Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.102
Поени од реакции
3.948
Грешка си, тоа е некој друг апликант со поднесено барање од Виена. Завршена му е постапката и го добил гражданството таму.
Па преку амбасадата во Виена побрзо оди отколку директно во Софија? Јас мислев тие апликации од амбасадите и онака после во Софија ги праќаат по пошта па иста е процедурата после.

Пример за мене побрзо би фатило тука во Виена да аплицирам него во Софија? Или се зависи кое државјанство го има апликантот, па за Австриски државјанин би било брзо а за мене исти к..ац дали тука или во Софија ќе аплицирам?

Sent from my SM-N950F using Tapatalk
 
Последно уредено:

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Oke vi blagodaram znaci izvod na umrenite od pradedo mi da odnesam i potvrda ama od kade da ja izvadam potvrdata kade se naoga klubot lazar mladenov ?
+38971 239 202 Лазар Младенов БККС
Потребни ти се изводи/умреници оригинал непреведени ,со кои се поврзуваш до предокот кој што е роден помеѓу 1900-1918 во некое од селата/градовите во кои во тоа време живеело бугарско население според статистиката на Васил Кнчов.
 
Член од
10 јули 2019
Мислења
9
Поени од реакции
6
Pozdrav imamo pitanje dali se jos nekome ovo desava pre dve nedelje mi je na sajtu DABC pisalo da je proishod
odobren,a sada pise da se obradjuje
 

LePAk

пензиониран воваџија
Член од
10 јуни 2006
Мислења
113
Поени од реакции
80
Интервју 18.10.2018 во Софија и уште на задолжителна..... Има некој отприлика овој период да е сменето на финална?
 
Член од
12 февруари 2020
Мислења
31
Поени од реакции
18
Ti ako si so dokumenti samo od brat/sestra, ke treba da odneses izvod od tebe,tatko,dedo,pradedo(roden od 1900 do 1918 godina) i potvrda od lazar od strumica.
Mora da se povrzes so izvodi, za da vidat deka ti e pradedo. Potvrdata obicno ja vadat posrednicite, taka da prasaj nekoj posrednik da ti pomogne. Ako si od skopje, jas znam dobar posrednik, pisi mi vo inbox ke ti dadam brojce.
Vi blagodaram mnogu
Автоматски споено мислење:

+38971 239 202 Лазар Младенов БККС
Потребни ти се изводи/умреници оригинал непреведени ,со кои се поврзуваш до предокот кој што е роден помеѓу 1900-1918 во некое од селата/градовите во кои во тоа време живеело бугарско население според статистиката на Васил Кнчов.
Vi blagodatam mnogu
 
Член од
7 април 2019
Мислења
161
Поени од реакции
148

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.637
Поени од реакции
27.838
Нјама штабидјет укази пак казвам
:pos:
Автоматски споено мислење:

Шала на страна не спомнувајте руски да не се врати онаа будала од Украина
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Нјама штабидјет укази пак казвам
:pos:
Автоматски споено мислење:

Шала на страна не спомнувајте руски да не се врати онаа будала од Украина
A koja e taa budala sto e vo Ukraina?
 

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.530
Поени од реакции
13.903
@Наќо Скопски @orel100 ... гледајте си ги вашите маки бе другови... шо се замарате/заебавате на туѓи сметки?

Бтв, во Софија е полно од Украинци, Турци, Руси, Молдавци.. итн итн.. не сме само ние Македонциве шо молиме за пасоши...
 
Член од
15 јануари 2019
Мислења
194
Поени од реакции
226
mene sega posrednikot mi se javi utre odi izvadisi si potvrda da e 1900 do1918 ..i plus sum veke na proverka od VP ne gi primaat ..toj vika bidi rajat ke ti gi primat, a do nekni mi vika ok e za tebe, sega vika preku brat odbivaat od sega e donesena taa odluka i plus imam odneseno potvrda ama vika 1894 so taa godina rizikuvas, u p mater veke, plus nesum ni vo mk ne vadam veke nisto sto ke bide toa neka gospod pomaga
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
mene sega posrednikot mi se javi utre odi izvadisi si potvrda da e 1900 do1918 ..i plus sum veke na proverka od VP ne gi primaat ..toj vika bidi rajat ke ti gi primat, a do nekni mi vika ok e za tebe, sega vika preku brat odbivaat od sega e donesena taa odluka i plus imam odneseno potvrda ama vika 1894 so taa godina rizikuvas, u p mater veke, plus nesum ni vo mk ne vadam veke nisto sto ke bide toa neka gospod pomaga
Saka pari da ti soberi,tie na salterot ke gi primat dokumentite no dosieto ti e kaj Jotova i djabe e,spored mene imas golemi sansi da dobies drzavjanstvo,uzivaj i ne se sekiraj mnogu.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom