Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
3 септември 2021
Мислења
9
Поени од реакции
2
Здраво сакам да прашам дали на некој му ги имаат вратено документите од ДАБЧ. И кои документите ги имаат доставено
 
Член од
13 декември 2017
Мислења
103
Поени од реакции
338
Има застој некој со указите... Ова не ми мириса на добро. Застој имаше овака во советот, 2 месеци не се менуваше ништо за на крај да ја измислат новата дополнителна проверка... На арно нека е.
 
Член од
18 јануари 2020
Мислења
424
Поени од реакции
1.180
Има застој некој со указите... Ова не ми мириса на добро. Застој имаше овака во советот, 2 месеци не се менуваше ништо за на крај да ја измислат новата дополнителна проверка... На арно нека е.
Moze biti to da je u pitanju a moze da bude i to sto Radev sada treba raspusti parlament pa da opet sastavi tehnicku vladu i mi smo im na poslednjem mestu prioriteta.
Izborne godine su uvek ovakve...
 
Член од
6 мај 2015
Мислења
4
Поени од реакции
0
Нов сум во групава
На интервју бев октомври 2019 во Битола

  • По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство.
Некој да знае кога би се променил статусот?
 
Член од
21 октомври 2016
Мислења
387
Поени од реакции
466
Нов сум во групава
На интервју бев октомври 2019 во Битола

  • По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство.
Некој да знае кога би се променил статусот?
Кога точно ти се смени овој статус?
 
Член од
21 мај 2021
Мислења
15
Поени од реакции
22
Здраво.

Сакам да се информирам за брат ми.

Има закажано интервју во Март месец, ќе оди со изводи од мајка, баба, прабаба и уште еден документ дека негова сестра има Бг државјанство.

Дали во случај на пописот се потпише како Македонец - етички Бугарин ќе се олесни постапката за добивање на Бугарско Државјанство и истата постапка ќе биде убрзана како што читам на некои портали.

Исто, дали ние што веќе имаме Бг Државјанство треба да се пишеме како Бугари.

Благодарам
 

Altair75

MasterAssassin
Член од
7 ноември 2017
Мислења
696
Поени од реакции
3.893
Здраво.

Сакам да се информирам за брат ми.

Има закажано интервју во Март месец, ќе оди со изводи од мајка, баба, прабаба и уште еден документ дека негова сестра има Бг државјанство.

Дали во случај на пописот се потпише како Македонец - етички Бугарин ќе се олесни постапката за добивање на Бугарско Државјанство и истата постапка ќе биде убрзана како што читам на некои портали.

Исто, дали ние што веќе имаме Бг Државјанство треба да се пишеме како Бугари.

Благодарам
E mnogu teski prasanja postavuvas, ne se za ovde, nemoj taka :sneaky:.
Prasaj na facebook, tamu ke ti odgovorat.. :нинџ:
A za postapkata, i germanci da se pisete, nema da se olesni nitu zabrza.
Автоматски споено мислење:

Ovia na forumot se pretezno mladi decki ZA TOA SAKAM PRED VREME DA I KAZAM SO GI CEKA
I ti si zgresil temata :sneaky:
Автоматски споено мислење:

Нов сум во групава
На интервју бев октомври 2019 во Битола

  • По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство.
Некој да знае кога би се променил статусот?
Dobredojde. Pocni od prva strana na temata (seriozen sum:sneaky:), tamu ti pisuva, pa posle se so ima pisuvano do denes na temata, se da procitas (i'm joking troa :D ). I se ke doznaes. 1 strana(y)
Автоматски споено мислење:

Ukazite otidoa u pm, poveke ne veruvam deka ke zemam ukaz
Ne praj maleri de sega :sneaky:
Автоматски споено мислење:

Има застој некој со указите... Ова не ми мириса на добро. Застој имаше овака во советот, 2 месеци не се менуваше ништо за на крај да ја измислат новата дополнителна проверка... На арно нека е.
Mare, nem takvi muabeti, ne ni pravi i ti stresovi bez veze, pLiiizZzz:rolleyes:
 
Последно уредено:
Член од
29 јули 2019
Мислења
134
Поени од реакции
251
До сите од Македонија коишто сте добиле бугарско државјанство и до сите коишто се во процедура да го добијат бугарското државјанство:
На 5 септември започнува попис на населението во Македонија. Бугарија сака да спроведе ажурирање на граѓанствата во текот на пописот. Штом веќе сте добиле бугарско државјанство ќе се бара од вас да се запишете на пописот како Бугари со мајчин јазик бугарски и по 15 октомври ќе можете да добиете копија од Државниот Завод за статистика за вашето попишување, за да го имате тој документ кога ќе го побара од вас Бугарија. Кој е во процедура за добивање на бугарско државјанство или има намера да подаде документи за да почне процедура за бугарско државјанство да се запише на пописот како Бугарин со мајчин јазик бугарски, откако на 15 октомври ќе си земе копија од Државниот Завод за статистика. Ќе се скрати и забрза процедурата за добивање на бугарско државјанство за оние коишто ќе се пишат Бугари на пописот, а на оние коишто не се попишале како Бугари ќе им се поништи процедурата.

Ванчо Јанакиев

И што ако е ова вистина?!
Se dodeka nema oficijalen dokument deka e vistina, spekulacija e.
 
Член од
21 август 2021
Мислења
11
Поени од реакции
55
Вистина е и дека НАСА контролира само 3% од небото т.е. толку им е покриена со сателити вселената. Останатите 97% благе везе немаат што се дешава.

Така да можно е во секој момент буквално да не стрефи некој астероид. И што ако ОВА е вистина?
И јас мислам така, ама сепак... Ова чекањево баш сега пред пописот не ќе е на арно. 2 месеци молк без указ воопшто, да се замисли човек
Автоматски споено мислење:

Se dodeka nema oficijalen dokument deka e vistina, spekulacija e.
Дај Боже да е шпекулација
 
Член од
2 септември 2021
Мислења
41
Поени од реакции
28
Колку време најчесто децата чекаат за да земат бугарски пасош ако еден од нивните родители има бг пасош?
 
Член од
18 јануари 2020
Мислења
424
Поени од реакции
1.180
Ocekujem ovih dana da se neko javi na FB grupi i napise komentar tipa: Izjasnio sam se kao Bugarin na popisu, dobio sam drzavljanstvo a da cak ni intervju nisam odradio :D
Odes u DABC izjasnis se kao Bugarin, odes u ministarstvo isto i opet ti traze dopunska dokumenta da potvrdis da si Bugarin.
Ali pazite, sve to je nebitno, nema veze sto se do sada 100 puta izjasnili, bitno je kako cete da se izjasnite na popisu 2021. jer to menja sve...prica za malu decu.
 
Последно уредено:
Член од
18 јануари 2020
Мислења
424
Поени од реакции
1.180
Колку време најчесто децата чекаат за да земат бугарски пасош ако еден од нивните родители има бг пасош?
Zavisi da li su deca rodjena pre nego sto je roditelj dobio bg drzavljanstvo ili kasnije.
Ukoliko su deca rodjena pre nego sto je roditelj postao bg drzavljanin, bolje sto pre da se podnese, idealno bi bilo jos dok su u osnovnoj skoli, taman ce dobiti pasos kad zavrse fakultet i odmah mogu da emigriraju, da ne cekaju posle skole bzv 10 godina.
 
Член од
26 октомври 2020
Мислења
11
Поени од реакции
28
Prasanje edno,do nekoj poinformiran,sega procitav deka e dozvolen vlez vo bg,za stranci koi treba da zemat bg drzavjanstvo,i e navedeno koi uslovi treba liceto da gi ispolnuva.Stanuva zbor za mojot sin,drzavjanstvoto go podigna na 20 avgust,i bese so brz test napraven vo privatna labaratorija platen 1000 den,e sega izvodot ne mu bese preveden i notarski zaveren za toj den da odat vo opstona za EGN,sega dali bi mozel so ist takov test da vleze vo bg,i dali moze posrednikot da mu gi podade potrebnite dokumenti,vo opstona za EGN bez toj da odi i koga ke mu izleze maticniot broj licno da odi da se slika i da odi vo MP da se slika za pasos.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom