Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
20 август 2013
Мислења
11
Поени од реакции
1
Zdravo da ve prasham na 13 april mi se smeni statusot vo zadolzhitelna i zaradi koronava chekav dokumenti od Srbija me mozhea da mi gi pratat.
Posreduvachot gi podnese na 30 juni vo ministerstvo i na 3 juli status deka sum odbiena.
Posreduvachot vika deka dzabe bilo sega se mora od novo.
Ima li nekoe reshenie ili?
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Zdravo da ve prasham na 13 april mi se smeni statusot vo zadolzhitelna i zaradi koronava chekav dokumenti od Srbija me mozhea da mi gi pratat.
Posreduvachot gi podnese na 30 juni vo ministerstvo i na 3 juli status deka sum odbiena.
Posreduvachot vika deka dzabe bilo sega se mora od novo.
Ima li nekoe reshenie ili?
Za zal gotovo e no mozes odnovo da pocnes postapka, mnogu pati rekov koristete posta ako treba da se dostavat dokumenti a granicite se zatvoreni ,tie si rabotaat i ako fali nesto vo dosieto odbivaat.
 
Член од
20 август 2013
Мислења
11
Поени од реакции
1
Za zal gotovo e no mozes odnovo da pocnes postapka, mnogu pati rekov koristete posta ako treba da se dostavat dokumenti a granicite se zatvoreni ,tie si rabotaat i ako fali nesto vo dosieto odbivaat.
Pa dobro okej, ama neli treba da se znae kolkav e rokot za dostavuvanje na tie dokumenti. Vo toj period ne mozheshe ni po poshta da se pushtat shtom prorabote i poshtata mi gi pushtija.
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Pa dobro okej, ama neli treba da se znae kolkav e rokot za dostavuvanje na tie dokumenti. Vo toj period ne mozheshe ni po poshta da se pushtat shtom prorabote i poshtata mi gi pushtija.
Se stori toa e sto e,samo zdravje,vidi ako si vo moznost pocni od novo postapka,ovde imase mnogu clenovi ednas odbieni pa povtorno podnesuvaat i dobivaat drzavjanstva. I da znaes ti ne si voopsto kriva,kriv e posrednikot zatoa sto ne trebalo da dozvoli da fali nekoj dokument vo dosieto,za toa go plakas.
 
Член од
9 февруари 2014
Мислења
25
Поени од реакции
36
Decki dali nekoj znae do kade e situacijata so nas, zaglavenite na dopolnitelna?
Koe e najrana molba ili prepiska koe seuste ceka na dopolnitelna?
Znam Pale deka pisa pred izvesno vreme deka imalo promeni kaj nekoi brojcinja ama kako sto se sekavam mislam deka bea na krajot od 2018, pa me interesirase dali ima nekoi promeni, dali se pridvizuva situacijata?
Jas i soprugot co isto vreme podnesovme dokumenti. Vo isto vreme na 07.07.2019 jas na polozitelno toj na doplnotelna. Pred 1 nedela mene mi e potpisan ukaza kaj nego nema nikakva promena
 

Attachments

Член од
24 септември 2019
Мислења
6
Поени од реакции
12
Денеска добив потвра дека можам да резервирам датум за подигање. Потпишан во Указ 99 от 2020. Првите слободни датуми во моментов се Јануари 22 (петок), јас резервирав на 28ми јануари (четврток)

Дали некој знае дали е возможно ова да се направи во еден ден целата процедура? За да немора да се враќам назад. Знам дека може да се направи во 3 дена али то треба да се вратам назад за неколку дена пак.

Ова траеше точно 4 години од почеток до крај, без неколку дена.

2020-07-07:
Образувана преписка N:1xxxx/2017/xx.11.2017 г.Вашата преписка е вклјучена в Указ 99 от 2020 год.Можете да резервирате час, за да получите удостоверението си лично. Можете да направите нова резервација само ако сте пропуснали п'рвата резервација

2019-08:
Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште
Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на Република Б'лгарија

2019-06:
По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство.

2019-02:
Поднесени документи на ново од посредник

2019-01:
Преписката е разгледана от С'вета по гражданството. Извадена е за доп'лнителна проверка, за да представите документ, удостоверјавашт наличието на в'зходјашт б'лгарин, с'гласно изискването на § 2, т. 1 от Доп'лнителните разпоредби на Закона за б'лгарското гражданство. , в срок до хх.04.2019

2018-11:
По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство.

2017-12:
Образувана преписка N:1хxxx/2017/xx.11.2017 г. Преписката се намира в процедура по зад'лжително с'гласуване.

2017-11:
Образувана преписка N:1хxxx/2017/xx.11.2017 г.

2016-07:
Вх. дата
 
Член од
19 април 2019
Мислења
42
Поени од реакции
54
Zdravo Pale me interesira za kolku vreme od denes preku konzulat ili ambasada mozam da zavrsam se do pasos vo raka. Posto denes gi prativ dokumentite za da mi go pratat ukazot vo mkd pozz
 
Член од
18 јуни 2018
Мислења
42
Поени од реакции
59
Здраво,
да ве прашам зошто е толку спора процедурата сега преку конзулат Битола?
Мојот случај е следен, во јуни 2018 се јавив да закажам прв термин за да однесам документи за потекло. Ми закажаа крајот на јануари 2019. До ден денеска нема ништо од потеклото. Се имам јавено 10 пати во конзулат во Битола од 2019 немало во врска со сите што аплицирале за потекло. Има некој сличен проблем? Година и пол чекам за потекло, а 2 години поминаа од кога прв пат закажав термин.
 
Член од
19 април 2019
Мислења
42
Поени од реакции
54
Denes e doneseno samo za UK,Portugalija i Shpanija.Za drugite non EU zemji seuste se pregovara na baza na reciprocitet.
Zdravo Pale me interesira za kolku vreme od denes preku konzulat ili ambasada mozam da zavrsam se do pasos vo raka. Posto denes gi prativ dokumentite za da mi go pratat ukazot vo mkd pozz
 
Член од
5 февруари 2020
Мислења
26
Поени од реакции
114
Zdravo Pale,
Bi te zamolil za Info, me interesira kolku prepiski se potpishani samo vo Juni i do koj broj na prepiska se stignati so potpis do sega.
Vi blagodaram,
Pozdrav
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Zdravo Pale me interesira za kolku vreme od denes preku konzulat ili ambasada mozam da zavrsam se do pasos vo raka. Posto denes gi prativ dokumentite za da mi go pratat ukazot vo mkd pozz
Здраво,отприлика за 3-4 дена треба да добиеш повратен одговор дали ќе ти биде пратен во амбасада.Ако ти одобриле да т пго испратат во амбасада ,тогаш веднаш можеш да си го земеш.Се јавуваш во амбасада и проверуваш дали им е стигнато за тебе .Откако ќе го подигнеш ,во СК се чека малку повеќе отколку во Битола од причина што во Битола 2-пати праќаат пошта во месецот,а во Скопје 1 месечно а можеби и 1 во два месеци.Е сега ти можеби ќе се пгодиш пред да ја пратат поштата па побрзо да ти стигне писмото во општина.Но во просек за мин 2 месеци во Скопје ,а за во Битола за 1 месец(може и побрзо)ќе се јавуваш да си прашаш во општина.Е сега откако ќе ти биде стигнато писмото,имаш 2 опции ,дали ќе се сликаш во амбасада или ќе одиш Софија.АКо се сликаш во амбасада рачунај уште мин 1,5 месец за да ти го пратат пасошот,а ако се сликаш во Софија истиот ден можеш да завршиш работа ако си платиш ЕГН да ти го дадат одма ,и за експресна постапка во МВР за сликање.
Автоматски споено мислење:

Zdravo Pale,
Bi te zamolil za Info, me interesira kolku prepiski se potpishani samo vo Juni i do koj broj na prepiska se stignati so potpis do sega.
Vi blagodaram,
Pozdrav
Здраво,
Ќе ти одговорам во текот на денов.
Автоматски споено мислење:

Zdravo Pale,
Bi te zamolil za Info, me interesira kolku prepiski se potpishani samo vo Juni i do koj broj na prepiska se stignati so potpis do sega.
Vi blagodaram,
Pozdrav
Во Јуни вкупно преписки потпишано 2730 .
 
Последно уредено:
Член од
4 јануари 2019
Мислења
108
Поени од реакции
531
Здраво,

Би сакала да прашам едно прашање кое до сега не сум го сретнала на форумот.
Се работи за дете од 11 години кое има аплицирано за бугарски документи преку родител. Сега во скоро двајцата родители на детето беа повикани за да потпишат декларација дека во последните 10 години не престојувале во други земји.
Дали и до сега имало таква процедура, а ако да, за која намена?
Ако не, повторно, за која намена? Дали тоа би значело дека се забрзува постапката за добивање бг државјанство за малолетни деца кои имаат аплицирано по еден родител или?

Благодарам
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom