Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
8 септември 2018
Мислења
153
Поени од реакции
289
Мене не ми е јасно од кај јотова знае дали некој знае или не бугарски, гледа видео снимка од нашето интервју или како? Мислам јасно ми е дека не пар трева и тие од Албанија сигурно не знаат бугарски освен ако не се бугарите од голо брдо и мала преспа, но како знае дали некој од мк знае убаво стандарден бугарски или не
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Мене не ми е јасно од кај јотова знае дали некој знае или не бугарски, гледа видео снимка од нашето интервју или како? Мислам јасно ми е дека не пар трева и тие од Албанија сигурно не знаат бугарски освен ако не се бугарите од голо брдо и мала преспа, но како знае дали некој од мк знае убаво стандарден бугарски или не
Nikoj ne znae oficijalen bugarski jazik i nema ni da znae,tie velat deka makedonskiot jazik e bugarski dijalekt pa kade e problemot,samo gledaat da redat precki so cel da ne davaat a i golemi trosoci da ni pravat,neka pocekaat uste malku Makedonija da vlezi vo EU pa nikoj nema ni da im go saka,ni samite nemozat da odlucat dali sakaat da im davaat drzavjanstva na makedonci ili ne.
 
Член од
22 јули 2011
Мислења
1.010
Поени од реакции
1.129
Nikoj ne znae oficijalen bugarski jazik i nema ni da znae,tie velat deka makedonskiot jazik e bugarski dijalekt pa kade e problemot,samo gledaat da redat precki so cel da ne davaat a i golemi trosoci da ni pravat,neka pocekaat uste malku Makedonija da vlezi vo EU pa nikoj nema ni da im go saka,ni samite nemozat da odlucat dali sakaat da im davaat drzavjanstva na makedonci ili ne.

Далеку е сонцето. :)

Од влез во ЕУ државава е далеку, барем уште едно 15-20 години. Гледаше дека си ги земаа тие држави кои им требаа за во ЕУ, прашање е дали и Србија ќе влезе во ЕУ со отворени 17 од 35 поглавја, дури и Црна Гора има и уште поголем број поглавја отворено но и за нив кој знае кога ќе биде влезот.

Така да, за жал ние сме па светлосни години далеку од влез во ЕУ, и народот има уште многу долго да мачи мака со процедури за вадење Бугарски пасоши.
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Далеку е сонцето. :)

Од влез во ЕУ државава е далеку, барем уште едно 15-20 години. Гледаше дека си ги земаа тие држави кои им требаа за во ЕУ, прашање е дали и Србија ќе влезе во ЕУ со отворени 17 од 35 поглавја, дури и Црна Гора има и уште поголем број поглавја отворено но и за нив кој знае кога ќе биде влезот.

Така да, за жал ние сме па светлосни години далеку од влез во ЕУ, и народот има уште многу долго да мачи мака со процедури за вадење Бугарски пасоши.
Ja pretera sega ti 20 g ,za 20 g nema ni EU da postoi kako sto im trgnalo.
 

Skylake

proseCUTE
Член од
7 јули 2016
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.711
Ja pretera sega ti 20 g ,za 20 g nema ni EU da postoi kako sto im trgnalo.
А ти што мислиш? Оваа година добиваш датум за преговори и за година дена те примаат?
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
А ти што мислиш? Оваа година добиваш датум за преговори и за година дена те примаат?
Ne jas znam deka pregovorite traat okolu 10 godini,a dotogas mozda ni EU nema da postoi,Bugarija ako dava drzavjanstva sega treba da dava,posle moze da bide docna,5 g cekajne e premnogu.
 
Член од
4 ноември 2017
Мислења
341
Поени од реакции
379
Ne jas znam deka pregovorite traat okolu 10 godini,a dotogas mozda ni EU nema da postoi,Bugarija ako dava drzavjanstva sega treba da dava,posle moze da bide docna,5 g cekajne e premnogu.
Podobro 5 god cekajne ama barem dae sigurno deka ke potpisi, od kolku 20 god da cekas i so paterica da docekas proslava za vlez vo eu na plostad :D
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
Podobro 5 god cekajne ama barem dae sigurno deka ke potpisi, od kolku 20 god da cekas i so paterica da docekas proslava za vlez vo eu na plostad :D
A ima nesto sigurno? Mnogu na forumov cekaa 5 g dojdoa i do potpis i na kraj bea odbieni i toa so dokumenti so koi drugi dobivaat drzavjanstvo,pusta sreka,nisto ne e sigurno duri ne go zemis drzavjanstvoto v raka.
 
Член од
22 февруари 2012
Мислења
62
Поени од реакции
133
Pozdrav svima, jer zna neko šta znači ovaj status?


Poslato sa EML-L29 pomoću Tapatoka
Статусов значи да кулираш и да си провериш после една година од интервјуто да видиш дали ти е сменет статусот.

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: J'g
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom