Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
22 ноември 2019
Мислења
591
Поени од реакции
1.248
@SkopjeGirl mene site dokumenti mi bea legalizirani vo ambassdata vo Skopje, a intervju pravev vo Sofija.
Na samite sluzbenici im rekov deka mi se za intervju vo Sofija,t.e deka so taa cel gi legaliziram. Ne sfakam kako ti rekle deka ne vazat tamu? Da ne si gi razbrala pogresno.
 
Член од
23 март 2012
Мислења
34
Поени од реакции
35
Почитувани,
Би сакал да ве информирам дека сум дел од указ 86/2020. Молба - 19422/2016.
Аплицирав за пасош во февруари 2016-та, а бев на положителна од почеток на април 2019-та година.
Ви посакувам на сите да добиете пасоши најскоро што може. Со среќа. :)
 
Член од
19 мај 2020
Мислења
17
Поени од реакции
26
Denes podpisan ukaz pisuva praten vo Bitola od tamu e terav procedurata prasanjeto mi e dali treba da se javam vo konzulatot da zakazam za podiganje na ukazot I odprilika po kolku dena od podpisuvanjeto gi pustat vo Bt
Честито,

Кога беше на интервју и од кога си на положително ако може информација?
 
Член од
19 мај 2020
Мислења
17
Поени од реакции
26
Tocno edna godina i se smeni statusot so sreka na site pobrzo da si odime od mk inaku odev preku marinela petreska bitola so izvodi od dedo i pradedo i potvrda od zdruzenie
Честито,

Кога беше на интервју и од кога си на положително ако може информација?
 
Член од
16 април 2018
Мислења
69
Поени од реакции
76
Честитки до сите што добија државјанство!!!
А, кажете ми дали Јотова конечно престана да дава откази?
Во последно време никој не се пожалил или така ми се чини
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.102
Поени од реакции
3.948
Честитки до сите што добија државјанство!!!
А, кажете ми дали Јотова конечно престана да дава откази?
Во последно време никој не се пожалил или така ми се чини
И мене тоа ми падна во очи. Не знам дали е случајност или сега веќе сите ги потпишува што ги пуштиле од советот.

Sent from my SM-N950F using Tapatalk
 
Член од
22 ноември 2019
Мислења
591
Поени од реакции
1.248
Jotova bez pricina ne dava otkazi.
Skoro imase odbieni preku vujko,tetka,prv bratuced, taka da ako ste si so ok dokumenti, zosto bi vi dala otkaz Gospoza Jotova?
 
Член од
11 мај 2018
Мислења
28
Поени од реакции
85
Леле денес незнам што им стана ,но нека продолжат.
Има многууу укази.
Указ 86,87,88 и указ број 100/2020.
Што значи дека ќе има уште многу за објавување.Со среќа на сите што чекаат.
Има и промени од задолжителна во финална до бројче 2418/2019
Imate li nekakva informacija za Dopilnitelna se utepavme cekajki
 
Член од
13 декември 2019
Мислења
714
Поени од реакции
1.232
Jotova bez pricina ne dava otkazi.
Skoro imase odbieni preku vujko,tetka,prv bratuced, taka da ako ste si so ok dokumenti, zosto bi vi dala otkaz Gospoza Jotova?
Jas mislam deka sega se poorganizirani,sega sovetot kazuva Dali si ok ili ne ....dodeka Jotova stampa samo potpis ....mislam deka tie otkazi se nekoi ostanati od pred da odlycuva sovetot ...Moe mnenie....pa sega ako gresam neka izgoram :)
 
Член од
6 август 2015
Мислења
463
Поени од реакции
769
Jas mislam deka sega se poorganizirani,sega sovetot kazuva Dali si ok ili ne ....dodeka Jotova stampa samo potpis ....mislam deka tie otkazi se nekoi ostanati od pred da odlycuva sovetot ...Moe mnenie....pa sega ako gresam neka izgoram :)
По некоја логика ако ги немате сите документи доставено или има некои големи грешки, огромна е веројатноста воопшто да не стигнете до "издавање на указ од вицепрезедента".

Нема никаква логика советот да ве пушти понатаму ако нешто не е ОК... Тогаш зошто сите би брзале да ги дадат документите пред да стигнат до статус "финален преглед" :)
 
Член од
13 декември 2019
Мислења
714
Поени од реакции
1.232
По некоја логика ако ги немате сите документи доставено или има некои големи грешки, огромна е веројатноста да не стигнете до "издавање на указ од вицепрезедента".

Нема никаква логика советот да ве пушти понатаму ако нешто не е ОК. Тогаш зошто сите би брзале да ги дадат документите пред да стигнат до статус "финален преглед" :)
Toa i sakav da go kazam ....ako si ok so dokumenti ...plovis ponatamu :) no Sepak mislam deka treba I malku Srekja :)
 
Член од
6 август 2015
Мислења
463
Поени од реакции
769
Toa i sakav da go kazam ....ako si ok so dokumenti ...plovis ponatamu :) no Sepak mislam deka treba I malku Srekja :)
Дефинитивно да.

Али ко што гледам низ форумов, ако нешто не е ОК со документите (недоставени или многу грешки), 90% паѓаат на финална а 10% кај Јотова (вицепрезидента).

Така да се додека не се појави статусот "издавање на указ од Вицепрезидента" ќе имам камен на срце :)
 
Член од
3 август 2015
Мислења
1.722
Поени од реакции
2.958
Дефинитивно да.

Али ко што гледам низ форумов, ако нешто не е ОК со документите (недоставени или многу грешки), 90% паѓаат на финална а 10% кај Јотова (вицепрезидента).

Така да се додека не се појави статусот "издавање на указ од Вицепрезидента" ќе имам камен на срце :)
Ne greski eden kup so greski pominaa i zemaa drzavjanstva ..... Osuduvani nekompletni dokumenti ne predadeni original vo ministerstvoto .. preku tetki,bratucedi,vujkovci,cickovci tie gi odbivaaatt ...... Vo vreme na v svecka vojna kade sto se ratuvalo normalno e da ima razliki vo preziminja iminja datumi a ina eden kup sto zemaa barem znam jas licno luge so razlicni preziminja totalno .. zemaa drzavjanstva
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom