Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
18 јануари 2019
Мислења
44
Поени од реакции
120
Od kade ovaja informacija!
Од Министерство за правосудие. Поточно ~4500-4800 преписки стојат уште на задолжителна кои аплицирале преку Софија, и ~1200 преку конзулат.

Напомена: Сите мои статистики и податоци се однесуваат за година од образувани преписки, кои се однесуваат на годината кога сте биле на интервју.
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540

Attachments

Член од
28 декември 2019
Мислења
30
Поени од реакции
24
Март 2019 сменето во издавање указ сеуште немам никаква промена
Некој некаква информација? Фала
 
Член од
31 мај 2014
Мислења
172
Поени од реакции
306
35,355 македонци земале пасоши од 2012 до 2019. Не дека е грешна информацијава, ама некако малку ми изгледа со оглед на тоа колку се иселени, и како изгледа и зборува низ државава дека секој "втор" има пасош, пола од овие се само шофери на камиони :)
Автоматски споено мислење:

Чисто ме интересираше колку луѓе вкупно сме со двојни МК/БГ државјанства. Дојдов до оваа бројка, 79,566 или приближно 4% од 2.000.000 население. Пред 2001 не верувам некој да поднесувал молба за БГ државјанство ама се на се и да има, бројката не би била поголема од 2-3000 за цел период од 91 до 01.
Па и не е нешто многу WOW, 80.000, мислев дека се 200-300.000, али така ми се чинело сиве овие години :)
 

Skylake

proseCUTE
Член од
7 јули 2016
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.711
35,355 македонци земале пасоши од 2012 до 2019. Не дека е грешна информацијава, ама некако малку ми изгледа со оглед на тоа колку се иселени, и како изгледа и зборува низ државава дека секој "втор" има пасош, пола од овие се само шофери на камиони :)
Автоматски споено мислење:


Па и не е нешто многу WOW, 80.000, мислев дека се 200-300.000, али така ми се чинело сиве овие години :)
Не сите што се иселени се иселени со БГ пасоши. Некои се со визи, некои на црно, некои имаат членови во семејството што имаат БГ пасош, еден човек со БГ пасош е доволно да ги повлече жената/мажот и децата. А тоа дека има секој втор БГ пасош, не е баш така, околу 80,000 е бројката. Политичари на ТВ излегуваат со разни бројки зависно од која страна на границата се.
 
Член од
31 јануари 2020
Мислења
2
Поени од реакции
1
Pozdrav do Vas,
imam zapocnato procedura, vo 2015godina preku ambasadata vo Bitola (so poteklo).
2016 godina bev na intervju, momentalno cekam ukaz od viceprezidenta tocno 11meseci e takva sostojbata. Taka se smeni na 27.02.2019god. Znaci za uste 25 dena ce se napraj cela godina odkako e taja sostojbata. Mi velat drugi koi imaat dobieno sega brzo, deka cekale okolu 1god za toa.
Site velat deka vo red e ce bidi se kako sho treba i ce zemam drzavjanstvo, ama ova vejce kako da zamrzna. Podobro na novo da pocnev vrz osnova na roditel, zatoa shto tatkomi vo megjuvreme izvade dokumenti.
Nekakvo mislenje i iskustvo?
 

Skylake

proseCUTE
Член од
7 јули 2016
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.711
Pozdrav do Vas,
imam zapocnato procedura, vo 2015godina preku ambasadata vo Bitola (so poteklo).
2016 godina bev na intervju, momentalno cekam ukaz od viceprezidenta tocno 11meseci e takva sostojbata. Taka se smeni na 27.02.2019god. Znaci za uste 25 dena ce se napraj cela godina odkako e taja sostojbata. Mi velat drugi koi imaat dobieno sega brzo, deka cekale okolu 1god za toa.
Site velat deka vo red e ce bidi se kako sho treba i ce zemam drzavjanstvo, ama ova vejce kako da zamrzna. Podobro na novo da pocnev vrz osnova na roditel, zatoa shto tatkomi vo megjuvreme izvade dokumenti.
Nekakvo mislenje i iskustvo?
Ќе земеш многу скоро, очекувај указ секој момент.
 
Член од
3 февруари 2020
Мислења
17
Поени од реакции
15
Pozdrav do Vas,
imam zapocnato procedura, vo 2015godina preku ambasadata vo Bitola (so poteklo).
2016 godina bev na intervju, momentalno cekam ukaz od viceprezidenta tocno 11meseci e takva sostojbata. Taka se smeni na 27.02.2019god. Znaci za uste 25 dena ce se napraj cela godina odkako e taja sostojbata. Mi velat drugi koi imaat dobieno sega brzo, deka cekale okolu 1god za toa.
Site velat deka vo red e ce bidi se kako sho treba i ce zemam drzavjanstvo, ama ova vejce kako da zamrzna. Podobro na novo da pocnev vrz osnova na roditel, zatoa shto tatkomi vo megjuvreme izvade dokumenti.
Nekakvo mislenje i iskustvo?
i jas kako tebe od 28.02 sum na polozitelno, na eden drugar mu izleze ukazot na 11 meseci i osum dena tokku e 11do 12 meseci
 
Член од
20 јануари 2019
Мислења
4
Поени од реакции
5
Zdravo, sakam da podnesam dopolnitelni dokumenti vo MP pa kje ve zamolam ako moze nekoj da mi odgovori vo ambasadata vo skopje kolku pari e prevod i legalizacija za 5 dokumenti i sto treba da se podnese tuka vo ambasadata za da se zavrsi postapkata za prevod i legaliziranje i za kolku vreme kje mi zavrsat rabora? Sakam dokumentite potoa da gi podnesam vo Sofija. Inaku Posrednikot mi bara 100evra za 5 dokumenti da gi prevede i legalizira vo sofija. Odnapred Vi blagodaram pozdrav
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Zdravo, sakam da podnesam dopolnitelni dokumenti vo MP pa kje ve zamolam ako moze nekoj da mi odgovori vo ambasadata vo skopje kolku pari e prevod i legalizacija za 5 dokumenti i sto treba da se podnese tuka vo ambasadata za da se zavrsi postapkata za prevod i legaliziranje i za kolku vreme kje mi zavrsat rabora? Sakam dokumentite potoa da gi podnesam vo Sofija. Inaku Posrednikot mi bara 100evra za 5 dokumenti da gi prevede i legalizira vo sofija. Odnapred Vi blagodaram pozdrav
Во амбасада легализација е 15 евра од документ,5х15=75 евра ,а овластените преведувачи зимаат 5 евра од документ 5х5=25 евра,или вкупно за 5 документи 100 евра.Прво ги носиш документите на превод па после кога ќе ги земеш во амбасада ,од денес за утре ти се готови,а за ист ден е поскапо 25 евра од документ.
Значи исто ќе те фати.Е сега можеш да пробаш варијанта на нет да најдеш агенции во Бугарија за превод ,они ќе ти средат се со заверка и зимаат максимум 15 евра од документ,но не се нафаќаат сите,пошто треба да им пратиш прво по скен изводи,они да ги преведат па кога ќе дојдеш да ги земеш да ги заверат на нотар.
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.102
Поени од реакции
3.948
Имам еден мал предлог:

Наместо Пале секои 2-3 дена да ги репостира тука списоците, не ли би било подобро на првата страна на првиот/вториот пост да ги објави списоците и таму да ги ажурира? Бар мислам така попрегледно ќе биде на првата страна да си стојат и во секој момент ќе знае човек кај да ги види и провери, не вака на секои 2-3 страни од поново да се објавува па да ги бараме кај е последниот список. Не дека е нешто страшно, ама чисто сугестија.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom