Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
19 мај 2020
Мислења
17
Поени од реакции
26
Ако одбереш приватна адреса,ја кажуваш но во општина треба да одиш со лицето сопственик на адресата ,или договор за закуп,за сопственост и сл....
А ако сакаш на службена адреса само ја кажуваш.
Фала Пале
Само уште за ова - 2.Можете да поднесете барање во амбасадата каде што сте со постојан престој од таму да го подигнете и да пратите за адреса,а после да се сликате исто во амбасада откако ќе излезе адресата и ЕГН(матичниот број може преку посредник од МК да ви биде готов откако ќе стигне писмото во општина и излезе адресата),но имате чекање.Минимум 1,5 месец за адреса ,7 недела за ЕГН и 1,5 месец откако ќе се сликате да ви стигнат пасоѓот и ЛК во амбасадата. - Дали оваа постапка важи и за од Македонија, дали треба барање преку амбасада/конзулат или треба да закажам датум па да пратам маил ( што го имаш напишан). Интервју имав во конзулат Битола - Март 2018 - Положително од Јули 2019.
 
Член од
13 септември 2008
Мислења
194
Поени од реакции
259
Денес потпишанo државјанство Указ 88
Положително од 15.07.2019
Документи од прв брачед и од прадедо роден пред 1920
со среќа на сите
 
Член од
29 април 2020
Мислења
283
Поени од реакции
502
Денес потпишанo државјанство Указ 88
Положително од 15.07.2019
Документи од прв брачед и од прадедо роден пред 1920
со среќа на сите
Po ova znaci se stignati do juli mesec polozitelno a ?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
9 јануари 2011
Мислења
418
Поени од реакции
563
Dve prepiski na sestrami i majkami se uste na zadolzitelna 30.01.2019
Jas od 1 april na finalna seuste promeni sekoj moment ocekuvam
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Фала Пале
Само уште за ова - 2.Можете да поднесете барање во амбасадата каде што сте со постојан престој од таму да го подигнете и да пратите за адреса,а после да се сликате исто во амбасада откако ќе излезе адресата и ЕГН(матичниот број може преку посредник од МК да ви биде готов откако ќе стигне писмото во општина и излезе адресата),но имате чекање.Минимум 1,5 месец за адреса ,7 недела за ЕГН и 1,5 месец откако ќе се сликате да ви стигнат пасоѓот и ЛК во амбасадата. - Дали оваа постапка важи и за од Македонија, дали треба барање преку амбасада/конзулат или треба да закажам датум па да пратам маил ( што го имаш напишан). Интервју имав во конзулат Битола - Март 2018 - Положително од Јули 2019.
Ne kaj tebe po avtomatizam ke stigne vo Bitola,a ako imas pisano na molbata pri intervju deka sakas od Sofija da go zemes,togas na stranata za proverka nema da ti pisuva deka e prateno vo Bitola tuku ke stoi poleto za zakazuvanje,no ne zakazuvaj termin i pojdi do ambasada da im kazes deka ti e potpisano i deka sakas od tamu da go zemes ili prati mejl.
 
Член од
19 мај 2020
Мислења
17
Поени од реакции
26
Ne kaj tebe po avtomatizam ke stigne vo Bitola,a ako imas pisano na molbata pri intervju deka sakas od Sofija da go zemes,togas na stranata za proverka nema da ti pisuva deka e prateno vo Bitola tuku ke stoi poleto za zakazuvanje,no ne zakazuvaj termin i pojdi do ambasada da im kazes deka ti e potpisano i deka sakas od tamu da go zemes ili prati mejl.
Фала многу,

На овој маил - L_Stoyanova@justice.government.bg така?
 
Член од
28 мај 2019
Мислења
135
Поени од реакции
212
Укажааз!!!!
Интервју 12.03.2018 во Софија, положително 07.07.2019. Документи - воена книшка од пара дедо без дополнителни документи и без потврда.
Благодарам на сите на форумот а посебно на Пале
Со среќа на сите што чекаат
Со среќа нека ти е
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Леле денес незнам што им стана ,но нека продолжат.
Има многууу укази.
Указ 86,87,88 и указ број 100/2020.
Што значи дека ќе има уште многу за објавување.Со среќа на сите што чекаат.
Има и промени од задолжителна во финална до бројче 2418/2019
 

edu

Член од
29 ноември 2018
Мислења
3
Поени од реакции
27
Денес потпишано Указ 88.
Почната процедура Јуни 2016.
Документи изводи поврзан со дедо роден 1907год.
Интервју 15.03.2018
Повторно поднесено потврда и изводи во Мин.за правда додека бев на задолжително.
Положително од 15.07.2019
Со среќа на сите што чекаат.
 
Член од
26 мај 2020
Мислења
72
Поени од реакции
106
Леле денес незнам што им стана ,но нека продолжат.
Има многууу укази.
Указ 86,87,88 и указ број 100/2020.
Што значи дека ќе има уште многу за објавување.Со среќа на сите што чекаат.
Има и промени од задолжителна во финална до бројче 2418/2019
ukaz broj 100/2020 dali toa znaci od 89 do 99 ima potpisano ukazi?;o
 
Член од
22 февруари 2012
Мислења
62
Поени од реакции
133
Другарчиња сабајле пратив меил на L_Stoyanova@justice.government.bg за да ми го пратат државјанството во амбасада во скопје после 5 мин ми стигна повратен меил дека го испратиле државјанството во амбасадата. После некој саат се јавив во амбасадата и таму ми викаат дека неможе преку амбасада дека треба софија да одам. Му објаснив на господинот дека имам повратен меил од министерство и ми рече да се јавам утре за да провери оти имал влез во системот само од 12:00 до 13:00. Ке звонам утре па ке пишам што сум направил. ако некој има овакво искуство нека пише. Еве го одговорот од софија што ми стигна на меил Screenshot_2020-06-24 Yahoo Mail - RE Молба(1).png.jpg
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom