Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
4 април 2017
Мислења
31
Поени од реакции
53
Здраво на сите, понудете некој посредник што средува за префрлување на Бугарска возачка и вадење Код95 фала ви.
 
Член од
11 јули 2014
Мислења
13
Поени од реакции
18
Здраво,
дали некој бил во бугарија последниве неколку дена за да си земе државјанство без да биде вакциниран ?
прочитав дека бараат вакцина и пцр тест за влез или пцр+10 дена карантин. Дали за влез од 1 ден за завршување работа за државјанство ќе ми дозволат влез без карантин ?
фала ви
 
Член од
24 февруари 2019
Мислења
41
Поени од реакции
21
Ајде ќе ти одговорам иако си упорен и офтопик, сепак си имаш мака.

1. ПОД ИТНО да си го смениш посредникот.
2. Неколку членови тука постираа дека НЕМА врска ова што посредникот ти го тврди, ако не веруваш изгуглај телефон од ДСЗ јави се во понеделник и постави му го прашањето што го поставуваш тука ИЛИ земи исто изгуглај маил од нив и пиши му ја твојата дилема па види што ќе ти одговорат.
3. Во меѓувреме:
извади ги истите документи според кои си добил происход, ОРИГИНАЛИ.
Земи дупликат потврда од здружение, ОРИГИНАЛ.
да немаш од ништо копии, СЕКАДЕ каде треба да си потпишан и носи ги во Софија.
АКО појма немаш што си поддал во прво време и ако посредникот ти е некој абдал и во мноштвото луѓе не се сеќава баш ти што си поддал тогаш нека ти е со среќа и сам земи носи тоа што се сеќаваш дека имаше поддадено и врз основа на кое ти дадоа происход.

ВО МЕЃУВРЕМЕ https://www.aba.government.bg/pages/vazhno-sobshchenie/125
ова ти е соопштението од ДАБЧ кај што ти викаат дека може во државниот архив да се пребаруваат документи за потекло.
НЕ сум пребарувал онлајн и не знам како се пребарува еве овај член пребарувал па можда ќе ти биде неговиот пост од корист
КРАЈ КРАЕВА ако не се снајдиш онлајн, патот под тебе и замини Софија (испринтај го статусот за доп документи и кажи им дека доставуваш доп док во МП за да те пуштат на граница) и оди во државниот архив. Носи умреница од роднината (прадедо, прабаба) до кои се поврзуваш за да се види од кое село се и барај да ти дадат на увид папките по години од тоа село / област. Во самите папки (кои верувам дека не се мали) би требало да најдиш крштеница или венчаница на твоите родинини (АКО ИМАШ СРЕЌА).
Доколку не најдеш и немаш среќа барем ќе знаеш дека направи СЕ' возможно од твоја страна за да добиеш ЕУ пасош. Ако пак најдеш, ќе ти направат копија оверена со печат таму на лице место и истото тоа ќе го носиш во МП заедно со другите документи (изводи од родени, изводи од мртви, потврдата од бг здружение оригинали и легализирани во бг - или тука во амбасада).

Во МП ќе му дадеш само една молба за доставување на дополнителни документи и ќе бидеш РААТ од тоа дали посредникот ти ги доставил сите или не ги доставил воопшто.
Молбата може да ја најдеш тука.

Со среќа и не поставувај веќе прашања на секое ДАЛИ на пописот да се пишиш бугарин. НЕМА ВРСКА ТОА СО ТВОЈАТА ПРОЦЕДУРА!
 

Attachments

Член од
1 април 2014
Мислења
285
Поени од реакции
186
E sea druze ova istampaj go vo 100 kopii A3, zahevtaj go so korica, zavitkaj go vo tuturutka I akni go po glava toj glupakot psorednik sto te laze so nea, moze ke mu go odblokiras spojot sto go ima vo takanareceniot mozok.


Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 
Член од
6 август 2015
Мислења
456
Поени од реакции
757
@Ivan74 Сега да го грабнеш посредникот и да му го искршиш носот дека свесно те тера да правиш невозможни работи :) собирај документи (изводи, умреници, потврди) што побрзо можеш и барај си чаре.
 
Последно уредено:
Член од
25 август 2021
Мислења
57
Поени од реакции
59
Не знам дали на некого ќе му биде од корист меѓутоа мислам дека сепак вреди да се сподели, а некој можеби и веќе забележал дека тие линкови ги имаше и на сајтот на ДАБЧ но повеќето веројатно е дека ги игнорирале. На Државниот архив месецов е објавено следното соопштение кое се однесува на докажувањето на бугарско потекло.

Прегледај го приврзокот 302653

Се работи за архив од егзархија во кој се вклучени т.н. еноријски регистри каде на секоја страна посебно е излистана по една фамилија со нејзините членови по име, занимање, возраст итн. (која "духовно припаѓа под јурисдикција на егзархијата") и сето тоа така организирано по тогашната административна структура т.е. село, каза, епархија, вилает. Чисто од љубопитност пробав да најдам што е тоа, и за чудо најдов такво нешто, и еве тука како за пример:

Прегледај го приврзокот 302656
Прегледај го приврзокот 302657

Ако ги отворите линковите од соопштението означени со "инвентарен опис" најдолу имате форма за пребарување на населените места (кои треба да ги внесете на бугарски јазик - ако не знаете точно како, побарајте го и ископирајте го од БГ википедија, типично има страници дури и за села):

Прегледај го приврзокот 302659
Во случајов еве за Маврово на пр. За жал од тоа што можев да го видам изгледа дека не сите места се вклучени и што е уште полошо пробав во архивна единица Маврово да пребарам (бидејќи има таква опција исто најдолу) специфично по име раководејќи се од оној регистар што успеав да го најдам достапен, меѓутоа таквата опција изгледа од архивот не е овозможена бидејќи на било каков начин и со било кои параметри не дава резултати. Дали е така по дизајн или планираат понатаму да го направат тоа достапно - не знам - иако и во самото соопштение пишува дека ако си го најдете местото кое го барате на сајтот имате опција преку нивниот портал е-услуги да си направите регистрација и закажете термин за да го прегледате тој регистар лично (за разлика од воениот архив кој е во Велико Тарново ова е во Софија така да поблиску за сите). Ако си го најдете местото на живеење на некој ваш предок и тој е внесен во ваквиот регистар (макар и како дете, пак е запишан нели) имате во рака доказ за потекло. Единствено што ви останува е да си ги покриете трошоците до Софија.

Се извинувам за големите слики и се надевам на некого може да му биде од помош.
Ve molam ako sakate da mi pomognete da se obidam da pronajdam maker nesto od dokumentite....Vi blagodaram
 
Член од
8 септември 2021
Мислења
2
Поени од реакции
0
Здраво! Би ве замолил за една информација,поседувам бг-пасош, би сакал да одам во франција да барам работа, дали може да дојде и сопругата( не поседува еу-пасош) колку може да остане со мене, и дали ако не најдам работа во рок од три месеци она треба да се врати во мк. доколку некој ми одговори би бил благодарен.поздрав
 
Член од
6 март 2019
Мислења
364
Поени од реакции
570
Здраво! Би ве замолил за една информација,поседувам бг-пасош, би сакал да одам во франција да барам работа, дали може да дојде и сопругата( не поседува еу-пасош) колку може да остане со мене, и дали ако не најдам работа во рок од три месеци она треба да се врати во мк. доколку некој ми одговори би бил благодарен.поздрав
Може, само прашај си некој што живее таму, тука на темава тешко некој да ти помогне. Јас имам другарка што е мажена со Италијанец, они доби без проблем работна и виза за престој таму ( Франција )преку сопругот. Јас сум во Германија и цела фамилија ми се тука со Бг пасоши, нивните сопруги исто така направија, со мк документи им дадоа виза за престој и работа и немаат гајле...
 
Последно уредено:
Член од
8 септември 2021
Мислења
2
Поени од реакции
0
Може, само прашај си некој што живее таму, тука на темава тешко некој да ти помогне. Јас имам другарка што е мажена со Италијанец, они доби без проблем работна и виза за престој таму преку сопругот. Јас сум во Германија и цела фамилија ми се тука со Бг пасоши, нивните сопруги исто така направија, со мк документи им дадоа виза за престој и работа и немаат гајле...
благодарам Mad Jack на одговорот, имај убав ден!
 
Член од
13 мај 2020
Мислења
297
Поени од реакции
563
Здраво! Би ве замолил за една информација,поседувам бг-пасош, би сакал да одам во франција да барам работа, дали може да дојде и сопругата( не поседува еу-пасош) колку може да остане со мене, и дали ако не најдам работа во рок од три месеци она треба да се врати во мк. доколку некој ми одговори би бил благодарен.поздрав
Najdobro e ti da odes prvo da najdes rabota i stan posle na zenati i vades viza za 1 nedela spojuvanje na familija .. ti treba adresa t.e stan na tvoe ime i 3 platni listi
 
Член од
6 октомври 2020
Мислења
75
Поени од реакции
398
задолжителна во финална :

4127/2021
4130/2021
4211/2021
4214/2021
4283/2021
4512/2021
4513/2021
4858/2021
4867/2021
4868/2021
4869/2021
4870/2021
4877/2021
4879/2021
4886/2021
4895/2021
4958/2021
4976/2021
5007/2021
5008/2021
5009/2021
5010/2021

сабота промени ! @Altair75
 
Член од
21 октомври 2016
Мислења
419
Поени од реакции
498
задолжителна во финална :

4127/2021
4130/2021
4211/2021
4214/2021
4283/2021
4512/2021
4513/2021
4858/2021
4867/2021
4868/2021
4869/2021
4870/2021
4877/2021
4879/2021
4886/2021
4895/2021
4958/2021
4976/2021
5007/2021
5008/2021
5009/2021
5010/2021

сабота промени ! @Altair75
Прилично брзо се сменија или така ми се чини?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom