Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
6 јули 2018
Мислења
30
Поени од реакции
94
имам промена . при мене денеска

Молбата Ви е одобрена от С'вета по гражданството. Следва да се освободите от досегашното си гражданство.
 
Член од
29 декември 2015
Мислења
119
Поени од реакции
176
PRED DVA DENA BEV VO SOFIJA PO PASOS I LICNA KARTA DALI ZNAE NEKOJ NA KOJA WEB STRANA DA SLEDAM KOGA KE BIDAT GOTOVI DOKUMENTITE

BLAGODARAM ODNAPRED
 
Член од
5 јуни 2010
Мислења
38
Поени од реакции
38
Здраво
На интервју 16.10.2018 и денес промена на статус

По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство.

пред една недела ги испратив истите изводи и потврда од бугарско здружение
Ајде со среќа на сите
Автоматски споено мислење:

Intervju 15.09.2018,od zadozitelna promena vo finalna 15.12.2019 i eve deneska promena vo izdavanje na ukaz 27.02.2020.
Многу брзо, супер ќе биди ако оди со ова темпо
 
Последно уредено:

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.102
Поени од реакции
3.948
не е грешка а сакат да се откажам от македонско за да ми дадат бугарско . jас сум подал молба по натурализациа живеам тука от 14 години
Ама на која основа бараат да го откажеш македонското? Немаат они забрана за двојно државјанство за тоа да ти го бараат. :cautious: Имаат некој нов закон?
 
Член од
1 август 2019
Мислења
8
Поени од реакции
15
Ама на која основа бараат да го откажеш македонското? Немаат они забрана за двојно државјанство за тоа да ти го бараат. :cautious: Имаат некој нов закон?
Зависи по која основа аплицираш. Не мораш да се откажеш од претходното држајванство ако бугарското го бараш на основа на бугарски произход или преку родител/сопруг кои се бугарски државјани. Или евентуално ако претходното државјанство ти е од земја членка на EU/EEA/CH. Во сите други случаи мора.
 
Последно уредено:

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.102
Поени од реакции
3.948
Зависи по која основа аплицираш. Не мораш да се откажеш од претходното држајванство ако бугарското го бараш на основа на бугарски произход или преку родител/сопруг кои се бугарски државјани. Или евентуално ако претходното државјанство ти е од земја членка на EU/EEA/CH. Во сите други случаи мора.
Немав појма за ова, баш ме збуни дека му бараат такво нешто.

Sent from my SM-N950F using Tapatalk
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom