Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
11 јули 2021
Мислења
8
Поени од реакции
15
Одкако ќе го земам матичниот од општина во Софија, дали може сама да си поднесам документи и барање за сликање за пасош и лична карта во амбасадата во Скопје
 
Член од
21 октомври 2016
Мислења
317
Поени од реакции
378
Одкако ќе го земам матичниот од општина во Софија, дали може сама да си поднесам документи и барање за сликање за пасош и лична карта во амбасадата во Скопје
Да.

Sent from my SM-N770F using Tapatalk
 
Член од
11 јули 2021
Мислења
8
Поени од реакции
15
imate li broj od mite od strumica sto e posrednikot
Не салам со посредник, се изнадавав пари и сега пак ако одам со посредник бара 100 евра за услуга...малку го претераа сите
Автоматски споено мислење:

Не салам со посредник, се изнадавав пари и сега пак ако одам со посредник бара 100 евра за услуга...малку го претераа сите
Не сакам де
 
Член од
2 февруари 2019
Мислења
158
Поени од реакции
319
Здраво дечки , поздрав до сите, знам дека е оф топик но имам едно прашање.
Работам во МкДоналдс во Германија за 10,33 саат со БГ пасош сум и ми нудат работа во ДХЛ 5 дена прва смена само разнесување пакети со комбе за 14е или разнесување писма со точак 12е.
Ако има некој што работи во ДХЛ ќе го замолам да ме побара во инбокс сакам да ми каже искуства позитивни и особено негативни :)
 
Член од
24 февруари 2019
Мислења
29
Поени од реакции
15
Dobro. Sega ako nikoj ne moze da najde bugarski dokument ne treba li da se nadeva na bg pasos. Ja tvrdam deka 99 posto nema da mozat da najdat bg dokument pred 100 godini. Cekam 4 godini i sega drugo izmislija.
Автоматски споено мислење:

Изводи од предците со кои се повзуваш. Јас одам со прадедо (роден 1902) - Дедо - Татко. Значи посмртници од двајцата дедовци (починати се), извод на родени од татко ми и мој, и потрда за неосудуван. Ги дадов на посредник и понатака тој си бркаше работа.
I do kade stasa koj status si sega
 
Член од
21 мај 2009
Мислења
61
Поени од реакции
77
Dobro. Sega ako nikoj ne moze da najde bugarski dokument ne treba li da se nadeva na bg pasos. Ja tvrdam deka 99 posto nema da mozat da najdat bg dokument pred 100 godini. Cekam 4 godini i sega drugo izmislija.
Автоматски споено мислење:


I do kade stasa koj status si sega
Денес на интервју сум Битола, па ќе видиме за понатаму. Ако фали некој документ ми кажаа дека Битола не ги примале документите.
 
Член од
18 јануари 2020
Мислења
420
Поени од реакции
1.165
Денес на интервју сум Битола, па ќе видиме за понатаму. Ако фали некој документ ми кажаа дека Битола не ги примале документите.
Ako ti se ukaze prilika danas, pitaj zaposlene u konzulatu da li je sada obavezno posedovati neki " stari dokument" ili ne. Da znamo zvanicno neku informaciju, svaki dan samo nagadjamo sta i kako :)
Srecno!
Автоматски споено мислење:

Prepiske broj 12598,12599,12600,12601/2019 su odbijene pre 10 minuta, znaci poceli su da rade rano danas promene sa finalnog.
Proveravajte svi koji ste oko tih brojeva.
 
Последно уредено:
Член од
23 мај 2016
Мислења
36
Поени од реакции
85
Ako ti se ukaze prilika danas, pitaj zaposlene u konzulatu da li je sada obavezno posedovati neki " stari dokument" ili ne. Da znamo zvanicno neku informaciju, svaki dan samo nagadjamo sta i kako :)
Srecno!
Автоматски споено мислење:

Prepiske broj 12598,12599,12600,12601/2019 su odbijene pre 10 minuta, znaci poceli su da rade rano danas promene sa finalnog.
Proveravajte svi koji ste oko tih brojeva.
A i ovo neki novi status valjda ? Sada nece biti ni dopuna nego direktno odbijanje ili sta je god :) prvi put vidim ovaj status

  • С'вет'т по гражданство не е уважил молбата Приложените документи не удостоверјават изп'лнението на § 2, т. 1 от Доп'лнителните разпоредби на Закона за б'лгарското гражданство.
 
Член од
18 јануари 2020
Мислења
420
Поени од реакции
1.165
A i ovo neki novi status valjda ? Sada nece biti ni dopuna nego direktno odbijanje ili sta je god :) prvi put vidim ovaj status

  • С'вет'т по гражданство не е уважил молбата Приложените документи не удостоверјават изп'лнението на § 2, т. 1 от Доп'лнителните разпоредби на Закона за б'лгарското гражданство.
Nije novi, samo nije toliko cest. Mene isto zanima na osnovu cega daju ovakav status a ne dopunu npr?
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
11
Поени од реакции
27
Сакам да прашам дали некој го имал претходново искуство.
Ја имав започнато за прв пат постапката во 2018 год и бев одбиен поради незнаење дека треба да доставам дополнителни документи во 2020 год.
Сега имам повторно закажано интервју во Октомври оваа година и ја почнувам целата постапка од ново.
Мојот предок на кого се повикувам е роден 1920 год и преку него успеав да извадам происход.
Ме интересира дали сега можам да одам преку истиот предок, бидејќи читам дека тој мора да е роден пред 1918 год?
Vo slicna situacija sum i jas :) I jas odam vtor pat na intervju vo Oktomvri.Predokot mora da e roden do 1918 god.
 
Член од
25 ноември 2019
Мислења
54
Поени од реакции
65
Nije novi, samo nije toliko cest. Mene isto zanima na osnovu cega daju ovakav status a ne dopunu npr?
§ 2. По смис'ла на този закон:
1. "Лице от б'лгарски произход" е лице, на което поне единијат в'зходјашт е б'лгарин.

Сматрат дека со предадени документи не е доказано да имат макар еден предок бугарин. Очигледно дека новиот закон не важи само за новите кандидати, тоа не е во ред.
 
Член од
18 јануари 2020
Мислења
420
Поени од реакции
1.165
§ 2. По смис'ла на този закон:
1. "Лице от б'лгарски произход" е лице, на което поне единијат в'зходјашт е б'лгарин.

Сматрат дека со предадени документи не е доказано да имат макар еден предок бугарин. Очигледно дека новиот закон не важи само за новите кандидати, тоа не е во ред.
Da da, samo ne razumem zasto nekog stave na dopunu a nekog odmah odbiju.
Ne znamo sa kojim dokumentima su ovi kandidati aplicirali,ali se pitam da li neko sa potvrdom iz bg kluba moze biti odmah odbijen, posto vidimo da kandidate sa potvrdama salju na dopunu sada.
Pitanje je i odakle su ovi kandidati, ne mora da znaci da su iz Makedonije.
 
Член од
15 јуни 2019
Мислења
115
Поени од реакции
429
2019 pocetok po togasniot “nov” zakon odma se zakazuvase intervju, potvrdata od klub ne bese zadolzitelna ( malku luge znaeja za potvrda od klub )..
2020 E sega mora potvrda, site sto bile na intervju i se na zadolzitelna ili finalna mora da odnesat izvodi na novo + potvrda, za da ne strepaat..
2021 nov zakon od Mart potvrdata ne vazi..

dajte be posrednici sto citate ovde i sto imate “bliski” luge vo administracja tamu kazete sto se slucuva?!?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom