Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
13 април 2018
Мислења
79
Поени од реакции
38
За жал денес објабен и отказ со писмо од 13.02.2020 ,на преписка со број 9052/2016.
Мое видување е дека ,доколку Вашата преписка е прескокната со указот во кој биле потпишани преписки околу вашата преписка,голема е веројатноста подоцна да се соочите и со Отказ од Вицепрезидент ,што немора да значи како правило.
Ете оваа преписка не беше потпишана вчера ,а другите околу неа добија потпис.
A taa prepiska broj na molba koj mesec i den e
 
Член од
2 јануари 2018
Мислења
51
Поени од реакции
62
Dođeš nađeš posao na crno, iznajmiš stan na crno (obavezno tražiš prijavu adrese), za dete te niko ne pita, odeš u opštinu sa izvodom i prijaviš ga u školu. Zvuči prosto zar ne? Nađi nekoga da ti pomogne ili te još bolje primi na par meseci i to je to. Skupljaj sve račune, priznanice i sl. , prikavljuj porez (može i bez sejoura) i za 5 godina dobiješ sejour bez bugara
Daj neko info i za njemacku
 
Член од
22 ноември 2019
Мислења
69
Поени од реакции
171
Грешка си, на проверка од вицепрезидента одат сите што се преку брат/сестра/родител

А може да се добие отказ и ако си на положително. Кој е критериумот кои преписки добиваат отказ, дали е рандом проверка или по некои дополнителни сознанија, не се знае ...
Прашав за ако некој има искуство дали има некој проблем
Посредниците пуштаат вакви муабети. А темата е да се информираме.
Ти си ОК што си прашуваш и во ред е шо сакаш да си се увериш и не се замарај..овде има секакви веќе на прагот се со нервите и така да не им замерувај...а што се однесува со потврдата кај ти е поблизу и како ти одговара извади си и терај понатаму...со среќа и Божји благослов!
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Од денес на положително после втора финална, да се надеваме дека нема многу да чекаме за указ. Smile, Smile и само позитивни вибрацииии
@zapce M јас како што гледам ти не си од април,туку од 12 јуни на положително???
 
Последно уредено:

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
За ова претходно ви зборував. Значи пријател мој беше месец два на положително и сега му стои Проверка од Вицепрезидента. Значи во овој случај може да се даде отказ, а ако си цело време на положително дека сигурно ќе добиеш Указ. Не знам доколку грешам слободно да ме поправите
Не,во овој случај следи Почожително, па потпис.Ова е сигурно преку брат,сестра,и до сега не добил никој отказ.
 
Член од
18 февруари 2020
Мислења
3
Поени од реакции
4
Честитки!!!!
На страната каде што и пишува дека е одобрено државјанството,има едно сиво поле Записване,и таму има термини да закажеш,да прикачиш фотографија од пасош не поголема од 2 МБ и да внесеш мејл,па ќе добиеш повратен одговор на мејл.Потоа мејлот го принташ и со тоа ливче одиш во правосудие да си го подигнеш указот.

Од веб страната од МП запишија ж-сметката и цел на дознака вносна бележка за внесена државна такса за получаване на удостоверение т.е. заподигање на Указ. Земи и две слики пасошки формат.
жиро с-ка БНБ ЦУ, BIC: BNBG BGSD, IBAN: BG09 BNBG 9661 3000 1737 01
Во Софија одиш во банка да платиш за Указ, 50 лева + 10 лева манипулативни трошоци, попатно направи копија од пасошот заедно со влез за секој случај. Во Министерството за Правосудие ќе влезеш дај им ја уплатницата, двете слики од кои едната потпишана со цело име и презиме и пополни едно ливче за адреса - Столична обштина, ул. Леге бр. 6. Ќе те внесе во систем госпоѓата и ќе ти го испринта Указот.

Извод нов ,преведен и легализиран-ако го преведуваш во МК тогаш ќе треба во амбасада да го легализираш.А ако го преведуваш во Софија ,агенциите за превод го носат на нотар за заверка.Ќе си побараш на интернет некои агенции за превод и ќе им го испратиш изводот по скен ,за да биде спремен кога ќе одиш таму само оригиналот ќе им го покажеш.За во МВР оригинал,за во општина копија.

Направи копии од Указот и оди во општина, тука е во близина на МП. Се качуваш на прв спрат, десно има неколку шалтери, на истиот спрат се плаќа. Земи 3 формулари, Адресна карта за настојашт адрес, Зајавление за постојанен адрес и еден Картон исто така за пополнување. Настојашт адрес пополнав Р. Македонија и име презиме нешто, Постојанен е за адресата во Бугарија т.е. Столична Обштина, ул. Леге бр. 6 итн. податоци за себе и на картонот пополни податоци што треба. На каса плати 30 лева и оди да направиш копии од формуларите.По редовна постапка ЕГН ќе ти излезе за 5 до 7 работни дена.Има некои средуваат за во еден ден но тоа се плаќа,можеш да пробаш ти да замолиш и да им платиш.....

Иначе за во полиција ќе ти треба писмото од општина со ЕГН (удостоверение за постојанен адрес), копија од пасош, извод од матична книга на родени - преведен и заверен на нотар (ова можеш да го направиш во меѓувреме), зајавление кое ќе ти го дадат таму и ќе го пополниш на лице место и плаќање на каса во полиција, зависи по која постапка ќе одиш,толку и ќе платиш.Може и со картица само треба да е на твое име.

Ова се трошоците -
Ова се трошоците за подигнување на указ и адреса -
-50 лева -За подигнување на указ
-30 лева-За адреса и ЕГН во општина
-30 лева -За превод и заверка на извод кој што ќе ти треба за во МВР за сликање
Вкупно 110 лева

Ова се трошоците за пасош и лична карта

-36 лева -Лична карта за 3 дена(за 30 дена е 18 лева а за 8 часа 90лева)
-80 лева -Пасош за 3 дена(за 30дена е 40 лева,а за 8 часа е 200лева)
Вкупно 116 лева за 3 дена ако го земеш пасошот(за 30 дена е 58 лева,а за 8 саати 290 лева)

Значи се комплет ако сакаш за 3 дена да ги земеш ќе платиш 226 лева -односно 113 евра.

Плус тука ти се и трошоците за пат.
Fala , da si zdrav ziv. vakva e sosotojba sega : ukazot mi e vrace , vo konzulat odnesov 2 fotografii , se podpisav na nekoj dokumenti , plativ i si zaminav . so sovet : da pri4ekam nekoj mesec , pa da se javam na taa adresa sluzbena , da prasam dali ima dokumenti na moe ime . .. ako nema navodno da si pri4ekam ..
izvod da prevedam i da go zaveram vo konzul ko ke se gotovi dokumentite .. kopija da si napravam od udostoverenieto , pasosot i izvodot ... i da si pojdam na adresata LEGe 6 . da si vzimam :D , koga ke si gi zemam mozam vo sofija da se slikam .. mozam nazad vo konzulat. e tako , pa sea kazi na ova nes ) .
 
Член од
27 март 2019
Мислења
46
Поени од реакции
57
Palekrstic dali imas info dali ke bide ubrzana procedurata od zadolzitelna kon finalna ps. Nekoj velat deka se si tecelo do 1 god zadolzitelnasamo ne gi objavuvalsoftveror dali e ova za verba?
 
Член од
2 октомври 2012
Мислења
78
Поени од реакции
131
Fala , da si zdrav ziv. vakva e sosotojba sega : ukazot mi e vrace , vo konzulat odnesov 2 fotografii , se podpisav na nekoj dokumenti , plativ i si zaminav . so sovet : da pri4ekam nekoj mesec , pa da se javam na taa adresa sluzbena , da prasam dali ima dokumenti na moe ime . .. ako nema navodno da si pri4ekam ..
izvod da prevedam i da go zaveram vo konzul ko ke se gotovi dokumentite .. kopija da si napravam od udostoverenieto , pasosot i izvodot ... i da si pojdam na adresata LEGe 6 . da si vzimam :D , koga ke si gi zemam mozam vo sofija da se slikam .. mozam nazad vo konzulat. e tako , pa sea kazi na ova nes ) .
Може да го дообјасниш делов, што се чека некој месец? Немој да ми кажеш ЕГН. :unsure:
 

E2E

Член од
11 март 2017
Мислења
79
Поени од реакции
47
Izgleda nie 2016 poseben tretman imame
Ако има некој поупатен да ми каже ... Јас не знам кој број на преписка сум. Бев на интервју крајот на Октомври а уште сум на положителна 2016. Кога да очекувам промена?
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Ако има некој поупатен да ми каже ... Јас не знам кој број на преписка сум. Бев на интервју крајот на Октомври а уште сум на положителна 2016. Кога да очекувам промена?
Koj mesec te stavija na polozitelno?
 
Член од
13 февруари 2020
Мислења
54
Поени од реакции
68
zadravo jas sum nov vo forumov imam prasanje
so brat mi podnesovme dokumenti preku tatko ni avgust 2018
na intervju bevme 3.4.2019
uste kolku ke cekame do finalna
i uste kolku od prilika bi cekale za pasosot? nekoi ni velat 1 ipol po intervju
ama kako sto citam ke bidat 2 ipol?
 
Член од
22 ноември 2019
Мислења
591
Поени од реакции
1.248
zadravo jas sum nov vo forumov imam prasanje
so brat mi podnesovme dokumenti preku tatko ni avgust 2018
na intervju bevme 3.4.2019
uste kolku ke cekame do finalna
i uste kolku od prilika bi cekale za pasosot? nekoi ni velat 1 ipol po intervju
ama kako sto citam ke bidat 2 ipol?
2ipol godini, moze i poveke za nas sto pravevme intervju 2019. Od blokadata sto bese najveke nie ke go jademe so cekanje:love:
 
Член од
20 октомври 2013
Мислења
241
Поени од реакции
122
Ima li nekoj sto ke odgovori dali nekoj dobil ukaz a izvodot na pradedo mu bil od pred 1900 na primer 1899, 1898 i tn.
Jas cekam potpis a sum so pradedo 1899
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom