Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
18 јануари 2020
Мислења
403
Поени од реакции
1.116
И јас истиот ден имав интервју (14/05/2019) а сеуште не ми е сменет статусот :unsure:

Кога ти се смени од "задолжителна" во "финална" (мене 11/12/2020) ?
Nesto se desava sa predmetima koji su samo sa potvrdama. Kao da su ih stavili na stranu i ne diraju ih.. Valjda nam nece predmeti zavrsiti u nekoj kanti kao 2013.
Moje vidjenje stvari: Parlamentarni izbori ce biti sredinom novembra, dok se formira "prava vlast" bice kraj godine, onda dok se promeni komisija jos mesec dana. Tako da ocekujem da ova tisina i neizvesnost sa predmetima sa potvrdama potraje do sredine janaura 2022.
Videcemo...
 
Последно уредено:
Член од
6 август 2015
Мислења
408
Поени од реакции
613
Nesto se desava sa predmetima koji su samo sa potvrdama. Kao da su ih stavili na stranu i ne diraju ih.. Valjda nam nece predmeti zavrsiti u nekoj kanti kao 2013.
Moje vidjenje stvari: Parlamentarni izbori ce biti sredinom novembra, dok se formira "prava vlast" bice kraj godine, onda dok se promeni komisija jos mesec dana. Tako da ocekujem da ova tisina i neizvesnost sa predmetima sa potvrdama potraje do sredine janaura 2022.
Videcemo...
Да, али членот погоре колку што можам да сфатам е само со потврда од БГ клуб ?

@DanielKr , само со потврда од БГ клуб си или имаше дополнителни документи (оригинали, државјанство од роднина ...) ?
 
Член од
18 јануари 2020
Мислења
403
Поени од реакции
1.116
Да, али членот погоре колку што можам да сфатам е само со потврда од БГ клуб ?

@DanielKr , само со потврда од БГ клуб си или имаше дополнителни документи (оригинали, државјанство од роднина ...) ?
Da da, ali oni obavestavaju one koji nisu odneli 2 puta iste dokumente, a mi kojimo smo samo sa potvrdama i koji smo nosili 2x nas ne obavestavaju niti nas stavljaju na dopunu niti bilo sta.
Prosto je, oni ne znaju sta da rade sa nama. Ova privremena vlast ne zeli da donese neke odluke i samo nas gura pod tepih. Izgleda da cemo morati da sacekamo neku drugu upravu.
 
Член од
2 јули 2020
Мислења
17
Поени од реакции
40
Да, али членот погоре колку што можам да сфатам е само со потврда од БГ клуб ?

@DanielKr , само со потврда од БГ клуб си или имаше дополнителни документи (оригинали, државјанство од роднина ...) ?
Imam izvod od umreni od dedo 1914 plus potvrda od klub
Автоматски споено мислење:

И јас истиот ден имав интервју (14/05/2019) а сеуште не ми е сменет статусот :unsure:

Кога ти се смени од "задолжителна" во "финална" (мене 11/12/2020) ?
11.12.2020 @DanielKr - инт СОФ 14.05.2019
 
Член од
22 ноември 2019
Мислења
569
Поени од реакции
1.122
Nie moze do sabajle da si nagagjame sto pravi komisijata, sto pravi Jotova i taka natamu... znam deka site sme prenapnati so zastojot ali treba da olabavime site i da vidime vremeto sto ke kaze. Kaj i da e vekje mora da odlucat sto ke pravat so tie sto se so potvrda. Lazar mi kaza deka ke go opravat zakonot i deka ke si vazat potvrdite.
 
Член од
6 октомври 2020
Мислења
51
Поени од реакции
294
задолжително во финална :

1243/2021
1266/2021
1273/2021
2525/2021
2526/2021
2798/2021
2799/2021
2800/2021
2801/2021
2802/2021
2803/2021
2804/2021
2805/2021
2807/2021
2808/2021
2809/2021
2810/2021
2811/2021
2812/2021
2898/2021
2903/2021
3218/2021
3219/2021
3220/2021
3221/2021
3222/2021
3223/2021
3224/2021
3225/2021
3234/2021
3235/2021
3236/2021
3676/2021
3677/2021
3687/2021
3695/2021
3703/2021
3704/2021
3705/2021
3706/2021
3708/2021
4062/2021
4064/2021
4065/2021
4066/2021
4067/2021
4070/2021
4071/2021
4075/2021

Преписката е нередовна :
11427/2019 ...

Само овие преписки забележав промени денеска. @Altair75
 
Член од
7 април 2019
Мислења
85
Поени од реакции
51
Imam izvod od umreni od dedo 1914 plus potvrda od klub
Автоматски споено мислење:


11.12.2020 @DanielKr - инт СОФ 14.05.2019
Значи чим потрврдите ги бараат да се достават како доказ т.е дополнителен документ си важат. Ти си трет што те имам приметено вака да ти бараат да донесеш потврда од клуб.
Те мота посредникот за да ти земе пари пак. Гледаш не ти ги доставил, а ти вели ги доставил. За пак да те заглават по дополнително чуда или на крај отказ да ти дадат и пак кај него да одиш од почеток да си почнеш. Какви се за пари гадови ццц....
 
Член од
14 октомври 2020
Мислења
11
Поени од реакции
34
Da da mi rece pise se bugarin na popiso i da izvadam bekoja potvrda od zavodot za statistika.go prasam kakva e taa potvrda ne mi kazuva oti ne znae najverojatno. I sega ne znam so da pravam. A i ne vruvam deka nekoj ke mi dade takvo nesto.
Смени си го посредникот колку порано толку поарно за тебе штом верува на такви неизводливи иницијативи што нема да заживеат никогаш
 
Член од
7 април 2019
Мислења
85
Поени од реакции
51
Nie moze do sabajle da si nagagjame sto pravi komisijata, sto pravi Jotova i taka natamu... znam deka site sme prenapnati so zastojot ali treba da olabavime site i da vidime vremeto sto ke kaze. Kaj i da e vekje mora da odlucat sto ke pravat so tie sto se so potvrda. Lazar mi kaza deka ke go opravat zakonot i deka ke si vazat potvrdite.
Да, точно и на крај краева гледајте указите да ги потпишуваат. Што се замарате за финална толку и онака може финалната нагло како задолжителната ќе ја убрзаат и ќе се натрупаат предмети кај вице за потпис. Досега мислам последнииот потпишан предмет од указот јули 2021 беше некаде 4900-февруари 2019. Ако по 2500 месечно ги потпушуваат би требало до Нова Година да стигнат до јуни 2019 или бр.15000 предмет. Сега може ги потпишуваат указите(не верувам си седат и за џабе ли плата земаат) ако не работат ама поради изборите не ги објавуваат јавно бидејќи треба да се направат списоци на гласачи и ако ги објават би се пореметило све кадешто би влијаело на изборите т.е. кој ќе победи.
 
Последно уредено:
Член од
18 јануари 2021
Мислења
51
Поени од реакции
56
Да, точно и на крај краева гледајте указите да ги потпишуваат. Што се замарате за финална толку и онака може финалната нагло како задолжителната ќе ја убрзаат и ќе се натрупаат предмети кај вице за потпис. Досега мислам последнииот потпишан предмет од указот јули 2021 беше некаде 4900-февруари 2019. Ако по 2500 месечно ги потпушуваат би требало до Нова Година да стигнат до јуни 2019 или бр.15000 предмет. Сега може ги потпишуваат указите(не верувам си седат и за џабе ли плата земаат) ако не работат ама поради изборите не ги објавуваат јавно бидејќи треба да се направат списоци на гласачи и ако ги објават би се пореметило све кадешто би влијаело на изборите т.е. кој ќе победи.
Hoces da kazes da na primer ja sto sam bio na intervju jula 2019 godine da postoji mogucnost da dobijem ukaz odmah posle nove godine, i ako sam vec devet meseci na finalno trenutno?
 

Altair75

МамоОнадувач
Член од
7 ноември 2017
Мислења
557
Поени од реакции
2.803
задолжително во финална :

1243/2021
1266/2021
1273/2021
2525/2021
2526/2021
2798/2021
2799/2021
2800/2021
2801/2021
2802/2021
2803/2021
2804/2021
2805/2021
2807/2021
2808/2021
2809/2021
2810/2021
2811/2021
2812/2021
2898/2021
2903/2021
3218/2021
3219/2021
3220/2021
3221/2021
3222/2021
3223/2021
3224/2021
3225/2021
3234/2021
3235/2021
3236/2021
3676/2021
3677/2021
3687/2021
3695/2021
3703/2021
3704/2021
3705/2021
3706/2021
3708/2021
4062/2021
4064/2021
4065/2021
4066/2021
4067/2021
4070/2021
4071/2021
4075/2021

Преписката е нередовна :
11427/2019 ...

Само овие преписки забележав промени денеска. @Altair75
Фала @Peroronchino :) .
У мала гужва сум овие денови со работа и се, ама и скоро никакви промени у статуси немаше....проверував кога имав време, ама џабе, ништо не работат од преписки, укази нема, тотално е „убрзана“ процедурата. 10 преписки за 10 дена. Не може човек да ги следи од толку ногу шо работат.
Денес нешто мрдна, колку да се каже дека се тука. Направив апдејт на списокот, ги внесов овие ти што ги најде и има неколку нови образувани преписки по конзулски од денес. Една уште одма е ставена да носи допуна.

Овие:

14375/2021 Образувана преписка N:14375/2021/10.09.2021 г. Констатирани нередовности:Следва да представите удостоверение за родствени вр'зки, издадено от с'ответната обштина в Р Б'лгарија, в којато е регистриран Вашијат родител-б'лгарски гражданин Марија Букилица-јордановски. При непредставјане на този документ в срок до 10.11.2021 г., преписката Ви ште б'де разгледана на заседание на С'вета по гражданството с мнение молбата да не б'де уважена. С'обштението е публикувано на 10.09.2021 г.
14393/2021 Образувана преписка N:14393/2021/10.09.2021 г.
14394/2021 Образувана преписка N:14394/2021/10.09.2021 г.
14395/2021 Образувана преписка N:14395/2021/10.09.2021 г.
14398/2021 Образувана преписка N:14398/2021/10.09.2021 г.
14399/2021 Образувана преписка N:14399/2021/10.09.2021 г.

Еве и апдејт на списокот со последните промени:

П.С.
Глеам шо убав маабет овие денови паѓа на темата. Се едно исто, ама у нова верзија. Глеам и по Фејсбуко цели раскази у разни верзии се пишат, дојави и 300 чуда кој шо чујал од неговите човеци. 100% инфо. Како не ги мрзе да измислуват се и свашта, прстите ќе ги заболат од куцканје некои ликови шо сега начекаа момент да си го набутат длабоко јазичето на едно место кај Радев и бугарска влада (макар и привремена). Ногу диптроут оваа биде....
И сеа, шо викате, шо да се пишеме? Јапанци?:smirce:

Лека ноќ.:sleep::backa:
 

Attachments

Член од
24 февруари 2019
Мислења
26
Поени од реакции
14
За да се разјасни моментот со пописот, лично се јавив во Државен завод за статистика. Луѓе, не се изјаснувајте за Бугари освен ако навистина не се чувствувате така (а такви се само 10% проценти од апликантите). Никој нема пристап до податоците за попишаните лица, па дури ни ние не можеме да побараме потврда за податоците што сме ги дале, едноставно никој нема пристап до базата. Ова е официјална информација од заводот за статистика. Шпекулациите дека Бугарија ќе барала потврди за нашето национално изјаснување и дека преку таков документ ќе се убрзувала постапката се целосно неточни и тенденциозни. Не верувам дека некој поверува во тие глупости, ама еве сега и заводот потврди со официјална информација.
Mene me stqvija na dopolnitelna. Sega posrednikot mi vika da se pisam bugarin i da izvadam potvrda od dzs. Vika moralo da dadat. Treba da gi dostavam do 18 noemvri. Sigurna li e informacijata deka ne mozam da izvadam potvrda
Автоматски споено мислење:

За да се разјасни моментот со пописот, лично се јавив во Државен завод за статистика. Луѓе, не се изјаснувајте за Бугари освен ако навистина не се чувствувате така (а такви се само 10% проценти од апликантите). Никој нема пристап до податоците за попишаните лица, па дури ни ние не можеме да побараме потврда за податоците што сме ги дале, едноставно никој нема пристап до базата. Ова е официјална информација од заводот за статистика. Шпекулациите дека Бугарија ќе барала потврди за нашето национално изјаснување и дека преку таков документ ќе се убрзувала постапката се целосно неточни и тенденциозни. Не верувам дека некој поверува во тие глупости, ама еве сега и заводот потврди со официјална информација.
Kade moze da ja vidam taa onformacija od zavodot ako sakate da mi dadete link
 
Член од
1 април 2014
Мислења
268
Поени од реакции
171
Toa e toa sto go rekov nekolku pati, vakcina + pcr test I dokument/potvrda za procedura za drzavjanstvo, kako sto se izjasni I mvr vo dopisot.

Nego videte go ovoj kvazi patriotov so nevladina organizacija sto mu se vika makedonija, kako ocajno se obiduva da manipulira so narod, demek bg instituciite ke go poslusaat nego vo negoviot plan da "gi vrati" bugarizitanite makedonci :)

Branitelot od preku granica, plata x4 od tuka, ama dusa dava za makedonija I najglasen e od tamu. Neka dojde tuka so 400e da zivee pleme mu ebam patriotsko.

Uste pa se povikuva na nekoi brojki....

Sea Bojko jako se vrakja na izbori, gi zima site kabineti I ke frcat ukazi ko ludi.... Dosta radev ja kocese rabotata.

Edit: Eve uste nekoj podatok za tipov :D
Sent from my SM-G965F using Tapatalk

Ajde drugari I drugarki rabotava trgnuva na arno uste sega, uste edna potvrda deka najgolemiot kocnicar vo procedurite ke dobie kloca.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 
Член од
19 ноември 2018
Мислења
171
Поени од реакции
198
Mene me stqvija na dopolnitelna. Sega posrednikot mi vika da se pisam bugarin i da izvadam potvrda od dzs. Vika moralo da dadat. Treba da gi dostavam do 18 noemvri. Sigurna li e informacijata deka ne mozam da izvadampotvrda
Автоматски споено мислење:


Kade moze da ja vidam taa onformacija od zavodot ako sakate da mi dadete link
неколу пати назад имаш пишано, доколку немаш стар документ на која основа ти е извадена поврдата наредниот статус ќе ти биде: Советот не ти уважил молбата! поздрав
 

Kajgana Shop

На врв Bottom