Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Na mene mi e bitno da go podignam drzavjanstvoto za da ne cekam nov termin do oktomvri, ne znam dali bi stignalo do oktomvri
Ti ke go zemes drzavjanstvoto preku ambasada brzo no dolgo se ceka posle za EGN i ke treba Bugarija da odis da go zemis i da podnesis za pasos,kako e popametno ne znam.
 
D

Deleted member 135221

Гостин
Zdravo da prasam imav intervju 7 april 2019 god nemam rodnina ili roditel sto ima bugarski pasos idam preku proishod odnosno dokazuvam deka pra pra dedomi bil bugarin dali na toj nacin davaat bugarski pasosi ili veke ne, ve molam nekoj da mi odgovori zosto se dvoumam da go dovrsam fakultetot bas poradi nadezte deka ke go zemam bugarskiot pasos, vi blagodaram mnogu.
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Zdravo da prasam imav intervju 7 april 2019 god nemam rodnina ili roditel sto ima bugarski pasos idam preku proishod odnosno dokazuvam deka pra pra dedomi bil bugarin dali na toj nacin davaat bugarski pasosi ili veke ne, ve molam nekoj da mi odgovori zosto se dvoumam da go dovrsam fakultetot bas poradi nadezte deka ke go zemam bugarskiot pasos, vi blagodaram mnogu.
Ti da si go zavrsis fakultetot,do pasos ke cekas uste 2 godini. Prasajneto ne e jasno,ako imas izvadeno potvrda od bg zdruzenie davaat zasega, toa go koristat poveketo i e najlesno.
 
Член од
3 август 2015
Мислења
1.722
Поени од реакции
2.958
@palekrstic
Ќе те замолам да ми одговориш на следново:
Посредникот ми се јави, бара доколку сме сакале да приложиме наново умреници од родител и дедо и потврда од бугарски клуб, затоа што можело да не прекратат. За тоа бара 100€
Е сега, истите документи се веќе еднаш приложени, аплицирав за државјанство по основ на предок (дедо) роден помеѓу 1900 и 1918 година во населено место кое во официјалната статистика на Васил К'нчов објавена во 1900 година е попишано како место со мнозинско бугарско население.
Дали е ова манипулација од страна на посредникот или стварно треба реобнова на истите веќе однесени документи?
Ako nemas odneseno izvodi umrenica i potvrda vo ministerstvoto na pravosudie vo sofija. Togas nosi pobrzo oti ke te odbijat
Автоматски споено мислење:

Zdravo da prasam imav intervju 7 april 2019 god nemam rodnina ili roditel sto ima bugarski pasos idam preku proishod odnosno dokazuvam deka pra pra dedomi bil bugarin dali na toj nacin davaat bugarski pasosi ili veke ne, ve molam nekoj da mi odgovori zosto se dvoumam da go dovrsam fakultetot bas poradi nadezte deka ke go zemam bugarskiot pasos, vi blagodaram mnogu.
So potvrda se dobiva drzavjanstvo preku pra dedo ok e ako gi nemas odneseno izvodi umrenica i potvrda vo ministerstvoto na pravosudie vo sofija ..... Pobrzo nosi gi oti ke te odbijat
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.330
Поени од реакции
4.895
Ako nemas odneseno izvodi umrenica i potvrda vo ministerstvoto na pravosudie vo sofija. Togas nosi pobrzo oti ke te odbijat
Автоматски споено мислење:


So potvrda se dobiva drzavjanstvo preku pra dedo ok e ako gi nemas odneseno izvodi umrenica i potvrda vo ministerstvoto na pravosudie vo sofija ..... Pobrzo nosi gi oti ke te odbijat
Однесени се, Изводи/умреници, Еден документ ко CV, лекарско, потврда од БГ клуб, потврда за неосудуваност, произход....
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Однесени се, Изводи/умреници, Еден документ ко CV, лекарско, потврда од БГ клуб, потврда за неосудуваност, произход....
Decko mora 100% da bides siguren deka imas odneseno potvrda od zdruzenie vo ministerstvoto za pravosudie,bidejki edno vreme potvrdata ja zemase DABC i ne se nosese vo ministerstvoto,no sega ako nemas dostaveno i vo ministerstvoto ke te odbiet,valjda posrednikot znae deka nema dostaveno vo ministerstvoto i zatoa pak ti bara.
 
D

Deleted member 135221

Гостин
Ako nemas odneseno izvodi umrenica i potvrda vo ministerstvoto na pravosudie vo sofija. Togas nosi pobrzo oti ke te odbijat
Автоматски споено мислење:


So potvrda se dobiva drzavjanstvo preku pra dedo ok e ako gi nemas odneseno izvodi umrenica i potvrda vo ministerstvoto na pravosudie vo sofija ..... Pobrzo nosi gi oti ke te odbijat
da se e ok teram preku posrednici od delcevo Delco i Nikolina moze gi znaes odnesov uste pred intervjuto 2018 juli
Автоматски споено мислење:

da se e ok teram preku posrednici od delcevo Delco i Nikolina moze gi znaes odnesov uste pred intervjuto 2018 juli
da ne treba novi dokumenti radi promenava na imeto ?
 
Последно уредено од модератор:
Член од
29 април 2020
Мислења
283
Поени од реакции
502
Denovive nesto ne im raboti stranava za proverka na bugarive ili ? Nemozam nikako da vlezam ? Nekoj nesto ? Thanks
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
@palekrstic
Ќе те замолам да ми одговориш на следново:
Посредникот ми се јави, бара доколку сме сакале да приложиме наново умреници од родител и дедо и потврда од бугарски клуб, затоа што можело да не прекратат. За тоа бара 100€
Е сега, истите документи се веќе еднаш приложени, аплицирав за државјанство по основ на предок (дедо) роден помеѓу 1900 и 1918 година во населено место кое во официјалната статистика на Васил К'нчов објавена во 1900 година е попишано како место со мнозинско бугарско население.
Дали е ова манипулација од страна на посредникот или стварно треба реобнова на истите веќе однесени документи?
Здраво,
Дали ги однесе во Министерството за Правосудие при интервју споменатите документи сите во оригинал ,преведени ,плус оригинал потврда?Значи не во ДАБЧ, туку во Министерството за Правосудие?
Ако одговорот е ДА,во тој случај ,посредникот манипулира со тебе,и не треба да ги носиш повторно документите.Биди спокоен.
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.330
Поени од реакции
4.895
Здраво,
Дали ги однесе во Министерството за Правосудие при интервју споменатите документи сите во оригинал ,преведени ,плус оригинал потврда?Значи не во ДАБЧ, туку во Министерството за Правосудие?
Ако одговорот е ДА,во тој случај ,посредникот манипулира со тебе,и не треба да ги носиш повторно документите.Биди спокоен.
Да однесени се, ама не се при интервју, него при закажување на интервју. Од ко беа поднесени документите нели добив датум за интервју кој беше скоро година дена од поднесувањето на документите и го обавив истото... Се сеќавам баш документите што ги доставив, значи папката со документи беше пред таа госпоѓата што ме интервјуираше. Листот од резултатот на интервјуто го вметна во папката и тоа беше се.

Инаку се сеќавам посредникот не носеше кај некој преведувач нотар незнам што ли беше.. некој пола саат чекавме за превод ваљда.. и отидовме и земавме документите изводи, потврда од бг клуб, произходот, лекарското, потврдата за неосудуваност, фотокопија од Пасош, Биографија....

Затоа и мислам дека е некој обид за да се извлече дополнително пари...
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Да однесени се, ама не се при интервју, него при закажување на интервју. Од ко беа поднесени документите нели добив датум за интервју кој беше скоро година дена од поднесувањето на документите и го обавив истото... Се сеќавам баш документите што ги доставив, значи папката со документи беше пред таа госпоѓата што ме интервјуираше. Листот од резултатот на интервјуто го вметна во папката и тоа беше се.

Инаку се сеќавам посредникот не носеше кај некој преведувач нотар незнам што ли беше.. некој пола саат чекавме за превод ваљда.. и отидовме и земавме документите изводи, потврда од бг клуб, произходот, лекарското, потврдата за неосудуваност, фотокопија од Пасош, Биографија....

Затоа и мислам дека е некој обид за да се извлече дополнително пари...
Ок си тогаш,тие по старо прво подаваа документи па после обавуваа интервју.Така да не се секирај и не му давај на посредникот ништо.
 
Член од
7 јуни 2020
Мислења
1
Поени од реакции
1
Hi, Jedah
Ako si gi odnel pri zakazuvanje na intervju, toa znaci si gi odnes vo DABC, sto automatski znaci deka treba pak da gi odneses dokumentite koi ti gi bara posrednikot,
bidejki spored odgovorot od Pale, na denot na zakazuvanje intervju (podnesuvanje na dokumenti) vo DABC, potrebno e povtorno da gi odneses
 
Член од
12 март 2015
Мислења
1.569
Поени од реакции
3.215
Ок си тогаш,тие по старо прво подаваа документи па после обавуваа интервју.Така да не се секирај и не му давај на посредникот ништо.
Мислам дека само еднаш има однесено, на интервју, НО не уште еднаш (сега за дополнителна).
Најверојатно посредникот е во право.

@Jedah друже преиспитај се уште еднаш и јбг не ги жали уште 100 евра брате пошто 5 години чекање vs 100eur е пичкин дим.

Се обидувам да помогнам, ваљда не се разбираме погрешно... :)))
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.330
Поени од реакции
4.895
Hi, Jedah
Ako si gi odnel pri zakazuvanje na intervju, toa znaci si gi odnes vo DABC, sto automatski znaci deka treba pak da gi odneses dokumentite koi ti gi bara posrednikot,
bidejki spored odgovorot od Pale, na denot na zakazuvanje intervju (podnesuvanje na dokumenti) vo DABC, potrebno e povtorno da gi odneses
Врска нема тоа што го збориш


Мислам дека само еднаш има однесено, на интервју, НО не уште еднаш (сега за дополнителна).
Најверојатно посредникот е во право.

@Jedah друже преиспитај се уште еднаш и јбг не ги жали уште 100 евра брате пошто 5 години чекање vs 100eur е пичкин дим.

Се обидувам да помогнам, ваљда не се разбираме погрешно... :)))
Како да се преиспитам човече кога два пати поднесував документи. Еднаш во ДАБЧ тоа големата зграда со ископините и црквата во средина. Од таму го зимав Произходот
И година дена после тоа во друга зграда на шалтер друг комплет документи заедно со добиениот Произход каде што добив број и шифра со кој следам ебан статус до ден денес...
 
Последно уредено:
Член од
12 март 2015
Мислења
1.569
Поени од реакции
3.215
Врска нема тоа што го збориш



Како да се преиспитам човече кога два пати поднесував документи. Еднаш во ДАБЧ тоа големата зграда со ископините и црквата во средина. Од таму го зимав Произходот
И година дена после тоа во друга зграда на шалтер друг комплет документи заедно со добиениот Произход каде што добив број и шифра со кој следам ебан статус до ден денес...
Изгледа не го прочита делот кај што ти напишав дека само се обидувам да ти помогнам со мислењето?

Разбирам дека си нервозен што можеби од други причини, што заради ситуацијата конкретна која ја имаш, но не сум јас директен виновник за тоа. Можеби и погрешно сум те разбрал од тоа што го напиша, но истото не е доволна причина да реагираш на тој начин.

Како и да е, со среќа и среди си ги нервите пошто ќе ти требаат додека го следиш секој ебан статус. Долга процедура е.

Биди си поздравен
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom