Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
30 ноември 2017
Мислења
6
Поени од реакции
14
Здраво дечки имам среќни вести!
Бев на интервју во 2016та година, бев повикана на дополнителна, чекав потпис од вицепрезидента повеќе од 1 година, а денес конечно мојот статус беше сменат во:

„Вашата преписка е вклјучена в Указ 2 от 2020 год. Можете да резервирате час, за да получите удостоверението си лично. Можете да направите нова резервација само ако сте пропуснали п'рвата резервација.“

Процедурата ја водам сама и ја започнав во Битола. Многу информации добив од вас од форумот и се надевам дека уште еднаш ќе ми излезете во пресрет.
Кој е следниот чекор? Каде треба да „резервирам час, за да получам удостоверението си лично“? Дали тоа може да биде преку амбасадата во Битола?
Што се треба да направам сега до лична карта и пасош? Дали можи во Битола во амбасадата или ќе морам да одам во Софија? Исто така, дали можи во Благоевград или мора Софија?

Ви се заблагодарувам на сите и само трпение.
Поздрав
 
Член од
24 јули 2019
Мислења
5
Поени од реакции
19
Здраво дечки имам среќни вести!
Бев на интервју во 2016та година, бев повикана на дополнителна, чекав потпис од вицепрезидента повеќе од 1 година, а денес конечно мојот статус беше сменат во:

„Вашата преписка е вклјучена в Указ 2 от 2020 год. Можете да резервирате час, за да получите удостоверението си лично. Можете да направите нова резервација само ако сте пропуснали п'рвата резервација.“

Процедурата ја водам сама и ја започнав во Битола. Многу информации добив од вас од форумот и се надевам дека уште еднаш ќе ми излезете во пресрет.
Кој е следниот чекор? Каде треба да „резервирам час, за да получам удостоверението си лично“? Дали тоа може да биде преку амбасадата во Битола?
Што се треба да направам сега до лична карта и пасош? Дали можи во Битола во амбасадата или ќе морам да одам во Софија? Исто така, дали можи во Благоевград или мора Софија?

Ви се заблагодарувам на сите и само трпение.
Поздрав
Od kada si čekala ukaz?
 
Член од
3 февруари 2020
Мислења
17
Поени од реакции
15
Здраво дечки имам среќни вести!
Бев на интервју во 2016та година, бев повикана на дополнителна, чекав потпис од вицепрезидента повеќе од 1 година, а денес конечно мојот статус беше сменат во:

„Вашата преписка е вклјучена в Указ 2 от 2020 год. Можете да резервирате час, за да получите удостоверението си лично. Можете да направите нова резервација само ако сте пропуснали п'рвата резервација.“

Процедурата ја водам сама и ја започнав во Битола. Многу информации добив од вас од форумот и се надевам дека уште еднаш ќе ми излезете во пресрет.
Кој е следниот чекор? Каде треба да „резервирам час, за да получам удостоверението си лично“? Дали тоа може да биде преку амбасадата во Битола?
Што се треба да направам сега до лична карта и пасош? Дали можи во Битола во амбасадата или ќе морам да одам во Софија? Исто така, дали можи во Благоевград или мора Софија?

Ви се заблагодарувам на сите и само трпение.
Поздрав
koe brojce si i ne se sekjavas tocno kolku dolgo bese na polozitelno
 
Член од
6 август 2018
Мислења
14
Поени од реакции
33
Не сите што се иселени се иселени со БГ пасоши. Некои се со визи, некои на црно, некои имаат членови во семејството што имаат БГ пасош, еден човек со БГ пасош е доволно да ги повлече жената/мажот и децата. А тоа дека има секој втор БГ пасош, не е баш така, околу 80,000 е бројката. Политичари на ТВ излегуваат со разни бројки зависно од која страна на границата се.
точно, постои во бг лична карта за член на семејство на еу граѓанин што дава право за движење и престој низ еу https://www.consilium.europa.eu/prado/en/BGR-HO-01001/index.html
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Pale da ne znaes koga ke pocnat mesec oktomvri 2016 god da go potpisyvaat ukazite ??
Октомври 2019?
Сега се потпишуваат фебруари, март и април. Но фебруари и март се претежно прписки од 2016,а мислам дека ќе одат паралелно и затоа инцидентно ќе фаќаат и од април, па може и мај. Уште 5 до 6 укази и ќе завршат со 2016, се разбира ако има во указите толкав број на преписки како до сега. А кога ќе завршат со 2016,после ќе оди многу побрзо со преписките од 2018,така да ако мислиш на Положително од Октомври 2019,би можело да се потпише за некои 4 месеци максимум, аможе и побрзо. Но се разбира ако продолжат вака.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom