Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
13 април 2018
Мислења
79
Поени од реакции
38
Dali nekoj znae kolkavi mi se sansite da ne me odbijat vo finalna, so ne odneseni dokumenti (izvodi). Ne uspeav da gi izvadam na vreme. Pozdrav
Drugarce da ti kazam od iskustvo ako ne odnesed dopolnitelni dokumenti se ti e dzabe poslee ako nemas poteklo odneseno ke te odbijat
Автоматски споено мислење:

Dali nekoj e podignal ukaz i dali terminite se odlozuvaat za nekoj period radi situacijata so covid 19 ili se prezakazuvaat termin nov i povtorno cekas nov.termin
Автоматски споено мислење:

Dali nekoj e podignal ukaz i dali terminite se odlozuvaat za nekoj period radi situacijata so covid 19 ili se prezakazuvaat termin nov i povtorno cekas nov.termin
 
Последно уредено:
Член од
20 јуни 2017
Мислења
36
Поени од реакции
16
Mislis nemas odneseno izvodi i potvrda vo ministerstvoto na pravosudie?
Da. Mi javija deka treba uste koga bev na zadolzitelna da odnesam, ne uspeav da gi izvadam i pred nedela dena mi se smeni statusot vo finalna. Prasuvam sega za nosenje, ama dodeka ne otvorat granici mi vikaat ne moze. Dali ke bide kasno za mesec i pol - dva da se odnesat?
 
Член од
3 август 2015
Мислења
1.722
Поени од реакции
2.958
Da. Mi javija deka treba uste koga bev na zadolzitelna da odnesam, ne uspeav da gi izvadam i pred nedela dena mi se smeni statusot vo finalna. Prasuvam sega za nosenje, ama dodeka ne otvorat granici mi vikaat ne moze. Dali ke bide kasno za mesec i pol - dva da se odnesat?
Ne se znae momentalno sovetot ne raboti a nema ni oficiajalni podatoci koga ke preraboti ti najdi nacin da gi pratis dokumentite ako moze preku DHL na bekoj posrednik vo Sofija pa toj da gi dostavi namesto tebe
 
Член од
12 ноември 2019
Мислења
51
Поени од реакции
63
Decki, imame info so potpisi kaj se zastanati? Posledni prepiski potpisani?
 
Член од
28 февруари 2018
Мислења
140
Поени од реакции
233
DALI IMATE INFOOO , DALI VONREDNATA SOSTOJBA VO BUGARIJA KJE SE PROLONGIRA ILII KJE SE UKINUVA ??? I KJE SE PUSTAT GRANICITEEEEEEEEEEEEEEE
 

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
Член од
18 февруари 2008
Мислења
1.464
Поени од реакции
248
Da. Mi javija deka treba uste koga bev na zadolzitelna da odnesam, ne uspeav da gi izvadam i pred nedela dena mi se smeni statusot vo finalna. Prasuvam sega za nosenje, ama dodeka ne otvorat granici mi vikaat ne moze. Dali ke bide kasno za mesec i pol - dva da se odnesat?
Koj ti javi deka treba da nosis dopolnitelni dokumenti?
Ako trebase da noses dopolnitelni dokumenti, nemase ni da ti se smeni statusot vo finalna.
 
Член од
28 октомври 2019
Мислења
1.611
Поени од реакции
3.554
Koj ti javi deka treba da nosis dopolnitelni dokumenti?
Ako trebase da noses dopolnitelni dokumenti, nemase ni da ti se smeni statusot vo finalna.
Imas pravo ke ima status dopolnitelni dokumenti da odnese za 2 meseca,ako ne te odbivaat ne finalna
Не може на задолжителна да те одбијат и исто не може дополнителна да ти издадат, само на финална и положително
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Drugarce da ti kazam od iskustvo ako ne odnesed dopolnitelni dokumenti se ti e dzabe poslee ako nemas poteklo odneseno ke te odbijat
Автоматски споено мислење:

Dali nekoj e podignal ukaz i dali terminite se odlozuvaat za nekoj period radi situacijata so covid 19 ili se prezakazuvaat termin nov i povtorno cekas nov.termin
Автоматски споено мислење:

Dali nekoj e podignal ukaz i dali terminite se odlozuvaat za nekoj period radi situacijata so covid 19 ili se prezakazuvaat termin nov i povtorno cekas nov.termin
Terminite se prezakazuvaat povtorno odnovo,a mozes da zakazes samo otkako ke ti pomine terminot.Eve na primer jas moram da cekam da mi pomine terminot na 29.04.2020 pa da zakazam nov,a ke ima sloboden tek avgust ako rabotat za podignuvanje, ili septemvri za Zal !!!
Автоматски споено мислење:

Inaku i denes ima promeni od zadolzitelna vo finalna....do 24xxx/2018
 

miskolo

Direktor
Член од
15 мај 2010
Мислења
790
Поени од реакции
2.321
Не може на задолжителна да те одбијат и исто не може дополнителна да ти издадат, само на финална и положително
Sakas da kazes deka od zadolzitena odis vo finalna bez dopolnitelni dokumenti,od koga e vaka?
 
Член од
17 јуни 2019
Мислења
29
Поени од реакции
97
Da. Mi javija deka treba uste koga bev na zadolzitelna da odnesam, ne uspeav da gi izvadam i pred nedela dena mi se smeni statusot vo finalna. Prasuvam sega za nosenje, ama dodeka ne otvorat granici mi vikaat ne moze. Dali ke bide kasno za mesec i pol - dva da se odnesat?
Traži informacije, imaš par stranica nazad broj telefona i email. Odgovoriće ti šta i kako da radiš. Ako se javiš na vreme.
Ako ne dostavi papire na vreme, ili nemaš. Odbiče te sigurno.
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Sakas da kazes deka od zadolzitena odis vo finalna bez dopolnitelni dokumenti,od koga e vaka?
Од секогаш,
Финален експертен преглед -самиот збор кажува дека на овој статус советот од експерти се состанува и се разгледуваат сите околности и документи за конкретниот предмет и се донесува одлука дали ќе се уважи молбата и ќе се стави на Положително, или ќе се одбива молбата ако не е доставено комплет документи, ако неможе да се докаже бугарско потекло,или ако има прекршоци ,забрани ,пресуди и сл.
 
Член од
28 февруари 2018
Мислења
140
Поени од реакции
233
Член од
2 октомври 2012
Мислења
78
Поени од реакции
131
Update: Мене вчера ми помина терминот за подигање државјанство и закажав следно (имаше едно слободно) за 24.07.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom