Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
24 мај 2015
Мислења
400
Поени од реакции
281
Denes ima ukazi br 106/2018 za Nashi,i ukaz 107/2018 za stranci.
Objaveni bea ukaz 100,101 i 102,shto znaci deka denovive ke izlezat ukazi so br 103,104,105.
Автоматски споено мислење:

Stasani se do 5057/2018 vo ukaz 106/2020

Нема промени кај мене ништо. Ајде со надеж иднава недела нешто по драстично да мрдне и да објават некој од тие укази што фалат :)
 
Член од
15 август 2019
Мислења
79
Поени од реакции
30
Bez potvrda sum so vencanica i krstenica
Jas prasav vo konzulat mi rekoa da ne cepkam i mi ostana prazno, kaj sto falese potpis mi gi vratija dokumentite da se potpisam a za ova nisto
epa chim ti rekle ne treba da popolnuvash togash bez gajle da si, inaku jas imam podnesuvano vo Sofija i tamu nikoj ne mi kazhuvashe tamu na lice mesto, ednostavno samo gi predadov dokumentite , a doma se si popolnav, inaku ete za preku krshtenica i venchanica nema potreba. So srekja i da znaesh deka se cheka povekje od 6 meseci , nekoi zaglavuvaat i do godina, inaku po zakon treba da bidi gotov dokumentot za mesec dena. lol
Автоматски споено мислење:

So bugarska licna karta moze li da se raboti i zivee vo germanija ili mora i pasosot da go imas?
nemozhi , mora da imash bg drzhavjanstvo odnosno bg pasosh, a licna karta ti e samo za bg, no posle 5 godini od postojana licna karta , se prodolzhuva na permanentna licna karta i preku tie 5 god ako ziveesh vo Bg mozesh da aplicirash za bg drzhavjanstvo, no pritoa treba da se otkazesh od makedonskoto drzhavjanstvo, taka glasi zakonot za pridobivanje na bg grazhdanstvo preku naturalizacija. No od tie 5 godini , vo rok od 1 god primer treba minimalno 6 meseci da bidesh vo Bugarija.
 
Последно уредено:
Член од
31 декември 2009
Мислења
569
Поени од реакции
142
epa chim ti rekle ne treba da popolnuvash togash bez gajle da si, inaku jas imam podnesuvano vo Sofija i tamu nikoj ne mi kazhuvashe tamu na lice mesto, ednostavno samo gi predadov dokumentite , a doma se si popolnav, inaku ete za preku krshtenica i venchanica nema potreba. So srekja i da znaesh deka se cheka povekje od 6 meseci , nekoi zaglavuvaat i do godina, inaku po zakon treba da bidi gotov dokumentot za mesec dena. lol
Автоматски споено мислење:


nemozhi , mora da imash bg drzhavjanstvo odnosno bg pasosh, a licna karta ti e samo za bg, no posle 5 godini od postojana licna karta , se prodolzhuva na permanentna licna karta i preku tie 5 god ako ziveesh vo Bg mozesh da aplicirash za bg drzhavjanstvo, no pritoa treba da se otkazesh od makedonskoto drzhavjanstvo, taka glasi zakonot za pridobivanje na bg grazhdanstvo preku naturalizacija. No od tie 5 godini , vo rok od 1 god primer treba minimalno 6 meseci da bidesh vo Bugarija.
A prvo lična karta da se izvadi pa pasos ne e pobrzo taka.dali e po olesnitelno?
 
Член од
18 јуни 2018
Мислења
95
Поени од реакции
28
Промени во финална од Февруари?
 
Последно уредено:
Член од
15 август 2019
Мислења
79
Поени од реакции
30
A prvo lična karta da se izvadi pa pasos ne e pobrzo taka.dali e po olesnitelno?
Ne taka pokje vreme se cheka, najbrzo se vadi odma ko ke go zemish proizhodo od DABCH i podnesuvash vo ministerstvo na pravosudie preku potekloto od tvoj predok i ako e se vo red za 3-4 go imash bg pasosh.
 
Член од
13 февруари 2020
Мислења
54
Поени од реакции
68
Ima Li nekoi promeni od zadolzitelna vo finalna do koj mesec se stignat 16 meseci cekam promena i nisto?
 
Член од
18 март 2017
Мислења
28
Поени од реакции
39
DRUSTVO ZDRAVO ,VE MOLAM IMA LI NEKOJ DA MI DADE BROJ ILI NEKAKVO INFO ZA POSREDNIKOT JONE OD OHRID KOJ ZIVEE VO SKOPJE ,KASA POPARA MI NAPRAIL A GO NEMA POD DRVO I KAMEN SEKOJA INFORMACIJA BI MI BILA DOBRODOJDENA ,VI BLAGODARAM !
 
Член од
27 јули 2020
Мислења
2
Поени од реакции
0
Здраво
Се работи за ИСТЕЧЕН Бугарски пасош
Како што е моменталната ситуација не можеме да одиме во Бугарија и сега ми е потребна помош некој да ми каже дали вадел пасош во Бугарска амбасада
која е процедурада,дали се закажува термин и за колку време го даваат.
Ве молам .пасошот ми е хитен за да заминам за странство
 
Член од
18 јануари 2019
Мислења
44
Поени од реакции
120
Здраво
Се работи за ИСТЕЧЕН Бугарски пасош
Како што е моменталната ситуација не можеме да одиме во Бугарија и сега ми е потребна помош некој да ми каже дали вадел пасош во Бугарска амбасада
која е процедурада,дали се закажува термин и за колку време го даваат.
Ве молам .пасошот ми е хитен за да заминам за странство
Ако имаш бугарска лична карта можеш да влезеш во БГ со личната карта и негативен ПЦР тест и ќе се сликаш таму.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom