Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
9 август 2018
Мислења
10
Поени од реакции
3

Attachments

palekrstic

Модератор
Член од
14 ноември 2016
Мислења
2.041
Поени од реакции
5.540
Denes promena .
Intervju 26.01.2016.
Dopolnitelna neznam do koga samo znam deka od 15.12.2018 bev na proverka od VP i denes promena vo polozitelno.
Br na molba 8417/2015 . So sreka na site

PS. Dokumenti krstrnici tetki, pasos od sestra i potvrda pra dedo vojnik od VT.
Што баксуз ќе беше стварно незнам.......
Кај сите други кога ќе им се сменеше од проверка во положително, после саат два следеше потпис.....
Значи стварно нема никаков ред!!!!!
 
Член од
8 февруари 2015
Мислења
315
Поени од реакции
298
Што баксуз ќе беше стварно незнам.......
Кај сите други кога ќе им се сменеше од проверка во положително, после саат два следеше потпис.....
Значи стварно нема никаков ред!!!!!
E aj .Pa ako samo neka potpise nemora denes moze i utre
 
Член од
16 септември 2019
Мислења
13
Поени од реакции
7
Dali nekoj ima 2015 sto e podnesel 9 ferbuari 2016 intervju bev i sega sum na Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште Предстои издаването на указ на Вицепрезидента на Република Б'лгарија
Skoro veke godina vreme dali znae nekoj ili nema opredenelno vreme kolku trae procedurata?
Jas
 
Член од
26 ноември 2018
Мислења
16
Поени од реакции
30
Rasprasaj se kaj nekoj so znajt..... da pojdes najprvin vo sofija, vo dabc, i da baras duplikat proozhod da ti dadat. Ednas go imas dobieno sega trebit da ja dodades i plus i potvrdata od zdruz. so molbarta za duplikat.
za 2-3-4 meseci ce ti go izdadet. Ako odis odnovo kako za prvpat, ce trebit da cekas za nov pproizhod 1 godina da ne bidet i poveke.
nekoja molba se podnesvit do dabc, ama kako odit, so dokumenti trebit da se daet ne znam. drugarot na brat mi od struga taka naprai i si go dobi duplikatot i prodolzi preku sofia. Prasaj si najubo vo ambasadata ili konzulatot vo bitola ili nekoj doverliv posrednik so trebit dokumenti za duplikat proizhod i kako potoa.
@Vodolija38
Blagodaram, mozna e taa kombinacija prasav
 
Член од
12 ноември 2018
Мислења
40
Поени од реакции
66
Дали можи да се побара да се отвори досието и да се види до каде е постапката? Некое искуство да споедлите,некој ако имал увид во досието, како треба да се побара и колку пари би чинело? Поздрав до сите!
Автоматски споено мислење:

Drugar sto dokumenti dostavi i mene mi pisuva isto
Извод на умрени од дедо и прадедо, извод на родени мој и на мајками и ученичка книшка во оргинал од дедоми (татко на мајками) а и потврда од здружение, па сега шо ќе биде нека биде.... други документи немам
 
Последно уредено:

Meh

Член од
15 април 2012
Мислења
1.341
Поени од реакции
2.210
kje vidime sea za sea dobro ide..
daj bozhe sea da odobrat pa kje vidime
so shto dokumenti idesh?
jas sum vo licna karta-voena kniska od pradedo
poz
Во ДАБЧ со прв братучед, дедо роден 1930-та некоја и БККС потврда.

Во Правда (на интервјуто) сето тоа однесено комплет + линијата продолжена до прабаба родена 1902, и сето тоа наведено во новата дополнета БККС потврда.

Имав и разлики во презимиња - сите тие "решени" преку изјави на нотар еден тон и тоа нотирано во БККС потврдите.

Мал милион документи што на два пати ги потврдуваа сите линии од прабаба ми до мене. Можеби требаше и едно дрво нацртано со роднинските врски да им однесам, дополнето со мапа на тогашна бугарска територија во која повеќе од јасно се гледа дека местото е бугарско. :vozbud:

- - -

By the way, темава ја пратам и сум колку-толку вклучен во неа од 1450-та страна. Денес сме ептен блиску до 4000-та страна.

Аман!
Автоматски споено мислење:

Jas sum prku dedo roden 1918 ama nemam potvrda od strumica moze toa da dostavam vo sekoj slucaj fala na odgovorot
Самото "просто" поврзување со предци родени тој период не е "доволно", немајќи стар документ (како крштеници, ученички книшки и слично). Оние потврдите од БККС и МБП се влезени во Закон co што овие стари документи ги "заменуваат" (за лица родени во 100% населено место со Бугари во тој период).

Исто, сите документи од ДАБЧ се носат наново во Правда. Плус потврдата во твојов случај.
 
Последно уредено:
Член од
9 октомври 2019
Мислења
1
Поени од реакции
0
Pozdrav svima.
Da li neko moze da mi napise kako treba da izgleda autobiografija za intervju? Hvala unapred. :)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom