Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
21 август 2016
Мислења
15
Поени од реакции
21
Здраво на сите !!
Евр го мојот апдејт :) минатата недела од Битола си го зедов државјанството ( не ми се брза затоа отидов сама и во Битола) Е сега ме интересираше дали има некој што пишал приватна адреса (како мене), а не Леге 6, па да сподели импресии, бидејќи се што прочитав беа информации за Леге 6 .
Поздрав и фала однапред
23 april ovaa godina podignav Ukaz vo Ambasada vo Skopje. Od togas posledni 2-3 nedeli vrtam u opstina kade imam postojano prebivanie uste nemaat stignato dokumenti. Planiram da idam u Ministerstvo za pravosudie ako me primat (posledno sto slusnav nisto ne pustale vnatre) i da vidam do kaj e rabotava. Sporo ide.
 
Член од
18 јануари 2020
Мислења
435
Поени од реакции
1.226
Вчера се слушнав со мојот посредник да го прашам околу ситуацијата со новиот статус ("дополнителна проверка") и дали мора да се достават оригинални (стари) документи за потекло.

Посредникот ме убедуваше дека сеуште важат потврдите од "Бугарски Клуб" и не е задолжително да имате стари документи за доказ (проаѓале луѓе и без нив, само со потврда од клуб).

Е сега ... :) не сум баш убеден во тоа што ми го кажа, според паникава што се ствара тука. Така да, земете ја информацијава со резерва.
Da li ti je mozda posrednik rekao sta treba da se radi tacno i koji dokumenti trebaju da se nose i gde, ukoliko se dobije novi status dopune DABC?
 
Член од
6 август 2015
Мислења
456
Поени од реакции
756
Da li ti je mozda posrednik rekao sta treba da se radi tacno i koji dokumenti trebaju da se nose i gde, ukoliko se dobije novi status dopune DABC?
Не ми кажа ништо конкретно. Одговорот беше "Ќе се слушнеме ако се појави тој статус за дополнителни документи".
 
Член од
18 јануари 2020
Мислења
435
Поени од реакции
1.226
Не ми кажа ништо конкретно. Одговорот беше "Ќе се слушнеме ако се појави тој статус за дополнителни документи".
Haha tacno sam znao, jer ni oni nemaju pojma vec cekaju da vide sta ce biti sa ljudima koji su vec dobili status...
 
Член од
1 октомври 2020
Мислења
13
Поени од реакции
27
Haha tacno sam znao, jer ni oni nemaju pojma vec cekaju da vide sta ce biti sa ljudima koji su vec dobili status...
Јас зборев со неколку посредници и со човек од Софија, никој немаше конкретен одговор. Изговорот беше да помине Август да се вратат од одмор па ќе видиме што треба и каде треба да се достават дополнителни документи. Сите од нив категорично кажаа дека ако не ги уважуваат досегашните МК изводи и потврда, не би не ставиле на дополнителна проверка, туку одма би добиле отказ, што има логика до некаде.

Од она што jas можам да го протолкувам е дека под член 2 го исполнуваме условот:

(6) (Нова - ДВ, бр. 21 от 2021 г.) Консултативнијат с'вет се произнасја с мотивирано положително или отрицателно становиште в двумесечен срок от в'злагането, като взема предвид дали молителјат ползва б'лгарски език, самоопределја ли се като лице от б'лгарски произход, както и дали за него е налице поне едно от следните обстојателства:
1. част е от б'лгарска обштност или б'лгарско малцинство в друга д'ржава;
2. произхожда от населено мјасто, което е било част от б'лгарската д'ржава в миналото или Б'лгарската екзархија;
3. има в'зходјашти, които са носители на б'лгарската традиционна фамилна именна система.

 
Член од
22 ноември 2019
Мислења
590
Поени од реакции
1.248
Nekoj neka gi prasa posrednicive sto se desava so ukazite, recisi cel mesec kako ne e objaven nikakov ukaz.:yid:
 
Член од
18 јануари 2020
Мислења
435
Поени од реакции
1.226
Јас зборев со неколку посредници и со човек од Софија, никој немаше конкретен одговор. Изговорот беше да помине Август да се вратат од одмор па ќе видиме што треба и каде треба да се достават дополнителни документи. Сите од нив категорично кажаа дека ако не ги уважуваат досегашните МК изводи и потврда, не би не ставиле на дополнителна проверка, туку одма би добиле отказ, што има логика до некаде.

Од она што jas можам да го протолкувам е дека под член 2 го исполнуваме условот:

(6) (Нова - ДВ, бр. 21 от 2021 г.) Консултативнијат с'вет се произнасја с мотивирано положително или отрицателно становиште в двумесечен срок от в'злагането, като взема предвид дали молителјат ползва б'лгарски език, самоопределја ли се като лице от б'лгарски произход, както и дали за него е налице поне едно от следните обстојателства:
1. част е от б'лгарска обштност или б'лгарско малцинство в друга д'ржава;
2. произхожда от населено мјасто, което е било част от б'лгарската д'ржава в миналото или Б'лгарската екзархија;
3. има в'зходјашти, които са носители на б'лгарската традиционна фамилна именна система.
Meni se cini da vecina nas ispunjava sva 3 uslova:
- deo smo bugarske zajednice, tj clanovi smo bugarskog kluba
-pretci su nam iz mesta koje je nekad bilo pod Bugarskom vlascu.
-pretci nam se prezivaju tradicionalno bugarski na ev, ov.
I govorimo bugarski jezik jer smo prosli intervju.
Tako da po ovome, nemaju razloga da nas odbiju.
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
1.346
Поени од реакции
5.296
Nekoj neka gi prasa posrednicive sto se desava so ukazite, recisi cel mesec kako ne e objaven nikakov ukaz.:yid:
Зарем познаваш посредници во вистинска смисла на зборот?

Повеќето се... хмм треба да одбирам зборови за да не навредам некого, а не сакам ниту да одбирам зборови ниту да вреѓам луѓе (не е тоа целта и не е убаво) - иако голем дел од тие што се нарекуваат со тој збор припаѓаат на една група која таргетира луѓе и ги третира како банкомати.

Офтопик е муабетот сам по себе ама во вакви моменти се наметнува од две причини:

1. Ако беа вистински посредници ќе си ја знаеа работата и ќе имаа контакти воспоставено по институции за да знаат ШТО треба да се прави при вакви измени во процедурата ИЛИ при измените што беа во 2018 кога еден куп народ заврши на дополнителна (голем дел одбиени, а оние кои имаа среќа да не се однесоа документи во 5 до 12) и гледаме дека до ден денес се тегне тој проблем т.е. се чистеше таа година до пред неполн месец и нешто.

2. Нема посредник што ќе ти ја каже вистината во целост таква каква што е.
Напротив, зарем не гледате каков наратив сега ствараат?
Тие велат:
- Ќе се бара директно потекло од роднина роден на денешна територија на бг (МОЖЕМЕ ДА ГО СРЕДИМЕ ТОА ЗА НЕКОЛКУ ИЛЈАДИ ЕВРА, ИМАМЕ НАШ ЧОВЕК ВО МАТИЧНО).
- Ќе се вратат од одмори па ќе знаеме што се случува ама без гајле ќе ја средиме работата со НАШ контакт.

И во едниот и во др случај КОНТАКТ не е човек тој на кој ќе му дадеш пари да ти земе цела фасцикла луѓе преку ред за ЕГН и да ти ја врати или човек што до пред некое време ќе те вметне преку ред во ДАБЧ или во амбасада за термин или побрзо праќање на твојот предмет во Софија.

Не!
Човек, контакт, како сакаш наречи го е некој кој ќе ти каже ТОЧНО што треба и што се бара за да не го ебаваш народот ("клиентот") по 50 пати да оди во Софија со тебе за дополнителни документи или било што друго, притоа дупло наплакајќи и за пат (место во кола) и за "услугата" т.е. доставата на документи кај "наш човек".

Тоа НЕ е контакт, тоа НЕ е посредник ниту пак поштено работење, тоа е вовед во изнудување на пари (само кој како го разбира и гледа на истото).

Еве одберете рандом лик на форумот, ќе му дадеме 20 досиеја за пасош и ќе му платиме карта до Софија. Ако не најде некој "контакт" да ги вметне "преку ред" еве НА сечете ме кај што сум најтенок!

п.с. минатиот пат кога напишав пост за посредници бев "рандом" нападнат од членови - случајно као.
Баш ме интересира како ќе се одвиваат работите сега бидејќи форумот е читан тука од активни членови на истиот, од активни луѓе по бг здруженија, од членови на бг групата на фб и од јатаци на (како и од самите) посредници.

Стојам на располагање да му помогнам секому (колку знам) ПРО БОНО, а во иднина баш ќе посветам малку време да ви ги разобличам тоа "посредниците" коишто ги идеализирате и на кои слепо им верувате.

И сето тоа во 21 век, на толкава поврзаност на интернет мрежи и неограничен број на можности.
 
Последно уредено:
Член од
7 јуни 2021
Мислења
7
Поени од реакции
15
Зарем познаваш посредници во вистинска смисла на зборот?

Повеќето се... хмм треба да одбирам зборови за да не навредам некого, а не сакам ниту да одбирам зборови ниту да вреѓам луѓе (не е тоа целта и не е убаво) - иако голем дел од тие што се нарекуваат со тој збор припаѓаат на една група која таргетира луѓе и ги третира како банкомати.

Офтопик е муабетот сам по себе ама во вакви моменти се наметнува од две причини:

1. Ако беа вистински посредници ќе си ја знаеа работата и ќе имаа контакти воспоставено по институции за да знаат ШТО треба да се прави при вакви измени во процедурата ИЛИ при измените што беа во 2018 кога еден куп народ заврши на дополнителна (голем дел одбиени, а оние кои имаа среќа да не се однесоа документи во 5 до 12) и гледаме дека до ден денес се тегне тој проблем т.е. се чистеше таа година до пред неполн месец и нешто.

2. Нема посредник што ќе ти ја каже вистината во целост таква каква што е.
Напротив, зарем не гледате каков наратив сега ствараат?
Тие велат:
- Ќе се бара директно потекло од роднина роден на денешна територија на бг (МОЖЕМЕ ДА ГО СРЕДИМЕ ТОА ЗА НЕКОЛКУ ИЛЈАДИ ЕВРА, ИМАМЕ НАШ ЧОВЕК ВО МАТИЧНО).
- Ќе се вратат од одмори па ќе знаеме што се случува ама без гајле ќе ја средиме работата со НАШ контакт.

И во едниот и во др случај КОНТАКТ не е човек тој на кој ќе му дадеш пари да ти земе цела фасцикла луѓе преку ред за ЕГН и да ти ја врати или човек што до пред некое време ќе те вметне преку ред во ДАБЧ или во амбасада за термин или побрзо праќање на твојот предмет во Софија.

Не!
Човек, контакт, како сакаш наречи го е некој кој ќе ти каже ТОЧНО што треба и што се бара за да не го ебаваш народот ("клиентот") по 50 пати да оди во Софија со тебе за дополнителни документи или било што друго, притоа дупло наплакајќи и за пат (место во кола) и за "услугата" т.е. доставата на документи кај "наш човек".

Тоа НЕ е контакт, тоа НЕ е посредник ниту пак поштено работење, тоа е вовед во изнудување на пари (само кој како го разбира и гледа на истото).

Еве одберете рандом лик на форумот, ќе му дадеме 20 досиеја за пасош и ќе му платиме карта до Софија. Ако не најде некој "контакт" да ги вметне "преку ред" еве НА сечете ме кај што сум најтенок!

п.с. минатиот пат кога напишав пост за посредници бев "рандом" нападнат од членови - случајно као.
Баш ме интересира како ќе се одвиваат работите сега бидејќи форумот е читан тука од активни членови на истиот, од активни луѓе по бг здруженија, од членови на бг групата на фб и од јатаци на (како и од самите) посредници.

Стојам на располагање да му помогнам секому (колку знам) ПРО БОНО, а во иднина баш ќе посветам малку време да ви ги разобличам тоа "посредниците" коишто ги идеализирате и на кои слепо им верувате.

И сето тоа во 21 век, на толкава поврзаност на интернет мрежи и неограничен број на можности.
Eh be smor, nekoj sto ne te znaet mu go eba vremeto da te citat tuka.
 
Член од
6 август 2015
Мислења
456
Поени од реакции
756
Eh be smor, nekoj sto ne te znaet mu go eba vremeto da te citat tuka.
Комплетно е во право човекот. 90% од посредниците се обични преваранти и хохштаплери што идат по логика "Имам 100 клиенти што ми плаќаат, гајле ми е ако изгорат 10 од нив". На еден куп луѓе им пропадна процедура само затоа што посредникот не одвоил 2 мин. да им објасни што и како треба да прават.
 
Последно уредено:

legend

legend is back
Член од
25 април 2008
Мислења
1.511
Поени од реакции
218
Здраво на сите, сакам да прашам за промена на возачка дозвола. Постојана адреса ми е Леге 6, државјанството го имам од 2018 год која е процедурата да ја сменам возачката. И во случај ако треба да мењам адреса на живеење пр Ќустендил, дали можам одма да се сликам или ке мора да чекам некој период. :cool:
 
Член од
4 декември 2019
Мислења
65
Поени од реакции
93
Дали ова значи дека оваа недела не работи конзулатот или можеби не издаваат укази? Пошто мајка ми има во предвид да оди до Битола да го подигни указот, да знам за сигурно.
Izvini so ti vrakjam malku kasno
Jas vcera bev da go podignam me izvestija deka za ukaz od naredna nedela ke mozi. Neznam zosto sega nemozi inace konzulatot osven za ukazi si raboti standardno
Pozdrav
 
Член од
28 јули 2021
Мислења
12
Поени од реакции
26
Hello. Did anybody knows when we will have deecrees? They are vacation this month? I didn’t see any new for august.
 

miskolo

Direktor
Член од
15 мај 2010
Мислења
788
Поени од реакции
2.317
Здраво на сите, сакам да прашам за промена на возачка дозвола. Постојана адреса ми е Леге 6, државјанството го имам од 2018 год која е процедурата да ја сменам возачката. И во случај ако треба да мењам адреса на живеење пр Ќустендил, дали можам одма да се сликам или ке мора да чекам некој период. :cool:
Jas koga zemav pasosot u raka mi rekoa nakaj 1000e treba i prvo da cekas 6 meseci,i nemoze vozacka na lege 6 po novo!
Автоматски споено мислење:

Комплетно е во право човекот. 90% од посредниците се обични преваранти и хохштаплери што идат по логика "Имам 100 клиенти што ми плаќаат, гајле ми е ако изгорат 10 од нив". На еден куп луѓе им пропадна процедура само затоа што посредникот не одвоил 2 мин. да им објасни што и како треба да прават.
Nee samo do posrednicite,ovde vo sk vo abbasada koga dogaa na intervju sega po nova procedura odma neli se davaat dop dokumenti ili 2 izvoda 2 umrenici i ostalo,ako ti se veruva ne znat na 4 prasanja da odgovorat so kogo se granici BG, i ja prasa edna devojka na koj mesta si bila vo bg ona znaese samo da kaze Sofija i Kustendil ne znaese devojkata ni 1 turisticko mesto :(
Postapkata paga i od strana na klientite ne se samo posrednicite krivi!
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom