Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
28 август 2011
Мислења
23
Поени од реакции
10
Zavisi kade imas podneseno.Mnogumina neznaat i greshat.
Ako ste podnele vo opshtina direktno da go prijavite za EGN, bidejki deteto e po avtomatizam bugarski drzavjanin ,vo ptoj slucaj se zima za tri meseci otprilika.No ako ste podnele vo ministerstvo za pravda ke cekate redovna postapka i ke konstatiraat posle polozitelno deka liceto e veke bugarski drzavjanin.
Vo sekoj slucaj ako toa ne ste go napravile(Za vo opshtina) mozete da pojdete i da go prijavite deteto vo opshtina i da si zemete izvod za 3 meseci.
imam podneseno vo sofija na 15 avgust
 
Член од
20 ноември 2019
Мислења
5
Поени од реакции
2
Здраво, сакам да ве прашам, мене ми излезе државјанството, го подигнав во амбасада во Скопје во месец мај и поднесев за адреса во Средец на Леге бр.6 сега ме известија дека писмото на Леге бр.6 им е стигнато и да идам кај нив да го земам или не знам што. Сакав да прашам дали ЕГН веќе ми е готов или тоа посебно се поднесува, сега кои документи и колку пари треба да носам во општина Средец и како иде понатамошната процедура. Исто така варијатните за издавање на пасош по брза постапка дали важат за прв пасош или не... и која цена се и време ... некој ако знае да ми каже... Благодарам однапред
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Здраво, сакам да ве прашам, мене ми излезе државјанството, го подигнав во амбасада во Скопје во месец мај и поднесев за адреса во Средец на Леге бр.6 сега ме известија дека писмото на Леге бр.6 им е стигнато и да идам кај нив да го земам или не знам што. Сакав да прашам дали ЕГН веќе ми е готов или тоа посебно се поднесува, сега кои документи и колку пари треба да носам во општина Средец и како иде понатамошната процедура. Исто така варијатните за издавање на пасош по брза постапка дали важат за прв пасош или не... и која цена се и време ... некој ако знае да ми каже... Благодарам однапред
Da ne slucajno ne si razbral nesto dobro,tie od ambasada da ne te baraat da odis vo ambasada,tamu da ne e nesto stignato.
 
Член од
1 февруари 2008
Мислења
21
Поени од реакции
31
Конечно указ положително 12.12.2018 документи од братучед и потврда од Лазар Младенов Струмица.

Епа вака да ви ја прикажам мојата ЕПОПЕЈА :
Прв пат имам поднесено во далечната Ноември 2011 година кога не бараа потврда за потекло. На самиот крај кога требаше да ми излезе указ ме фати да треба да носам документ дека имам бугарски корени ,кои документи јас ги немам и неможев да ги најдам .Така ме држеа до крајот на 2013 година и на крајот ме одбија . Потоа почнаа да пуштаат со документи од прв братучед и јас поднесов потоа знаевме што се случуваше почнаа да ги одбиваат а мене ме ставија на онаа вечна дополнителна проверка. Потоа со помош на вас формуот кајгана видов дека имаше членови што пишуваа дека помага потврда од клуб од струмица и јас решив да доставам при крајот на 2017 чекајќи до 19.11.2019 и добив указ . Инаку поздрав до хејтерот
Brunhilda (ТОАЛЕТНА ХАРТИЈА ПОТВРДА ОД КЛУБ ОД СТРУМИЦА СЕ ДОБИВА УКАЗ )
 
Член од
1 февруари 2016
Мислења
107
Поени од реакции
107
Конечно указ положително 12.12.2018 документи од братучед и потврда од Лазар Младенов Струмица.

Епа вака да ви ја прикажам мојата ЕПОПЕЈА :
Прв пат имам поднесено во далечната Ноември 2011 година кога не бараа потврда за потекло. На самиот крај кога требаше да ми излезе указ ме фати да треба да носам документ дека имам бугарски корени ,кои документи јас ги немам и неможев да ги најдам .Така ме држеа до крајот на 2013 година и на крајот ме одбија . Потоа почнаа да пуштаат со документи од прв братучед и јас поднесов потоа знаевме што се случуваше почнаа да ги одбиваат а мене ме ставија на онаа вечна дополнителна проверка. Потоа со помош на вас формуот кајгана видов дека имаше членови што пишуваа дека помага потврда од клуб од струмица и јас решив да доставам при крајот на 2017 чекајќи до 19.11.2019 и добив указ . Инаку поздрав до хејтерот
Brunhilda (ТОАЛЕТНА ХАРТИЈА ПОТВРДА ОД КЛУБ ОД СТРУМИЦА СЕ ДОБИВА УКАЗ )
Denes imate ukaz
 
Член од
2 септември 2014
Мислења
187
Поени од реакции
195
Образувана преписка N:2329/2016/28.03.2016 г. Вашата преписка е вклјучена в Указ 155 от 2019 год. Можете да резервирате час, за да получите удостоверението си лично. Можете да направите нова резервација само ако сте пропуснали п'рвата резервација.
 
Член од
12 јануари 2016
Мислења
36
Поени од реакции
57
05.12.2015. - Dabc
Sredina jula 2016. zakazan intervju
08.11.2017. - Intervju
12.12.2018 - положително
19.11.2019. - Ukaz

Nisam bas bio uporan nakon dobijanja proizhoda i dok sam otisao da zakazem intervju, oduzilo se bas...
Tu sam mogao i da ustedim neki mesec, al onda bi me mozda vratili na dopunsku
Inace, podizanje Ukaza tek posle nove godine, znaci do pasosa jos 3meseca nakon ukaza :)
 
Член од
3 август 2015
Мислења
1.722
Поени од реакции
2.958
Plkog
Образувана преписка N:2329/2016/28.03.2016 г. Вашата преписка е вклјучена в Указ 155 от 2019 год. Можете да резервирате час, за да получите удостоверението си лично. Можете да направите нова резервација само ако сте пропуснали п'рвата резервација.
Koga bese na pozitelno. So sreka cestitki
 
Член од
29 ноември 2017
Мислења
70
Поени од реакции
21
05.12.2015. - Dabc
Sredina jula 2016. zakazan intervju
08.11.2017. - Intervju
12.12.2018 - положително
19.11.2019. - Ukaz

Nisam bas bio uporan nakon dobijanja proizhoda i dok sam otisao da zakazem intervju, oduzilo se bas...
Tu sam mogao i da ustedim neki mesec, al onda bi me mozda vratili na dopunsku
Inace, podizanje Ukaza tek posle nove godine, znaci do pasosa jos 3meseca nakon ukaza :)
Koj broj na ukaz si od denes li
 
Член од
20 ноември 2019
Мислења
5
Поени од реакции
2
Da ne slucajno ne si razbral nesto dobro,tie od ambasada da ne te baraat da odis vo ambasada,tamu da ne e nesto stignato.
Не туку јас поднесев за адреса преку амбасадата и потоа чекав од амбасадата да испратат писмо до општина Средец и таму да ѕвонам и кога ќе ми кажат дека ми е прифатено барањето за адреса да идам и сега ми се јавија пак и ми рекоа матичен број дека треба да идам да заверам... па ме интересираше кои документи треба да ги однесам, имено ми рекоа ЛЕГАЛИЗИРАН АКТ ЗА РАЖДАНЕ, сега легализиран веројатно се мисли на ОРИГИНАЛ а не на заверка кај нотар, секако имам предвид дека треба да е преведен на бугарски јазик... ако имате информација за понатамошна процедура и за овие документи ако можете да ми кажете. Благодарам пак
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Не туку јас поднесев за адреса преку амбасадата и потоа чекав од амбасадата да испратат писмо до општина Средец и таму да ѕвонам и кога ќе ми кажат дека ми е прифатено барањето за адреса да идам и сега ми се јавија пак и ми рекоа матичен број дека треба да идам да заверам... па ме интересираше кои документи треба да ги однесам, имено ми рекоа ЛЕГАЛИЗИРАН АКТ ЗА РАЖДАНЕ, сега легализиран веројатно се мисли на ОРИГИНАЛ а не на заверка кај нотар, секако имам предвид дека треба да е преведен на бугарски јазик... ако имате информација за понатамошна процедура и за овие документи ако можете да ми кажете. Благодарам пак
Legaliziran znaci,original,da go prevedis i da go odnesis vo ambasada da go legaliziras za sto se plaka tamu nekade 15 evra,za drugoto neka ti odgovori nekoj sto e preku ambasada.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom