Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.

tgdk

Go-Run
Член од
5 април 2017
Мислења
126
Поени од реакции
169
Јас и другар од 18.12.2018 на положително а од средина на јануар на проверка од вице...интервју 19.04.2016...јас со док пасош од брат он со сестра...шо да очекуваме ако некој знае...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
29 октомври 2019
Мислења
41
Поени од реакции
51
Pak da prasam, dali da idam do Sofija da dostavam dopolnitelen dokument (kopija od BG pas od tatkomi) posto koga podnesuvav bev so kopija od vujko mi... Inace sum na polozitelno..
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Pak da prasam, dali da idam do Sofija da dostavam dopolnitelen dokument (kopija od BG pas od tatkomi) posto koga podnesuvav bev so kopija od vujko mi... Inace sum na polozitelno..
Да обавезно,зошто ризикуваш да добиеш отказ!
Автоматски споено мислење:

Јас и другар од 18.12.2018 на положително а од средина на јануар на проверка од вице...интервју 19.04.2016...јас со док пасош од брат он со сестра...шо да очекуваме ако некој знае...


Sent from my iPhone using Tapatalk
Ќе очекувате потпис како што сите со брат и сестра добиле до сега,освен ако братот/сестрата имале земено пасош по друг основ-натурализација -а не по потекло.
Кој бр на преписка сте дали знаете,не број на молба?
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Да обавезно,зошто ризикуваш да добиеш отказ!
Автоматски споено мислење:


Ќе очекувате потпис како што сите со брат и сестра добиле до сега,освен ако братот/сестрата имале земено пасош по друг основ-натурализација -а не по потекло.
Кој бр на преписка сте дали знаете,не број на молба?
Na polozitelno e,kako moze da odnese dokumenti koga dosieto mu e kaj Jotova na potpis,poveketo velat nemoze.
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Na polozitelno e,kako moze da odnese dokumenti koga dosieto mu e kaj Jotova na potpis,poveketo velat nemoze.
Тоа е веќе дилема....
Но поубаво да однесе отколку да не носи.
Баш напротив ,во моментов и посредниците кои велеа дека неможе да се носат дополнителни документи додека си на положително,сега веќе инсистираат да се однесат,дали е само нивни интерес или тоа го прават и во интерес на клиентите,никој неможе со сигурност да го каже.
Автоматски споено мислење:

Предметите кои чекаат потпис ,велат дека Јотова ги потпишала, но дека тие се во Министерството за Правосудие заглавени и чекаат да бидат на ред објавени.
 
Член од
5 септември 2015
Мислења
1
Поени од реакции
0
Ke ve zamolam za edno malo pojasnuvanje ako moze .Posrednikot mi dade so koj broj i sifra da proveruvam do kade e stignata rabota so drzavjanstvoto. Potoa imase dopolnitelna proverka i mu prativ da dostavi vo ministerstvoto i potvrda (so izvodi od dedo) od bugarsko zdruzenie. mi go slika i mi go prati kartonceto kako potvrda deka ja podnesol potvrdata vo ministerstvoto. E sega sto mene me buni. na livceto ima dva broja пр.xxxxx/2016 i пр.хххх/2016, a brojot koj ni go dade za proverka na internet e xxxx/2015 so 6-cifrena sifra. Dali e se vo red iili posrednikot gi ima smesano brojcinjata, dali moze ovie broevi da se na kartonceto koga e podnesena potvrdata pri dopolnitelnata proverka a za pregled na internet da e drug broj. Inaku posle podnesuvanjeto na potvrdata statusot se smeni na polozitelno i sega ceka potpis kaj vice pretsedatelot. ke ve molam koj znae da mi objasni.
 
Член од
28 мај 2019
Мислења
135
Поени од реакции
212
Да обавезно,зошто ризикуваш да добиеш отказ!
Автоматски споено мислење:


Ќе очекувате потпис како што сите со брат и сестра добиле до сега,освен ако братот/сестрата имале земено пасош по друг основ-натурализација -а не по потекло.
Кој бр на преписка сте дали знаете,не број на молба?
Прашање до Пале, и јас сум со пасош од брат, тој го има од 2015, и нов си извади. Проверуваат и потекло?
Автоматски споено мислење:

Прашање до Пале, и јас сум со пасош од брат, тој го има од 2015, и нов си извади. Проверуваат и потекло?
Исто до сега многу зеле со копија од пасош од брат.
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Прашање до Пале, и јас сум со пасош од брат, тој го има од 2015, и нов си извади. Проверуваат и потекло?
Да,во најголем дел проверката од Вицето е затоа.
Доколу братот/сестрата добиле државјанство на основа на тоа што живееле,работеле,студиирале итн. во БГ повеќе од 5 години,и по тој основ земале државјанство ,а не по основ на потекло односно происход,во тој случај можно е да Ве одбијат,затоа што тука нема важност крвното сродствосо братот бг државјанин,бидејќи аплицираш за државјанство преку потекло,а потеклото-односно братот нема земено преку потекло......Ако ме разбираш што сакам да кажам.
Но пак ќе кажам дека ова е ЛОТАРИЈА голема,така да може и да одобрат и воопшто да не видат,но секако постои ризик,за разлика од братот/сестрата кои имаат добиено преку потекло.Е тука неможе да те одбијат освен ако не си кривично осудуван.....
 
Член од
25 септември 2019
Мислења
68
Поени од реакции
43
A mozhite da me pomozhite,dali nekoi znaet,ima foleno knigine ot 2016 ima dadeno interviu 30 novembre 2017,mi pobarei knigi drugi,i na toi status cakaf tri meseci,i na kshillon 1 mesec i 15 dena,sega go imam na pozitiv,znaet nekoj ishte kolku qe cakam,sama caka da napishit dekret,,jas Sum ot Gollobordo ot Albania
 

Attachments

zzs

Член од
11 јуни 2016
Мислења
50
Поени од реакции
88
A mozhite da me pomozhite,dali nekoi znaet,ima foleno knigine ot 2016 ima dadeno interviu 30 novembre 2017,mi pobarei knigi drugi,i na toi status cakaf tri meseci,i na kshillon 1 mesec i 15 dena,sega go imam na pozitiv,znaet nekoj ishte kolku qe cakam,sama caka da napishit dekret,,jas Sum ot Gollobordo ot Albania
Здраво, добро е тоа што си стигнал дотука ,како што одат работиве ќе чекаш уште 1 година од позитивот како што го велиш ти.
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Здраво, добро е тоа што си стигнал дотука ,како што одат работиве ќе чекаш уште 1 година.
Tripati istoto go prasuva I tripati dobiva isti odgovor,izgleda ne mu se veruva :pos::pos::pos:,bogami i ne e za veruvajne deka vo EU drzava se ceka 1 godina za potpis,nenormalna rabota.:facepalm:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom