Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
21 мај 2009
Мислења
59
Поени од реакции
75
cenata okolu 150 ili pomalku evra e legaliziranje dokumentite i 50 evra aplikacijata za konzulatot. tie sto platile 65evra posrednikot prethodno im gi legaliziral dokumentite,.
a sto dokumenti podade, potrda od klub povejke ne se dava taka? samo izvodi ?
Автоматски споено мислење:


Prijatel , sto dokumenti ako moze da kazesh, dali samo izvodi ili i potrvda od klub koja ne vazi povejke vikaat.
za brojce ce pocekate 3 do 5 meseci
Изводи преведени (мој, татко, дедо, прадедо), потврда за неосудуван, лекарско, автобиографија, декларација за престој во странство, еден документ кај што имаше информации за брат сестра - татко мајка - сопруг/а и деца, молба, копја од пасош, молба, 3 сликички пасош формат, и се ова во два примероци. Ако имам пропуштено нешто се извинувам :D


Иначе кој го води списокот? Да ме запише во него интервју Битола 24ти Август, изводи
 
Член од
17 декември 2007
Мислења
88
Поени од реакции
4
cenata okolu 150 ili pomalku evra e legaliziranje dokumentite i 50 evra aplikacijata za konzulatot. tie sto platile 65evra posrednikot prethodno im gi legaliziral dokumentite,.
a sto dokumenti podade, potrda od klub povejke ne se dava taka? samo izvodi ?
Автоматски споено мислење:


Prijatel , sto dokumenti ako moze da kazesh, dali samo izvodi ili i potrvda od klub koja ne vazi povejke vikaat.
za brojce ce pocekate 3 do 5 meseci
Потекло веќе не се чека.....Подадов 4 изводи,Молба,декларација док. За неосудуван , аутобиографија и лекарско уверение
Автоматски споено мислење:

Изводи преведени (мој, татко, дедо, прадедо), потврда за неосудуван, лекарско, автобиографија, декларација за престој во странство, еден документ кај што имаше информации за брат сестра - татко мајка - сопруг/а и деца, молба, копја од пасош, молба, 3 сликички пасош формат, и се ова во два примероци. Ако имам пропуштено нешто се извинувам :D


Иначе кој го води списокот? Да ме запише во него интервју Битола 24ти Август, изводи
Другар ти колку плати во уни банка и дали претходно ти беа легализирани документите од преведувач??
 
Последно уредено:
Член од
21 мај 2009
Мислења
59
Поени од реакции
75
Потекло веќе не се чека.....Подадов 4 изводи,Молба,декларација док. За неосудуван , аутобиографија и лекарско уверение
Автоматски споено мислење:


Другар ти колку плати во уни банка и дали претходно ти беа легализирани документите од преведувач??
Јас платив 65 евра + 200 денари во банка. На документите имаше захефтано превод од некоја агенција во Софија, така да сигурно беа легализирани
 
Член од
1 април 2014
Мислења
268
Поени од реакции
171
imate li broj od mite od strumica sto e posrednikot
Prevarant e toj, nemoj denar da mu davas, mene me zaeba za zena mi, gnasa svetska.
Med I mleko dodeka zeme pari, posle ne kreva tel. Garantira 100% I na kraj otkaz. So skinati konduri dojde vo sneg vo sofija na intervju, so moi pari kupi konduri.

Da ne bese forumov nisto... srekja tuka procitav za dopolnitelno, pa odnesov vtor pat izvodi.
Fala na site clenovi.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 
Последно уредено:
Член од
1 април 2014
Мислења
268
Поени од реакции
171
Дали за влез во бугарија мора да се оди со ПЦР тест или го признаваат сертификатот за вакцинација од србија ?
Priznavaat so sprski sertifikat, jas taka bev.
Vidi pogore imam post od koi vakcini treba da e sertifikatot.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 
Член од
18 август 2021
Мислења
6
Поени од реакции
6
Mene posrednikot mi izvadi dokument od opstinata deka na tatko mi mu e potpisano drzavjanstvoto ( bez maticen broj ) Sega sum veke so pasos
Пред колку време, т.е. сакам да кажам дали ова скоро време се случило или од поодамна? BTW.. Честитки за пасошот се надевам добро го искористи :)
 
Член од
11 јуни 2013
Мислења
8
Поени од реакции
37
2god I 6 meseca od intervju tocno do deneska I seuste na polozitelno.
Две години и три месеци (а и повеќе) од интервју до денеска и се уште на Финална. Така да, ако има некоја група за плачење или емоционална поддршка да ви се придружам да се исплачеме како луѓе Пошто ова веќе нема смисла... Сега и на вице-президент за потпис ќе не заглават уште 16 години (со надеж нели на дополнителна ако не не пратат и нас преку родител и останатите што не се) и така... Ште си почакаме :) Освен чекање и нервози друго не ни преостанува за жал.
 
Член од
24 февруари 2019
Мислења
29
Поени од реакции
15
Здр на сите штотуку се смени мојот статус во положително а на сопругата дополнителна....преписки 13729 и 13730...имаме поднесено исти документи,изводи пред 1918,потврди Струмица,носени втор пат сите док во МП...значи нема некое правило...исто време на интервју 07.05.2019...финална од 10.12...ќе чекаме да видиме што ќе биде со дополнителната и што документи ќе треба да се однесат...поз и убав ден
Jas sum od 8.5.2019 intervju 10 dek 2020 finalna. I jas sum preku dedo 1905 potvrdi od bugqrsko zdruzenie. Preposka 13848 blizu vas ke vidam so ke me krstat sega najverojatno za brZo ke bide. Vie imate li ideja sto ke nosite nq dopolnitelna.
Автоматски споено мислење:

Eve nesto sto proveruvav od denes. Promeni u polozitelno, dopolnitelna i otkazi ima okolu ovie prepiski:

12122/2019 - polozitelno od 24.08.2021

12455/2019 - Преписката е нередовна. Необходимо е представјане на доп'лнителни документи Необходимо е представјане на доп'лнителни документи Следва да б'де представено удостоверение за родствени вр'зки, издадено от с'ответната обштина в Р Б'лгарија, в којато е регистриран Вашија родител б'лгарски гражданин - Славка Андонов, моминско име Иванов (Славка Димитрова Колчагова), а Вие Донче Андонов сте вписан като неин син. При непредставјане на този документ в срок до 13.11.2021 г., преписката Ви ште б'де разгледана на заседание на С'вета по гражданството с мнение молбата да не б'де уважена. С'обштението е публикувано на 13.08.2021 г..

12568/2019 - polozitelno od 24.08.2021

12569/2019 - С'вет'т по гражданство не е уважил молбата Приложените документи не удостоверјават изп'лнението на § 2, т. 1 от Доп'лнителните разпоредби на Закона за б'лгарското гражданство.
12570/2019 - polozitelno od 24.08.2021
12571/2019 - polozitelno od 24.08.2021
12572/2019
12573/2019
12575/2019 - polozitelno od 24.08.2021
12576/2019 - С'вет'т по гражданство не е уважил молбата Приложените документи не удостоверјават изп'лнението на § 2, т. 1 от Доп'лнителните разпоредби на Закона за б'лгарското гражданство.

12577/2019 - Преписката е нередовна. Необходимо е представјане на доп'лнителни документи Следва да представите удостоверение за родствени вр'зки, издадено от с'ответната обштина в Р Б'лгарија, в којато е регистриран Вашијат родител-б'лгарски гражданин Василе Халач. При непредставјане на този документ в срок до 19.11.2021 г., преписката Ви ште б'де разгледана на заседание на С'вета по гражданството с мнение молбата да не б'де уважена. С'обштението е публикувано на 19.08.2021 г. .
12578/2019 - Преписката е нередовна. Необходимо е представјане на доп'лнителни документи Следва да представите удостоверение за родствени вр'зки, издадено от с'ответната обштина в Р Б'лгарија, в којато е регистриран Вашијат родител-б'лгарски гражданин Нелја Александровна Банкова. При непредставјане на този документ в срок до 19.11.2021 г., преписката Ви ште б'де разгледана на заседание на С'вета по гражданството с мнение молбата да не б'де уважена. С'обштението е публикувано на 19.08.2021 г.
12581/2019
12583/2019 - Преписката е нередовна. Необходимо е представјане на доп'лнителни документи Следва да представите удостоверение за родствени вр'зки, издадено от с'ответната обштина в Р Б'лгарија, в којато е регистриран Вашијат родител-б'лгарски гражданин Николај Каракалчев. При непредставјане на този документ в срок до 19.11.2021 г., преписката Ви ште б'де разгледана на заседание на С'вета по гражданството с мнение молбата да не б'де уважена. С'обштението е публикувано на 19.08.2021 г. .
12584/2019 - polozitelno od 24.08.2021
12585/2019 - polozitelno od 24.08.2021
12586/2019 - polozitelno od 24.08.2021
12589/2019
12591/2019
12595/2019 - С'вет'т по гражданство не е уважил молбата Приложените документи не удостоверјават изп'лнението на § 2, т. 1 от Доп'лнителните разпоредби на Закона за б'лгарското гражданство.
12596/2019 - polozitelno od 24.08.2021
12598/2019 - polozitelno od 24.08.2021
12599/2019 - С'вет'т по гражданство не е уважил молбата Приложените документи не удостоверјават изп'лнението на § 2, т. 1 от Доп'лнителните разпоредби на Закона за б'лгарското гражданство.
12600/2019 - С'вет'т по гражданство не е уважил молбата Приложените документи не удостоверјават изп'лнението на § 2, т. 1 от Доп'лнителните разпоредби на Закона за б'лгарското гражданство.
12601/2019 - С'вет'т по гражданство не е уважил молбата Приложените документи не удостоверјават изп'лнението на § 2, т. 1 от Доп'лнителните разпоредби на Закона за б'лгарското гражданство.
12606/2019
12608/2019
12609/2019
12675/2019
12676/2019
12677/2019
12678/2019 - Преписката е нередовна. Необходимо е представјане на доп'лнителни документи Следва да представите удостоверение за родствени вр'зки, издадено от с'ответната обштина в Р Б'лгарија, в којато е регистриран Вашијат родител-б'лгарски гражданин Ханифе Улуташ/Анифе Билјалова Улуташ. При непредставјане на този документ в срок до 20.11.2021 г., преписката Ви ште б'де разгледана на заседание на С'вета по гражданството с мнение молбата да не б'де уважена. С'обштението е публикувано на 20.08.2021 г. .
12679/2019 - Преписката е нередовна. Необходимо е представјане на доп'лнителни документи Следва да представите удостоверение за родствени вр'зки, издадено от с'ответната обштина в Р Б'лгарија, в којато е регистриран Вашијат родител-б'лгарски гражданин Ханифе Улуташ/Анифе Билјалова Улуташ. При непредставјане на този документ в срок до 20.11.2021 г., преписката Ви ште б'де разгледана на заседание на С'вета по гражданството с мнение молбата да не б'де уважена. С'обштението е публикувано на 20.08.2021 г. .
12680/2019 - Преписката е нередовна. Необходимо е представјане на доп'лнителни документи Следва да представите удостоверение за родствени вр'зки, издадено от с'ответната обштина в Р Б'лгарија, в којато е регистриран Вашијат родител-б'лгарски гражданин Ханифе Улуташ/Анифе Билјалова Улуташ. При непредставјане на този документ в срок до 20.11.2021 г., преписката Ви ште б'де разгледана на заседание на С'вета по гражданството с мнение молбата да не б'де уважена. С'обштението е публикувано на 20.08.2021 г. .
12681/2019
12683/2019
12686/2019
12687/2019
12689/2019
13800/2019
13801/2019
13802/2019
13803/2019
13804/2019
13805/2019

UKAZI NEMA:mad:
Автоматски споено мислење:

Proveruvajte koj moze i saka edna po edna po konzulski pat prepiski od 12700 do 13800, pa i nagore... tuka okolu se dvizat so promeni... se razbira, koj e na finalna i koj ima interes od toa. Pa pustete mi u poraka sto imate najdeno, da gi stavam u spisokot so prepiski sto go vodam ako sakate, taka ke imate podobar pregled vie sto ste seuste na finalna, do kade se stignati so promenite.
Ne mozam i nemam zelba i vreme da gi baram site sto se na finalna, toa treba vie da si barate, ako me razbirate. :sneaky: . Koga imam vreme proveruvam po nekoja slucajno i ako najdam nesto, objavuvam ovde i vnesuvam vo spisokot. Toa moze da go pravite i vie sto ste na finalnai ke znaete do kade odprilika e statusot finalna....

Jas sum na polozitelna i si gi sledam samo prepiskite sto treba da dobijat ukaz...broevi na prepiski do mene. Toa e mojot interes.:kafence:
Jas sum 13848 uste na finalna
 
Последно уредено:
Член од
15 мај 2020
Мислења
10
Поени од реакции
5
Pred vreme imam odneseno dokumenti preku roditel udostvoerenie za rodstveni vrski .

Sent from my SM-G960U using Tapatalk
 
Член од
26 август 2021
Мислења
2
Поени од реакции
0
На указ сум од март , колку време од прилика е тој статус периодов?
 

Rabrobil

Seduce and Destroy
Член од
1 јули 2010
Мислења
882
Поени од реакции
272
Луѓе ми треба помош
од денес другаров е на овој статус преку родител, интервју 16.04.2019, на финална до вчера, од денес:

  • Преписката е нередовна. Необходимо е представјане на доп'лнителни документи Следва да представите удостоверение за родствени вр'зки, издадено от с'ответната обштина в Р Б'лгарија, в којато е регистриран Вашијат родител-б'лгарски гражданин XXXX При непредставјане на този документ в срок до 26.11.2021 г., преписката Ви ште б'де разгледана на заседание на С'вета по гражданството с мнение молбата да не б'де уважена. С'обштението е публикувано на 26.08.2021 г..
Дали треба да се оди у општина и да се извади документот што го имаа прикачено членовите порано или?

(во меѓу време дур траеше постапката и малолетниот брат на другаров се здоби со државјанство)

Фала ви
 

Kajgana Shop

На врв Bottom