Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
17 август 2021
Мислења
2
Поени од реакции
2
Чудно е зошто уште немаш указ, неомври 2020 би требало да е одамна рачистен, моментално се стигнати до крај на јануари 2021. Но се случува по некогаш некоја преписка вака да заостане од Х причини, но не е некоја причина за паника, на крај пак би требало да си добиеш указ само со закаснување.
Uf se nadevam oti veke pocna da me plasi ovaa tisina a ova ni e vtor pat kako podnesuvame zaedno so soprugot i negoviot ukaz isto uste ne e izlezen
 

Altair75

MasterAssassin
Член од
7 ноември 2017
Мислења
699
Поени од реакции
3.935
od postarite clenovi se sekava li nekoj kako odelo preklani avgust so potpis i objava na ukazi? (zasto lani neli korona bese..)
Pred 3 nedeli i jas toa gledav kako e bilo juli-avgust :) Eve ti, bas u eden komentar pisuvav.
KLIK

Lani imase puno ukazi ovaa vreme, ama sega e druga rabota so ovie izborite. Ovoj kelaviot abdal, sto ne znae i on sto e i sto kako mal sakal da bide Igor (Djambazov), a koga porasnal saka da bide Ba't Bojko, ne ebava site, i makedoncite i bugarite i EU. Site zastoi se zaradi nego... Cela godina ne mozat vlada da napravat i najverojatno ke odat po tret pat na izbori, zaedno so pretsedatelskite u oktomvri, ama isto ke e i tret pat. Kako sto mi stoi rabotata, ke go baraat u skoro vreme povtorno Bojko da gi oprava. (n):facepalm:
Lani ova vreme isto imase korona, ama imase i ukazi, a sega...:tapp::pusigo:

Eve kako e bilo i 2019 avgust mesec... Isto ukazi edna kupa:(

KLIK NA LINKOT


Kaj i da e bi trebalo da pustat nekoi ukazi... Za inaet na "Kelaviot" :sneaky:
 
Последно уредено:

Altair75

MasterAssassin
Член од
7 ноември 2017
Мислења
699
Поени од реакции
3.935
Za da bideme spremni za podiganje na ukazi, eve i linkovi kade od poveke clenovi e objasneto ubavo sto treba da se napravi. Koj moze da se snajde sam, super, a koj ne moze neka tera so posrednici (se razbira za paricka:mad: )

Od @palekrstic

Od @marin.skp

Od @Lakiiiii

i ovaa

Gi izdvoiv samo ovie, bidejki e ubavo objasneto i nadrobeno sto treba da se pravi, no isto taka ima i nekoj drugi clenovi sto objasnuvaat ubavo vo komentari sto treba da se napravi od koga ke dobies ukaz... Malo potsetuvanje, bidejki zaboravivme veke kako izgleda koga ke viknes UKAAAAAAAZZZZZZ :tapp::pos:

Ova neka stoi ovde, kolku da ostaneme u forma so informaciite. Pozdrav decki i aj neka se raspukaat so ukazi ovie denovi...ebago:oleee::uzi::pistoldz::cuc:
Автоматски споено мислење:

@Altair75 Daj Boze da se vrati Borisov, ovi su sve zakuvali.Ceo ovaj cirkus je zbog onog voditelja klovna...
Znas ono kad te muka natera da pratis cak i bugarsku politiku :D
Ma strasno, ke staneme politicari site, kako sto odi rabotata :tapp: So kafe nasabajle prvo gi citam bugarskite novini, pa posle se drugo. Koga ke pomislis deka od nekoja glupost sto denes ke ja napravat ili kazat nasite politicari okolu (citaj Makedonija i cel Balkan), ne moze da ima pogolema, sledniot den se javuva nekoj so uste pogolema glupost u so bilo... Strasni se, kako na nekoja utakmica se natprevaruvaat za naj idiot na balkanot...i posiroko:masa::sakasuste:
Ni nema spas....
 
Последно уредено:
Член од
15 јуни 2019
Мислења
115
Поени од реакции
428

Altair75

MasterAssassin
Член од
7 ноември 2017
Мислења
699
Поени од реакции
3.935

:D:D:D:D:D:D:D:D
(sorry za off topic) ama morav da spodelam, neka pusti ukazi ke go platime eden koncert da ni napravi na site jadni dusi sto cekame ovde
Izvini, ama ne si vo pravo:sneaky:
Toj treba da ni plati za da napravi ovde koncert i da go slusame. Toa ke bide najstrasno macenje :sneaky: :lolzz::kajgana:
 
Член од
13 декември 2019
Мислења
715
Поени од реакции
1.232
od postarite clenovi se sekava li nekoj kako odelo preklani avgust so potpis i objava na ukazi? (zasto lani neli korona bese..)
Lani ova vreme rasturaa so ukazi, Se sekjavam septemvri mesec, za eden den bea potpisani 10 ili 12 ukazi Ne me razbirajte pogresno, vo eden od tie bev i jas vklucen, a dodeka juli, avgust, si teraa po 2 do 4 maksumum ukazi nedelno, :)
 
Член од
9 април 2021
Мислења
15
Поени од реакции
23
Decki se slusnav so 2ca posrednici za finalna..t.e zosto site gi stavaat na dopolnitelno i pokraj 2 pati noseni dokumenti. Odgovorot bese ist- novata direktorka koja sto bila pred nekolku godini e vratena, i na poveketo im bara star dokument drug osven dostavenite( izvodi, potvrda od klub) t.e voena kniska, ucilisna krstenici..
 
Член од
20 јули 2021
Мислења
15
Поени од реакции
47
Dali nekoj gi ima formularite za MVR sto trebaat da mi gi prati?

I dali nekoj skoro pominal preku Delcevo granica...cisto onaka me interesira Kako e patot, zosto preku Deve Bair e katastrofa...
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.603
Поени од реакции
9.780
Dali nekoj gi ima formularite za MVR sto trebaat da mi gi prati?

I dali nekoj skoro pominal preku Delcevo granica...cisto onaka me interesira Kako e patot, zosto preku Deve Bair e katastrofa...
Повеќе него добар е, освен што се кривини и планински пат, па не треба да лудуваш по истиот. Претпоставувам ноќна вожња така да вози внимателно и пази на камерите на бугарска страна! Додека не стигниш на автопат придржувај се на ограничувањата. HereWeGo може да си инсталираш апликација чисто да ти кажува каде има камери на автопат и да те опоменува за дозволената брзина.

За во МВР нема ништо што носиш со себе освен док од општина, односно:

- Удостоверение за постојанен адрес (удомително писмо)
- Копија од венчаница (оригиналот заверен на нотар и легализиран само на увид - ти го дава веднаш назад)
- Копија од извод на родени (оригнал легализиран на увид)
- Копија од указот (обична копија)
- Копија од мкд пасошот

Кога сите овие ќе му ги дадеш ти дава лист испечатен и на него си стојат сите твои податоци на кои потврдуваш (заокружуваш вјерно, невјерно :D ) за веродостојноста на истите. ВНИМАВАЈ кај делот што е со латинично писмо т.е. латиничното писмо во тој документ да ти е исто (името и презимето) како во македонскиот пасош - најверојатно нема да ти биде па заокружи невјерно и под тоа на цртата напиши го исто како во мкд пасошот латиничното.
На испечатениот лист кој ти го дава пополнуваш уште име и презиме на родители, нивни датуми на раѓање и истото за сопругата. Толку.
Ако имаш деца најверојатно и за децата ќе има графа (не можам да ти потврдам, не сум видел со свои очи за овој дел, за другите да).
- VISA картица за да си платиш таму на шалтер за изработка на пасошот...

Во текот на вечерта ќе пишам подолг пост за МВР или во текот на утре претпладне (како ќе стигнам) али тоа е тоа што ти треба.
 
Последно уредено:

marin.skp

МАРИН
Член од
10 март 2021
Мислења
358
Поени од реакции
1.648
се ти е пешки и околу!
посредник само ќе те стрижи како овца!
пред МП секад има групи со посредници, застани у ред биди комуникативен и следи ги ко слеп за стап! имаш организиран превоз (фб група/search) со коли или договорете се тука со уште 2-3ца и одите со една кола! прашувај тамо се зошто кој пита не скита!
шемата е следна:
1) од ск се спремаш со: тест за корона, нов извод од матична книга на родени или ако си у брак на венчани, нови слики 2 пасошки формат, напрај си 2-3копии од пасош, испринтај маилот со потврден датум и час на резервација за подигање на указ, стигни/те софија! Имаш банка на секој чекор, смени си евра во левови, уплати си 50лева такса у банката за подигање на указ!
имаш банка на ќошот од МП.
2) После банка ако имаш некој со тебе (посредникот нема да чека ред за тебе, само ќе иде за тебе у банка и превод да носи) пушти го да чека ред а и немора! на кошот од улицата од лева страна ти доаѓа МП одиш 150метра и на плав натпис ти пишуе: легализација превод, влегуваш внатре си го даваш изводот да ти го преведат и се враќаш на опашката да си го чекаш земањето на Указот! (дебелка една ќе видиш на биро)
Завршуваш со тоа идеш го земаш преводот (15евр/30лева) и се упатуваш кога МП ти е од десна страна нагоре по улицата поминуеш паркот и на улицата до крај каде што на лево ти е Starbucks. на 300метри од тас улица во лево ти е општината! (знакот у слика) Пред тоа замоли ги тамо кај што ќе праиш превод само копија да ти напраат и глеј тамо напрај си 2копии од указ!
Идеш и бараш знак ЛЕГЕ улица и одиш на Леге 6! влагаш по скали во општината горе и ќе завршиш работа (може ќе треба да преспиеш, па да се сликаш... тука е битен посредникот за да не чекаш ден ама замоли го тој што ги води тие што ќе чекаат со тебе да ти заврши раб- тамо можеш да најдеш посредници пред МП како на лицитација можеш да си ги бираш!)
3) у близина на МП и општината ти е МВР идеш се сликаш и ако се сликаш денес, утредента по 11часот ти е готов пасосош и л.к)
2021год е имаш интернет изгуглај адреси и нека не ти биде пречка тоа што немаш посредник! добар посредник од уста на уста се дознава, а оној што се рекламира тури му пепел...
да не ја тупам темава, прашај ме у порака за се што не ти е јасно!
терај сам ... не ти треба никој
Надоврзување за новите... еве најдов слики кога сум бил... за да ви е појасно!
Почетна точка МП

1) опишано за изводи за превод
B1E065C9-4E02-4E2A-90F8-E6C3DBFA5DFC.jpeg

2) Леге
68C73046-DDF4-4EBF-A171-8974A93DE3A1.jpeg


3)МВР на големиот булевар Мариа Луиза надоле покрај Министерскиот совет и џамијата (од ваша десна кога идете надоле по булеварот према лавов мост - автобуската)

1D5555AF-DB3D-4B19-8A49-A2809D6EB5C9.jpeg 317CDA86-5608-4B0A-AEC3-102B74E75E45.jpeg 9A6E56EF-30CC-4EFA-B95C-FE70BED35C03.jpeg
 
Член од
22 февруари 2018
Мислења
54
Поени од реакции
84
Decki se slusnav so 2ca posrednici za finalna..t.e zosto site gi stavaat na dopolnitelno i pokraj 2 pati noseni dokumenti. Odgovorot bese ist- novata direktorka koja sto bila pred nekolku godini e vratena, i na poveketo im bara star dokument drug osven dostavenite( izvodi, potvrda od klub) t.e voena kniska, ucilisna krstenici..
Interesna rabota clen si od 04.21 a poveke informacii imas od postarite clenovi vo forumot.hm hm.Inace Katja e vratena samo sto ona nikogas ne bila direktorka, ama i tvoite posrednici izgleda ne znaat sto rabotela Katja vo Min.za pravosudie.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom