Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
13 декември 2017
Мислења
103
Поени од реакции
338
Направија застој во советот, не се работеше ништо неколку месеци, луѓе заглавени на финална по 8 месеци, за да на крај од сето тоа излезе дека ќе се менуваат правилата на игра и дека тие што чекаа толку време заглавени фактички има шанси да го јадат... Не знам кој збор да го употребам за нашите "браќа". Јас го чекам овој пасош досега еве 4 години. Се наближија до кај мене и еве пак нешто се закочи. Со години го пратам форумот и цело време е нешто закочено, цело време нови закони, нови постапки. Што ако им текне и тие на положително да ги расчачкаат кој со каков документ е... Ужас, ужаасс... Новите закони не важат ретроактивно освен кога тоа е поповолно за граѓаните, тоа е универзален принцип во правото, ама со браќава наши бугарски ништо не се знае... Ова што го прават веќе е малтретирање! Лично јас сум исфрустрирана максимално. Имам и каде да отидам, и работа ме чека и се' останато ко што треба, ама еве ме уште чекам, и чекам и чекам, и може и нема да дочекам како што им текнало овака "нови закони" да прават за стари апликанти
 

Altair75

MasterAssassin
Член од
7 ноември 2017
Мислења
699
Поени од реакции
3.935
Направија застој во советот, не се работеше ништо неколку месеци, луѓе заглавени на финална по 8 месеци, за да на крај од сето тоа излезе дека ќе се менуваат правилата на игра и дека тие што чекаа толку време заглавени фактички има шанси да го јадат... Не знам кој збор да го употребам за нашите "браќа". Јас го чекам овој пасош досега еве 4 години. Се наближија до кај мене и еве пак нешто се закочи. Со години го пратам форумот и цело време е нешто закочено, цело време нови закони, нови постапки. Што ако им текне и тие на положително да ги расчачкаат кој со каков документ е... Ужас, ужаасс... Новите закони не важат ретроактивно освен кога тоа е поповолно за граѓаните, тоа е универзален принцип во правото, ама со браќава наши бугарски ништо не се знае... Ова што го прават веќе е малтретирање! Лично јас сум исфрустрирана максимално. Имам и каде да отидам, и работа ме чека и се' останато ко што треба, ама еве ме уште чекам, и чекам и чекам, и може и нема да дочекам како што им текнало овака "нови закони" да прават за стари апликанти
Epten isto seto ova i kaj mene, samo sto jas go jadev ednas bas poradi tie promeni u pravila i zakoni... Ne se znae nisto so brakata, za nekoi raboti se beter od ovie nasive. Ama nema drugo, nema kaj da se pozalis, pa ostanuva samo da cekame do ne znam koga i da se nadevame deka ke zavrsi pozitivno. Dodeka ne te vklucat vo ukaz, t.e. ne go zemes drzavjanstvoto i pasosot vo raka, nisto ne e gotovo...
 
Член од
13 февруари 2020
Мислења
54
Поени од реакции
68
Preku roditel sum i vecerva bev kaj mite yanev on mi e posrednik za bg pasos . Spremam dopolnitelni preku roditel kade sto mojot tatko ima adresa i se vodi vo sofija sredec . So moj izvod i od tatko mi mi izvadi potvrda za rodstveni vrski kade sto pisuva se vo familiata brat sin tatko majka sopruga . Preku roditel treba dopolnitelni . Tie sto se preku pradedo ke odat na dopolnitelna treba da se dostavi deka e roden vo bg ili voena kniska i sl . Inace se vratila nekoja si katja vo sovetot . Posto nema da davat poveke pasosi preku dedo baba ili pradedo. Samo preku tatko majka brat ili sestra so pomos na ovoj dokument pozdrav . Branko

Sent from my SM-G960U using Tapatalk
Drugar jas sum isto preku tatko momentalno sum na polozitelno dali treba da dosta am i jas dopolbitelni dokumenti ili ne?
 
Член од
26 октомври 2015
Мислења
11
Поени од реакции
2
Здраво дечки, и мене ме ставиле на дополнителна, со изводи од прадедо и потврда од Лазар. Документите ги доставив и во правосудие.
Читав по форумов, но не најдов некоја конкретна информација за тоа што треба да се достави до ДАБЧ. Посредникот ми се чини незаинтересиран да ја реши ситуацијата.
Дали може да ве замолам за контакт од Лазар и за совет како да се постапи? Не ми паѓа на памет што друго можам да поднесам во ДАБЧ, освен тоа што веќе е однесено.
 

Altair75

MasterAssassin
Член од
7 ноември 2017
Мислења
699
Поени од реакции
3.935
Drugar jas sum isto preku tatko momentalno sum na polozitelno dali treba da dosta am i jas dopolbitelni dokumenti ili ne?
Ako si na status "Polozitelno..." ne moze poveke da nosis nikakvi dopolnitelni dokumenti bidejki tvojot predmet e veke pregledan i odobren so pozitivno od Sovetot za gragjanstvo i e ispraten na potpis kaj Viceprezidentot na R. Bugarija, so koj potpis ke bides vklucen vo nekoj od narednite ukazi. I da odneses, mozebi ke go primat na salter, ama nema da bidat dostaveni dopolnitelnite dokumenti vo tojot predmet/dosie i nema da bide razgledan tvojot predmet odnovo od Sovetot za gragjanstvo. Samo djabe ke davas pari po posrednici i za dokumenti.

Veke si na Polozitelno i cekaz ukaz. Uzivaj i ne se zamaraj.

Ova e za onie sto aplicirat so bugarsko drzavjanstvo/pasos PREKU RODITEL/BRAT, SESTRA i EVENTUALNO BABA ILI DEDO STO IMAAT VEKE BUGARSKO DRZAVJANSTVO/PASOS i koj se seuste na status "Finalna...", "Obrazuvana prepiska...", za onie sto seuste ne se razgledani od Sovetot i za onie sto se staveni od finalna na dopolnitelna, t.e so status sto glasi kako ovoj:

"- Преписката е нередовна. Необходимо е представјане на доп'лнителни документи Следва да представите удостоверение за родствени вр'зки, издадено от с'ответната обштина в Р Б'лгарија, в којато е регистриран Вашијат родител/роднина-б'лгарски гражданин (име презиме)........"


I jas sum isto kako tebe, na polozitelno... ostanuva da cekame.
Pozdrav.
:misticen:
 
Последно уредено:
Член од
17 август 2021
Мислења
2
Поени од реакции
2
Eve na primer jas ne sum imal potreba od veliko trnovo no sigurno od clenovite dosega nekoj imal vrska so veliko trnovo i so toj del pa ke ti odgovori na prasanjeto. Zar ne gledate deka sekoj nov clen ne se ni trude da prelista nekoja strana nanazad tuku se uklucuva na forumot i si postavuva prasanje sto go interesira. Jas licno od koga sum vo procedura za bg pasos nema den da ne sum go procital toa sto e novo na forumot. Za se sto me interesira prasuvam i fala mu na clenovite za se imam dobieno odgovor.
Автоматски споено мислење:

Ako si na status "Polozitelno..." ne moze poveke da nosis nikakvi dopolnitelni dokumenti bidejki tvojot predmet e veke pregledan i odobren so pozitivno od Sovetot za gragjanstvo i e ispraten na potpis kaj Viceprezidentot na R. Bugarija, so koj potpis ke bides vklucen vo nekoj od narednite ukazi. I da odneses, mozebi ke go primat na salter, ama nema da bidat dostaveni dopolnitelnite dokumenti vo tojot predmet/dosie i nema da bide razgledan tvojot predmet odnovo od Sovetot za gragjanstvo. Samo djabe ke davas pari po posrednici i za dokumenti.

Veke si na Polozitelno i cekaz ukaz. Uzivaj i ne se zamaraj.

Ova e za onie sto aplicirat so bugarsko drzavjanstvo/pasos PREKU RODITEL/BRAT, SESTRA i EVENTUALNO BABA ILI DEDO STO IMAAT VEKE BUGARSKO DRZAVJANSTVO/PASOS i koj se seuste na status "Finalna...", "Obrazuvana prepiska...", za onie sto seuste ne se razgledani od Sovetot i za onie sto se staveni od finalna na dopolnitelna, t.e so status sto glasi kako ovoj:

"- Преписката е нередовна. Необходимо е представјане на доп'лнителни документи Следва да представите удостоверение за родствени вр'зки, издадено от с'ответната обштина в Р Б'лгарија, в којато е регистриран Вашијат родител/роднина-б'лгарски гражданин (име презиме)........"


I jas sum isto kako tebe, na polozitelno... ostanuva da cekame.
Pozdrav.
:misticen:
Zdr nova sum na forumov i mozebi ne go postavuvam na pravo mesto prasanjevo i se izvinuvam ako gresam a prasajneto mi e dali nekoj ima nekakvo info okolu ukazite sto se slucuva jas sum na polozitelno od krajot na noemvri 2020 a intervju na 09.01.2019 i seuste nema ukaz a citav niz forumov i str na fb deka veke ima ukazi od noemvri sto bea na polozitelno.....Vi blagodaram i pozz
 
Последно уредено:
Член од
13 октомври 2020
Мислења
215
Поени од реакции
366
Здраво дечки, и мене ме ставиле на дополнителна, со изводи од прадедо и потврда од Лазар. Документите ги доставив и во правосудие.
Читав по форумов, но не најдов некоја конкретна информација за тоа што треба да се достави до ДАБЧ. Посредникот ми се чини незаинтересиран да ја реши ситуацијата.
Дали може да ве замолам за контакт од Лазар и за совет како да се постапи? Не ми паѓа на памет што друго можам да поднесам во ДАБЧ, освен тоа што веќе е однесено.
Ako ti e statusot deka treba da odneses dopolnitelni dokumenti vo Dabc, se bara da se odnesat dokumenti izdadeni od bg ili drug drzaven organ ili od bg pravoslavna crkva za dokaz za bg proishod po predokot po koj se povrzuvas. Noviot zakon koj e na sila od 16 mart vazi i za postapkite zapocnati pred stapuvanje na sila na noviot. Toa e zvanicen pismen odgovor koj go dobiv od Direkcija za blgarsko grazdanstvo.
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.107
Поени од реакции
3.956
Автоматски споено мислење:


Zdr nova sum na forumov i mozebi ne go postavuvam na pravo mesto prasanjevo i se izvinuvam ako gresam a prasajneto mi e dali nekoj ima nekakvo info okolu ukazite sto se slucuva jas sum na polozitelno od krajot na noemvri 2020 a intervju na 09.01.2019 i seuste nema ukaz a citav niz forumov i str na fb deka veke ima ukazi od noemvri sto bea na polozitelno.....Vi blagodaram i pozz
Чудно е зошто уште немаш указ, неомври 2020 би требало да е одамна рачистен, моментално се стигнати до крај на јануари 2021. Но се случува по некогаш некоја преписка вака да заостане од Х причини, но не е некоја причина за паника, на крај пак би требало да си добиеш указ само со закаснување.
 
Член од
12 ноември 2020
Мислења
20
Поени од реакции
46
Здраво дечки, и мене ме ставиле на дополнителна, со изводи од прадедо и потврда од Лазар. Документите ги доставив и во правосудие.
Читав по форумов, но не најдов некоја конкретна информација за тоа што треба да се достави до ДАБЧ. Посредникот ми се чини незаинтересиран да ја реши ситуацијата.
Дали може да ве замолам за контакт од Лазар и за совет како да се постапи? Не ми паѓа на памет што друго можам да поднесам во ДАБЧ, освен тоа што веќе е однесено.
Od koga si na dopolnitelna, koja data ti se smeni na finalna?
 
Член од
26 октомври 2015
Мислења
11
Поени од реакции
2
Ako ti e statusot deka treba da odneses dopolnitelni dokumenti vo Dabc, se bara da se odnesat dokumenti izdadeni od bg ili drug drzaven organ ili od bg pravoslavna crkva za dokaz za bg proishod po predokot po koj se povrzuvas. Noviot zakon koj e na sila od 16 mart vazi i za postapkite zapocnati pred stapuvanje na sila na noviot. Toa e zvanicen pismen odgovor koj go dobiv od Direkcija za blgarsko grazdanstvo.
Ок, фала за одговорот. А како може да се стигне до таков документ? Каде да барам?

Od koga si na dopolnitelna, koja data ti se smeni na finalna?
Финална 10 декември 2020, дополнителна крајот на минатата или почетокот на оваа недела, не знам точно.
 
Член од
13 октомври 2020
Мислења
215
Поени од реакции
366
Ок, фала за одговорот. А како може да се стигне до таков документ? Каде да барам?Финална 10 декември 2020, дополнителна крајот на минатата или почетокот на оваа недела, не знам точно.
Ako nemas doma ili nekade po familija na sajtot na Dabc otvorija opcija za prebaruvanje po nivnata arhivska dokumentacija, no mnogu e loso softverski reseno prebaruvanjeto, obidi se dali mozes nesto da najdes
 
Член од
6 август 2015
Мислења
463
Поени од реакции
769
Ako nemas doma ili nekade po familija na sajtot na Dabc otvorija opcija za prebaruvanje po nivnata arhivska dokumentacija, no mnogu e loso softverski reseno prebaruvanjeto, obidi se dali mozes nesto da najdes
Те молам., пушти линк од архивата на ДАБЧ. Да прочепкаме да не има нешто :)
 
Член од
22 февруари 2018
Мислења
54
Поени од реакции
84
Сдружение на граждани Б'лгарски културен клуб – Скопие (БКК - С)
Северна Македонија Дружества


Организацијата е с'здадена на 4 мај 2008 г. и има клонове в штип, Битолја и други градове в Македонија.
Председател: Лазар Младенов
Адрес за кореспонденција:
бул. ”јане Сандански” №30/1-Б8 мезанин
Скопие, Република Македонија
Тел.: 00389 2 4550 898
e-mail: lazarmladenov@yahoo.com
уеб-сајт: www.bkks.org

Dali nekoj go ima kontaktirano Lazar Mladenov i ako da barem da pise dali nesto odgovoril za novinite koi se slucuvaat vo momentot
 

Kajgana Shop

На врв Bottom