Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
17 април 2018
Мислења
21
Поени од реакции
10
Vo ovoj post objaven na forumot procitav deka prv pat ne mozelo po ekspresna postapka. I mene ne mi e verno :
______________
Sakam so vas da go spodelam moeto iskustvo od Bugarija. Otidov da se slikam za pasos i licna karta, a soprugot se slikase pred Veligden. Togas toj plati a tri dena da mu bidat gotovi dokumentite. Procedurata e sledna. Prvo treba da imzte kopijz od makedonskiot pasos, so slikata i pecatot zavlez. Treba da go odnesete orginalniot ukaz, prethodno napravete si kopija i dokumentot za postojana adresa na koja e vpisan vasiot bugarski maticen broj. Jas ja odbrav sluzbenata adresa. Slikanjeto e vo opstina Slatina. Koga otidov tamu, vo soba 3 pobarav formulari. No na salterot mi kazaa deka mi trebaat dvajca svedoci Bugari koi ke potvrdat deka sum taa jas. Vidov malku maka. Soprugot bese eden, ama nikoj ne sakase da ja potpise deklaracijata, zosto treba da e prisuten na vaseto slikanje. Dadov i baksis na edna zena ama taa koga zavrsi rabota si zamina. Sreka dojde eden posrednik i zavrsivme rabota. Potoa mi rekoa deka za prv pat ne moze da se izvadi pasos po brza postapka tuku samo za 1 mesec. Toa sto vi zboruvav za evropska zdravstvena karticka, ne ja izvadiv. Iskreno mi se vide skapo, pobaraa 90 evra. Toa treba samo za tie sto mislat da rabotat vo Svedska. Jas rizikuvam i ke odam bez karticka. Koga ke se vrabotam ke ja sredam. Inaku se selam vo Belgija.
HAHAHAH kakvi se ovie gluposti. Svedoci deka si ti, pa imas pasos on ti e svedok
 
Член од
18 јануари 2020
Мислења
444
Поени од реакции
1.254
Jedno pitanje, kazete da treba da se nose dopunska dokumenta u ministarstvo, jer DABC i ministarstvo ne saradjuju...
Kako onda u ministarstvu znaju ko je dobio proizhod preko npr tetke pa ga odbiju a preko direktne linije ne odbiju?? Sve mi je ovo nelogicno...
 
Член од
19 март 2018
Мислења
11
Поени од реакции
5
Zdravo prilicno sum nov na forumov,imam zakazano za intervju vo avgust,pa sakam da prasam posle toa kolkav period se ceka do dobivanje na drzavjanstvo?
 
Член од
3 август 2015
Мислења
1.722
Поени од реакции
2.958
Privremenata licna karta sto se vadi preku proishot dali ke vredi vo evropa posle vlevanjeto na bugarija vo sengen dali ima nekoj soznanija
 
Член од
21 мај 2019
Мислења
10
Поени од реакции
1
Od pocetok ide cela procedura za da podneses vtor pat ili ides na intervju ako veke predhodno imas proishod?
 
Член од
12 февруари 2010
Мислења
9
Поени од реакции
29
Dali vo konzulatot vo Bitola treba da se zakaze za podiganje ukaz i za kolku vreme otprilika stignuva kaj niv?Probav da gi dobijam denovive po telefon, no ne uspeav.
 
Член од
20 октомври 2013
Мислења
241
Поени од реакции
122
I jas vklucen vo UKAZ 9:

"Вашето удостоверение е изпратено в консулска служба Битолја-Македонија. При получаване на удостоверението следва да зајавите адрес за регистрација в Република Б'лгарија, както и да представите 2 бр. актуални снимки паспортен формат."

Dokumenti poddadeni vo konzulat vo Bitola vo avgust 2016, Intervju vo juli 2017, a prepiskata mi bese oformena na 29.11.2017 (4 meseci posle intervju bidejki neli intervjuto vo konzulat Bitola). Na zadolzitelna do dekemvri 2018. Na finalna do mart 2019. Od mart polozitelno do denes.

Dokumenti samo so potvrda od bugarsko zdruzenie vo Bitola od predok roden 1897 godina. Odev sam bez posrednik. Mi kazaa vo konzulatot deka na intervju treba povtorno da gi odnesam istite dokumenti (izvodi i posmrtnici) koi gi dostaviv do DABC za proishod i taka i napraviv. Voedno isto taka mi kazaa deka najdobro e da nema nikakva razlika vo iminja, preziminja i dati vo izvodi i posmrtnici, a kaj mene imase edna razlika vo datum na eden od izvodite pa toa go srediv uste pred da gi posnesam dokumentite taka da se bese vo red.

Pozdrav i so srekja na site koi sto seuste cekaat
Cestitki!!!!
Mnogu ubavo obrazlozenie na postapkata imas. Uste ednas se potvrduva deka izvodi pred 1900 godina vo pravosudie pominuvaat.
Sega dali mozes da odis direkno vo konzulat i da go podignis ukazot ili mora da zakazis i jolku se ceka
 
Член од
24 септември 2015
Мислења
30
Поени од реакции
31
Drudarce i mene istito mi se desi inace prepiska mi 21016/2016 samo mene mi bese roko do 11/2019
mene rokot do 08.2019 uste mi e istiot status ... a dokumenti odnesov odma koga se smeni nekade juni 2019 ... intervju februar 2018 ... broj xxxx/2016 ... naebavme izgleda nas sto ne zakacija promenite :)) a sega pak na finalna sigurno edna godina otkako ke se smeni ovoj status ... pa proverka kaj vice ... eheee 2024 sigurno ke dopreme do pasos :D :D :D
 

E2E

Член од
11 март 2017
Мислења
79
Поени од реакции
47
За ние шо сме од 2016 ( почната процедура 2015), дали постои емаил или телефон да се праша до кај се со процедура. Веќе скоро една година одобрено а за Указ абер нема.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom