (ја ѓнават финалана обично).
Ајде малку трпение и дај Боже побрзо да започнат со нови укази. Ќе бидне.
 
Член од
28 октомври 2019
Мислења
263
Поени од реакции
515
Jas procitav deka od zadutre ke ima privremena vlada pa moze da ima promeni pozitivno malce bidejki kolki so se sekavam i koga imase isto takca sostojba so privremena vlada davaa ukazi i noemvri i dekemvri so bea na polezitelno gi iscistija
Za eden mesec .. ajde da se nadevame na dobro
 
Член од
13 декември 2017
Мислења
103
Поени од реакции
338
Како што ти вика Мед Џек, нур лангзам, кајн штрес. :cool:

Јас еве јавно ти правам облог дека ќе земиш пасош. Нема од положително да те враќаат на дополнителна. Кога ќе добиеш должиш едно Најлепше жеље од големите. Фала унапред. :D

Избори, кампања, попис, неработа на комисии, летни одмори... ехаааа 1000 причини за застој.
Давам две чоколада, не едно.

Ако во меѓувреме не излезе статус проверка од вицепрезидент :-D
 
Член од
6 октомври 2020
Мислења
75
Поени од реакции
398
Oд Нередовна не е представен документ'т от Сдружение "Б'лгарски културен кулб - Скопие" Во финална

11196/2019
само оваа преписка со промена денеска :place:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom