Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.

miskolo

Direktor
Член од
15 мај 2010
Мислења
790
Поени од реакции
2.321
Тоа да ама тогаш би требало да е на дополнителна, не на задолжителна. Или и тоа како задолжителна си се води?

Sent from my SM-N950F using Tapatalk
Prvo ti baraat da dades dokumenti na zetmi taka mu pisuvase,posle go vrakaat vo zadolzitelna!
 
Член од
3 август 2015
Мислења
1.722
Поени од реакции
2.958
Денес сменет статус од задолжителна во финална после 17 месеци и 1 ден интервју Софија 26.10.2018
@palekrstic промена во список во финална
Bravos samo napred odlicno so sreka ... Izgleda ne odat redosledno 21594/2018/23.11.2018 intervju uste e na zadolzitelna
 
Член од
30 септември 2015
Мислења
318
Поени од реакции
432
Mojot predok e roden 1878 pocinat 1968 pa ponataka 1923 roden naredniot predok itn po kolena dali ke bide ok.
поминати се оние чии што происходи беа издадени, кога ДАБЧ не гледаше дали е пред 1900-та, подоцна правосудие побара предок пред 1918-та, без да гледа дали е пред 1900-та. Помина указот кај мене со предок пред 1900-та, ама происходот ми беше веќе издаден од страна на ДАБЧ. Е сега, ако поминеш во ДАБЧ, ќе поминеш и во остаток од процедура, а ако ДАБЧ те одбие тогаш ќе мора да чекаш некои подобри времиња (т.е да се смени оваа гарнитура па ДАБЧ да олесни пак, како што беше сметано од Септември 2016-та).
Ова е мојот пример, ако има некој нека му одговори на човекот пошто и мене ме интересира за мои блиски што не се започнале се уште процедура. Позз
 
Последно уредено:

miskolo

Direktor
Член од
15 мај 2010
Мислења
790
Поени од реакции
2.321
Vo germanija e padnata pobaruvackata za rabotna sila...I ke i treba vreme da se oporavi Bg Pasos koristenje tek 2021 april negde!
 
Член од
30 септември 2015
Мислења
318
Поени од реакции
432
Vo germanija e padnata pobaruvackata za rabotna sila...I ke i treba vreme da se oporavi Bg Pasos koristenje tek 2021 april negde!
Троа јазик да поднаучиме, документи да нострифицираме и остали процедури... нема брзање никаде
Автоматски споено мислење:

Има некој инфо за емиграција во Канада, Торонто конкретно? или да даде линк о ддруги групи за конкретново прашање?
 
Последно уредено:
Член од
13 декември 2017
Мислења
103
Поени од реакции
338
Дали некој знае да ми посочи мејл на кој би можела да прашам дали има доставено оригинал изводи во моето досие во правосудие? Не можам да се сетам дали дадов изводи во правосудие, мислам дека доставив, а сега посредникот ми вели дека не сме ги доставиле и ми бара одново изводи оригинал и пари за превод и легализација... Во меѓувреме и граници затворија, ми е страв дека додека ги отворат, веќе да не биде касно..
 
Член од
17 јуни 2019
Мислења
29
Поени од реакции
97
Decki aj be ako sakate pisete vie denovive sto imate rezervirano za podiganje ukaz da kazete od koja data ima slobodni termini za da mozeme da se orentirame... Nekoj od clenovite nekolku pati ve zamolil za ova, ama izgleda dodeka vam vi treba pomos na site i pisuvate, a koga si zavrsete rabota nekete da im pomognete na drugite pa nekete da spodelete ni obicna informacija... Fala
Prvo slobodni termin imaš 13.07.2020. Ako se nije nešto promenilo.
Svi termini su otkazani, jer je vanredno stanje. Ako sve bude kako treba predpostavljam da će moći da se podiže sredinom maja. Ako je sve uredu!
Ako nije, strpljenje. Šta da kažem drugo...
 
Член од
6 август 2019
Мислења
78
Поени од реакции
191
Decki, citam komentari deka na mnogu lugje ne im teknuva dali dostavile nekoi dokumenti, etc.
Edna sugestija, za da si bidete na cisto so posrednicite, koja ja napraviv jas za da si neam problemi ponatamu. Koga im prakjate dokumenti, pratete im i eden dokument na koj gi imate napishano site dokumenti koi ste im gi ispratile, broj na dokumenti (na pr. dva izvodi, tri sliki, ja sfakjate poentata) i neka vi go vratat dokumentot potpisan so data na priem po dostavata koja vie ja plakjate kako i da e.

Pozdrav
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom