Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
2 октомври 2018
Мислења
217
Поени од реакции
271
Чекав указ од Декември наваму. Брат ми доби пасош 6 месеци пред мене, иако со исти документи и истовремено бевме. Прво поднесување 2015/ Интервју Септември 2017. Денеска од сабајле немаше ништо, а пред саат време ми излезе промена дека имам указ.
Автоматски споено мислење:



Прегледај го приврзокот 216531
119 указ имаше пред 2 недели
 
Член од
28 мај 2019
Мислења
17
Поени од реакции
3
A znaet nekoj da mi kazhit koga qe ilezet pashaportine bullgarski,ima foleno knigine ot 2016 ima dadeno interviu novembre 2017,mi pobarei knigi drugi,i na toi status cakaf tri meseci,i sega go imam na pozitiv,znaet nekoj ishte kolku qe cakam
 
Член од
21 јуни 2016
Мислења
1.934
Поени од реакции
2.068
A znaet nekoj da mi kazhit koga qe ilezet pashaportine bullgarski,ima foleno knigine ot 2016 ima dadeno interviu novembre 2017,mi pobarei knigi drugi,i na toi status cakaf tri meseci,i sega go imam na pozitiv,znaet nekoj ishte kolku qe cakam
Pa gledas i nie cekame isto,se ceka na polozitelno od 8 do 11 meseci momentalno.
Автоматски споено мислење:

Zdravo decki,

Bev na intevrju 11.2017, preku roditel, vo Skopje vo ambasada. Seuste mi stoi na zadolzitelna (od 01/2018). Kade i da prasham, sekade gi slusam slednive dva odgovori: "preku roditel odi najsporo, ke ti se smeni kaj i da e" ili "imas nekoj problem so dokumentite, plati si preku posrednik da vidi sto kako". Za dokumentite deka mi bea vo red, mi gi pregleda vujko mi (koj ima zemeno bg pasos bez posrednik) i mi garantirase deka se tie dokumenti sto gi baraat da gi prilozis (ne go kazuvam ova za da ve ubedam deka mi se sto posto tocni dokumentite, ama mi dava nekoja sigurnost bidejki vo brz period podnese on i za sin mu dokumenti).
Prasanjeto mi e, spored vashe iskustvo, dali mislite ima nekoj problem ili da si bidam trpeliv? Cisto informativno, ne mi se brza taka da trpenie ne e problem :)

Fala vi mnogu na tie sto ke odvoite vreme da procitate i da odgovorite :)
Bi trebalo ovaj mesec da te stavat na finalen pregled,ako ima problemi so dokumentite ke ti pisese kaj sto citas status.
 
Член од
3 септември 2019
Мислења
24
Поени од реакции
63
Zdravo decki,
Statusot mi e na finalna. Sega ke gi dostavam povtorno dokumentite no imam eden problem. Dedo mi e roden vo edno selo no na negovata bugaraka voena kniska pisuva deka e roden vo drugo selo (vo toa selo ima ziveeno). Sto mislite dali ke pomine?
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.641
Поени од реакции
27.890
Три преписки со број 89хх/2017 интервју август 2018та промена од задолжителна во финален
Автоматски споено мислење:

^ грешка,тоа се броеви на молба не на преписка.Двајца со стар документ венчаница од егзархија без наведена националност,третиот со потврда од БККС.
Автоматски споено мислење:

 
Последно уредено:
Член од
15 април 2018
Мислења
35
Поени од реакции
58
Mislam nema tolku glupi ds objasnuvas so koi pasos treba da vlezi ili izlezis ovai forum nee za taa tema a viee go napraivte rekla kazala za zal.treba pod hitno da se zatvori ovoi forum adminstratoro da prezemi merki vakvi gluposti pod hitno da se izbrisa
Во ред е момче, има луѓе на кои не им е јасно и се обидов да појаснам, да им помогнам. А ти како најпаметен тука на форумов, избриши се сам од истиот.
 
Член од
27 август 2019
Мислења
57
Поени од реакции
16
22 avgust 2018 bev na intervju, denes mi se smeni, sto e sledno ??



Sent from my iPhone using Tapatalk
uste Edna's ke ti gi Provera dokumentite ako nesto nedostasuva I treba da dostavi ke ti se smeni da dostavis original dokumenti Kaj mene bese taka poslefinalnatago dostaviv originalot p posle toa ke ti pisi deka si so pozitivno mislenje PA posle toa deka tie potpisani PA deka ti se izdava ukaz br... PA deka udostoverenieto e prateno I ke cekas ako moze samo da mi kazis koga podnese dok I koga bese na intervju i Kade
Автоматски споено мислење:

Zdravo decki,
Statusot mi e na finalna. Sega ke gi dostavam povtorno dokumentite no imam eden problem. Dedo mi e roden vo edno selo no na negovata bugaraka voena kniska pisuva deka e roden vo drugo selo (vo toa selo ima ziveeno). Sto mislite dali ke pomine?
mmmmm ne sum sigurna bas da prasas nekoj dobar posrednik bidejki na izvod na tvoj roditel ako pisuva deka potekniva of edno selo a na dedoti of drugo selo mislam se treba da se aofpaga ztoa I baraat izvodi of roditeli da vidat kakva vrska imate prasaj najubavo rasprasaj se a so toj dokument sigurno go zimaspasos
 
Член од
21 јули 2019
Мислења
40
Поени од реакции
32
Zdravo može li nekoj da mi kaže kade se gleda ja sam molba 10477/2016 polozitelns noemvri 2018 koji broj sam na prepiska i dali sam na red za potpis
 
Член од
3 септември 2019
Мислења
24
Поени од реакции
63
mmmmm ne sum sigurna bas da prasas nekoj dobar posrednik bidejki na izvod na tvoj roditel ako pisuva deka potekniva of edno selo a na dedoti of drugo selo mislam se treba da se aofpaga ztoa I baraat izvodi of roditeli da vidat kakva vrska imate prasaj najubavo rasprasaj se a so toj dokument sigurno go zimaspasos
Povrzanosta ne e problem bidejki tatko mi e roden tamu kaj sto ziveel (izrasnal) dedo mi pa dosle vo Sk. Dedo mi e roden vo drugo selo no ziveel (izrasnal) kaj sto e roden tatko mi (Kaj tatko mi vo izvodot pisuva deka dedo mi i baba mi ziveele vo toa selo). Nema grski vo iminja i preziminja. Edinstveno na voenata kniska e napisano deka dedo mi e roden vo seloto kaj sto zivel (izrasnal) a ne kaj sto e vistinski roden.
 
Член од
30 јуни 2018
Мислења
74
Поени од реакции
53
Во ред е момче, има луѓе на кои не им е јасно и се обидов да појаснам, да им помогнам. А ти како најпаметен тука на форумов, избриши се сам од истиот.
Ako znaese da pojasnis nemase da dremis celo vreme na forumo nemas druga rabota
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom