Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
14 јануари 2020
Мислења
12
Поени од реакции
25
Jas sum nov na forumov ve pratam i sakam da se pofalam ..denes podpisan ukaz..186...
12417/2015 ...26 juni 2016..bev na intervju od januar 2019 sum na polozitelno do denes...pa so sreka..na site
Автоматски споено мислење:

12417/2015 ...26 juni 2016..bev na intervju od januar 2019 sum na polozitelno do denes...pa so sreka..na site
Iskreno dokumenti samo potvrda od Petar Kolev...Koga otidov kaj nego covekot me prasa dali sum pravel nekakvi problemi u zivot dali imam dosie nekakvo i dali sum pravel problemi vo EU koga mu kazav deka nemam nikakvo dosie deka sum cist i posten covekot mi obeca deka ke zemam BG dokumenti ...pa koj saka neka veruva koj saka nemora ...ova e ziva vistina...pozdrav do site..so sreka
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540

DonExo

Apex
Член од
1 ноември 2012
Мислења
451
Поени од реакции
277
Здраво екипо.

Ме интересира дали има и која е процедурата за заменување на МК возачка дозвола за Бугарска?
Дали ќе треба да се преполага нешто кај нив?

(извинете ако е коментирано претходно, но има цели 4118 страници за листање.. :/ )
 
Член од
17 октомври 2019
Мислења
47
Поени од реакции
75

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Здраво екипо.

Ме интересира дали има и која е процедурата за заменување на МК возачка дозвола за Бугарска?
Дали ќе треба да се преполага нешто кај нив?

(извинете ако е коментирано претходно, но има цели 4118 страници за листање.. :/ )
Вака, дали имаш МК возачка? Ќе ти одговорам како да имаш......
Можеш да ја замениш македонската возачка за Бугарска, но на неа ќe стои МКД код 70 бидејќи имаме положено во Македонија,и ја признаваат секаде во ЕУ освен Англија.
Прашањето за бугарска возачка дозвола е моментално актуелна тема, од причина што работите се усложнија.
Во моментов сите оние кои имаат пријавено адреса надвор од Софија, можат да ја заменат мк возачката за бугарска само ако имаат престој од 6 месеци во БГ.
Само тие кои се пријавени во Софија можат да ја заменат, но не се знае до кога ќе може.
Доколку сакаш да полагаш во Бугарија за некоја друга категорија што ја немаш, во тој случај кодот мкд ќе ти го нема. Се полагаат тестови прво,кои се закажуваат за две недели, и мора да се присуствува на полагањето бидејќи има камери. А градска се полага и првиот ден закажуваш, вториот полагаш и третиот зимаш уверение.
Посредниците земаат различно од 400 до 500 евра отприлика, бар јас така знам, може ќе најдеш поевтино. За да се смени ќе треба диплома за завршено средно, преведена и заверена и македонската возачка, која ја оставаш таму, и бугарска лична карта.
 
Член од
6 март 2018
Мислења
150
Поени од реакции
141
Здраво екипо.

Ме интересира дали има и која е процедурата за заменување на МК возачка дозвола за Бугарска?
Дали ќе треба да се преполага нешто кај нив?

(извинете ако е коментирано претходно, но има цели 4118 страници за листање.. :/ )
Prvo treba da imas drzavjanstvo 6 meseci
Ne se polaga nisto
Najdobro e da si pobaras posrednik ke skratis dve odenja
 

Skylake

proseCUTE
Член од
7 јули 2016
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.711
Prvo treba da imas drzavjanstvo 6 meseci
Ne se polaga nisto
Najdobro e da si pobaras posrednik ke skratis dve odenja
А за овој дел државјанство 6 месеци тоа се рачуна од датумот што го пишува на указот? датумот кога е подигнат указот? или датумот кога е подигнат пасошот? Логично ми е дека е првото, така ли е?
 

DonExo

Apex
Член од
1 ноември 2012
Мислења
451
Поени од реакции
277
Какви бе црни 400-500 евра за посредник?
да полагам од ново кај нив сигурно не вреди ни пола од тие пари -.-

инаку извинете, не ви објаснив каква ми е ситуацијата.

Имам БГ пасош 9 години, МК возачка скоро исто толку.
Потрбена ми е за користење во Европа, поточно Холандија, моментално живеам и работам тука.
Живеам блиску до Бугарија, така да две одења до таму не ме чинат ни 1/5 од трошокот за посредник ;)

Причина зошто би сакал да користам тука БГ возачка е:
- би си купил кола од Германија, регистрирана во Бугарија, и ќе ја возам во Холандија, без овие Холандските месечни трошоци за осигурање и даноци од 150еур.

Барем тоа ми е замислата. Ако има некој слично искуство - нека сподели.

Ви благодарам на сите за мислењата.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom