Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
20 октомври 2019
Мислења
9
Поени од реакции
21
Премногу брзо некако влезе во темпо со несебична помош кон членовите на темава, скоро премногу добро за да биде вистинито :)
Не ме сваќај погрешно, дај боже да грешам!

Позз
Не е пребрзо. Дневно ќе проверувам по отприлика 500 бројчиња. И работава ми е - помогни им на другите, за да си помогнеш и себеси. Јас самиот сум во постапка веќе скоро 5 години, и сакам да знам отприлика до кој број се опфаќаат преписки со секој нов указ. Темава веќе е од преголеми размери за било како да се следат работите
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Не е пребрзо. Дневно ќе проверувам по отприлика 500 бројчиња. И работава ми е - помогни им на другите, за да си помогнеш и себеси. Јас самиот сум во постапка веќе скоро 5 години, и сакам да знам отприлика до кој број се опфаќаат преписки со секој нов указ. Темава веќе е од преголеми размери за било како да се следат работите
Nema da uspees,I da pocnat da ti davaat broevi ke ti gi davaat mesano nekoj od prepiski nekoj od molbi taka sto ke se napravi kasa papara. Podobro sledi gi tie po konzulski pat.
 

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.530
Поени од реакции
13.903
Не е пребрзо. Дневно ќе проверувам по отприлика 500 бројчиња. И работава ми е - помогни им на другите, за да си помогнеш и себеси. Јас самиот сум во постапка веќе скоро 5 години, и сакам да знам отприлика до кој број се опфаќаат преписки со секој нов указ. Темава веќе е од преголеми размери за било како да се следат работите
Имаш целосна поддршка од мене, затоа и ти напоменав да не ме сватиш погрешно..
Членови како тебе и пример @palekrstic ...ги ценам и респектирам за нивниот труд вложен во темава за да им се помогне на останатите.

Поздрав и секое добро.
 
Член од
20 октомври 2019
Мислења
9
Поени од реакции
21
Nema da uspees,I da pocnat da ti davaat broevi ke ti gi davaat mesano nekoj od prepiski nekoj od molbi taka sto ke se napravi kasa papara. Podobro sledi gi tie po konzulski pat.

Имав размислувано на овој проблем. Преписките кои што може да се проверуваат по конзулатски пат се со 100% проверен и точен статус, додека оние кои ги добивам по ПП може да бидат било што, односно број на молба, или број на преписка. Можеби е и најпаметно да одиме само со броевите од конзулат. Така барем ќе имаме најверодостојна база на преписки.


Имаш целосна поддршка од мене, затоа и ти напоменав да не ме сватиш погрешно..
Членови како тебе и пример @palekrstic ...ги ценам и респектирам за нивниот труд вложен во темава за да им се помогне на останатите.

Поздрав и секое добро.
Не мисли дека се налутив или нешто слично. Го следам форумов повеќе од 4 години. Кога ја открив темава на овој форум, страната на темава беше некаде 1.900 и некоја. Сега сме речиси на страна 4.000. Поентата ми е, имало денови во кои не сум бил во можност да го отворам форумов, и после веќе неможеш да останеш во тек бидејќи отишле 30 па и повеќе страни натаму. Си испуштил укази и што ли уште не. Ова би било централизирано место за број на последен указ, како и листа на тековните преписки кои сеуште чекаат потпис. Како што ќе добиваат указ, преписките ќе бидат означени со посебна боја и текст во кој указ се вклучени, па така ќе знаеме сите ние што чекаме веќе со години, до каде е стигната работата со само еден клик.

Било какви предлози за подобрување на принципот на листата, слободно пишете, не само Вие, туку и сите останати членови на форумот. Страната ќе гледам да остане во горе доле истиот базичен формат, со оглед дека и самата има многу едноставна функција, и следствено на тоа нема потреба од чуда ефекти и реклами на неа. Мое извинување поради лошиот линк, не ми се даваат пари за домен моментално. Подоцна вечерва ќе пишам кога ќе има дополнувања на броевите. Убава вечер на сите
 
Член од
20 октомври 2019
Мислења
9
Поени од реакции
21
Добровечер на сите.

Листата е ажурирана, и сега ги покажува сите преписки со статус Положитено и Проверка од ВП заклучно со бројот на преписка 6000/2017.

Дополнително, за поголема визуелна прегледност, бојата на фонтот на преписките кои се со статус Проверка од ВП е променета во бела.

Линк за табелата:
Поздрав
 
Член од
19 јуни 2015
Мислења
414
Поени од реакции
623
Не знам по кој критериум ги тераат преписките и како потпишува вицепрезидентката, ама има луѓе што година дена биле после мене на интервју а пред една година добиле потпис така да...
не разбирам некои нешта, шо прават во Софија и како работат

а за нас од 2016 не знам

интервју февруари 2016 а положително декември 2018

ајде да видиме дали ќе има потпис наскоро!
 
Член од
18 септември 2019
Мислења
12
Поени од реакции
11
Не знам по кој критериум ги тераат преписките и како потпишува вицепрезидентката, ама има луѓе што година дена биле после мене на интервју а пред една година добиле потпис така да...
не разбирам некои нешта, шо прават во Софија и како работат

а за нас од 2016 не знам

интервју февруари 2016 а положително декември 2018

ајде да видиме дали ќе има потпис наскоро!
koj broj na prepiska si?
 
Член од
17 октомври 2019
Мислења
47
Поени од реакции
75
Не знам по кој критериум ги тераат преписките и како потпишува вицепрезидентката, ама има луѓе што година дена биле после мене на интервју а пред една година добиле потпис така да...
не разбирам некои нешта, шо прават во Софија и како работат

а за нас од 2016 не знам

интервју февруари 2016 а положително декември 2018

ајде да видиме дали ќе има потпис наскоро!
10 meseci e nekoja granica okolku koja momentalno dobivaat golem broj na luge ......... no ne mora da znaci..... i na forumov i vo realnost ima luge koi cekaat povejke .....
Автоматски споено мислење:

Добровечер на сите.

Листата е ажурирана, и сега ги покажува сите преписки со статус Положитено и Проверка од ВП заклучно со бројот на преписка 6000/2017.

Дополнително, за поголема визуелна прегледност, бојата на фонтот на преписките кои се со статус Проверка од ВП е променета во бела.

Линк за табелата:
Поздрав
nesto ne otvara.... inace braos idejava i za rabotava so ja pravis!
 
Член од
21 февруари 2019
Мислења
41
Поени од реакции
76
Излез последниот отчет (јули-септември) на комисијата по бугарско државјанство во кој има 44 укази.


Значи вкупно досега за оваа година има 142 укази до 30 септември, а ние знаеме за последен указ 138. Би требало да има и уште укази потпишани од 1 октомври досега. Ајде нека има нови укази на членовите од форумот оваа недела :)
 

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Излез последниот отчет (јули-септември) на комисијата по бугарско државјанство во кој има 44 укази.


Значи вкупно досега за оваа година има 142 укази до 30 септември, а ние знаеме за последен указ 138. Би требало да има и уште укази потпишани од 1 октомври досега. Ајде нека има нови укази на членовите од форумот оваа недела :)
Едно прашање,каде виде дека има издадено 142 укази,јас неможам да видам во отчетот?
 
Член од
21 февруари 2019
Мислења
41
Поени од реакции
76
Едно прашање,каде виде дека има издадено 142 укази,јас неможам да видам во отчетот?
јануари-март: 35 укази, април-јуни: 63 укази, јули-септември: 44 укази. ВКУПНО (до 30 септември): 142 укази
 
Член од
14 јануари 2019
Мислења
151
Поени од реакции
229
Доколку имаш однесено оригинали односно истите документи по втор пат како што ги подаваше за происход во Министерството за правосудие статусот ќе биде


Финалната фаза се прескокнува ако сум дал оригинали како за происход тоа сака да каже ?

Благодарам :)
Za tocka tri jas cekam skoro 4 meseci i seuste ne e nisto smeneto.
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
јануари-март: 35 укази, април-јуни: 63 укази, јули-септември: 44 укази. ВКУПНО (до 30 септември): 142 укази
Negledaj br na ukazi,taa moze da izdade ukaz za 1000 barateli no moze i za 1,gledajgo br na tie sto dobivaat potpisi i odbienite premnogu e mal so ova tempo naskoro poveke ke se ceka za potpis nego za odobreno od MP.
 
Член од
16 јули 2008
Мислења
1.858
Поени од реакции
1.034
Едно прашање,каде виде дека има издадено 142 укази,јас неможам да видам во отчетот?
Trite tromesecija zaedno:

Normalno samo tie za : Придобиване на б'лгарско гражданство.

Izleguva deka vo prvoto tromesecie na 2019 eden Ukaz sodrzel 23 potpisi, vtoroto 36, a tretoto 75 potpisi.
Valjda zabrzuvaat :D
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom