Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
8 јануари 2020
Мислења
432
Поени од реакции
1.201
Jas vcera vlegov od Germanija vo bg ima pasosoka kontrola ama normalno si funkcionira sve se pominuva. Deneska go podignav ukazot vo ministerstvo se zavrsuva rabota samo malku se nervozni.a ako si zateknat od situacijava i imas prekoraceno denovi obrati se vo opstina vo holandija kajsto prestojuvas pobaraj dokument za prestoj poradi situacijava zosto imase nekolku luge pred mene sto bea na red a imaja prekoraceno denovi a nemaja dokument germancite udiraja zabrani
Ti kazaaa li na sletuvanje bugarite 14 dena karantin ? Ke moze malku podetalno da ni objasnis okolu toa ? Ili se si pomina najnormalno. Si sletavte i si izlegovte....
Автоматски споено мислење:

Има Указ бр.61/2020 за преписки 2018,но сега за сега се странци .
Но сепак е добар знак дека се потпишуваат укази.Чекаме нови укази.....
Автоматски споено мислење:

Исто така и промени од задолжителна во финална преписки околу 1624/2019
Do koj mesec se stasani 2018? Kako sto presmetav, februari intervju?
 
Член од
26 декември 2014
Мислења
11
Поени од реакции
35
Zdravo na site
Jas bev 8.8.2018 na intervju i seuste e na finalna pred nova godina mi se smeni od zadolzitelna vo finalna inace preku roditel sum ima li uste nekoj kako mene tolku da ceka ili moite dokumenti se vo nekoja fioka zaboraveni..
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Ti kazaaa li na sletuvanje bugarite 14 dena karantin ? Ke moze malku podetalno da ni objasnis okolu toa ? Ili se si pomina najnormalno. Si sletavte i si izlegovte....
Автоматски споено мислење:


Do koj mesec se stasani 2018? Kako sto presmetav, februari intervju?
Toj vcera vlegol Bugarija,karantinot pocnuva od denes.
 
Член од
8 јануари 2020
Мислења
432
Поени од реакции
1.201
Toj vcera vlegol Bugarija,karantinot pocnuva od denes.
Jas vcera dobiv mail od ambasadata nasa vo Sofija, deka do 15 Juni vazi zakonot za vlez vo Bugarija od drzava so rizik i te sleduva 14 dena karantin. Jas treba da sletam od Svajcarija. Mi rekoa deka se konsultirale so kolegi od MNR i rekle deka posle 15 Juni da ocekuvame novi zakoni. Zatoa prasuvam dali se sovpaga muabetot so ambasadata.
Автоматски споено мислење:

Zdravo na site
Jas bev 8.8.2018 na intervju i seuste e na finalna pred nova godina mi se smeni od zadolzitelna vo finalna inace preku roditel sum ima li uste nekoj kako mene tolku da ceka ili moite dokumenti se vo nekoja fioka zaboraveni..
Kaj i da e ke ti se smeni...
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Jas vcera dobiv mail od ambasadata nasa vo Sofija, deka do 15 Juni vazi zakonot za vlez vo Bugarija od drzava so rizik i te sleduva 14 dena karantin. Jas treba da sletam od Svajcarija. Mi rekoa deka se konsultirale so kolegi od MNR i rekle deka posle 15 Juni da ocekuvame novi zakoni. Zatoa prasuvam dali se sovpaga muabetot so ambasadata.
Автоматски споено мислење:


Kaj i da e ke ti se smeni...
Treba da se sledi situacijata sekoj den, eve na 1 juni go ukinaa karantinot za Makedonija no zarazata se rasiri kaj nas i od denes 4 juni povtorno vovedoa karantin, se zavisi od brojot na zarazeni.
 
Член од
26 март 2019
Мислења
196
Поени од реакции
218
Prasaj vo RZI regionalna zdravna inspekcija vo sofija imas Telefon na internet do 10 vecer krevaat na Telefon I ke ti dadat tocna informacija, a ako ne Javi SE na drzurniot Telefon vo mvr sofija od tamu sigurno ke ti kazat
 
Член од
29 ноември 2018
Мислења
8
Поени од реакции
32
Здраво, ве молам за совет. После 5 години чекање конечно се сликав за пасош во Софија неколку дена пред да се затворат границите, но за жал не успеав да го земам. Ме интересира дали некој бил во слична ситуација и дали има начин да се прати во Македонија, како можам да ги исконтактирам и колку време се чека ?
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Здраво, ве молам за совет. После 5 години чекање конечно се сликав за пасош во Софија неколку дена пред да се затворат границите, но за жал не успеав да го земам. Ме интересира дали некој бил во слична ситуација и дали има начин да се прати во Македонија, како можам да ги исконтактирам и колку време се чека ?
Prvo ubavo bi bilo da napisis kako odese postapkata za podigajne ukaz,EGN i vo policija,koi dokumenti ti gi baraja i dali e se isto kako sto nekoi clenovi opisaa na forumov. A za pasosot na domasna adresa ne go prakaat,probaj javi se vo policiskata stanica kade sto se slika i zamoli gi da ti go ispratat po diplomatska posta vo ambasada i od tamu da go podignis,a i toa sigurno mesec dva se ceka,mozebi podobro cekaj da se smiri situacijava ke se otvorat granicive i ke odis Bugarija da go zemis.
 
Член од
5 јуни 2020
Мислења
4
Поени од реакции
3
Zdravo, jas sum nova vo forumov ... 2016 bev na intervju , 2018 bev na dopolnitelna i 2020 mart odobreno drzavjanstvo , imam termin na 8mi juli za ukaz , dali e mozno sama da si go zemam ukazot ? i sto treba ponatamu da pravam koja e procedurata? oti gledam kako sho tera vaka rabotava nema mk da otvori granici a jas ne ziveam vo mk vo germanija sum . ;)(n)
 
Член од
22 јануари 2020
Мислења
187
Поени од реакции
464
Zdravo, jas sum nova vo forumov ... 2016 bev na intervju , 2018 bev na dopolnitelna i 2020 mart odobreno drzavjanstvo , imam termin na 8mi juli za ukaz , dali e mozno sama da si go zemam ukazot ? i sto treba ponatamu da pravam koja e procedurata? oti gledam kako sho tera vaka rabotava nema mk da otvori granici a jas ne ziveam vo mk vo germanija sum . ;)(n)
На страната каде што пишува дека е одобрено државјанството,има едно сиво поле Записване,и таму има термини да закажеш,да прикачиш фотографија од пасош не поголема од 2 МБ и да внесеш мејл,па ќе добиеш повратен одговор на мејл.Потоа мејлот го принташ и со тоа ливче одиш во правосудие да си го подигнеш указот.

Од веб страната од МП запишија ж-сметката и цел на дознака вносна бележка за внесена државна такса за получаване на удостоверение т.е. заподигање на Указ. Земи и две слики пасошки формат.
жиро с-ка БНБ ЦУ, BIC: BNBG BGSD, IBAN: BG09 BNBG 9661 3000 1737 01
Во Софија одиш во банка да платиш за Указ, 50 лева + 10 лева манипулативни трошоци, попатно направи копија од пасошот заедно со влез за секој случај. Во Министерството за Правосудие ќе влезеш дај им ја уплатницата, двете слики од кои едната потпишана со цело име и презиме и пополни едно ливче за адреса - Столична обштина, ул. Леге бр. 6. Ќе те внесе во систем госпоѓата и ќе ти го испринта Указот.

Извод нов ,преведен и легализиран-ако го преведуваш во МК тогаш ќе треба во амбасада да го легализираш.А ако го преведуваш во Софија ,агенциите за превод го носат на нотар за заверка.Ќе си побараш на интернет некои агенции за превод и ќе им го испратиш изводот по скен ,за да биде спремен кога ќе одиш таму само оригиналот ќе им го покажеш.За во МВР оригинал,за во општина копија.

Направи копии од Указот и оди во општина, тука е во близина на МП. Се качуваш на прв спрат, десно има неколку шалтери, на истиот спрат се плаќа. Земи 3 формулари, Адресна карта за настојашт адрес, Зајавление за постојанен адрес и еден Картон исто така за пополнување. Настојашт адрес пополнав Р. Македонија и име презиме нешто, Постојанен е за адресата во Бугарија т.е. Столична Обштина, ул. Леге бр. 6 итн. податоци за себе и на картонот пополни податоци што треба. На каса плати 30 лева и оди да направиш копии од формуларите.По редовна постапка ЕГН ќе ти излезе за 5 до 7 работни дена.Има некои средуваат за во еден ден но тоа се плаќа,можеш да пробаш ти да замолиш и да им платиш.....

Иначе за во полиција ќе ти треба писмото од општина со ЕГН (удостоверение за постојанен адрес), копија од пасош, извод од матична книга на родени - преведен и заверен на нотар (ова можеш да го направиш во меѓувреме), зајавление кое ќе ти го дадат таму и ќе го пополниш на лице место и плаќање на каса во полиција, зависи по која постапка ќе одиш,толку и ќе платиш.Може и со картица само треба да е на твое име.

Ова се трошоците -
Ова се трошоците за подигнување на указ и адреса -
-50 лева -За подигнување на указ
-30 лева-За адреса и ЕГН во општина
-30 лева -За превод и заверка на извод кој што ќе ти треба за во МВР за сликање
Вкупно 110 лева

Ова се трошоците за пасош и лична карта

-36 лева -Лична карта за 3 дена(за 30 дена е 18 лева а за 8 часа 90лева)
-80 лева -Пасош за 3 дена(за 30дена е 40 лева,а за 8 часа е 200лева)
Вкупно 116 лева за 3 дена ако го земеш пасошот(за 30 дена е 58 лева,а за 8 саати 290 лева)

Значи се комплет ако сакаш за 3 дена да ги земеш ќе платиш 226 лева -односно 113 евра.

Плус тука ти се и трошоците за пат.
 
Последно уредено:
Член од
26 октомври 2019
Мислења
68
Поени од реакции
88
Ti kazaaa li na sletuvanje bugarite 14 dena karantin ? Ke moze malku podetalno da ni objasnis okolu toa ? Ili se si pomina najnormalno. Si sletavte i si izlegovte....
Автоматски споено мислење:


Do koj mesec se stasani 2018? Kako sto presmetav, februari intervju?
Naj normalno pominav ima eden sto meri na random luge temperatura ama nikoj nisto ne te prasvit
 
Член од
26 октомври 2019
Мислења
68
Поени од реакции
88
Kakvi dokumenti imase pripremeno, izvod na rodeni, dve slikicki, kopii od pasosot,drugo nesto da ne ti pobaraa?
Za ukazot isprintana rezervacijata od na email
I pozelno e da ispecatis od screenshoot od kajso provervis brojot na molba dve slikicki edna potpisana od pozadi i taksa platena.a izvod i pasos kopija so vlezot trebit za posle za vo opstina i policija
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom