Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
30 август 2021
Мислења
3
Поени од реакции
7
Zdravo, ako moze da odgovori nekoj
Majka mi ima brakja koi imaat bugarski pasosi od koj edniot veke zivee 20 godini vo bugarija, moze li da zeme pasos preku taa vrska i kolku vreme bi traela procedurata. Fala vi
 
Член од
15 јуни 2019
Мислења
115
Поени од реакции
428
Zdravo, ako moze da odgovori nekoj
Majka mi ima brakja koi imaat bugarski pasosi od koj edniot veke zivee 20 godini vo bugarija, moze li da zeme pasos preku taa vrska i kolku vreme bi traela procedurata. Fala vi
нормално, се поврзува по златна линија (мајка, татко, брат, сестра) и плус изводи/умреници на основа на кои братот го добил државјанството. околу времетраење на постапката прочитај прва страна на форумов.
 
Член од
25 август 2021
Мислења
57
Поени од реакции
59
Kako da se dojde do orginalen dokument na bugarski jazik ako od istiot imam kopija....postoi li nacin...fala Vi
 
Член од
14 јануари 2020
Мислења
20
Поени од реакции
38
Kako da se dojde do orginalen dokument na bugarski jazik ako od istiot imam kopija....postoi li nacin...fala Vi
На документот треба да пишува од која институција е издаден. На пример, за извод на родени (бг општина) ќе се обратиш во Општината, за воена книшка би требало да постојат податоци во архив.
 
Член од
25 август 2021
Мислења
57
Поени од реакции
59
На документот треба да пишува од која институција е издаден. На пример, за извод на родени (бг општина) ќе се обратиш во Општината, за воена книшка би требало да постојат податоци во архив.
Se raboti za star dokument....edniot of 1921 g...drugiot of 1941 g.
 
Член од
14 јануари 2020
Мислења
20
Поени од реакции
38
Se raboti za star dokument....edniot of 1921 g...drugiot of 1941 g.
Имаат податоци и за тој период. Не знам за каков документ станува збор. Консултирај се со посредник или прашај некој во Бг здруженија, тие најдобро ќе те упатат каде да бараш податоци зависно од документите.
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
1.339
Поени од реакции
5.234
НАЈАВА
(ова нема да им се допадне на посредниците, затоа не им пренесувајте)

Во припрема е комплетен приказ на целокупната процедура (од интервју до стекнување на пасош).
Ќе биде претставена комплетната документација и чекорите како да стигнте од регистрација за интервју до БГ пасош - БЕСПЛАТНО!!!
Исто, ќе бидат прикажани реалните трошоци за формулари и документација, за да не Ве вртат по тавани разните посредници и да не Ви земаат пари бадијала.

На оваа иницијатива работаат веќе неколку членови од форумот кои ја завршиле постаката и оние кои ја следат процедурата веќе долги години. Секој што е спремен пробоно да помогне може да се јави во ПП.
ДОСТА беше лаги и манипулации од страна на разно разни посредници со златни ланци на вратот и јадранки на нозе (добро некои носат и чик куманово влечки, сепак). Време е да си помогнеме едни на други ПРО БОНО.

Кога ќе бидат спремни текстовите, линковите, документите истите ќе бидат јавно достапни и со самото тоа ќе се олесни патот до пасош на секој оној кој е заинтересиран да мисли со своја глава и да не дава пари на пропали таксисти со трето вечерно т.н. „посредници“.
Очекувајте објави од овој вид за дваесеттина дена.

Kako da se dojde do orginalen dokument na bugarski jazik ako od istiot imam kopija....postoi li nacin...fala Vi
На страната на ДАБАЧ има линк од архивот во Софија и таму може да пребаруваш според родно место (село/општина).
Потоа може да закажеш термин и таму на лице место да разгледаш дали во тие одредени папки има документи за твојот предок.
Исто, најверојатно има и барање онлајн да пополниш тие да те известат дали има но не знам дали и како функционира сето тоа бидејќи е новина и за нас - лично не сум пребарувал.


До каде се промените на финална во положожително. Знае ли некој?

Провери во овој список. Ќе видиш според месецот во кој кај тебе има промена (ако не си на списокот кажи месец за да те вметниме) и ќе пратиш според тоа ќе знаеш отприлика кога ќе си на ред.

Почеток на декември мислам.
Крај на јануари. Застана на 20.01.2020
Следен указ продолжува од овие датуми.
 
Член од
6 август 2015
Мислења
449
Поени од реакции
720
Крај на јануари. Застана на 20.01.2020
Следен указ продолжува од овие датуми.
Мислам дека членот праша до каде се стигнати со промена "финална" => "положително", не од "положително" => "указ".
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
1.339
Поени од реакции
5.234
Мислам дека членот праша до каде се стигнати со промена "финална" => "положително", не од "положително" => "указ".
Извини, мислев дека е обратно.
Тогаш во списокот погоре ќе види, не се сеќавам точно кога е.
 

marin.skp

МАРИН
Член од
10 март 2021
Мислења
353
Поени од реакции
1.602
НАЈАВА
(ова нема да им се допадне на посредниците, затоа не им пренесувајте)

Во припрема е комплетен приказ на целокупната процедура (од интервју до стекнување на пасош).
Ќе биде претставена комплетната документација и чекорите како да стигнте од регистрација за интервју до БГ пасош - БЕСПЛАТНО!!!
Исто, ќе бидат прикажани реалните трошоци за формулари и документација, за да не Ве вртат по тавани разните посредници и да не Ви земаат пари бадијала.

На оваа иницијатива работаат веќе неколку членови од форумот кои ја завршиле постаката и оние кои ја следат процедурата веќе долги години. Секој што е спремен пробоно да помогне може да се јави во ПП.
ДОСТА беше лаги и манипулации од страна на разно разни посредници со златни ланци на вратот и јадранки на нозе (добро некои носат и чик куманово влечки, сепак). Време е да си помогнеме едни на други ПРО БОНО.

Кога ќе бидат спремни текстовите, линковите, документите истите ќе бидат јавно достапни и со самото тоа ќе се олесни патот до пасош на секој оној кој е заинтересиран да мисли со своја глава и да не дава пари на пропали таксисти со трето вечерно т.н. „посредници“.
Очекувајте објави од овој вид за дваесеттина дена.


На страната на ДАБАЧ има линк од архивот во Софија и таму може да пребаруваш според родно место (село/општина).
Потоа може да закажеш термин и таму на лице место да разгледаш дали во тие одредени папки има документи за твојот предок.
Исто, најверојатно има и барање онлајн да пополниш тие да те известат дали има но не знам дали и како функционира сето тоа бидејќи е новина и за нас - лично не сум пребарувал.
Провери во овој список. Ќе видиш според месецот во кој кај тебе има промена (ако не си на списокот кажи месец за да те вметниме) и ќе пратиш според тоа ќе знаеш отприлика кога ќе си на ред.


Крај на јануари. Застана на 20.01.2020
Следен указ продолжува од овие датуми.
Браво! Одлична идеа за секој кој ќе сака да земе пасош! Би сакал да се вклучам и помогнам...


Sent from my iPhone 12 Pro Max using Tapatalk
 
Член од
18 јануари 2020
Мислења
424
Поени од реакции
1.180
Imate li nekih info da li je zatvorena kancelarija bg kluba Stumica samo ili kompletan bg klub Skopje?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom