Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
12 март 2015
Мислења
1.569
Поени од реакции
3.215
Дали некој знае, имам поднесено комплет нови изводи, како и потврда од здружение, кога бев на интервју ноември 2018 година. Но кај мојот прадедо има скроз различно презиме од моето. За тоа имам однесено потврда од Општина, дека станува збор за исто лице, секако преведена на бугарски. Сеуште чекам промена на статус, моментално сум на задолжителна, па сакам да прашам дали може таа разлика да ми биде проблем, односно да бидам одбиен.
Каква потврда од Општина другар? На што точно мислиш?
 

E2E

Член од
11 март 2017
Мислења
79
Поени од реакции
47
Луѓе што се дешава со 2016? До кога ќе чекаме?
 
Член од
14 септември 2019
Мислења
53
Поени од реакции
22
90% од апликантите немаат доказ за потекло или стар документ ,па затоа постои Бугарски културен клуб (2 се такви во МК)кои се овластени од Бугарија да издаваат доказ за потекло врз основа на Македонски изводи или умреници ,со кои се поврзува апликантот се до предокот на кој се повикува.Предокот мора да е роден во период од 1900 до 1918 год во град/село во кој/е во тоа време живеело бугарско население според статистиката на К'нчов(ова можеш да си го провериш во неговата книга ќе ја најдеш на нет,може и јас подоцна да го најдам линкот,или да се јавиш кај Лазар Младенов на 071239202 и он ќе ти каже дали може или неможе за конкретен град или село).Опциите за поврзување со предок мора да бидат по златна линија и тие ти се следни:

Изводи/умреници од -

Тебе-татко-дедо -прадедо
Тебе-татко-дедо-прабаба
Тебе-татко-баба-прадедо
Тебе-татко-баба-прабаба

Тебе-мајка-дедо -прадедо
Тебе-мајка-дедо-прабаба
Тебе-мајка-баба-прадедо
Тебе-мајка-баба-прабаба

Па сега ти почни да истражуваш преку која линија би ти било најдобро,без разлики во презимиња да се поврзеш.
Е сега за понатаму,откако ќе ги извадиш изводите треба да појдеш кај Лазар да ти издаде потврда,и си ја тераш процедурата ,поднесуваш за происход па откако ќе излезе поднесуваш документи во Правосудие и ти спроведуваат интервју,и си чекаш.......
Dali Makedonsko Bugarsko Prijatelstvo e so dobra reputacija za vadenje poteklo?
 
Член од
14 април 2019
Мислења
14
Поени од реакции
18
Zdravo na site.
Imam edno prasanje.
Pred skoro 4 meseci mi iskoci ukazot i gu predadov dokumentite na eden "prijatel" so namera da mi ha zavrsi ostanatata rabota so naogjanje adresa prijavuvanje vo opstina i tie raboti za da ne mora jas da odam vo bugarija povekje pati.
Znaci od toa nisto ne zavrsi i si gi zemav dokumentite od kaj nego za sam da si ja brkam rabotata
E sega prasanjeto mi e kako odi procedurata otkako ke go zemam ukazot i kade mozam da najdam adresa za da se prijavam
Inaku sum so srbsko drzavjanstvo
Blagodaram i imajte ubav den
 
Член од
21 октомври 2019
Мислења
9
Поени од реакции
27
Bidejki se pisuva za ova so zabranive.imam i jas prasannje.. cekam ukaz od mart,sum podadil dok 2016 e sega prasanje mi e pred 4 meseci dobiv zabrana vlez vo germ zaradi sobrakajna nezgoda pod dejstvo na alkohol vo vremetraenje od 2 god,inace bev so 6 mesecna viza..dali ova moze da mi preti za potpisuvanje na ukazot? Fala
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom